Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και από όσο κοιτάζω σε διάφορα φόρουμ,μάλλον οι μόνοι που θα το έχουν στην κατοχή τους θα είναι ο Πάνος και ο Ναντέλας, άλλοι δεν νομίζω να το αγοράσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows based surface συσκευή κάτω των 8 ιντσών, εκεί που χρειάζονται αυτόνομες mobile εφαρμογές και gapps θα πήγαινε άπατη. Το ξέρουμε όλοι, (η Huawei το γεύτηκε πρόσφατα), το έχουμε αναφέρει 100αδες φορές (θα ενδιέφερε ελάχιστους και ακόμη πιο ελάχιστοι θα είχαν την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσουν ), το ξέρει και η MS. Υπήρχε φήμη για υποστήριξη android εφαρμογών σε Windows based OS. Αλλά και πάλι θα απουσίαζαν οι gapps και το Play Store. Οπότε...

Από τη στιγμή που πάρθηκε η απόφαση για επιστροφή σε συσκευή τύπου smartphone (εμένα μου ήταν μεγάλη έκπληξη και εντελώς αναπάντεχο), το Google based android είναι μονόδρομος. Να πω την αλήθεια την περίμενα (μικρότερη) μετά από 2 χρόνια με ARM και Windows 10X, καθώς προς το παρόν βρίσκω τις συνθήκες ανώριμες. Όπως γράφει και ο @Retromaniac (συμφωνώ), δεν θεωρώ απίθανο, όταν ωριμάσουν περισσότερο οι συνθήκες να δούμε και Windows based συσκευή με χαρακτηριστικά αντίστοιχα της μεγαλύτερης. 

5 ώρες πριν, haHa είπε

Continuum δεν εχει που ηταν το killer app συμφωνα με μερικους ! 😂

To continuum δεν ξέρω αν θεωρείται killer app ή χαρακτηριστικό αλλά -κατά τη γνώμη μου- χρήσιμο θα είναι σε περιπτώσεις υπέρ-φορητού pc, με σύνδεση σε μεγαλύτερη οθόνη. Η γνώμη μου είναι πως θα το ξαναδούμε (αργά ή γρήγορα). Εκτός από το android εννοώ (όπως π.χ. το DEX). Προφανώς δεν είμαι μάντης, αλλά κρίνω βάσει των δικών μου αναγκών που εννοείται μπορεί να είναι διαφορετικές των αναγκών της πλειοψηφίας των χρηστών. Πολλές φορές μάλιστα οι δικές μου ανάγκες ή μη-ανάγκες ανήκουν στη μειοψηφία, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω λάθος. 

Δεν ξέρω τι γίνεται στα Windows 10 X. Δεν υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες ακόμη. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω, ενημέρωσε.

Κατά τα άλλα... Ανακοινώθηκε το πολύ καλό Surface Pro X με Windows 10 Arm και custom soc της MS. Ανακοινώθηκε η αναδιπλούμενη μεγαλύτερη που αναμενόταν, με Intel επεξεργαστή (και εννοείται με την κατάλληλη μητρική για τόσο λεπτή και μικρή συσκευή), ανακοινώθηκε το νέο light (μετά τον τερματισμό των WM10) λειτουργικό με υποστήριξη Win32 εφαρμογών και ξεκαθαρίστηκε τί τύπου θα είναι αυτή η υποστήριξη (φημολογείτο εδώ και 2 χρόνια, αλλά δεν είχε ξεκαθαριστεί). Αυτά αναμένονταν και αυτά ανακοινώθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marios28 είπε

To continuum δεν ξέρω αν θεωρείται killer app ή χαρακτηριστικό αλλά -κατά τη γνώμη μου- χρήσιμο θα είναι σε περιπτώσεις υπέρ-φορητού pc, με σύνδεση σε μεγαλύτερη οθόνη. Η γνώμη μου είναι πως θα το ξαναδούμε (αργά ή γρήγορα). Εκτός από το android εννοώ (όπως π.χ. το DEX). Προφανώς δεν είμαι μάντης, αλλά κρίνω βάσει των δικών μου αναγκών που εννοείται μπορεί να είναι διαφορετικές των αναγκών της πλειοψηφίας των χρηστών. Πολλές φορές μάλιστα οι δικές μου ανάγκες ή μη-ανάγκες ανήκουν στη μειοψηφία, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω λάθος. 

