Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, marios28 είπε

Εσύ (και αρκετοί άλλοι, οι περισσότεροι) συνδέεις/ετε (κακώς κατά τη γνώμη μου) το wishful thinking με την εμπορική επιτυχία του προϊόντος και με την αποδοχή από το κοινό ή (ακόμη και από τους devs) ή ακόμη και από την υποστήριξη που παρέχει/παρείχε για μια συγκεκριμένη έκδοση (βλ WM10) η MS. Προφανώς και ένα τεχνολογικό προϊόν πρέπει να γίνει αποδεκτό από τους καταναλωτές για να συνεχίζεται η ανάπτυξή του αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν παίζει και δεν έπαιξε ρόλο. (Βλ WP7, WP8, WM10 και βλέπουμε..). 

Mαλλον δεν εχεις καταλαβει ποιοι συνεδεαν την εμπορικη επιτυχια του προιοντος με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

Εδω πχ διαβαζαμε για το continuum που αρκετοι νομιζαν οτι ηταν ενα σημαντικο χαρακτηριστικο για την εμπορικη επιτυχια των wp(καμια βεβαια επαφη με την πραγματικοτητα οπως τονιζαμε τοτε μιας και ενδιαφερει ελαχιστους)
ή "αφου η ms θα υποστηριζει το λειτουργικο για χρονια, τοτε ολα μια χαρα", παρολο που τονιζαμε οτι το προβλημα δεν ειναι η υποστηριξη απο ms αλλα απο τους devs
ή με την υποσχομενη δυνατοτητα να τρεχει ενα τηλεφωνο x86 apps( δεν ενδιαφερει πραγματικα κατι τετοιο την πλειονοτητα των αγοραστων)
ή διαβαζαμε για τους ποσους devs θα φερει στην πλατφορμα η δυνατοτητα να γραφουν ευκολα εφαρμογες για 3 ειδων συσκευες (κατι που οπως τονιζαμε δεν θα ειχε σημαντικη διαφορα οπως αποδειχθηκε).

 

Ηταν αρκετες τετοιες δηλωσεις που διαβαζαμε εδω μεσα και πραγματικα αν το δει καποιος αποστασιοποιημενα δεν ειχαν επαφη με την πραγματικοτητα οπως διαγραφοταν και με τις πωλησεις/επιλογες των αγοραστων, αλλα λογω bias καποιοι πιστευαν οτι θα κανουν την διαφορα τετοια features. Οταν γραφοταν οτι κατι τετοιο ειναι απιθανο να γινει, υπηρχαν πολλες αντιδρασεις, προτροπες να μην γραφονται αρνητικα πραγματα και φυσικα υβριστικοι χαρακτηρισμοι προς αυτους που ελεγαν τα πραγματα με το ονομα τους. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα υβριστικα μηνυματα σβηστηκαν απο ατομα που δεν μπορουσαν να δεχθουν αρνητικη,αντιθετη αποψη απο την δικια τους.

36 λεπτά πριν, marios28 είπε

Το λειτουργικό συνεχίζει και αναπτύσσεται (core os). Εμένα αυτό με ενδιαφέρει. Το πώς θα ονομάζεται η εκάστοτε έκδοση και το τύπου θα είναι η συσκευή (για μένα) μικρή σημασία έχει. Για αυτούς που τους ενδιαφέρει η συσκευή ως συσκευή, με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά (αισθητήρες αποτυπώματος, face unlock κ.τ.λ. και τις χιλιάδες εφαρμογές), υπάρχουν δύο πολύ καλά λειτουργικά με εκατοντάδες φθηνές ή ακριβές συσκευές πάρα πολύ καλές, που μπορούν να κάνουν τα πάντα. Κανείς δεν περιμένει να αντικαταστήσει τη συσκευή του με την «andromeda». Συμφωνώ. Αν και εμένα δε με χαλάει να αντικαταστήσω το 950 μου με την «andromeda», εφόσον κυκλοφορήσει και εφόσον με εξυπηρετεί, γιατί δεν αποκλείεται να είναι μάπα το καρπούζι (ως συσκευή). Θα δούμε τότε. Εγώ μπορώ να περιμένω πάντως, γιατί δεν έχω  απαιτήσεις από mobile εφαρμογές, δε χρησιμοποιώ social media και μέχρις στιγμής το 950 με καλύπτει άριστα.

Μαλλον δεν διαβαζεις τα ποστ εδω!

