Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ.......

Ακομα δεν κουραστηκες ρε Katsara_John να ανεβαζεις οτι να ναι?? Οσα εχεις ποσταρει ειναι μοναχα αποκυήματα της φαντασιας καποιων και τιποτα που να εχει επαφη με την πραγματικοτητα...

Ασε το Mobile για αυτους που ξερουν τι κανουν..Με το ζορι εσυ να κανεις την MS να βγαλει σοβαρο Mobile λειτουργικο...Αφου οι ανθρωποι δεν το χουν τι καθεσαι και ασχολεισαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, panos9553 είπε

ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ.......

Ακομα δεν κουραστηκες ρε Katsara_John να ανεβαζεις οτι να ναι?? Οσα εχεις ποσταρει ειναι μοναχα αποκυήματα της φαντασιας καποιων και τιποτα που να εχει επαφη με την πραγματικοτητα...

Ασε το Mobile για αυτους που ξερουν τι κανουν..Με το ζορι εσυ να κανεις την MS να βγαλει σοβαρο Mobile λειτουργικο...Αφου οι ανθρωποι δεν το χουν τι καθεσαι και ασχολεισαι ?

 Εσύ τι κάθεσαι και ασχολείσαι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teo20net είπε

 Εσύ τι κάθεσαι και ασχολείσαι; 

Κάτσε δες και εσυ πως ότι concept έχει ανεβάσει ο Katsaras δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα....Και επειδή έχουμε προϊστορία σε διπλανό forum, σε ενημερώνω πως τα ίδια έλεγε και ανέβαζε για τα wm 10, βέβαια όταν του τόνιζα πως δεν στέκουν όλα αυτά με ψιλό προσέβαλε αλλά νταξ...δεν λέει κατι

Αρα λοιπόν., τσέκαρε πρώτα το τι ανεβαζει και φυσικά αστον να απαντήσει μόνος του.. Ενήλικας είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να διαβάζουμε φήμες, έστω και αν υπάρχει μηδαμινή ελπίδα να τις δούμε να υλοποιούνται.

Άντε παλιά φωναζανε ότι παρασύρονται οι χρήστες και παίρνουν windows mobile, τώρα όμως και να θέλουν δεν μπορούν να πάρουν.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να διαβάζουμε φήμες, έστω και αν υπάρχει μηδαμινή ελπίδα να τις δούμε να υλοποιούνται.

Να ακούμε για καμιά φήμη.. Οκ.. Αλλά το να γεμίζουμε ολόκληρες στήλες με  posts των τοσων φωτογραφιών-βίντεο που δεν έχουν ΕΠΑΦΉ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ.. Ε είναι παράλογο.. 

Όταν υπήρχε αντίλογος παλιότερα με απτά επιχειρήματα δεν σας άρεσε και χαλουσε το θέμα κατά την γνώμη σας...

Αλλά οι γραφικες φήμες και τα φανταστικά concepts είναι Οκ.. 

Κάτι δεν κολλάει εδώ... Εκτός και αν αλλάξει τίτλο το θέμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν έχουμε και καμία άλλη είδηση να γράφει εδώ μεσα. Και όσοι ασχολούμαστε με το θέμα προφανώς μας αρέσει να μαθαίνουμε φήμες και ας είναι στήλες ολόκληρες. Με συγχωρείς Πάνο αλλά η ανάγνωση δεν είναι υποχρεωτική. Το παιδί δεν εθιξε κανέναν, ούτε παραβίασε κάποιο όρο. Το να πεις ότι αμφιβάλεις αν βγούνε το καταλαβαίνω, δημοκρατία έχουμε. Το να επικρινεις τον άλλο γιατι ποσταρει αυτό είναι το αντίθετο. Αν έχω λάθος πες μου.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα το δεν έχουμε και καμία άλλη είδηση να γράφει εδώ μεσα. Και όσοι ασχολούμαστε με το θέμα προφανώς μας αρέσει να μαθαίνουμε φήμες και ας είναι στήλες ολόκληρες. Με συγχωρείς Πάνο αλλά η ανάγνωση δεν είναι υποχρεωτική. Το παιδί δεν εθιξει κανέναν, ούτε παραβίασε κάποιο όρο. Το να πεις ότι αμφιβάλεις αν βγούνε το καταλαβαίνω, δημοκρατία έχουμε. Το να επικρινεις τον άλλο γιατι ποσταρει αυτό είναι το αντίθετο. Αν έχω λάθος πες μου.