Δεν ειναι απιθανο να ξαναδουμε κατι παρομοιο, το point ειναι οτι δεν εχει καμια επαφη με killer app οπως λεγανε μερικοι..

8 ώρες πριν, marios28 είπε

Όπως γράφει και ο @Retromaniac (συμφωνώ), δεν θεωρώ απίθανο, όταν ωριμάσουν περισσότερο οι συνθήκες να δούμε και Windows based συσκευή με χαρακτηριστικά αντίστοιχα της μεγαλύτερης. 

Οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες, αλλα και να βγει θα παει ακομα πιο απατο απο τα windows phone/mobile. Σε συσκευη που εκτελει χρεη smartphone και τηλεφωνου, οι χρηστες θελουν και τις mobile εφαρμογες τους: απο instagram και pokemon go μεχρι banking apps,  uber, lime και google apps.

Δεν τα καταφερε να προσελκησει τους devs (υπηρχαν πολλα κενα) με ολοκληρη γκαμα κινητων επι σειρα ετων, θα τα καταφερει με ενα tablet-ανεκδοτο με 2 οθονες κολλημενες με εναν μεντεσε? Wishful thinking στα καλυτερα του.

Αν το βγαλει, θα ειναι απλα για ενα εξαιρετικα niche target group, σαν αυτους που ελεγαν οτι το HP Elite x3 με WM10 ειναι ιδανικο για επαγγελματιες κλπ(hint: πηγε απατο).

8 ώρες πριν, palawiaris είπε

Και από όσο κοιτάζω σε διάφορα φόρουμ,μάλλον οι μόνοι που θα το έχουν στην κατοχή τους θα είναι ο Πάνος και ο Ναντέλας, άλλοι δεν νομίζω να το αγοράσουν.

Λιγο να περασει ο ενθουσιασμος απο τους πορωμενους fan/ρουβιτσες και θα καταλαβουν ολοι ποσο απατο θα παει ενα κινητο που ουσιαστικα θα βγει το 2021 με τεραστια περιθωρια και εναν μεντεσε στη μεση.
8+ χρονια μετα το sony s2 του μακρινου 2011 και ειναι καπως περιεργο να ενθουσιαζομαστε με μια συσκευη με 2 οθονες κολλημενες με εναν μεντεσε. Sony S2 του 2011:

sonytablets2011-04-26-17.jpg

sonytablets2011-04-26-18.jpg

sonytablets2011-04-26-14.jpg

 

--------------------

 

12 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Καλά το ξεκίνησε σε στυλ αναδιπλούμενο tablet με το Windows based Neo, αλλά το Android Duo φοβάμαι ότι δεν... Καμιά καινοτομία, τίποτε απολύτως καινούργιο σε έναν κόσμο που είναι ήδη κορεσμένος... Κι άλλες εταιρίες είχαν βγάλει αναδιπλούμενα Android με δυο οθόνες και δεν περπάτησαν... Το στυλ αναδιπλούμενο Windows Tablet όμως έχει να δώσει, βέβαια υποθέτω υψηλές τιμές σαν τα Surface tablets, και άρα για μικρό κοινό...

Το αναδιπλουμενο smartphone που γινεται tablet(τυπου samsung fold ή το huawei) εχει καποιο νοημα γιατι ειναι συσκευη που πρεπει να χωραει στην τσεπη μας.
Το αναδιπλουμενο tablet(οχι smartphone) δεν εχει να δωσει τιποτα. Γιατι; Γιατι τα tablet δεν ειναι κατι που βαζουμε στην τσεπη του παντελονιου μας και τα κουβαλαμε ολη την ωρα μαζι μας. Το surface neo tablet δεν λυνει καποιο προβλημα μεταφορας επειδη διπλωνει με μεντεσε. Παραμενει μεγαλο για να μην χωραει σε τσεπη παντελονιου και ετσι κι αλλιως δεν ειναι smartphone.
Ποιος ο λογος ο υποψηφιος αγοραστης να παρει ενα tablet με 2 οθονες κολλημενες με εναν μεντεσε στη μεση(σκεψου να βλεπεις video ή να κανεις browsing σε αυτο!) αντι να παρει ενα κανονικο tablet με σωστη οθονη;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haHa είπε

Οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες, αλλα και να βγει θα παει ακομα πιο απατο απο τα windows phone/mobile. Σε συσκευη που εκτελει χρεη smartphone και τηλεφωνου, οι χρηστες θελουν και τις mobile εφαρμογες τους: απο instagram και pokemon go μεχρι banking apps,  uber, lime και google apps.

Μα κανείς δε διαφωνεί σ' αυτά. Είναι προφανές. Αυτό έγραψε και o @Retromaniac. Αν δεν κυκλοφορήσουν τέτοιου τύπου εφαρμογές στο neo, δεν υπάρχει λόγος για surface "windows based" duo. Όπως δεν υπήρχε και τώρα. Θα πήγαινε άπατο. 

2 ώρες πριν, haHa είπε

Το αναδιπλουμενο smartphone που γινεται tablet(τυπου samsung fold ή το huawei) εχει καποιο νοημα γιατι ειναι συσκευη που πρεπει να χωραει στην τσεπη μας.

Το αναδιπλουμενο tablet(οχι smartphone) δεν εχει να δωσει τιποτα. Γιατι; Γιατι τα tablet δεν ειναι κατι που βαζουμε στην τσεπη του παντελονιου μας και τα κουβαλαμε ολη την ωρα μαζι μας. Το surface neo tablet δεν λυνει καποιο προβλημα μεταφορας επειδη διπλωνει με μεντεσε. Παραμενει μεγαλο για να μην χωραει σε τσεπη παντελονιου και ετσι κι αλλιως δεν ειναι smartphone.
Ποιος ο λογος ο υποψηφιος αγοραστης να παρει ενα tablet με 2 οθονες κολλημενες με εναν μεντεσε στη μεση(σκεψου να βλεπεις video ή να κανεις browsing σε αυτο!) αντι να παρει ενα κανονικο tablet με σωστη οθονη;

Δεν ξέρω αν έχασες το σημείο της υποστήριξης desktop εφαρμογών. Μα αυτός ήταν και ο σημαντικότερος λόγος που ματαιώθηκε η μικρότερη (ό,τι γράφεις παραπάνω δηλαδή και συμφωνώ) με αντίστοιχο λειτουργικό (windows based) και τελικά ανακοινώθηκε με android. Ότι δηλαδή είναι υπέρ-απαραίτητες στους χρήστες οι mobile εφαρμογές και κυρίως αυτές της Google στα τηλέφωνα (λίγες ίντσες). 

Τη μεγαλύτερη... δε θα την πάρει κάποιος για tablet, αλλά για laptop replacement (εννοείται). Αν θέλει, θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ως tablet, αλλά δεν είναι ο κύριος στόχος αυτός. Για ποιο λόγο επιλέχθηκε Intel επεξεργαστής και όχι ARM σε τόσο μικρή συσκευή και λεπτή συσκευή;

Προφανώς για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο συμβατή με desktop εφαρμογές. Στη μεγάλη οθόνη (πάνω από 8 ίντσες) δεν είναι απαραίτητες οι mobile αυτόνομες εφαρμογές. Αυτό είναι το ελάχιστο μέγεθος που η MS αρχίζει και έχει πλεονέκτημα έναντι των δύο άλλων και τέτοιου τύπου συσκευή αναμενόταν.

Αυτές ήταν οι φήμες, αν θυμάσαι και το teaser του Panay με τις δύο φωτογραφίες πριν 1μιση χρόνο. Όλες οι φήμες... πλέον... είναι επίσημες ειδήσεις. 