36 λεπτά πριν, marios28 είπε

Κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα παίξει ρόλο είναι το πού θα κινηθούν τα πράγματα στο (όχι πολύ μακρινό) μέλλον. Αν τα πράγματα κινηθούν προς τη σμίκρυνση του pc (ό,τι αντίστοιχο συνέβη με τα laptop προ 10/15ετίας) και προς ένα περιβάλλον διάχυτου υπολογισμού, τότε μάλλον η MS έχει ένα προβάδισμα (πάντα κατά τη γνώμη μου) σε σχέση με τους άλλους δύο. Η andromeda θα είναι μόνο η αρχή. Τίποτα περισσότερο. Όπως επίσης προς αυτήν την κατεύθυνση βοηθούν και τα W10Arm σε συνδυασμό με την αύξηση της επεξεργαστικής ισχύς των Arm επεξεργαστών.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω. Αυτο βεβαια ειναι διαφορετικο απο μια συσκευη που θα αντικαταστησει τα smartphones μας.

 

Btw, τα posts περι qualcomm snapdragon 950 και snapdragon 1000 και surface phone ειναι εξ ορισμου dead on arrival: μιλαμε για SoCs με TDP 6.5W, οποτε δεν ειναι για χρηση σε form factor smartphone.

 

Οι φημολογουμενοι snap 950/1000 με TDP 6.5W ειναι για αλλους ειδους form factor, με βαρος ανω των 300γρ και οχι για κατι που θα κουβαλαμε στην τσεπη μας καθημερινα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πραγματικότητα βέβαια είναι λίγο διαφορετική. Έμπαιναν εδώ και βρίζανε/επιτίθονταν σε αυτούς που υποστήριζαν τα windows. Τώρα αν ακούστηκε και κανά μπινελίκι από την άλλη πλευρά, λογικό είναι όταν είχαν συνεχόμενο πέσιμο. Έχουμε ακούσει απίστευτα τρέλα πράγματα εδώ μέσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη διαστροφή της πραγματικότητας ως προς τα Windows Phone έχει γίνει στο παρελθόν από τους haters και όχι από τους fans των WP.

Οταν στο παρελθόν τα WP ήταν το οικοσύστημα με το offline gps και το offline streaming μουσικής (κάτι που σήμερα πια προσφέρουν αισίως και τα άλλα λειτουργικά) , πετάγονταν οι haters των WP και υπερασπίζονταν το online. Τέλος πάντων, ξινά σταφύλια αφότου ανέλαβε ο Nadella.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Η μεγαλύτερη διαστροφή της πραγματικότητας ως προς τα Windows Phone έχει γίνει στο παρελθόν από τους haters και όχι από τους fans των WP.

Οταν στο παρελθόν τα WP ήταν το οικοσύστημα με το offline gps και το offline streaming μουσικής (κάτι που σήμερα πια προσφέρουν αισίως και τα άλλα λειτουργικά) , πετάγονταν οι haters των WP και υπερασπίζονταν το online. Τέλος πάντων, ξινά σταφύλια αφότου ανέλαβε ο Nadella.

Το σημαντικο δεν ειναι αν γινοταν ή οχι διαστροφη πραγματικοτητας(btw, αστοχο παραδειγμα το offline gps μιας και α) ειναι ενα χαρακτηριστικο που υπηρχε και στις αλλες πλατφορμες β) δεν ηταν ιδιαιτερα σημαντικο για τους καταναλωτες, παρα μονο για μια μικρη μειονοτητα που ανοιγοκλεινει data λογω εξαιρετικα περιορισμενου data limit κλπ), αλλα σημαντικοτερο ειναι πως αντιδρα/συμπεριφερεται καποιος σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cameranek είπε

φωναξτε την φρουράαααααααα, φρουράαααααααα :D

Πότε βγαινουν οι νεες εκδοσεις, γιατι δεν μπορω να περιμένω ; 

Βουλή και έτσι;; Φρρουραα!φρρρουραα!!! ΧΑΑΧΑΧΑΧ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, haHa said:

Το σημαντικο δεν ειναι αν γινοταν ή οχι διαστροφη πραγματικοτητας(btw, αστοχο παραδειγμα το offline gps μιας και α) ειναι ενα χαρακτηριστικο που υπηρχε και στις αλλες πλατφορμες β) δεν ηταν ιδιαιτερα σημαντικο για τους καταναλωτες, παρα μονο για μια μικρη μειονοτητα που ανοιγοκλεινει data λογω εξαιρετικα περιορισμενου data limit κλπ), αλλα σημαντικοτερο ειναι πως αντιδρα/συμπεριφερεται καποιος σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

καθόλου άστοχο αλλά στα αλήθεια πραγματικό παράδειγμα που σήμερα πια προκαλεί το γέλιο ως προς το hating των Android fanboys του καιρού εκείνου, μια και α. τον καιρό εκείνο οι χρήστες του Android υπερασπίζονταν το online των Google maps ω ναι! απέναντι στο offline του HERE maps που τον καιρό εκείνο υπήρχε μόνο στα WP , β. πρόκειται για το offline γενικά και εξ ού προσπέρασες το offline streaming μουσικής kai γ. θεωρώ αστεϊσμό τον ισχυρισμό πως το gps και το offline δεν αφορούν τον περισσότερο κόσμο

