Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και moundial κωδικός δωρεάν εγκατάστασης δικής μου UWP εφαρμογής: Best Player (media/iptv player). Tα ελληνικά κανάλια υπάρχουν ως demo playlist: demo_greek_tv.

Ο κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί 15 φορές

  • Like 2
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Μιας και moundial κωδικός δωρεάν εγκατάστασης δικής μου UWP εφαρμογής: Best Player (media/iptv player). Tα ελληνικά κανάλια υπάρχουν ως demo playlist: demo_greek_tv.

Ο κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί 15 φορές

ωραιος.μολις τον χρησιμοποιησα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Μιας και moundial κωδικός δωρεάν εγκατάστασης δικής μου UWP εφαρμογής: Best Player (media/iptv player). Tα ελληνικά κανάλια υπάρχουν ως demo playlist: demo_greek_tv.

Ο κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί 15 φορές

Πολύ ωραίο! Επειδή είμαι στο χωριό αυτή την στιγμή χωρίς TV στο δωμάτιο αλλά έχω  ίντερνετ, ήδη το χρησιμοποιώ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Μιας και moundial κωδικός δωρεάν εγκατάστασης δικής μου UWP εφαρμογής: Best Player (media/iptv player). Tα ελληνικά κανάλια υπάρχουν ως demo playlist: demo_greek_tv.

Ο κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί 15 φορές

Respect αδερφε! Την κατεβασα στο λαπτοπ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαριε, τις διευθύνσεις για τα ελληνικά κανάλια που τις βρήκες; Υπάρχουν κάπου μαζεμενες;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μαριε, τις διευθύνσεις για τα ελληνικά κανάλια που τις βρήκες; Υπάρχουν κάπου μαζεμενες;

Υπάρχουν μαζεμένα εδώ.

Τα περισσότερα είναι τα επίσημα των καναλιών που εκπέμπουν στο νετ. (youtube links κ.τ.λ.) Επίσης αν γράψεις greek + m3u στο google θα βρεις διάφορες λίστες. Μια καλή πηγή είναι το site tvonlinestreams. Μπορείς να κάνεις και επικόλληση λιστών στο αντίστοιχο textbox πεδίο στην εφαρμογή, αφού έχεις κάνει αντιγραφή. Φυσικά τα livestreams ανά πάσα στιγμή ενδέχεται να σταματήσουν να λειτουργούν.

Η καλύτερη λύση για iptv είναι να έχεις πάροχο (iptv provider) να σου παρέχει έτοιμες τις λίστες. Ο provider σου παρέχει το remote url (με username και password) και πιθανόν το αντίστοιχο remote epg (xmltv αρχείο) url, το οποίο είναι συνήθως ενσωματωμένο στη m3u λίστα.  Υποστηρίζεται από την εφαρμογή. Στις ρυθμίσεις ορίζεις το χρόνο που γίνεται ανανέωση των λιστών (remote url), έτσι ώστε να είναι συγχρονισμένα τα δεδομένα της εφαρμογής με αυτά του παρόχου.

Για τα ελληνικά κανάλια δε χρησιμοποιώ xmltv αρχείο, αλλά γίνεται απευθείας διάβασμα των δεδομένων (προγράμματος καναλιού) από ishow.gr ή από tv.pathfinder.gr. Είχα υλοποιήσει τέτοιες λειτουργίες σε μια παλιότερη εφαρμογή για τα WP8 και WP8.1 οπότε τις ενσωμάτωσα,

 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος😀 Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι αν είναι χρήσιμη. 

