Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marios28 είπε

Γιατί προφανώς λόγω bias; Είναι χαρακτηριστικά που εκ των προτέρων δείχνουν να είναι χρήσιμα.

Δηλαδή θα σε χάλαγε το κινητό σου να τρέχει x86 εφαρμογές; Μήπως είναι τεχνικώς εύκολο να γίνει; Και να διάβαζες ότι το Continuum θα βοηθήσει στην επιτυχία των WM10 τι έγινε; Και να διάβαζες ότι η UWP είναι πολύ καλή πλατφόρμα τι σε ενοχλεί;

Παλι καταλαβες λαθος ή δεν διαβαζες τα μηνυματα εδω. Δεν με ενοχλουσε αν διαβαζα οτι η UWP ειναι καλη πλατφορμα. Ειναι θεμιτο να ακουγονται αποψεις(σωστες ή οχι).Αντιστοιχα και εγω ελεγα την δικια μου και ελεγα πως τετοια χαρακτηριστικα ενω ειναι nice-to-have, δεν θα κανουν την τα WM10 επιτυχημενα(οπως και επιβεβαιωθηκε), μιας και αλλες ηταν οι ελλειψεις τους.

Το προβλημα λοιπον ηταν οταν εγω ή καποιος αλλος ελεγαν την αποψη τους, υπαρχαν διαφοροι που τις χαρακτηριζαν αρνητικα,  προτρεπαν να μην ποσταρονται τετοιες ειδησεις/αποψεις κλπ σε σημειο μαλιστα που εκαναν υβριστικους χαρακτηρισμους με τα γνωστα επακολουθα...

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχω καταλάβει. Και σου ξανά-γράφω. Δεν έχει σημασία αν απέτυχαν τα WM10. Δεν παίζει κανένα (μα παντελώς κανένα) ρόλο. Τα WM10 ήταν ένα ακόμη βήμα (απόκτησης εμπειρίας, feedback κ.τ.λ.). Όπως ήταν και τα WP8.1 (από τη στιγμή που εγκαταλείφθηκε το Silverlight) και ξεκίνησε η σύγκλιση με το desktop. 

Σημασία έχει να αναπτύσσεται το λειτουργικό. Τόσο η πλατφόρμα όσο και το λειτουργικό  αναπτύσσονται κανονικότατα. 

Η πλατφόρμα δεν έχει κριθεί (ακόμη). Ούτε αν το store απέτυχε. Θα το ξέρουμε σε λίγα χρόνια. Τότε θα μπορούμε να πούμε ποιος επιβεβαιώθηκε ή όχι (αν η επιβεβαίωση της δικαίωσης της πρότερης υπόθεσης είναι σημαντική για κάποιον). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, marios28 είπε

Νομίζω ότι έχω καταλάβει. Και σου ξανά-γράφω. Δεν έχει σημασία αν απέτυχαν τα WM10. Δεν παίζει κανένα (μα παντελώς κανένα) ρόλο. Τα WM10 ήταν ένα ακόμη βήμα (απόκτησης εμπειρίας, feedback κ.τ.λ.). Όπως ήταν και τα WP8.1 (από τη στιγμή που εγκαταλείφθηκε το Silverlight) και ξεκίνησε η σύγκλιση με το desktop. 

Σημασία έχει να αναπτύσσεται το λειτουργικό. Τόσο η πλατφόρμα όσο και το λειτουργικό  αναπτύσσονται κανονικότατα. 

Η πλατφόρμα δεν έχει κριθεί (ακόμη). Ούτε αν το store απέτυχε. Θα το ξέρουμε σε λίγα χρόνια. Τότε θα μπορούμε να πούμε ποιος επιβεβαιώθηκε ή όχι (αν η επιβεβαίωση της δικαίωσης της πρότερης υπόθεσης είναι σημαντική για κάποιον). 

Τοτε εσυ συζητας για κατι διαφορετικο απο αυτο που συζηταγαν οι υπολοιποι, οπου συζηταγαν για την επιτυχια ή οχι των WM10 και προετρεπαν να μην ποσταρονται αρνητικες ειδησεις/αποψεις κλπ σε σημειο μαλιστα που εκαναν υβριστικους χαρακτηρισμους σε οποιους ειχαν αντιθετη αποψη.