μακάρι να είχα σήμερα ένα Windows Phone, ασφαλέστατο ταχύτατο και ακριβώς αυτό που ήθελε ο χρήστης μιας συσκευής που περιέχει ευαίσθητα δεδομένα, και θα είχα και ένα κομψότατο και χρηστικότατο UI με ένα ωραιότατο black theme σαν αυτό που όψιμα έχουν ανακαλύψει χρήστες άλλων λειτουργικών

είχε και ωραία χαρακτηριστικά, όπως από τότε τις καλές φωτογραφικές δυνατότητες ή το double tap ή το email hub ή το άλλο που έφεγγε η οθόνη με την ώρα και τις ειδοποιήσεις μόλις πέρναγες ψηλά από πάνω το χέρι σου ή τη δυνατότητα χρήσης της αφής κάνοντας πενάκι ένα τυχαίο καλώδιο ακουστικών (!)ή τη δυνατότητα διαλειτουργικότητας με το PC και τον απομακρυσμένο έλεγχο-stremάρισμα μέσω bluetooth από και προς το PC, ή το συγχρονισμό από τότε PC-smartphone και άλλα πολλά

αλλά υπήρχε τόσο hating και μάλλον σκόπιμα, αφού υπήρχαν συμφέροντα σε developers άλλων συστημάτων, αντίπαλες εταιρείες, πάροχοι που προωθούσαν την online χρήση, κκατασκευαστές που διοχέτευαν στην αγορά αναλώσιμα smartphone με υπέρογκα κέρδη κοκ

αν σήμερα υπήρχαν τα WP στον ανταγωνισμό το όφελος στους χρήστες θα ήταν σημαντικό όχι μόνο ως η φτηνή και αξιόπιστη εναλλακτική, αλλά και επειδή θα ασκούσε πίεση σε μια διαφορετική κουλτούρα (κάθε εφαρμογή θα όφειλε να έχει το widget της, οι κατασκευαστές θα όφειλαν να να προσφέρουν αναβαθμίσεις και όχι ακριβές αναλώσιμες συσκευές,  τα λειτουργικά θα ήταν πιο ελαφριά κοκ)

αυτά από μένα που βλέπω ένα Android των smartphone να είναι πιο βαρύ από ένα desktop λειτουργικό, και συγκρίνω το Android smartphone μου με το full Windows tablet μου (που μετράει και περισσότερα χρόνια στην πλάτη του έχοντας πια κιόλας υποδεέστερα τεχνικά χαρατηριστικά)

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KoreanW είπε

καθόλου άστοχο αλλά στα αλήθεια πραγματικό παράδειγμα που σήμερα πια προκαλεί το γέλιο ως προς το hating των Android fanboys του καιρού εκείνου, μια και α. τον καιρό εκείνο οι χρήστες του Android υπερασπίζονταν το online των Google maps ω ναι! απέναντι στο offline του HERE maps που τον καιρό εκείνο υπήρχε μόνο στα WP και β. πρόκειται για το offline γενικά και εξ ού προσπέρασες το offline streaming μουσικής γ. θεωρώ αστεϊσμό τον ισχυρισμό πως το gps και το offline δεν αφορούν τον περισσότερο κόσμο

a) Υπηρχαν offline gps χρονια και σε android. Δεν ηταν το google maps(που ουτε και τωρα εχει offline gps, παρολο που εχει επικρατησει κατα κρατος), αλλα αλλες εφαρμογες.

β) και γ) εσυ ή εγω μπορει να θεωρεις αστεισμο(δεν νομιζω βεβαια πως τετοιες εκφρασεις βοηθανε τον διαλογο) αν το offline gps/streaming αφορα τον περισσοτερο κοσμο, αλλα οι επιλογες του κοσμου(ασχετα αν συμφωνουμε με αυτες) εχουν δειξει ποσο σημαντικο το θεωρουσαν. Η συντριπτικη πλειοψηφια χρησιμοποιει online gps και η υπαρξη ή οχι stock/first-party offline gps δεν ηταν σημαντικο χαρακτηριστικο για να επηρεασει τους αγοραστες, αντιθετα η υπαρξη πχ pokemon, instagram (τυχαιες εφαρμογες) ηταν για τους αγοραστες εφαρμογες που αφορουσαν περισσοτερο κοσμο και επηρεαζε την αποφαση τους. Αν τωρα εγω και εσυ διαφωνουμε με τα κριτηρια του υπολοιπου κοσμου, λιγη σημασια εχει.

--------------------------------

Οπως και να εχει, το point μου δεν ηταν αυτο και δεν νομιζω οτι εχει νοημα να δωθει συνεχεια σε αυτο. Το point μου ηταν πως σημαντικοτερο ειναι πως αντιδρα/συμπεριφερεται καποιος σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του. 

