Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ακριβως αυτό λεει ο μάριος ότι δεν έχουν σχέση είναι 2 διαφορετικά form factors με διαφορετικό λογισμικό κιόλας, και ότι εσένα δεν σε ενδιαφέρει το NEO. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι το βάζεις συνέχεια το surface pro x ότι έχει σχέση με το θέμα που κάνεις αντίλογο και λες ότι είναι άχρηστο δηλαδή το neo.

Aκριβως , εχεις δικιο και εχω λαθος:

40 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Βεβαια και πάλι το surface pro x τι σχέση έχει με το neo και duo για τα οποία γίνεται αυτός ο "διάλογος", ένας θεός ξέρει...

...

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Μα δεν ενδιαφέρει τη MS (φαντάζομαι και τους χρήστες) μόνο το form factor του Surface X Pro. Εμένα με ενδιαφέρει και το form factor του neo. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα σεβαστό. Δεν καλύπτομαι από άλλα tablet σε αυτό το μέγεθος, με αυτήν την αυτονομία και βάρος και να μπορώ να τρέχω και desktop εφαρμογές, αλλά και να το χρησιμοποιώ ως tablet. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ενημέρωσε.

Το surface pro x επαναλαμβάνω είναι 13 ίντσες και έχει αυτονομία 13 ώρες, αφού είναι αρκετά ισχυρό το soc.

Στις 8-9 ίντσες (μόνο με μία οθόνη) τη δεδομένη χρονική περίοδο με το ίδιο soc η αυτονομία θα έπεφτε δραματικά, αν χρησιμοποιούνταν τα Windows 10 Arm και όχι τα Windows Lite (Windows 10 X). Πόσο μάλλον με τον Intel. Άρα συνδυάστηκε light λειτουργικό με Intel επεξεργαστή για να υπάρχει και συμβατότητα με desktop εφαρμογές, ενώ προσφέρεται και η ευχρηστία του πληκτρολογίου.

Στις mobile συσκευές (το ξέρεις) λαμβάνονται υπόψιν: επιδόσεις/αυτονομία/μέγεθος/βάρος σε συνδυασμό με το software (λειτουργικό + εφαρμογές) και τη χρήση. Η MS είναι υποχρεωμένη να σκέφτεται και τη συμβατότητα με τις desktop εφαρμογές. Σε αυτές έχει πλεονέκτημα.

Κατά τη γνώμη μου οι συσκευές που παρουσιάστηκαν καλύπτουν όλα τα γούστα. 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Aκριβως , εχεις δικιο και εχω λαθος

...

 

Καταλαβαίνει ότι δεν σου λέω ότι δεν αναφέρθηκε στο PRO X. Σου αναφέρω ότι λες για το neo ότι είναι άχρηστο που δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου. Τι σχέση έχει το ότι εσύ ενδιαφέρεσαι για το PRO X για το ότι μας μιλάς εξαρχής για το πόσο άχρηστο είναι το NEO; Μπορείς να μας το εξηγήσεις;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Καταλαβαίνει ότι δεν σου λέω ότι δεν αναφέρθηκε στο PRO X. Σου αναφέρω ότι λες για το neo ότι είναι άχρηστο που δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου. Τι σχέση έχει το ότι εσύ ενδιαφέρεσαι για το PRO X για το ότι μας μιλάς εξαρχής για το πόσο άχρηστο είναι το NEO; Μπορείς να μας το εξηγήσεις;

Ποσο πιο απλα να στο εξηγησω: Εχεις δικιο και εχω λαθος.

38 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Βεβαια και πάλι το surface pro x τι σχέση έχει με το neo και duo για τα οποία γίνεται αυτός ο "διάλογος", ένας θεός ξέρει...

...

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Μα δεν ενδιαφέρει τη MS (φαντάζομαι και τους χρήστες) μόνο το form factor του Surface X Pro. Εμένα με ενδιαφέρει και το form factor του neo. Αν δε σε ενδιαφέρει εσένα σεβαστό. Δεν καλύπτομαι από άλλα tablet σε αυτό το μέγεθος, με αυτήν την αυτονομία και βάρος και να μπορώ να τρέχω και desktop εφαρμογές, αλλά και να το χρησιμοποιώ ως tablet. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ενημέρωσε.