Dgzz6GYUEAAbbAj.jpg:small

Το DUO ήταν bonus εντελώς αναπάντεχη και έκπληξη (νομίζω για τους περισσότερους, αν όχι όλους) για να κλείσει η γκάμα των συσκευών Surface για όλα τα γούστα. 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marios28 είπε

Μα κανείς δε διαφωνεί σ' αυτά. Είναι προφανές. Αυτό έγραψε και o @Retromaniac. Αν δεν κυκλοφορήσουν τέτοιου τύπου εφαρμογές στο neo, δεν υπάρχει λόγος για surface "windows based" duo. Όπως δεν υπήρχε και τώρα. Θα πήγαινε άπατο. 

Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να κυκλοφορησουν τετοιες εφαρμογες για το neo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να κυκλοφορησουν τετοιες εφαρμογες για το neo.

Ε τότε δε θα κυκλοφορήσει από τη MS μικρότερη, όσο ακόμη διαρκέσει η εποχή των native εφαρμογών. Τόσο απλά. Σε μεταγενέστερη (όχι πάρα πολύ μακρινή) εποχή, θα το ξανασυζητήσουμε.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν ξέρω αν έχασες το σημείο της υποστήριξης desktop εφαρμογών. Μα αυτός ήταν και ο σημαντικότερος λόγος που ματαιώθηκε η μικρότερη (ό,τι γράφεις παραπάνω δηλαδή και συμφωνώ) με αντίστοιχο λειτουργικό (windows based) και τελικά ανακοινώθηκε με android. Ότι δηλαδή είναι υπέρ-απαραίτητες στους χρήστες οι mobile εφαρμογές και κυρίως αυτές της Google. 

Δε θα το πάρει κάποιος για tablet, αλλά για laptop replacement (εννοείται). Αν θέλει, θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ως tablet, αλλά δεν είναι ο κύριος στόχος αυτός. Για ποιο λόγο επιλέχθηκε Intel επεξεργαστής και όχι ARM σε τόσο μικρή συσκευή και λεπτή συσκευή;

Προφανώς για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο συμβατή με desktop εφαρμογές. Στη μεγάλη οθόνη (πάνω από 8 ίντσες) δεν είναι απαραίτητες οι mobile αυτόνομες εφαρμογές. Αυτό είναι το ελάχιστο μέγεθος που η MS αρχίζει και έχει πλεονέκτημα έναντι των δύο άλλων και τέτοιου τύπου συσκευή αναμενόταν.

Δεν καταλαβες τι λεω. Γιατι καποιος να προτιμησει αυτο το tablet-ανεκδοτο με τις κολλημενες 2 οθονες με μεντεσε για laptop replacement αντι για ενα tablet με κανονικη οθονη(πχ τυπου surface pro x) ; Επειδη του αρεσει να βλεπει εναν μεντεσε οταν κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video; Ή οταν θελει να σχεδιασει με pencil κατι του αρεσει να πηδαει στο σκαλοπατακι του μεντεσε απο την μια οθονη στην αλλη;

Απατο θα παει.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν καταλαβες τι λεω. Γιατι καποιος να προτιμησει αυτο το tablet-ανεκδοτο με τις κολλημενες 2 οθονες με μεντεσε για laptop replacement αντι για ενα tablet με κανονικη οθονη(πχ τυπου surface pro x) ; Επειδη του αρεσει να βλεπει εναν μεντεσε οταν κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video;

Απατο θα παει.

Γιατί είναι μικρότερη και περισσότερο συμβατή με desktop εφαρμογές. Το Surface Pro X είναι 13 ίντσες, η αναδιπλούμενη είναι 8,6-9. Επίσης τα windows 10 Arm δεν υποστηρίζουν x64 εφαρμογές. Γι' αυτό και Intel.

Το συμπέρασμα από το χθεσινό event είναι ότι υπάρχουν συσκευές για όλα τα γούστα, για όλες τις αρχιτεκτονικές. Διαλέγει κάποιος και παίρνει ό,τι τον ευχαριστεί. Αν δεν του αρέσουν τις προσπερνάει. Γιατί να χαλιέται κάποιος; Δεν το καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, marios28 είπε

Γιατί είναι μικρότερη και περισσότερο συμβατή με desktop εφαρμογές. Το Surface Pro X είναι 13 ίντσες, η αναδιπλούμενη είναι 8,6-9. Επίσης τα windows 10 Arm δεν υποστηρίζουν x64 εφαρμογές. 