17 λεπτά πριν, KoreanW είπε

αν σήμερα υπήρχαν τα WP στον ανταγωνισμό το όφελος στους χρήστες θα ήταν σημαντικό όχι μόνο ως η φτηνή και αξιόπιστη εναλλακτική, αλλά και επειδή θα ασκούσε πίεση σε μια διαφορετική κουλτούρα ..

+1000

Πραγματικα ειναι κριμα που ουσιαστικα εξαφανιστηκε μια εναλλακτικη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, haHa said:

a) Υπηρχαν offline gps χρονια και σε android. Δεν ηταν το google maps(που ουτε και τωρα εχει offline gps, παρολο που εχει επικρατησει κατα κρατος), αλλα αλλες εφαρμογες.

μην αλλοιώνεις αυτό που λέω:

δεν είναι το ζητούμενο αν υπήρχαν offline maps , αλλά ο ισχυρισμός των haters πως το online navigation τάχα δεν υστερούσε απέναντι στο offline

και επί τη ευκαιρία, οι here maps είναι και ήταν από τους καλύτερους offline πλοηγούς, μόνο που οι WP haters αγνοούσαν την αξία και την ύπαρξή τους παντελώς

11 minutes ago, haHa said:

β) και γ) εσυ ή εγω μπορει να θεωρεις αστεισμο(δεν νομιζω βεβαια πως τετοιες εκφρασεις βοηθανε τον διαλογο) αν το offline gps/streaming αφορα τον περισσοτερο κοσμο, αλλα οι επιλογες του κοσμου(ασχετα αν συμφωνουμε με αυτες) εχουν δειξει ποσο σημαντικο το θεωρουσαν. Η συντριπτικη πλειοψηφια χρησιμοποιει online gps.

δεν είναι προσωπικός ο χαρακτηρισμός , εμένα που θυμάμαι τους διαλόγους εκείνης της εποχής στα αλήθεια οι κουβέντες των haters με κάνουν και γελώ μέχρι σήμερα και αναπολώ την εμπειρία χρήσης των WP

οι here maps μόλις κατέφθασαν στο Android store έγιναν ανάρπαστοι και συστήνονται ως η αξιόπιστη δωρεάν εφαρμογή offline gps, αν αυτό λέει κάτι για το πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα μόλις καταλάγιασε ο κουρνιαχτός όσο ήταν εφαρμογή των WP αποκελιστικά

προσωπικά τύψεις δεν έχω για τις απόψεις μου και για τα λεγόμενά μου, άλλο αν εμπορικά δεν προχώρησαν τα WP για άσχετους λόγους, προσέφεραν μείζονα πλεονεκτήματα στο χρήστη, κι ακόμα και σήμερα με τα χίλια θα επέλεγα ένα WP απέναντι σε Android, όπως έχει αποδειχτεί στην πράξη κατά τη χρήση Andoird&WP, και αυτό είναι το νόημα των δικών μου λεγομένων οπότε δε βρίσκω το λόγο να θίγεται κανείς

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μην αλλοιώνεις αυτό που λέω:

δεν είναι το ζητούμενο αν υπήρχαν offline maps , αλλά ο ισχυρισμός των haters πως το online navigation τάχα δεν υστερούσε απέναντι στο offline

Παρεξηγηση, μπερδευτηκα απο αυτο:

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Η μεγαλύτερη διαστροφή της πραγματικότητας ως προς τα Windows Phone έχει γίνει στο παρελθόν από τους haters και όχι από τους fans των WP.

Οταν στο παρελθόν τα WP ήταν το οικοσύστημα με το offline gps και το offline streaming μουσικής (κάτι που σήμερα πια προσφέρουν αισίως και τα άλλα λειτουργικά) , πετάγονταν οι haters των WP και υπερασπίζονταν το online. Τέλος πάντων, ξινά σταφύλια αφότου ανέλαβε ο Nadella.

Οπως και να εχει το point ηταν αλλο. Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Mαλλον δεν εχεις καταλαβει ποιοι συνεδεαν την εμπορικη επιτυχια του προιοντος με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.

Εδω πχ διαβαζαμε για το continuum που αρκετοι νομιζαν οτι ηταν ενα σημαντικο χαρακτηριστικο για την εμπορικη επιτυχια των wp(καμια βεβαια επαφη με την πραγματικοτητα οπως τονιζαμε τοτε μιας και ενδιαφερει ελαχιστους)
ή "αφου η ms θα υποστηριζει το λειτουργικο για χρονια, τοτε ολα μια χαρα", παρολο που τονιζαμε οτι το προβλημα δεν ειναι η υποστηριξη απο ms αλλα απο τους devs
ή με την υποσχομενη δυνατοτητα να τρεχει ενα τηλεφωνο x86 apps( δεν ενδιαφερει πραγματικα κατι τετοιο την πλειονοτητα των αγοραστων)
ή διαβαζαμε για τους ποσους devs θα φερει στην πλατφορμα η δυνατοτητα να γραφουν ευκολα εφαρμογες για 3 ειδων συσκευες (κατι που οπως τονιζαμε δεν θα ειχε σημαντικη διαφορα οπως αποδειχθηκε).

