Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω θέμα με τους χάρτες. Δες αν ευθύνεται η γλώσσα τηλεφώνου. Αν και στη δική μου συσκευή με ελληνικά λειτουργεί κανονικά η αναζήτηση (πάντα online), σε κάποιους χρήστες (όχι μόνο Ελλάδα) το συγκεκριμένο πρόβλημα είχε λυθεί, αλλάζοντας τη γλώσσα τηλεφώνου σε αγγλικά (united states). Επίσης πρόσφατα διάβασα ότι σε κάποιους αργεί να κλειδώσει το GPS. Ούτε αυτό το πρόβλημα είναι εμφανές στο τηλέφωνό μου. Τέλος βεβαιώσου ότι έχεις σύνδεση με net (cellular ή WiFi), διαφορετικά η offline αναζήτηση όπως είναι γνωστό δε λειτουργεί. 

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής (σε οποιαδήποτε συσκευή με W10):

settings->Time & language->Language:

(1) επιλογή: English (United States)

(2) επιλογή: Ελληνικά

 

settings->Time & language->Region:

Country/Region: United States

Regional format: Greek (Greece)

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν έχω θέμα με τους χάρτες. Δες αν ευθύνεται η γλώσσα τηλεφώνου. Αν και στη δική μου συσκευή με ελληνικά λειτουργεί κανονικά η αναζήτηση (πάντα online), σε κάποιους χρήστες (όχι μόνο Ελλάδα) το συγκεκριμένο πρόβλημα είχε λυθεί, αλλάζοντας τη γλώσσα τηλεφώνου σε αγγλικά (united states). Επίσης πρόσφατα διάβασα ότι σε κάποιους αργεί να κλειδώσει το GPS. Ούτε αυτό το πρόβλημα είναι εμφανές στο τηλέφωνό μου. Τέλος βεβαιώσου ότι έχεις σύνδεση με net (cellular ή WiFi), διαφορετικά η offline αναζήτηση όπως είναι γνωστό δε λειτουργεί. 

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής (σε οποιαδήποτε συσκευή με W10):

settings->Time & language->Language:

(1) επιλογή: English (United States)

(2) επιλογή: Ελληνικά

settings->Time & language->Region:

Country/Region: United States

Regional format: Greek (Greece)

Ίδιες επιλογές έχω και είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2019 στις 4:55 ΜΜ, caveneo είπε

Από τη στιγμή που έχετε ως πρώτη τα αγγλικά, είναι το κινητό σας στα αγγλικά, σωστά; Θέτοντας country/region: USA, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Ναι. Γλώσσα τηλεφώνου θα έχεις τα αγγλικά. Με region usa δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν τα δοκίμασες, δες αν σου λειτουργεί η αναζήτηση με αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Στις 2 Οκτωβρίου είναι προγραμματισμένο surface event. Προμοτάρεται περισσότερο από ό,τι συμβαίνει συνήθως (μετά το '15) και θα είναι livestreamed. Εκτός των άλλων, ακούγεται για surface με ARM (8cx λογικά) και ίσως κάποια αναφορά για το αναδιπλούμενο laptop και τα WCOS (lite shell). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινωθηκε επιτελους το αναμενομενο Surface phone, ονομαζεται Surface Duo και τρεχει φυσικα android!! 😀

surface-duo.png

 

Surface-Duo-2.jpg

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που ειναι βρε παιδια το surface phone που περιμενετε απο το 2015???
Α τελικα θα ειναι Surface Android Phone ?? Ελα και στα δικα μας εμεις οι ελευθεροι....
Forza Microsoft......!!!!Android και ξερο ψωμι λεμε!!lol.gifninja_hide.giflipssealed.gif

Επεξ/σία από panos9553
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Που ειναι βρε παιδια το surface phone που περιμενετε απο το 2015???
Α τελικα θα ειναι Surface Android Phone ?? Ελα και στα δικα μας εμεις οι ελευθεροι....
Forza Microsoft......!!!!Android και ξερο ψωμι λεμε!!lol.gifninja_hide.giflipssealed.gif