Τώρα φτάσαμε στο σημείο να λέμε ότι αφού δεν υπάρχει πλέον καμία είδηση για το εν λόγω θέμα, ας ποσταρουμε ότι σαβούρα βρίσκουμε;; 

Αλλά όταν υπήρχε αντίλογος με επιχειρήματα, μεταφραζοταν σε γκρίνια και δεν ήταν καλός γιατί θα έδιωχνε κόσμο από εδώ. ΤΟΣΟΥΣ μήνες έχω να γράψω καθώς και όποιος δημιουργούσε αντίλογο.. Αλλά και πάλι το θέμα νεκρωσε.. Δεν ξέρω αν βλέπεις το οξύμωρο εδώ πέρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η αλήθεια ήταν όταν βγαζεις θυμό και βρίζεις (την Microsoft επί το πλείστον :)) στην επιχειρηματολογία σου, αυτό μεταφράζεται σε γκρίνια από τους άλλους. Δεν είναι ότι έλεγες απλά επιχειρήματα.

Τώρα το ότι είναι αν είναι σαβουρα ή όχι, είναι προσωπική σου άποψη. Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν τον βλέπουν έτσι, ούτε εγω. Άρα επειδή εσύ το βλέπεις σαβουρα θα πρέπει να σταματήσει να ποσταρει; Αυτό θα ήταν φασιστικό. Όπως έχεις εσύ το δικαίωμα να ποσταρεις αντιρρήσεις έχει και ο άλλος δικαίωμα να ποσταρει. Το να ζητάς να μην ποσταρει επειδή εσύ θεωρείς σαβουρα, είναι σαν να σου ζητάει κάποιος να μην ποσταρεις γιατί θεωρεί ότι γκρινιάζεις. Δηλαδή κάνεις αυτό που κατηγορείς.

«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες». Βολταίρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα η αλήθεια ήταν όταν βγαζεις θυμό και βρίζεις (την Microsoft επί το πλείστον :)) στην επιχειρηματολογία σου, αυτό μεταφράζεται σε γκρίνια από τους άλλους. Δεν είναι ότι έλεγες απλά επιχειρήματα.

Τώρα το ότι είναι αν είναι σαβουρα ή όχι, είναι προσωπική σου άποψη. Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν τον βλέπουν έτσι, ούτε εγω. Άρα επειδή εσύ το βλέπεις σαβουρα θα πρέπει να σταματήσει να ποσταρει; Αυτό θα ήταν φασιστικό. Όπως έχεις εσύ το δικαίωμα να ποσταρεις αντιρρήσεις έχει και ο άλλος δικαίωμα να ποσταρει. Το να ζητάς να μην ποσταρει επειδή εσύ θεωρείς σαβουρα, είναι σαν να σου ζητάει κάποιος να μην ποσταρεις γιατί θεωρεί ότι γκρινιάζεις. Δηλαδή κάνεις αυτό που κατηγορείς.

«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες». Βολταίρος.

Ανέφερα έστω σε ένα σημείο να μην πόσταρει γενικότερα το ο John?? Ήμουν συγκεκριμένος στις φήμες που ανεβάζει.. Εχουμε μιλήσει τόσες φορές εδώ πέρα βρε Retro.. Τοσο φασισμό που έχω δεχτεί εγώ δεν έχει υποστεί άλλος.. Και κατηγορείς εμένα για αυτό;; Αν είναι δυνατόν... 