Είναι δύσκολο (απίθανο) να είναι κανείς σίγουρος για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα στην τεχνολογία. Εικασίες κάνουμε. 

Γιατί να μπερδεύουμε το αν είναι θετικό που υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ενός προϊόντος με το αν βοήθησε ή όχι στην εμπορική επιτυχία αυτού τη δεδομένη χρονική στιγμή; Το ότι εσύ μπορεί να τόνιζες σε άλλους ότι το χαρακτηριστικό δεν ενδιαφέρει τους καταναλωτές, δε σημαίνει ότι είναι άχρηστο ή δε θα χρησιμεύσει στο μέλλον. Τι μας χαλάει αν υπάρχει; Εμένα με έχει βολέψει αρκετές φορές. 

Θέλω να πω πως τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις (που όντως δεν ενδιαφέρουν -ή αποδείχτηκε ότι δεν ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή- την πλειονότητα των χρηστών), είναι χαρακτηριστικά που θα υποστηρίζουν το "mobile-pc".  Με κάποιον τρόπο, τύπου Continuum θα γίνεται προβολή σε μεγαλύτερη οθόνη.

Το ότι μια ίδια εφαρμογή τρέχει στο 950, στο pc και στο Xbox δεν ενδιαφέρει την πλειονότητα των χρηστών. Όντως δεν την ενδιαφέρει. Ε και;  Σημαίνει ότι είναι εύκολο να υλοποιηθεί ή δεν υπάρχουν ήδη εφαρμογές που εξυπηρετούν χρήστες, ή δε θα είναι χρήσιμη μια τέτοια δυνατότητα στο μέλλον;  

Δε θεωρώ ζήτημα αν η έκδοση των WM10 τερματίστηκε και δεν έχει καταφέρει μέχρις στιγμής η MS να προσελκύσει devs για να γεμίσει το Store με εφαρμογές.

Προτιμώ το γεγονός δηλαδή ότι είναι εύκολο για έναν dev να αναπτύξει και να συντηρεί μιας μεγάλης έκτασης εφαρμογή από το να μην είχε υλοποιηθεί κάτι αντίστοιχο και τα WM10 να είχαν εμπορική επιτυχία. Το ζήτημα είναι αν αναπτύσσεται η πλατφόρμα, το λειτουργικό και αν η MS κινείται προς την υποστήριξη των παραπάνω. Ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μα στην ουσία αυτό του λες. Να μην βάζεις σαβουρες. Όμως αυτος αυτό θέλει να βάλει. Άρα του λες να μην ποσταρει. Νομίζω το εξήγησα αρκετά αναλυτικά πιο πανω.

Επισης το οξύμωρο αν μπορείς εξήγησε το μου λιγο, γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Δεν εχω πει ποτε σε ΚΑΝΕΝΑΝ να μην ποσταρει ουτε εδω ουτε πουθενα..Βρες ενα τετοιο μηνυμα μου σε παρακαλω...
Το οξυμωρο ειναι το εξης...Οταν τονιζα με επιχειρηματα τι δεν παει καλα..με λεγατε γκρινιαρη , και καποιοι με εβριζαν και μου ελεγαν ΧΥΜΑ να την κανω απο εδω γιατι καταστρεφω το θεμα, επειτα ειχα τοσους μηνες να γραψω, αλλα το θεμα και παλι κυριολεκτικα νεκρωσε...Αλλα απο την αλλη ερχεσαι εσυ και λες..Ε αφου πλεον δεν υπαρχει και καμια ειδηση ας ανεβαζουμε Οτι φημη θελουμε...
Πιο απλα...Σας ενοχλουσε ο αντιλογος αλλα η καθε Φημη-Αρλουμπες ειναι εποικοδομητικες...😵

7 ώρες πριν, teo20net είπε

Για γέλια και για κλάματα. Εφόσον δεν παραβιάζεται κάποιος κανόνας του forum, πόσο μάλλον όταν η πλειοψηφία θέλει να μαθαίνει νέα υποθέτω, τα post είναι 100% ευπρόσδεκτα απο εμένα. Όσοι δεν γουστάρουν, να πάνε να διαβάσουν το μπλα μπλα forum. 

@Panos : Το στόμα σου ώρες ώρες δεν έχει μέτρο. Καημένε που έχεις δεχτεί και φασισμό. Πολύ μεγάλες κουβέντες. Κρίμα.

Πρωτα απο ολα την λεξη φασισμος την ανεφερε ο Retro απο το πουθενα και χωρις κανενα λογο..
Απο την αλλη τα δειγματα γραφης σου εχουν δειξει και στο παρελθον τον απαραδεκτο τροπο που μιλας...Και το Κριμα που αναφερω δεν παει σε εσενα, αλλα σε αυτους που σου κανανε και like..Πολυ κριμα..