 

Φευγοντας λοιπον απο αυτο που συζηταγαν και πηγαινοντας σε αυτο που λες εσυ(για το λειτουργικο γενικοτερα που αναπτυσσεται), προσωπικα και εγω πιστευω πως η MS εχει προβαδισμα, γιατι η αγορα των λαπτοπ/tablet φαινεται να πηγαινει σε arm συσκευες με hybrid χαρακτηρα. Το θεμα ειναι να εκμεταλλευτει αυτο το πλεονεκτημα. Προσωπικα θα ηθελα για το 2-ετων windows tablet που εχω να υπηρχαν περισσοτερες tablet-oriented εφαρμογες για να δουλευω ελαχιστα στο κανονικο desktop UI.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι υποστηρικτής του λειτουργικού και της πλατφόρμας της MS. To πώς θα ονομάζεται η έκδοση δε με ενδιαφέρει καθόλου. Νομίζω ήμουν σαφής. Είτε ξανά-κατέβει (και εφόσον ξανά-κατέβει) στις λίγες ίντσες με Windows 10 on Arm, είτε με Windows Core OS το ίδιο μου κάνει. 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, marios28 είπε

Εγώ είμαι υποστηρικτής του λειτουργικού και της πλατφόρμας της MS. To πώς θα ονομάζεται το λειτουργικό δε με ενδιαφέρει καθόλου. Νομίζω ήμουν σαφής. Είτε ξανά-κατέβει (και εφόσον ξανά-κατέβει) στις λίγες ίντσες με Windows 10 on Arm, είτε με Windows Core OS το ίδιο μου κάνει. 

Μια χαρα, διαφορετικο βεβαια απο αυτο που συζηταγαν οι υπολοιποι, οπου συζηταγαν για την επιτυχια ή οχι των WM10 και τις αντιθετες αποψεις τις αντιμετωπιζαν με υβριστικους χαρακτηρισμους.

 

Προσωπικα και εγω ειμαι υποστηρικτης των windows και ειναι το λειτουργικο που επιλεγω στην δουλεια μου(μιλωντας για laptop/desktop). Στα κινητα αποδειχθηκε κατω του μετριου και με μια εξαιρεση το 2011(wp7), δεν μπορεσα να κρατησω wp/wm κινητο ως κυριο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λίγη βοήθεια πως μπορώ να τρέξω Windows σε ένα Note 8

Μιας και δεν παίζει η κάνα PC εδώ γύρο 

Θελω να εγκαταστήσω το Nokia care suite για να ξεμλοκαρω ένα Nokia 222

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, haHa είπε

Τοτε εσυ συζητας για κατι διαφορετικο απο αυτο που συζηταγαν οι υπολοιποι, οπου συζηταγαν για την επιτυχια ή οχι των WM10 και προετρεπαν να μην ποσταρονται αρνητικες ειδησεις/αποψεις κλπ σε σημειο μαλιστα που εκαναν υβριστικους χαρακτηρισμους σε οποιους ειχαν αντιθετη αποψη.

Φευγοντας λοιπον απο αυτο που συζηταγαν και πηγαινοντας σε αυτο που λες εσυ(για το λειτουργικο γενικοτερα που αναπτυσσεται), προσωπικα και εγω πιστευω πως η MS εχει προβαδισμα, γιατι η αγορα των λαπτοπ/tablet φαινεται να πηγαινει σε arm συσκευες με hybrid χαρακτηρα. Το θεμα ειναι να εκμεταλλευτει αυτο το πλεονεκτημα. Προσωπικα θα ηθελα για το 2-ετων windows tablet που εχω να υπηρχαν περισσοτερες tablet-oriented εφαρμογες για να δουλευω ελαχιστα στο κανονικο desktop UI.