Το surface pro x επαναλαμβάνω είναι 13 ίντσες και έχει αυτονομία 13 ώρες, αφού είναι αρκετά ισχυρό το soc.

Στις 8-9 ίντσες (μόνο με μία οθόνη) τη δεδομένη χρονική περίοδο με το ίδιο soc η αυτονομία θα έπεφτε δραματικά, αν χρησιμοποιούνταν τα Windows 10 Arm και όχι τα Windows Lite (Windows 10 X). Πόσο μάλλον με τον Intel. Άρα συνδυάστηκε light λειτουργικό με Intel επεξεργαστή για να υπάρχει και συμβατότητα με desktop εφαρμογές, ενώ προσφέρεται και η ευχρηστία του πληκτρολογίου.

Στις mobile συσκευές (το ξέρεις) λαμβάνονται υπόψιν: επιδόσεις/αυτονομία/μέγεθος/βάρος σε συνδυασμό με το software (λειτουργικό + εφαρμογές) και τη χρήση. Η MS είναι υποχρεωμένη να σκέφτεται και τη συμβατότητα με τις desktop εφαρμογές. Σε αυτές έχει πλεονέκτημα.

Κατά τη γνώμη μου οι συσκευές που παρουσιάστηκαν καλύπτουν όλα τα γούστα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι άλλο.Η ms βγάζει αντροιντ εφαρμογές και τώρα και το κινητό.
Μήπως σε βάθος χρόνου αυτή η πολιτική γυρίσει εις βάρος της;
Γιατί ολοένα και περισσότερο σπρώχνει τον κόσμο στο αντροιντ.Στο τέλος μην χάσει και τους δικούς της πελάτες,αφού όλοι θα βολευτούν με το αντροιντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, palawiaris είπε

Να πω και κάτι άλλο.Η ms βγάζει αντροιντ εφαρμογές και τώρα και το κινητό.
Μήπως σε βάθος χρόνου αυτή η πολιτική γυρίσει εις βάρος της;
Γιατί ολοένα και περισσότερο σπρώχνει τον κόσμο στο αντροιντ.Στο τέλος μην χάσει και τους δικούς της πελάτες,αφού όλοι θα βολευτούν με το αντροιντ;

Πουλαει και το samsung note10 απο το site της με preinstalled τις εφαρμογες της MS.

https://www.microsoft.com/en-us/p/samsung-galaxy-note10-10/9296331zwx58?activetab=pivot%3aoverviewtab


image.png.30b294afbbd901b40e88f5884350202a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, haHa είπε

Ποσο πιο απλα να στο εξηγησω: Εχεις δικιο και εχω λαθος.

Φίλε μου δε συγκρίνω συσκευές, αλλά παρέθεσα τους form factors και ανέλυσα ότι κάθε συσκευή απευθύνεται σε διαφορετικές ανάγκες χρηστών. Για κάθε συσκευή που παρουσιάστηκε χθες από τη MS -κατά τη γνώμη μου- έγινε μεγάλη προσπάθεια να διατηρηθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ισορροπία μεταξύ των χαρακτηριστικών που ανέφερα πιο πίσω (μέγεθος/βάρος/αυτονομία/επιδόσεις/υποστήριξη εφαρμογών/καλή εμπειρία χρήσης). 

Για να γίνει αυτό πράξη (ισορροπία δηλαδή).... χρησιμοποιούνται συνδυασμοί από διαφορετικές αρχιτεκτονικές (άλλη μητρική -μέγεθος- χρειάζεται μια cpu Intel, άλλη μητρική ένα soc της ARM) και από διαφορετικά λειτουργικά (Windows 10 Arm, Windows 10, Windows 10 X, android). Μακάρι να μπορούσαν να υποστηριχθούν όλα τα form factors με το "καλύτερο" λειτουργικό και τον καλύτερο επεξεργαστή, και να είχαμε όλου του τύπου τις εφαρμογές σε κάθε form factor και να έχουμε παράλληλα super επιδόσεις, super αυτονομία, super ελαφριές συσκευές, super λεπτές, αλλά αυτό δε γίνεται. Κάτι θα κερδίζεις, κάτι θα χάνεις, αναλόγως τη χρήση. Διαλέγεις και παίρνεις (αν θες).