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Η πραγματικότητα βέβαια είναι λίγο διαφορετική. Έμπαιναν εδώ και βρίζανε/επιτίθονταν σε αυτούς που υποστήριζαν τα windows. Τώρα αν ακούστηκε και κανά μπινελίκι από την άλλη πλευρά, λογικό είναι όταν είχαν συνεχόμενο πέσιμο. Έχουμε ακούσει απίστευτα τρέλα πράγματα εδώ μέσα.

Για κατσε βρε Retro..Εχεις για ακομα μια φορα Ξεκαθαρο παραδειγμα απο πανω..και ακομα λες ε ενταξει και να εριξε κανα μπινελικακι η πλευρα των ms fans δεν εγινε και κατι, ηταν λογικο. 
Ο Teo  με λεει <<Καημενο>> χωρις να τον εχω προσβαλλει ποτε, οπως και κανενα αλλο..και εσυ δικαιολογεις κατι τετοιο?? Σοβαρα τωρα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παραλλαγή του Surface Andromeda θα κατασκευαστεί από την Dell ... και ίσως και από άλλους OEM!

Μια παραλλαγή της επιφάνειας Andromeda θα μπορούσε να κατασκευαστεί από την Dell, βάσει συμφωνίας που υπεγράφη με τη Microsoft για περισσότερο από ένα χρόνο. Η φήμη προέρχεται μέσα από εσωτερικά έγγραφα της Qualcomm τα οποία υποδεικνύουν ένα έργο σε εξέλιξη από την Dell για μια συσκευή διπλής οθόνης, εφαρμοσμένη στην αρχιτεκτονική ARM και στο λειτουργικό σύστημα Windows 10, που ονομάζεται Janus. Κατά συνέπεια, φαίνεται ότι, εκτός από την Dell και τη Microsoft, ενδέχεται να υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές που πρόκειται να αναπτύξουν ένα παρόμοιο προϊόν.

Όσον αφορά την πολυαναμενόμενη οριστική κινητή συσκευή, φαίνεται πιθανό ότι η Dell εργάζεται ήδη για μια συσκευή με διπλή οθόνη που τροφοδοτείται από επεξεργαστή Snapdragon 850 και παρέχεται με LTE modem και διάφορες τηλεφωνικές λειτουργίες, όπως η ενιαία θύρα USB-C, ορισμένες φωτογραφικές μηχανές, επιταχυνσιόμετρο, ψηφιακή πυξίδα και γυροσκόπιο. Και η εντύπωση ότι πρόκειται για μια κινητή συσκευή με τηλεφωνικές λειτουργίες αναπτύσσεται από το ίδιο Winfuture.mobi επειδή όπως είναι γνωστό οι φορητοί υπολογιστές συνήθως δεν έχουν γυροσκόπια, σε αντίθεση με τα tablet και τα τηλέφωνα.

Η πιο ενδιαφέρουσα πτυχή της φήμης αντιπροσωπεύεται από το γεγονός ότι η είδηση φαίνεται να βασίζεται σε κάποια από τα εσωτερικά έγγραφα της Qualcomm, τα οποία αναφέρουν μια συσκευή που ονομάζεται Januss, με χαρακτηριστικά παρόμοια με το «Surface Phone» της Microsoft και ότι λειτουργεί σωστά. Η Microsoft εργάζεται μαζί με την Dell, προσθέτοντας σε αυτό ότι αυτή η συσκευή θα αναπτυχθεί από την ODM καθώς είναι υπό ανάπτυξη από το καλοκαίρι του 2017 και οι τελευταίες εκθέσεις εργασίας, που χρονολογούνται από τις αρχές του 2018, δείχνουν επίσης ότι δεν πρέπει να είμαστε μπροστά από μια "τυχαία" συσκευή, αλλά πιθανότατα πλησιάζει η ολοκλήρωσή της.

Μόνο η αναλυτική αναφορά στο λειτουργικό σύστημα λείπει, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει αμφιβολία ότι θα πρέπει να εκπροσωπείται από το πολύ συζητημένο Windows Core OS.

Στην πραγματικότητα, εδώ και πολύ καιρό μια φωνή είχε ήδη εξαπλωθεί, ανακοινώνοντας ότι η Microsoft ανέπτυξε την επιφάνειά της Andromeda όχι ως σχέδιο από μόνο του, αλλά ως ιδέα αναφοράς για τους OEM. Και αυτό με τον ίδιο τρόπο που οι OEM ενθαρρύνθηκαν να αντιγράψουν ελεύθερα το σχέδιο του Surface Pro, για τα tablet τους με το λειτουργικό σύστημα Windows 10.