Δεν είναι εντελώς διαφορετικό...γιατί

για να γίνει αυτό που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο τα WM10 προσέφεραν το απαραίτητο feedback, εμπειρία κ.τ.λ. Δηλαδή τα WM10 ήταν απαραίτητο βήμα. Τα Windows 10 arm ουρανοκατέβατα είναι; Μόνο στα Windows 10 στηρίχθηκαν; Η εμπειρία με τους Arm από πού ήρθε;

Τα WM10 από που ήρθαν; Μήπως δεν ήταν απαραίτητα τα WP8.1 + W8.1 (RT) όταν σχεδόν αυτούσιος ο κώδικας πέρασε στη UWP;  Ακόμη και τα WP8 (Silverlight) προσέφεραν αρκετό κώδικα. P

Δε θα υπήρχαν για πάντα τα WM10. Και εμπορική επιτυχία να είχαν κάποια στιγμή θα άλλαζαν. Όπως άλλαξαν και τα WP8.1. Απλά τα WM10 δε θα τερματίζονταν απότομα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν είναι εντελώς διαφορετικό...γιατί

για να γίνει αυτό που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο τα WM10 προσέφεραν το απαραίτητο feedback, εμπειρία κ.τ.λ. Δηλαδή τα WM10 ήταν απαραίτητο βήμα. Τα Windows 10 arm ουρανοκατέβατα είναι; Μόνο στα Windows 10 στηρίχθηκαν; Η εμπειρία με τους Arm από πού ήρθε;

Τα WM10 από που ήρθαν; Μήπως δεν ήταν απαραίτητα τα WP8.1 + W8.1 (RT) όταν σχεδόν αυτούσιος ο κώδικας πέρασε στη UWP;  Ακόμη και τα WP8 (Silverlight) προσέφεραν αρκετό κώδικα. P

Δε θα υπήρχαν για πάντα τα WM10. Και εμπορική επιτυχία να είχαν κάποια στιγμή θα άλλαζαν. Όπως άλλαξαν και τα WP8.1. Απλά τα WM10 δε θα τερματίζονταν απότομα. 

Μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε νομιζω! 

Ειναι διαφορετικο πραγμα η συζητηση για την εμπορικη επιτυχια των WM10 στους καταναλωτες, οχι οτι ειναι διαφορετικα και ουρανοκατεβατα τα windows 10 arm ή δεν βοηθησαν το wm10 με feedback κλπ. Κανενας δεν ειπε οτι "Τα Windows 10 arm ουρανοκατέβατα είναι; Μόνο στα Windows 10 στηρίχθηκαν; Η εμπειρία με τους Arm από πού ήρθε;" , οποτε ειναι καπως ακαιρες αυτες οι ερωτησεις.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι άκαιρες οι ερωτήσεις... Γιατί έχουμε κολλήσει με την επιτυχία ή όχι; Αυτό που έχει σημασία είναι ότι τα WM10 ήταν απαραίτητο βήμα είτε πέτυχαν είτε απέτυχαν (εμπορικώς). Το τι υποθέσεις έκανε ο καθένας μικρή σημασία έχει. Ή το ποιος έπεσε μέσα στις προβλέψεις ή όχι (πάντα για τα WM10). 

To ότι βλέπουμε τα Windows 10 on Arm στον 835 ή στον 850 οφείλεται και στα WM10. Οπότε αν το δει κάποιος από άλλη οπτική γωνία, το ρόλο τους τον έπαιξαν θετικά. Αν τα είχα φτιάξει εγώ θα τα θεωρούσα πετυχημένα για το σκοπό τους. Εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα. 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν είναι άκαιρες οι ερωτήσεις... Γιατί έχουμε κολλήσει με την επιτυχία ή όχι; Αυτό που έχει σημασία είναι ότι τα WM10 ήταν απαραίτητο βήμα είτε πέτυχαν είτε απέτυχαν (εμπορικώς). Το τι υποθέσεις έκανε ο καθένας μικρή σημασία έχει. Ή το ποιος έπεσε μέσα στις προβλέψεις ή όχι

To ότι βλέπουμε τα Windows 10 on Arm στον 835 ή στον 850 οφείλεται και στα WM10. Οπότε αν το δει κάποιος από άλλη οπτική γωνία, το ρόλο τους τον έπαιξαν θετικά. Αν τα είχα φτιάξει εγώ θα τα θεωρούσα πετυχημένα για το σκοπό τους. Εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα. 