Για το οξύμωρο του πράγματος όμως δεν βλέπω κάποια απάντηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα στην ουσία αυτό του λες. Να μην βάζεις σαβουρες. Όμως αυτος αυτό θέλει να βάλει. Άρα του λες να μην ποσταρει. Νομίζω το εξήγησα αρκετά αναλυτικά πιο πανω.

Επισης το οξύμωρο αν μπορείς εξήγησε το μου λιγο, γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια και για κλάματα. Εφόσον δεν παραβιάζεται κάποιος κανόνας του forum, πόσο μάλλον όταν η πλειοψηφία θέλει να μαθαίνει νέα υποθέτω, τα post είναι 100% ευπρόσδεκτα απο εμένα. Όσοι δεν γουστάρουν, να πάνε να διαβάσουν το μπλα μπλα forum. 

@Panos : Το στόμα σου ώρες ώρες δεν έχει μέτρο. Καημένε που έχεις δεχτεί και φασισμό. Πολύ μεγάλες κουβέντες. Κρίμα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την στιγμη που δεν παραβιαζονται οι οροι του φορουμ, δεν εγινε και κατι αν ποσταρονται διαφορες ειδησεις/φημες, εστω και αν ειναι φανταστικες/απιθανες.

 

Απλα το περιεργο ειναι οτι οταν εκφραζονταν αποψεις για την κακη κατασταση/πορεια του λειτουργικου(που τελικως επαληθευτηκαν), υπαρχαν διαφοροι που τις χαρακτηριζαν αρνητικα, να προτρεπουν να μην ποσταρονται τετοιες ειδησεις/αποψεις κλπ σε σημειο μαλιστα που εκαναν υβριστικους χαρακτηρισμους με τα γνωστα επακολουθα...

Ταυτοχρονα, διαβαζαμε συχνα διαφορες αποψεις που ηταν ο ορισμος του wishful thinking(που φυσικα δεν επιβεβαιωθηκαν) χωρις αντιστοιχα να βλεπουμε αντιδρασεις και υβριστικους χαρακτηρισμους.

 

Δεν εγινε κατι, ο καθενας κρινεται και απο το ποσο ευκολα πιστευει διαφορα(ισως λογω bias) αλλα σημαντικοτερα και απο το πως αντιδρα/συμπεριφερεται σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

 

Υ.Γ.: Ελπιζω μαλιστα να μην παρασυρθουμε απο το wishful thinking μερικων που πιστευουν οτι η φημολογουμενη surface συσκευη θα κανει επιτυχια ή αξιζει να περιμενουν κλπ. Αν βγει, θα ειναι μια niche, αρκετα ακριβη συσκευη, που δεν απευθυνεται σε καποιον που θα θελει ενα flagship smartphone ή καποιον που θα θελει να αντικαταστησει πχ το lumia 950. Θα ειναι για ειδικο κοινο και δεν θα κανει το ιδιο ανετα τις περισσοτερες λειτουργιες των smartphone, κυριως λογω ελλειψης εφαρμογων και αδιαφοριας των devs. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ο ορισμός του wishful thinking είναι να νομίζεις ότι δεν θα πεταχτεί ο haHa να μας πει για wishful thinking για 1000η φορά. :D

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, haHa είπε

Υ.Γ.: Ελπιζω μαλιστα να μην παρασυρθουμε απο το wishful thinking μερικων που πιστευουν οτι η φημολογουμενη surface συσκευη θα κανει επιτυχια ή αξιζει να περιμενουν κλπ. Αν βγει, θα ειναι μια niche, αρκετα ακριβη συσκευη, που δεν απευθυνεται σε καποιον που θα θελει ενα flagship smartphone ή καποιον που θα θελει να αντικαταστησει πχ το lumia 950. Θα ειναι για ειδικο κοινο και δεν θα κανει το ιδιο ανετα τις περισσοτερες λειτουργιες των smartphone, κυριως λογω ελλειψης εφαρμογων και αδιαφοριας των devs. 