Σε κάθε περίπτωση, φαίνεται πιθανό ότι η Dell θα "συνοδεύεται" σε αυτή την αποστολή και από άλλους ΟΕΜ. Έτσι, αφού περιμέναμε για χρόνια το Surface Phone τώρα με την Αndromeda θα μπορούσαμε σύντομα να βρεθούμε μπροστά σε πολλές εκπλήξεις και ίσως, να τεθεί κάτω από το επόμενο Χριστουγεννιάτικο δέντρο.

https://www.surface-phone....ruito-da-dell/
http://winfuture.mobi/news/103460
 

https://www.surface-phone.it/surface-phone-costruito-da-dell/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, marios28 είπε

Είναι δύσκολο (απίθανο) να είναι κανείς σίγουρος για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα στην τεχνολογία. Εικασίες κάνουμε. 

Γιατί να μπερδεύουμε το αν είναι θετικό που υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ενός προϊόντος με το αν βοήθησε ή όχι στην εμπορική επιτυχία αυτού τη δεδομένη χρονική στιγμή; Το ότι εσύ μπορεί να τόνιζες σε άλλους ότι το χαρακτηριστικό δεν ενδιαφέρει τους καταναλωτές, δε σημαίνει ότι είναι άχρηστο ή δε θα χρησιμεύσει στο μέλλον. Τι μας χαλάει αν υπάρχει; Εμένα με έχει βολέψει αρκετές φορές. 

Θέλω να πω πως τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις (που όντως δεν ενδιαφέρουν -ή αποδείχτηκε ότι δεν ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή- την πλειονότητα των χρηστών), είναι χαρακτηριστικά που θα υποστηρίζουν το "mobile-pc".  Με κάποιον τρόπο, τύπου Continuum θα γίνεται προβολή σε μεγαλύτερη οθόνη.

Το ότι μια ίδια εφαρμογή τρέχει στο 950, στο pc και στο Xbox δεν ενδιαφέρει την πλειονότητα των χρηστών. Όντως δεν την ενδιαφέρει. Ε και;  Σημαίνει ότι είναι εύκολο να υλοποιηθεί ή δεν υπάρχουν ήδη εφαρμογές που εξυπηρετούν χρήστες, ή δε θα είναι χρήσιμη μια τέτοια δυνατότητα στο μέλλον;  

Δε θεωρώ ζήτημα αν η έκδοση των WM10 τερματίστηκε και δεν έχει καταφέρει μέχρις στιγμής η MS να προσελκύσει devs για να γεμίσει το Store με εφαρμογές.

Προτιμώ το γεγονός δηλαδή ότι είναι εύκολο για έναν dev να αναπτύξει και να συντηρεί μιας μεγάλης έκτασης εφαρμογή από το να μην είχε υλοποιηθεί κάτι αντίστοιχο και τα WM10 να είχαν εμπορική επιτυχία. Το ζήτημα είναι αν αναπτύσσεται η πλατφόρμα, το λειτουργικό και αν η MS κινείται προς την υποστήριξη των παραπάνω. Ισχύει.

Ακριβως αυτο ελεγα και εγω:

Γιατί να μπερδεύουμε το αν είναι θετικό που υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ενός προϊόντος με το αν θα βοηθησει στην εμπορική επιτυχία αυτού τη δεδομένη χρονική στιγμή; Το continuum ειναι ενα θετικο χαρακτηριστικο, ενα nice-to-have feature, αλλα εδω διαβαζαμε οτι ειναι το χαρακτηριστικο που θα βοηθησει πολυ στην επιτυχια των wp.
Επισης, οπως σωστα λες, το ότι μια ίδια εφαρμογή τρέχει στο 950, στο pc και στο Xbox δεν ενδιαφέρει την πλειονότητα των χρηστών, αλλα εδω διαβαζαμε οτι αυτο το χαρακτηριστικο θα ειναι που θα δωσει ωθησει στο store κλπ. Αποδειχθηκαν και αυτα φρουδες ελπιδες.
Αργοτερα διαβαζαμε για την δυνατοτητα εκτελεσης εφαμρογων x86 και διαφοροι χαρακτηριζαν αυτο το χαρακτηριστικο "αυτοδιαφημιζομενο που θα εκανε την διαφορα κλπ". Τονιζαμε οτι κατι τετοιο δεν εχει επαφη με την πραγματικοτητα, μιας και σε σχεδον κανενα χρηστη smartphone δεν του ελλειψε αυτη η δυνατοτητα.

Τετοια χαρακτηριστικα ειναι nice-to-have(ουδεποτε ειπα οτι ειναι ειναι αρνητικα ή αχρηστα, απλα οτι δεν αφορουν την συντριπτικη πλειονοτητα), αλλα οχι ομως οπως τα παρουσιαζαν εδω σαν χαρακτηριστικα που θα οδηγουσαν στην επιτυχια των wp.