Αυτο λεω εξαρχης, πρεπει να το εχω αναφερει απο χθες πανω απο 5 φορες, ενδεικτικα:

 

21 ώρες πριν, haHa είπε

Οπως και να εχει, το point μου δεν ηταν αυτο και δεν νομιζω οτι εχει νοημα να δωθει συνεχεια σε αυτο. Το point μου ηταν πως σημαντικοτερο ειναι πως αντιδρα/συμπεριφερεται καποιος σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του. 

 

2 ώρες πριν, haHa είπε

Το προβλημα λοιπον ηταν οταν εγω ή καποιος αλλος ελεγαν την αποψη τους, υπαρχαν διαφοροι που τις χαρακτηριζαν αρνητικα,  προτρεπαν να μην ποσταρονται τετοιες ειδησεις/αποψεις κλπ σε σημειο μαλιστα που εκαναν υβριστικους χαρακτηρισμους με τα γνωστα επακολουθα...

Δεν εγινε λοιπον κατι να κανει καποιος λανθασμενες εικασιες(εμπορικη επιτυχια των wp λογω αχρηστων features για την πλειονοτητα των χρηστων). Το θεμα ειναι στο πως αντιδρα/συμπεριφερεται σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haHa είπε

Δεν εγινε λοιπον κατι να κανει καποιος λανθασμενες εικασιες(εμπορικη επιτυχια των wp λογω αχρηστων features για την πλειονοτητα των χρηστων). 

Επειδή το έχεις επαναλάβει αρκετές φορές...τα άχρηστα features για την πλειονότητα των χρηστών.

Εκτός του ότι έτυχε να μου αρέσει το λειτουργικό της, είναι και από τους λόγους που έχω και μεγαλύτερη συμπάθεια στη MS τα τελευταία χρόνια. Αν άκουγε την πλειονότητα των χρηστών και προσπαθούσε να ανταγωνιστεί τα android και ios, τώρα θα διάβαζα νέα για συσκευές που πρόκειται να κυκλοφορήσει με ή χωρίς notch και αν ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος θα είναι κάτω από την οθόνη ή στην πλάτη. Ποιος ο λόγος να έχουμε και τη MS; Υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές στο android. Προτιμώ να διαβάζω νέα για φανταστικά concepts.

Με λίγα λόγια ευτυχώς (κατά τη γνώμη μου) που δεν άκουσε την πλειονότητα των χρηστών και ακολουθεί το δικό της πλάνο. Σαφώς εκ του ασφαλούς, αφού δεν εξαρτιέται οικονομικά από τους αντίστοιχους τομείς. Χωρίς να είναι σίγουρο ότι τελικώς θα υπάρξει αποδοχή της προσπάθειας, είτε αποτύχει, είτε πετύχει με βρίσκει σύμφωνο, από τη στιγμή εννοείται που έχω παρακολουθήσει όλη την προσπάθεια που έχει κάνει και την δύσκολη δουλειά σε όλους τους τομείς σχετικούς με το λειτουργικό (πλατφόρμα, store, εργαλεία, υποστήριξη).

Τέλος αν εσύ όντως θέλεις κάποια στιγμή να δεις tablet (αναδιπλούμενο ή όχι) να τρέχει W10onArm ή Windows Core OS και υποστήριζες ότι είναι άχρηστα  χαρακτηριστικά τύπου Continuum, δυνατότητα εκτέλεσης desktop εφαρμογών,  UWP, κ.τ.λ κατά τη γνώμη μου κακώς. Η δική μου «συμβουλή» είναι να μείνει στο πλάνο της.

 

Επεξ/σία από marios28
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marios28 είπε

Επειδή το έχεις επαναλάβει αρκετές φορές...τα άχρηστα features για την πλειονότητα των χρηστών.

Εκτός του ότι έτυχε να μου αρέσει το λειτουργικό της, είναι και από τους λόγους που έχω και μεγαλύτερη συμπάθεια στη MS τα τελευταία χρόνια. Αν άκουγε την πλειονότητα των χρηστών και προσπαθούσε να ανταγωνιστεί τα android και ios, τώρα θα διάβαζα νέα για συσκευές που πρόκειται να κυκλοφορήσει με ή χωρίς notch και αν ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος θα είναι κάτω από την οθόνη ή στην πλάτη. Ποιος ο λόγος να έχουμε και τη MS; Υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές στο android. Προτιμώ να διαβάζω νέα για φανταστικά concepts.

