Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Έχω στα χέρια μου ένα Nokia Lumia 640 XL. Για αυτό το τηλέφωνο σας μιλάω απλά το έχω στα χέρια τώρα. Έχει περασμένα τα 8.1. Τα αφήνω ή περναω άλλη έκδοση;   θέλω όσο πιο σταθερή γίνεται. 

Μπορείτε να μου δώσετε και οδηγίες εγκατάστασης; 

Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο, αλλά γενικά, τα 10άρια είναι πιο βαριά να ξέρεις. Ίσως στο 640 να μην έχει μεγάλη διαφορά βέβαια. Πέρα από αυτό πάντως, στα 10άρια βρίσκεις περισσότερες εφαρμογές και υποστήριξη μέχρι το τέλος της χρονιάς (αν και χάνεις τους χάρτες HERE), ενώ τα 8άρια είναι νεκρό λειτουργικό (έχεις ακόμη όμως πρόσβαση στο κατάστημα).

Οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Κάποιος με εμπειρία από αυτό το μοντέλο ίσως σε βοηθήσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Κολλαει το fb, εβαλα το socialbook free. Κανει κατι σαν παγωμα οταν το ανοιγω. Επισης δεν μπορω να βρω το δικο μου wall, βλεπω των αλλων

για fb δεν κανουν τα windows phone, ειναι μονο για τα βασικα .

το δικο μου wall το βλεπω πατωντας στην εικονα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν βρω και αγοράσω ένα windows phone, μετά το τέλος του 2019 θα λειτουργεί?

Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά είμαι χρήστης Apple, που σκέφτομαι ολική μετάβαση σε Windows (λόγω κακής ποιότητας της Apple πλέον)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Καλησπέρα, αν βρω και αγοράσω ένα windows phone, μετά το τέλος του 2019 θα λειτουργεί?

Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά είμαι χρήστης Apple, που σκέφτομαι ολική μετάβαση σε Windows (λόγω κακής ποιότητας της Apple πλέον)

Τώρα πλάκα μας κάνεις; Έχουν καταργηθεί τα Windows phone. Εννοείς άμα παίρνει σκέτο τηλέφωνο ή μηνύματα η συσκευή ε τότε ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα windows phones. Aν σου κανει ετσι οπως ειναι, παρτο. Δεν κολαει δεν σπαει δεν χαλαει, μπαταριαρα , σουπερ καμερα, χωρις ιους spyware malware κατασκοπειες κλπ.

Δεν θα βγουν καινουργιες εφαρμογες απο microsoft., ουτε θα βελτιωθουν οι υπαρχουσες....οποτε δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα.

Συνηθως,  τα προγραμματα / κινητα  κολλανε οταν βελτιωνεται και εχει απαιτησεις,  το λειτουργικο, και αντιστροφα. Αυτο δεν θα αλλαζει/βελτιωνεται πλεον , οποτε οι εφαρμογες θα τρεχουν νερακι για παντα....ουδεμια σχεση με android / iOS.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Facebook Messenger στα windows 8.1 που να λειτουργει υπαρχει;

Μπορεις να στειλεις μηνυμα στο socialbook free αλλα κολλαει λιγο σου φευγει η μπαρα ειναι δυσχρηστο.

2 ώρες πριν, cameranek είπε

για fb δεν κανουν τα windows phone, ειναι μονο για τα βασικα .

το δικο μου wall το βλεπω πατωντας στην εικονα μου

Μονο την εικονα του wall βγαζει οχι τα ποστς. Επισης κολλαει, σου ανοιγουν αλλες καρτελες ειναι ενα χαλι. Δεν ξερω αν φταιει τον τηλεφωνο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τρεχουν στα 10....τα 8 εχουν μειωμενη λειτουργικοτητα. Παντα μπορεις να τρεχεις εφαρμογες μεσα απο το web, δηλ απο τη σελιδα της εφαρμογης χωρις να κατεβασεις εφαρμογη...και αν θες το βαζεις στα favorites / and / or home screen για αμεσο λινκ..ανοιγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Facebook Messenger στα windows 8.1 που να λειτουργει υπαρχει;

 

Υπάρχει μια εφαρμογή που μπορείς να καρφιτσώσεις ένα tile για Facebook κι ένα μόνο για το Messenger, αλλά είναι βαριά, τουλάχιστον στο δικό μου κινητό. Θα το κοιτάξω και θα σου πω, μιας και το έχω αφήσει στην άκρη (για αναμνηστικό περισσότερο). Ίσως στο 640 να λειτουργεί καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cameranek είπε

Socialbook Free
https://www.microsoft.com/store/productId/9PJ9DNN46NK0

εγω τα δουλευω με 10αρια σε 640,640χλ,550,650

Το βαλα στο 640XL. οταν το ανοιγω παγωνει, και μετα τα tabs δεν πατιουνται ευκολα σαν να κολλαει. Μηπως υπαρχει κατι στο παρασκηνιο στο τηλεφωνο που το μπλοκαρει; Πως το βλεπω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί εφαρμογών το είχα ξαναγράψει και παλιότερα και με την ευκαιρία το ξαναδημοσιεύω εδώ ώστε να βοηθηθούν όσοι ψάχνουν apps.

Screenshot-98.png&key=1c952f3abf1c0c573d11c1100a51ff52e474fa7d719d068a3a8642da734b387c

Appscope: Ένα νέο ηλεκτρονικό κατάστημα αφιερωμένο στα PWA.

Η Microsoft επικεντρώνεται πολύ στις εφαρμογές Progressive Web Apps (PWA) και έχει δώσει το πράσινο φως στη δημοσίευσή τους στο κατάστημα των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, αλλά είναι σαφές ότι χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δείτε τα πρώτα αποτελέσματα, ενώ στο μεταξύ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια υπηρεσία τρίτου μέρους.

Μιλάμε για το ηλεκτρονικό κατάστημα Appscope, το οποίο μέσω της ομάδας του αναζητά καθημερινά την εφαρμογή Progressive Web App στον ιστό και στη συνέχεια εισάγει διάφορους συνδέσμους στην ιστοσελίδα του. Τα PWA είναι όλα επαληθεύσιμα και ταξινομημένα σύμφωνα με την κατηγορία τους, έτσι βρίσκουμε αυτά που είναι αφιερωμένα στην παραγωγικότητα, αυτά που αφορούν τα κοινωνικά μέσα όπως το Instagram και μερικά παιχνίδια που σίγουρα δεν πρέπει να χάσετε.

Στην περίπτωση των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, για να τα χρησιμοποιήσετε, απλά ανοίξτε τους συνδέσμους στο Appscope και, αν θέλετε, συνδέστε τα στο μενού έναρξης για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία πρόσβασης. Τέλος, υπενθυμίζω ότι οι ειδοποιήσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν αλλά λειτουργούν μόνο και αποκλειστικά στα Windows 10.

https://appsco.pe/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, cameranek είπε

το δικο μου wall το βλεπω πατωντας στην εικονα μου

Το βρηκα φιλε ευχαριστω. Δεν εκανα scroll down, κολλουσε κιολας και νομιζα δεν εχει. Εβαλα και turbo mode επισης παει πολυ καλυτερα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...