Το surface pro x ηταν παραδειγμα ως προς το form factor, μην κολλας στα windows 10 arm.
Σκεψου απλα ενα surface neo αλλα με κανονικη, μη-αναδιπλουμενη οθονη(οποτε ελαφρυτερο, λεπτοτερο, χωρις μεντεσε, μικροτερα bezels αλλα με ιδια specs και cpu οποτε και ιδια υποστηριξη desktop εφαρμογων).
Τι προσφερει το surface neo με το μεντεσε; Γενικοτερα, τι προσφερουν τα tablet( οχι smartphones) με αναδιπλουμενη οθονη με μεντεσε; Ποιο ειναι το μεγαλο τους πλεονεκτημα ωστε να ανεχτει ο χρηστης να βλεπει εναν μεντεσε οταν  κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video ή οταν θελει να σχεδιασει με pencil; Χωρια το αυξημενο βαρος, bezels, διαστασεις, τιμη κλπ λογω υπαρξης του μεντεσε.

13 λεπτά πριν, marios28 είπε

Το συμπέρασμα από το χθεσινό event είναι ότι υπάρχουν συσκευές για όλα τα γούστα, για όλες τις αρχιτεκτονικές. Διαλέγει κάποιος και παίρνει ό,τι τον ευχαριστεί. Αν δεν του αρέσουν τις προσπερνάει. Γιατί να χαλιέται κάποιος; Δεν το καταλαβαίνω.

Δεν χαλιεται κανεις. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πουμε το προφανες: οτι θα παει απατο το tablet με τους μεντεσεδες και το surface phone με τους μεντεσεδες.
Αντιθετα, τα παραδοσιακα surface tablet/laptop replacement ειναι καλη περιπτωση και θα πουλησουν.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, haHa είπε

Το surface pro x ηταν παραδειγμα ως προς το form factor, μην κολλας στα windows 10 arm.
Σκεψου απλα ενα surface neo με μη-αναδιπλουμενη οθονη(οποτε ελαφρυτερο, λεπτοτερο, χωρις μεντεσε, μικροτερα bezels αλλα με ιδια specs και cpu και ιδια υποστηριξη desktop εφαρμογων).
Τι προσφερει το surface neo με το μεντεσε; Γενικοτερα, τι προσφερουν τα tablet( οχι smartphones) με αναδιπλουμενη οθονη με μεντεσε; Ποιο ειναι το μεγαλο τους πλεονεκτημα ωστε να ανεχτει ο χρηστης να βλεπει εναν μεντεσε οταν  κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video ή οταν θελει να σχεδιασει με pencil; Χωρια το αυξημενο βαρος, bezels κλπ λογω υπαρξης του μεντεσε.

Μα δεν ενδιαφέρει τη MS (φαντάζομαι και τους χρήστες) μόνο το form factor του Surface X Pro. Εμένα με ενδιαφέρει και το form factor του neo. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα σεβαστό. Δεν καλύπτομαι από άλλα tablet σε αυτό το μέγεθος, με αυτήν την αυτονομία και βάρος και να μπορώ να τρέχω και desktop εφαρμογές, αλλά και να το χρησιμοποιώ ως tablet. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ενημέρωσε.

Το surface pro x επαναλαμβάνω είναι 13 ίντσες και έχει αυτονομία 13 ώρες, αφού είναι αρκετά ισχυρό το soc.

Στις 8-9 ίντσες (μόνο με μία οθόνη) τη δεδομένη χρονική περίοδο με το ίδιο soc η αυτονομία θα έπεφτε δραματικά, αν χρησιμοποιούνταν τα Windows 10 Arm και όχι τα Windows Lite (Windows 10 X). Πόσο μάλλον με τον Intel. Άρα συνδυάστηκε light λειτουργικό με Intel επεξεργαστή για να υπάρχει και συμβατότητα με desktop εφαρμογές, ενώ προσφέρεται και η ευχρηστία του πληκτρολογίου.