Με λίγα λόγια ευτυχώς (κατά τη γνώμη μου) που δεν άκουσε την πλειονότητα των χρηστών και ακολουθεί το δικό της πλάνο. Σαφώς εκ του ασφαλούς, αφού δεν εξαρτιέται οικονομικά από τους αντίστοιχους τομείς. Χωρίς να είναι σίγουρο ότι τελικώς θα υπάρξει αποδοχή της προσπάθειας, είτε αποτύχει, είτε πετύχει με βρίσκει σύμφωνο, από τη στιγμή εννοείται που έχω παρακολουθήσει όλη την προσπάθεια που έχει κάνει και την δύσκολη δουλειά σε όλους τους τομείς σχετικούς με το λειτουργικό (πλατφόρμα, store, εργαλεία, υποστήριξη).

Τέλος αν εσύ όντως θέλεις κάποια στιγμή να δεις tablet (αναδιπλούμενο ή όχι) να τρέχει W10onArm ή Windows Core OS και υποστήριζες ότι είναι άχρηστα  χαρακτηριστικά τύπου Continuum, δυνατότητα εκτέλεσης desktop εφαρμογών,  UWP, κ.τ.λ κατά τη γνώμη μου κακώς. Γιατί αν σε άκουγε η MS δε θα φτάναμε εδώ. Θα είχαμε ακόμη τα WM10. Η δική μου «συμβουλή» είναι να μείνει στο πλάνο της.

Δεν ειπα οτι ειναι αχρηστα χαρακτηριστικα τα τυπου continuum, ειπα οτι ειναι αχρηστα για την πλειονοτητα των χρηστων που απευθυνοντουσαν οι συσκευες και δεν αρκουσαν για την επιτυχια των wm10. Υπαρχει μια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 που συνεχιζεις να μην θελεις να δεχθεις και γραφεις πραγματα που δεν ειπωθηκαν.

Φυσικα αυτα τα αχρηστα χαρακτηριστικα για την πλειονοτητα των χρηστων(που δεν αρκουσαν για την επιτυχια των wm10) μας οδηγησαν σημερα στα windows 10 arm. Αλλα αυτο οπως ειπαμε ειναι μια διαφορετικη συζητηση απο την συζητηση για την εμπορικη επιτυχια των WM10 στους καταναλωτες.

Τελος, tablet που τρεχει W10onARM εχω ηδη δει και ελπιζω(βασικα ειμαι σιγουρος,μιας και ειναι ακομα στην αρχη) το ολο θεμα να βελτιωθει.

Υ.Γ.: Και δυστυχως ειχαμε ξανα τους γνωστους-αγνωστους να δειχνουν το επιπεδο τους και οταν δεν συμφωνουν με μια αποψη να χρησιμοποιουν την ιδια "επιχειρηματολογια" με το παρελθον: τους προσωπικους χαρακτηρισμους.

Αυτο ακριβως που συζηταγαμε marios28: Δεν εγινε κατι να κανει καποιος λανθασμενες εικασιες. Το θεμα ειναι στο πως αντιδρα/συμπεριφερεται σε αποψεις(σωστες ή λαθος) που δεν συμφωνουν με την δικια του.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν αφησες το μήνυμα να περάσει και θα κρίνουν οι άλλοι το επιπεδο; Εσένα σε συμφέρει, θα φανεί ότι λες αλήθεια. Όταν το πάρεις απόφαση να μην το κάνεις αναφορά, πες μου να το ξαναγράψω.

Αλλά ποιος να σε εμπιστευτεί; Θα πεις γραφτό και μετά αναφορά θα κάνεις για ban...

Όπως και να έχει οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν πάνε σαν απάντηση στην επιχειρηματολογία σου αλλά στην μεθοδολογία σου... Και τους κερδισες επαξια. Μπράβο.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...