Καλά το πάει. Αν πρόσεξες φτιάχνει το surface neo που είναι Intel + windows 10 x. Επίσης φτιάχνει και τηλέφωνο με το ίδιο concept αλλά android για να έχει εφαρμογές. Πιθανών αν πετύχει το neo, που είναι πιο εύκολο να πετύχει από το τηλ έχοντας windows, τότε να αποκτήσει αρκετές εφαρμογές optimized για τις 2 οθόνες ωστε να βάλει παράλληλη έκδοση surface duo με windows αφού θα έχει εφαρμογές από το neo.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καλά το πάει. Αν πρόσεξες φτιάχνει το surface neo που είναι Intel + windows 10 x. Επίσης φτιάχνει και τηλέφωνο με το ίδιο concept αλλά android για να έχει εφαρμογές. Πιθανών αν πετύχει το neo, που είναι πιο εύκολο να πετύχει από το τηλ έχοντας windows, τότε να αποκτήσει αρκετές εφαρμογές optimized για τις 2 οθόνες ωστε να βάλει παράλληλη έκδοση surface duo με windows αφού θα έχει εφαρμογές από το neo.

Καλα το παει..Δεν ειπα το αντιθετο....Υποσχομενη συσκευη..Αλλα προφανως μεχρι τα τελη 2020 που λενε εγω κραταω το πιο μικρο καλαθακι του κοσμου...Το πιο μικρο μικρο ομως..

MS ειναι αυτη και το εξαφανιζει ετσι οπως το εμφανισε...

Τουλαχιστον πηραν χαμπαρι πως με μισοτελειωμενα λειτουργικα δεν πας πουθενα...Aka windows mobile 10....

Απλα οσοι περιμεναν εδω και μια τετραετια το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ surface phone ηρθε η ωρα να γυρισουν πλευρο....και να αποθεωσουν το surface ANDROID phone...

Οχι τιποτα αλλο απλα για να ξερουμε Τι λεγαμε καποιοι και τι λεμε τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Καλα το παει..Δεν ειπα το αντιθετο....Υποσχομενη συσκευη..Αλλα προφανως μεχρι τα τελη 2020 που λενε εγω κραταω το πιο μικρο καλαθακι του κοσμου...Το πιο μικρο μικρο ομως..

MS ειναι αυτη και το εξαφανιζει ετσι οπως το εμφανισε...

Τουλαχιστον πηραν χαμπαρι πως με μισοτελειωμενα λειτουργικα δεν πας πουθενα...Aka windows mobile 10....

Απλα οσοι περιμεναν εδω και μια τετραετια το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ surface phone ηρθε η ωρα να γυρισουν πλευρο....και να αποθεωσουν το surface ANDROID phone...

Οχι τιποτα αλλο απλα για να ξερουμε Τι λεγαμε καποιοι και τι λεμε τωρα...

Καλά είναι, για να προετοιμαστεί καλά. Άμα το έβγαζε ξαφνικά και μετά τα έφτιαχνε πάλι φωναζαμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καλά είναι, για να προετοιμαστεί καλά. Άμα το έβγαζε ξαφνικά και μετά τα έφτιαχνε πάλι φωναζαμε...

Μα τι να προετοιμασει σε αυτη την περιπτωση??Android Θα εχει. Ολα ετοιμα..Αντε να πεταξει εκει προεγκατεστημενες τις δικες τις εφαρμογες και τελος...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Οχι τιποτα αλλο απλα για να ξερουμε Τι λεγαμε καποιοι και τι λεμε τωρα...

Continuum δεν εχει που ηταν το killer app συμφωνα με μερικους ! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Continuum δεν εχει που ηταν το killer app συμφωνα με μερικους ! 😂

Τι ειπες εσυ τωρα ωρε???Τι δεν εχει?????

Ειπες δεν εχει continuum μηπως???? Και αυτοι που πεταγαν την σκουφια τους για αυτο το χαρακτηριστικο τι θα κανουν τωρα ??

Θελω να απαντηση σε παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ξεκίνησε σε στυλ αναδιπλούμενο tablet με το Windows based Neo, αλλά το Android Duo φοβάμαι ότι δεν... Καμιά καινοτομία, τίποτε απολύτως καινούργιο σε έναν κόσμο που είναι ήδη κορεσμένος... Κι άλλες εταιρίες είχαν βγάλει αναδιπλούμενα Android με δυο οθόνες και δεν περπάτησαν... Το στυλ αναδιπλούμενο Windows Tablet όμως έχει να δώσει, βέβαια υποθέτω υψηλές τιμές σαν τα Surface tablets, και άρα για μικρό κοινό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...