Στις mobile συσκευές (το ξέρεις) λαμβάνονται υπόψιν: επιδόσεις/αυτονομία/μέγεθος/βάρος σε συνδυασμό με το software (λειτουργικό + εφαρμογές) και τη χρήση. Η MS είναι υποχρεωμένη να σκέφτεται και τη συμβατότητα με τις desktop εφαρμογές. Σε αυτές έχει πλεονέκτημα.

Κατά τη γνώμη μου οι συσκευές που παρουσιάστηκαν καλύπτουν όλα τα γούστα. 

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, marios28 είπε

Μα δεν ενδιαφέρει τη MS (φαντάζομαι και τους χρήστες) μόνο το form factor του Surface X Pro. Εμένα με ενδιαφέρει και το form factor του neo. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα σεβαστό. Δεν καλύπτομαι από άλλα tablet σε αυτό το μέγεθος, με αυτήν την αυτονομία και βάρος και να μπορώ να τρέχω και desktop εφαρμογές, αλλά και να το χρησιμοποιώ ως tablet. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ενημέρωσε.

Το surface pro x επαναλαμβάνω είναι 13 ίντσες και έχει αυτονομία 13 ώρες, αφού είναι αρκετά ισχυρό το soc.

Στις 8-9 ίντσες (μόνο με μία οθόνη) τη δεδομένη χρονική περίοδο με το ίδιο soc η αυτονομία θα έπεφτε δραματικά, αν χρησιμοποιούνταν τα Windows 10 Arm και όχι τα Windows Lite (Windows 10 X). Πόσο μάλλον με τον Intel. Άρα συνδυάστηκε light λειτουργικό με Intel επεξεργαστή για να υπάρχει και συμβατότητα. 

Στις mobile συσκευές (το ξέρεις) λαμβάνονται υπόψιν: επιδόσεις/αυτονομία/μέγεθος/βάρος σε συνδυασμό με το software (λειτουργικό + εφαρμογές) και τη χρήση. Η MS είναι υποχρεωμένη να σκέφτεται και τη συμβατότητα με τις desktop εφαρμογές. Σε αυτές έχει πλεονέκτημα.

Κατά τη γνώμη μου οι συσκευές που παρουσιάστηκαν καλύπτουν όλα τα γούστα. 

Παλι δεν καταλαβες τι λεω. Σκεψου ακριβως το ιδιο surface neo, αλλα αντι για τις 2 οθονες των ~9" που προσφερουν μαζι μια επιφανεια ~13"(συμφωνα με την MS), να εβγαινε ενα surface neo με μια ενιαια οθονη 13", αντι για τις 2 αναδιπλουμενες. Ιδιο επεξεργαστη intel, οποτε ιδια συμβατοτητα με desktop εφαρμογες κλπ. Απλα ακριβως επειδη δεν θα εχει μεντεσε, θα ειχε μικροτερες διαστασεις, λιγο μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια, ελαφρυτερο και φθηνοτερο.
 

Τι προσφερει το surface neo με το μεντεσε αντι για το υποθετικο surface neo με μια ενιαια οθονη; Γενικοτερα, τι προσφερουν τα tablet( οχι smartphones) με αναδιπλουμενη οθονη με μεντεσε; Ποιο ειναι το μεγαλο τους πλεονεκτημα ωστε να ανεχτει ο χρηστης να βλεπει εναν μεντεσε οταν κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video ή οταν θελει να σχεδιασει με pencil; Χωρια το αυξημενο βαρος, bezels κλπ λογω υπαρξης του μεντεσε.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marios28 είπε

Μα δεν ενδιαφέρει τη MS (φαντάζομαι και τους χρήστες) μόνο το form factor του Surface X Pro. Εμένα με ενδιαφέρει και το form factor του neo. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα σεβαστό. Δεν καλύπτομαι από άλλα tablet σε αυτό το μέγεθος, με αυτήν την αυτονομία και βάρος και να μπορώ να τρέχω και desktop εφαρμογές, αλλά και να το χρησιμοποιώ ως tablet. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ενημέρωσε.