Εσύ (και αρκετοί άλλοι, οι περισσότεροι) συνδέεις/ετε (κακώς κατά τη γνώμη μου) το wishful thinking με την εμπορική επιτυχία του προϊόντος και με την αποδοχή από το κοινό ή (ακόμη και από τους devs) ή ακόμη και από την υποστήριξη που παρέχει/παρείχε για μια συγκεκριμένη έκδοση (βλ WM10) η MS. Προφανώς και ένα τεχνολογικό προϊόν πρέπει να γίνει αποδεκτό από τους καταναλωτές για να συνεχίζεται η ανάπτυξή του αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν παίζει και δεν έπαιξε ρόλο. (Βλ WP7, WP8, WM10 και βλέπουμε..). 

Το λειτουργικό συνεχίζει και αναπτύσσεται (core os). Εμένα αυτό με ενδιαφέρει. Το πώς θα ονομάζεται η εκάστοτε έκδοση και το τύπου θα είναι η συσκευή (για μένα) μικρή σημασία έχει. Για αυτούς που τους ενδιαφέρει η συσκευή ως συσκευή, με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά (αισθητήρες αποτυπώματος, face unlock κ.τ.λ. και τις χιλιάδες εφαρμογές), υπάρχουν δύο πολύ καλά λειτουργικά με εκατοντάδες φθηνές ή ακριβές συσκευές πάρα πολύ καλές, που μπορούν να κάνουν τα πάντα. Κανείς δεν περιμένει να αντικαταστήσει τη συσκευή του με την «andromeda». Συμφωνώ. Αν και εμένα δε με χαλάει να αντικαταστήσω το 950 μου με την «andromeda», εφόσον κυκλοφορήσει και εφόσον με εξυπηρετεί, γιατί δεν αποκλείεται να είναι μάπα το καρπούζι (ως συσκευή). Θα δούμε τότε. Εγώ μπορώ να περιμένω πάντως, γιατί δεν έχω  απαιτήσεις από mobile εφαρμογές, δε χρησιμοποιώ social media και μέχρις στιγμής το 950 με καλύπτει άριστα.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα παίξει ρόλο είναι το πού θα κινηθούν τα πράγματα στο (όχι πολύ μακρινό) μέλλον. Αν τα πράγματα κινηθούν προς τη σμίκρυνση του laptop (ό,τι αντίστοιχο συνέβη με τα laptop και τη σμίκρυνση του pc  προ 10/15ετίας) και προς ένα περιβάλλον διάχυτου υπολογισμού, τότε μάλλον η MS έχει ένα προβάδισμα (πάντα κατά τη γνώμη μου) σε σχέση με τους άλλους δύο. Η andromeda θα είναι μόνο η αρχή. Τίποτα περισσότερο. Όπως επίσης προς αυτήν την κατεύθυνση βοηθούν και τα W10Arm σε συνδυασμό με την αύξηση της επεξεργαστικής ισχύος των Arm επεξεργαστών.

Προφανώς, τα παραπάνω δεν ενδιαφέρουν κάποιον που μπορεί να κάνει τη δουλειά του (σχεδόν τα πάντα), με τα android, ios. Όπως και δεν ενδιαφέρει ακόμη και χρήστες W10 που μπορούν να κάνουν πραγματικά τα πάντα με τα Surface τους. Γιατί να τους ενδιαφέρει η ενοποίηση/σύγκλιση λειτουργικών (κοινός πυρήνας), ενοποιημένη πλατφόρμα εφαρμογών, ενοποιημένο store, w10onArm, Windows core os, συνεργασία με Qualcomm κ.τ.λ.

Όπως σωστά γράφτηκε παραπάνω όποιον δεν τον ενδιαφέρουν ειδήσεις σχετικά με andromeda, windows core os κ.τ.λ. ή όλα αυτά τα βρίσκει ανούσια πολύ καλά θα κάνει να μην τα διαβάζει ή να προσπερνά. Γιατί όντως δεν του προσφέρουν κάτι και δε θα του προσφέρουν ούτε στο μέλλον.

 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...