 

Λύση σχετική με το fb στα WP8.1 που είχε γραφτεί πιο πίσω ότι δε λειτουργεί. Δεν το δοκίμασα αλλά λογικά θα παίζει.

http://allaboutwindowsphone.com/flow/item/23016_Facebook_and_Windows_Phone_81_.php

 

και σχετική είδηση με την εφαρμογή WhatsApp, ίσως η μόνη (αν όχι από τις ελάχιστες) Silverlight εφαρμογή που εξακολουθεί και ενημερώνεται.

https://mspoweruser.com/whatsapp-might-be-building-a-uwp-app-for-windows-10/

Επεξ/σία από marios28
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2018 στις 9:47 ΠΜ, Retromaniac είπε

Πάντως επειδή η γυναίκα μου είχε το 735, το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο με το 730, αυτό που είχα προσέξει ήταν η AMOLED που ήταν πολύ ανώτερη του δικού μου 950 xl. Ούτε μπλεδιζε υπό ορισμένες γωνίες και τα χρώματα ήταν απίστευτα!

Ισχυει αυτο...Το 730 ειχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ οθονη για τα λεφτα του..Κριμα που δεν το χα παρει αντι του 640 τοτε απλα δεν το εβρισκα σε καλη τιμη γαμωτη...
Και το παραπανω τονιζει κιολας το ποσο φτηνοκατασκευες ηταν τα 950 ρια..Ειχαν μοναχα μια εξαιρετικη καμερα που και αυτη στο αυτοματο την κατεστρεψαν αργοτερα..και μια απλα μετρια οθονη..

Στις 14/6/2018 στις 8:33 ΜΜ, marios28 είπε

Μιας και moundial κωδικός δωρεάν εγκατάστασης δικής μου UWP εφαρμογής: Best Player (media/iptv player). Tα ελληνικά κανάλια υπάρχουν ως demo playlist: demo_greek_tv.

Ο κωδικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί 15 φορές

Μαριε το εχω πει, το λεω και θα το ξαναλεω οποτε βρισκω την ευκαιρια. Εισαι κοσμημα φιλος...Μακαρι να εκανες κατι και για αλλες πλατφορμες να ξεχωρισεις...Ευγε μαγκα μου.
Δεν ξεχνω την ΕΦΑΡΜΟΓΑΡΑ σου..Που ενω στα WM10 δεν υπηρχε video player της προκοπης..Εσυ μας προσεφερες την ΕΦΑΡΜΟΓΑΡΑ σου στο Myphone και Οποτε την χρησιμοποιουσα με εβγαλε παλικαρι...Ευγε και παλι ευγε και ας σε <<τσιγκλαω>> καμια φορα. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.windowscentral.com/microsoft-may-be-working-whatsapp-bring-its-silverlight-app-uwp

Το what's up θα γίνει port σε uwp με βοήθεια της Microsoft. Πιθανότατος λόγος αυτής της συνεργασίας, το project Andromeda που φαίνεται να πλησιάζει όλο και πιο πολύ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω κινητό με Windows.

Όμως βλέπω στο skroutz.gr , στα τηλέφωνα, οτι δεν υπαρχει ουτε  σαν επιλογη  αυτο το λογισμικο.
Γιατί δεν υπαρχει πια; Και κυρίως, πώς μπορώ τώρα εγω  να βρω το κινητο που θέλω -δηλαδή με windows ; ;

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κυκλοφορούν καινούρια τηλέφωνα (τουλάχιστον στην Ελλάδα) με windows (wm10) εδώ και καιρό. Έχει τερματιστεί η ανάπτυξη, δηλαδή η προσθήκη νέων χαρακτηριστικών, της συγκεκριμένης έκδοσης του λειτουργικού της MS. Τέλος του '19 (ίσως και λίγο νωρίτερα) θα σταματήσει και η υποστήριξη διορθώσεων/ενημερώσεων ασφαλείας.

Μέχρι το τέλος του χρόνου ή αρχές του '19, είναι πιθανό (υπάρχουν ενδείξεις, χωρίς να είναι σίγουρο) να κυκλοφορήσει συσκευή από τη MS με νέα έκδοση λειτουργικού που να έχει και λειτουργίες τηλεφώνου. Αυτά είναι τα τωρινά δεδομένα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...