 

Και δεν εγινε κατι να κανει καποιος τοσο λανθασμενες εικασιες(επιτυχια wp λογω αχρηστων features για την πλειονοτητα των χρηστων), προφανως λογω bias. Το θεμα ειναι στο πως αντιδρα/συμπεριφερεται σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

-----------------------------------------------

 

Και κατι που εχει επαφη με την πραγματικοτητα, σε αντιθεση με τα προηγουμενα φανταστικα concept.

Samsung to release Snapdragon 850-powered Windows 10 PC later this year

Αναφορά σε κείμενο

Qualcomm today announced that mobile leader Samsung will be the first OEM to bring Snapdragon 850-powered Windows 10 PC to the market later this year. The new Snapdragon 850 Mobile Compute Platform will allow OEMs like Samsung to build sleeker and more portable, fanless designs for mobile customers. In addition to system-wide performance improvements, Snapdragon 850 will offer on-device experiences for AI, and users can expect camera, voice and battery life enhancements as well.

“Building on the portfolio of Always On, Always Connected PCs established over the past year, we are thrilled to work with Samsung to help offer consumers true mobility combined with the productivity and entertainment features of Windows 10,” said Alex Katouzian, senior vice president and general manager, mobile business unit, Qualcomm Technologies, Inc. “To truly expand this category, our work with mobile leaders like Samsung is important to help us deliver the next generation of Always On, Always Connected PCs to consumers.”

 

Φυσικα, η συσκευη θα τρεχει κανονικα windows και θα ειναι τυπου hybrid laptop/tablet, δεν θα εχει καμια σχεση με windows mobile, surface phone κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί προφανώς λόγω bias; Είναι χαρακτηριστικά που εκ των προτέρων δείχνουν να είναι χρήσιμα.

Δηλαδή θα σε χάλαγε το κινητό σου να τρέχει x86 εφαρμογές; Μήπως είναι τεχνικώς εύκολο να γίνει; Και να διάβαζες ότι το Continuum θα βοηθήσει στην επιτυχία των WM10 τι έγινε; Και να διάβαζες ότι η UWP είναι πολύ καλή πλατφόρμα τι σε ενοχλεί;

Και 'γω είμαι υποστηρικτής της UWP, και κάθε φορά που βλέπω την ίδια εφαρμογή να τρέχει στο 950 και στο Xbox εντυπωσιάζομαι.  Όπως εντυπωσιαζόμουν όταν έβλεπα πριν 20 χρόνια την ίδια java εφαρμογή να τρέχει σε windows και σε solaris. Το ότι θεωρώ πως είναι πολύ καλή πλατφόρμα, δεν σημαίνει ότι θα υιοθετηθεί ευρέως ή άμεσα. Δηλαδή αν σε 5-10 χρόνια έχει υιοθετηθεί θα επανέλθουμε να θυμόμαστε τα περασμένα (τι έλεγε ο καθένας...). Αν αποτύχει ή για τον οποιοδήποτε λόγο αλλάξουν τα πλάνα της MS θα σημαίνει ότι ήταν άχρηστη; Δεν πάει έτσι. Και μην ξεχνάμε το γεγονός του ότι η MS σέρνει την ευχή και κατάρα της Win32 με εκατομμύρια εφαρμογές. Οπότε τίποτα δεν είναι εύκολο ούτε μπορεί κανείς να προβλέψει τι θα γίνει. Νομίζω ούτε η ίδια η MS. Αυτό που μπορεί να κάνει ή να προσπαθήσει να στηρίξει τη δουλειά της. Αν δεν πετύχει, δεν πέτυχε. 

Με λίγα λόγια... Το ζήτημα δεν είναι μόνο αν θα επιτύχει ή αποτύχει (εμπορικώς) μια συγκεκριμένη έκδοση όπως ήταν τα WM10 ή τα WP8, αλλά και να δημιουργήσεις τις συνθήκες/χαρακτηριστικά και για το μέλλον.

2 ώρες πριν, haHa είπε

Φυσικα, η συσκευη θα τρεχει κανονικα windows και θα ειναι τυπου hybrid laptop/tablet, δεν θα εχει καμια σχεση με windows mobile, surface phone κλπ.

Ναι θα τρέχει W10Arm. Προφανώς δεν έχει σχέση με windows mobile, αφού δεν υπάρχουν πλέον. Ας ξεκολλήσουμε με τα WM10. Ήταν μια έκδοση και μας τελείωσε. Όπως ήταν και τα WP8.1 και όπως ήταν τα WP8 ή τα WP7. Θα δούμε αν η MS επανέλθει στις λίγες ίντσες και πώς θα ονομάζεται η έκδοση. Προς το παρόν πάντως οι mobile επεξεργαστές (από τον 835) που τρέχουν android, τρέχουν και Windows 10. Κάποιος θα μπορούσε να πει πως είναι πρόοδος, κάποιος άλλος θα έλεγε σιγά τα αβγά. Ο καθένας όπως τα βλέπει τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...