Το surface pro x επαναλαμβάνω είναι 13 ίντσες και έχει αυτονομία 13 ώρες, αφού είναι αρκετά ισχυρό το soc.

Στις 8-9 ίντσες τη δεδομένη χρονική περίοδο με το ίδιο soc η αυτονομία θα έπεφτε δραματικά, αν χρησιμοποιούνταν τα Windows 10 Arm και όχι τα Windows Lite (Windows 10 X). Πόσο μάλλον με τον Intel. Άρα συνδυάστηκε light λειτουργικό με Intel επεξεργαστή για να υπάρχει και συμβατότητα.

Στις mobile συσκευές (το ξέρεις) λαμβάνονται υπόψιν: επιδόσεις/αυτονομία/μέγεθος/βάρος σε συνδυασμό με το software (λειτουργικό + εφαρμογές) και τη χρήση. Η MS είναι υποχρεωμένη να σκέφτεται και τη συμβατότητα με τις desktop εφαρμογές. Σε αυτές έχει πλεονέκτημα.

Κατά τη γνώμη μου οι συσκευές που παρουσιάστηκαν καλύπτουν όλα τα γούστα. 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να προδικάζουμε και να απαξιώνουμε. Άμα πετύχει πέτυχε. Σε όποιον δεν αρέσει δεν αγοράζει. Τόσο απλά. Προφανώς εγώ και ο Μάριος και από τι διαβάζω και άλλοι στο ιντερνετ, ενδιαφέρονται πολύ για όλα τα form factors. Τώρα άμα είναι αρκετοί για να πετύχει θα φανεί στην πορεία. Αυτοί που θα χάσουν τα λεφτά τους εδώ μέσα. είμαι εγω και ο Μάριος, οι υπόλοιποι που δεν θα το πάρετε ενδιαφέρεστε περισσότερο για την πορεία τους, από τι εμείς που θα τα πάρουμε. Προφανώς γιατί ο λόγος δεν είναι πραγματικό ενδιαφέρον αλλά ποιος θα βγει από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να προδικάζουμε και να απαξιώνουμε. Άμα πετύχει πέτυχε. Σε όποιον δεν αρέσει δεν αγοράζει. Τόσο απλά. Προφανώς εγώ και ο Μάριος και από τι διαβάζω και άλλοι στο ιντερνετ, ενδιαφέρονται πολύ για όλα τα form factors. Τώρα άμα είναι αρκετοί για να πετύχει θα φανεί στην πορεία. Αυτοί που θα χάσουν τα λεφτά τους εδώ μέσα. είμαι εγω και ο Μάριος, οι υπόλοιποι που δεν θα το πάρετε ενδιαφέρεστε περισσότερο για την πορεία τους, από τι εμείς που θα τα πάρουμε. Προφανώς γιατί ο λόγος δεν είναι πραγματικό ενδιαφέρον αλλά ποιος θα βγει από πάνω.

Μην κανεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.
Αλλωστε η προβλεψη που κανω εγω εχει θεωρητικα πολυ λιγοτερες πιθανοτητες απο οτι οι μελετες κλπ που θα εχει κανει η MS και θα θεωρει οτι θα πουλησει, αρα ειναι πολυ πιο πιθανο "να βγω απο κατω". 


Και ναι, καποιοι εχουμε πραγματικο ενδιαφερον, γιατι ειχαμε surface tablets στο παρελθον και το surface pro 7(ή το επομενο του) ειναι στις υποψηφιες συσκευες για αγορα οταν ειναι να αλλαχτει το laptop.

 

Ακομα δεν εχω διαβασει 1-2 σημαντικα πλεονεκτηματα που προσφερει το form factor του surface neo με τον μεντεσε εναντι σε ενα αντιστοιχο tablet με ενιαια οθονη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Παλι δεν καταλαβες τι λεω. Σκεψου ακριβως το ιδιο surface neo, αλλα αντι για τις 2 οθονες των ~9" που προσφερουν μαζι μια επιφανεια ~13"(συμφωνα με την MS), να εβγαινε ενα surface neo με μια ενιαια οθονη 13", αντι για τις 2 αναδιπλουμενες. Ιδιο επεξεργαστη κλπ. Απλα ακριβως επειδη δεν θα εχει μεντεσε, θα ειχε μικροτερες διαστασεις, λιγο μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια, ελαφρυτερο και φθηνοτερο.
 

Τι προσφερει το surface neo με το μεντεσε αντι για το υποθετικο surface neo με μια ενιαια οθονη; Γενικοτερα, τι προσφερουν τα tablet( οχι smartphones) με αναδιπλουμενη οθονη με μεντεσε; Ποιο ειναι το μεγαλο τους πλεονεκτημα ωστε να ανεχτει ο χρηστης να βλεπει εναν μεντεσε οταν κανει browsing ή οταν δουλευει στο excel ή οταν βλεπει ενα video ή οταν θελει να σχεδιασει με pencil; Χωρια το αυξημενο βαρος, bezels κλπ λογω υπαρξης του μεντεσε.

Κατάλαβα και σου απάντησα. Με ρωτάς τι διαφορά έχουν οι 13 από τις 8,6 ίντσες, που γίνονται  περίπου 13 (δεν ξέρω ακριβώς) στο άνοιγμα με την ίδια ή και περισσότερη αυτονομία και ενδεχομένως μεγαλύτερες επιδόσεις.

Η απάντηση είναι (και την ξέρεις)... όσο διαφορά έχει το μέγεθος της οθόνης του Duo από το Neo. Όσο διαφορά έχει η αυτονομία των 2 ωρών (τόση είναι η αυτονομία των Windows 10 Arm σε συσκευές των 5-6 ίντσών) και πάει λέγοντας. Με ρωτάς τι προσφέρουν οι αναδιπλούμενες. Για μένα καλύπτουν αρκετές χρήσεις και φέρνουν ισορροπία τη δεδομένη χρονική στιγμή σε ό,τι έχει να κάνει με το μέγεθος,βάρος,αυτονομία,επιδόσεις και διαφορετικές χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, marios28 είπε

Κατάλαβα και σου απάντησα. Με ρωτάς τι διαφορά έχουν οι 13 από τις 8,6 ίντσες, που γίνονται  περίπου 13 (δεν ξέρω ακριβώς) στο άνοιγμα με την ίδια ή και περισσότερη αυτονομία και ενδεχομένως μεγαλύτερες επιδόσεις.

Η απάντηση είναι (και την ξέρεις)... όσο διαφορά έχει το μέγεθος της οθόνης του Duo από το Neo. Όσο διαφορά έχει η αυτονομία των 2 ωρών (τόση είναι η αυτονομία των Windows 10 Arm σε συσκευές των 5-6 ίντσών) και πάει λέγοντας. Με ρωτάς τι προσφέρουν οι αναδιπλούμενες. Για μένα καλύπτουν αρκετές χρήσεις και φέρνουν ισορροπία τη δεδομένη χρονική στιγμή σε ό,τι έχει να κάνει με το μέγεθος,βάρος,αυτονομία,επιδόσεις και διαφορετικές χρήσεις.

Κατανοεις ελπιζω οτι ενα tablet με μεντεσε και ανοιγμα οθονων 13" εχει μεγαλυτερο βαρος, μικροτερη αυτονομια και μεγαλυτερες διαστασεις(και τιμη) απο ενα υποθετικο αντιστοιχο tablet με ενιαια οθονη 13" χωρις μεντεσε, ετσι;

Τι προσφερει το surface neo με μεντεσε λοιπον σε σχεση με το ιδιο υποθετικο tablet αλλα με ενιαια οθονη; Ακομα δεν εχει αναφερθει ενα σοβαρο πλεονεκτημα. Σε επιδοσεις θα ειναι ιδια, μιας και μιλαμε για ιδια cpu και το αναδιπλουμενο υστερει λιγο σε αυτονομια, διαστασεις, βαρος.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...