Ακόμη και αυτό πάντως να μπορούσε να γίνει, το μέγεθος πώς θα άλλαζε; Μία λύση είναι οι αναδιπλούμενες (βοηθούν και στην πιο εύχρηστη πληκτρολόγηση), άλλη λύση είναι να υπάρχει ενσωματωμένος projector (δεν είναι ώριμη ακόμη η τεχνολογία), υπάρχει και η λύση τύπου Continuum. Πιθανόν να βρεθούν και άλλες λύσεις στο μέλλον. Κάποια στιγμή θα έρθουν και τα HoloLens σε consumers.

Αυτά γράφω και νομίζω πως είμαι σαφής. Αν δεν το κατάλαβες, ίσως να τα ξανά-διαβάσεις, μετά τις επεξηγήσεις.

Εσύ προσπάθησες να κάνεις σύγκριση των 13 ιντσών με τις 8.6 της αναδιπλούμενης. Αφού είναι μήλα με καρπούζια. Πώς θα γίνει αυτό; Είναι εντελώς διαφορετική η χρήση. Αν εσένα δε σε ενδιαφέρει, σεβαστό.

Εσύ (επίσης) κόλλησες στη μία οθόνη και γιατί βγάζει αναδιπλούμενη. Σου παρέθεσα τους λόγους και είναι διαφορετική η χρήση. Στην τελική, για αυτό που λες εσύ (πιο μικρή από το Pro) με ενιαία οθόνη, υπάρχει και το Surface Go.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, niliyatsi είπε

Παίδες, έχω το Lumia 950, ξέρετε κάποιο android κινητό σε νορμαλ τιμή (για μένα) μέχρι 150€ άντε 180€ που να έχει εφάμιλλη φωτογραφική με το 950; Κάτι σε Xiaomi ή Huawei;

 

Redmi note 7 αν του βάλεις gcam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, marios28 είπε

Φίλε μου δε συγκρίνω συσκευές, αλλά παρέθεσα τους form factors και.. 

Δεν ειπα απαραίτητα οτι τα συγκρινεις, απλα παρατεθηκε ο λογος αναφοράς του surface x pro:  Εσυ το ανεφερες και εκει ερχεται η σχεση του/αναφορα με το neo, που υπήρχε η απορία από τον συμφορουμιτη. 

 

Κατα τα αλλα, χαίρομαι τελικα που καταλαβες τι ηθελα να πω με την πανομοιότυπη συσκευή με ενιαία οθονη:  μια πανομοιότυπη συσκευή χωρις μεντεσε εχει λιγο μικροτερες διαστασεις, βαρος, bezels και μεγαλύτερη αυτονομία απο μια με μεντεσε. 

 

Τωρα ποιος θέλει να τα θυσιασει αυτα ΚΑΙ ταυτόχρονα να εχει εναν μεντεσε οταν κανει browsing, excel, βλεπει video, για να εχει μια υποτιθεμενη ευκολοτερη μεταφορα λογω διπλωματος(ασχετα που σαν ογκος θα είναι λιγο μεγαλυτερος), θα το δειξει η αγορα. Προσωπικά πιστεύω οτι ελαχιστοι θα το αγορασουν, ουτε καν εσυ κατα πασα πιθανότητα. Μακάρι ομως αν σε βολεψει να το παρεις. 

Μιλαμε βέβαια για ενα προϊόν που δεν ξέρουμε ακομα επιδόσεις, αυτονομία, τιμη κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2019 στις 9:46 ΜΜ, haHa είπε

Κατα τα αλλα, χαίρομαι τελικα που καταλαβες τι ηθελα να πω με την πανομοιότυπη συσκευή με ενιαία οθονη:  μια πανομοιότυπη συσκευή χωρις μεντεσε εχει λιγο μικροτερες διαστασεις, βαρος, bezels και μεγαλύτερη αυτονομία απο μια με μεντεσε. 

To κατάλαβα από την πρώτη στιγμή τι θες να πεις και σου απάντησα εξ' αρχής, αλλά δεν έδωσες σημασία στη φράση μου: συνδυασμοί από διαφορετικά λειτουργικά και διαφορετικές αρχιτεκτονικές για να διατηρείται ισορροπία στην αυτονομία/βάρος/επιδόσεις/μέγεθος και κυρίως στις εφαρμογές.

Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις (εκτός ενδεχομένως, από το βάρος) για τους εξής λόγους:

1. Η διαφορά ~9 με ~13 ίντσες δεν είναι λίγο μικρότερη, αλλά αρκετά μικρότερη.

2. Είναι διαφορετική η χρήση. Μπορείς να το δεις ως ενιαία οθόνη (σαφώς με συμβιβασμό όπως σωστά αναφέρεις, λόγω του μεντεσέ), αλλά δεν είναι η κύρια χρήση του αυτή. Συνδυάζει τόσο την ενιαία οθόνη των ίδιων ιντσών (Surface Go), όσο και την ενιαία των 13 ιντσών (Surface Pro X) ως tablet, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως μικρό laptop, βιβλίο κ.ο.κ. Επίσης δε θα είναι για πάντα ο μεντεσές. Στις επόμενες γενιές και εφόσον υπάρξει εμπορική επιτυχία για τις αναδιπλούμενες θα είναι εφικτό να καταργηθεί (να μην είναι ορατός δηλαδή) και να υπάρχει ενιαία οθόνη. Προς το παρόν οι αναδιπλούμενες τύπου Samsung foldable, Huawei mate X, έχουν μειονεκτήματα. π.χ. δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γυαλί, πενάκι κ.τ.λ. 

3. Η αυτονομία δεν είναι απαραίτητο ότι είναι μειωμένη σε σχέση με αντίστοιχη συσκευή μεγαλύτερης οθόνης, διότι μπορεί να φέρει 2 μπαταρίες. Δεν το ξέρουμε.

Ενώ ξεχνάς τον πιο σημαντικό λόγο (το ανέφερα 5-6 φορές) για την ύπαρξη της συγκεκριμένης συσκευής. Διαφορετικά δε θα υπήρχε καν.

4. Τα Windows 10 X. Το νέο light modular λειτουργικό της MS που πρωταρχικός του στόχος είναι να αντικαταστήσει το κλασσικό shell των Windows 10 σε συγκεκριμένες συσκευές όπως είναι οι αναδιπλούμενες και να παρέχει πιο φιλική εμπειρία χρήσης σε tablet mode και αφή, υποστήριξη διάφορων mode (laptop mode, game mode κ.τ.λ.). Είναι πιθανό Windows 10 Χ με άλλη ονομασία (Windows Core OS), να τρέχει και το νέο Xbox (λογικά χωρίς την υποστήριξη desktop εφαρμογών). 

Και ως ελαφρύ λειτουργικό είναι σίγουρο ότι θα προσφέρει μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση π.χ. με τα Windows 10 (Surface Go), με τα Windows 10 ARM (Surface Pro X) στις ίδιες ίντσες ή ακόμη και σε σχέση με μεγαλύτερες συσκευές με άλλες εκδόσεις της MS.

Και για να το κλείσουμε. Αν υπήρχαν mobile εφαρμογές στο Windows Store δε θα χρησιμοποιούσε η MS android στη μικρότερη (Duo), αλλά Windows 10 X. H Duo… η πρώην andromeda είναι με τα Windows Core OS (Windows 10 X) που  ακυρώθηκε πέρυσι και τελικά θα τρέχει android για να διατηρείται η παραπάνω ισορροπία (στην προκειμένη περίπτωση για να υπάρχουν οι mobile εφαρμογές). Ούτε η neo (Centaurus) θα κυκλοφορούσε αν δεν δεχόταν προσθήκη για υποστήριξη desktop εφαρμογών. Και επανερχόμαστε στο συμπέρασμα.

Υπάρχουν συσκευές για όλα τα γούστα, για όλες τις χρήσεις. Για κάθε συγκεκριμένη χρήση κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Ο κάθε χρήστης γνωρίζει καλύτερα πού πρέπει να συμβιβαστεί για να εξυπηρετηθεί καλύτερα για τη συγκεκριμένη χρήση.

Επεξ/σία από marios28
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια γυναίκα μου έλεγε είμαι γυναίκα για όλα τα γούστα θα την έλεγα που...να.
Η πολιτική της MS και του Ναντέλα αυτό μου θυμίζει.

Από edge chromium μέχρι πόσες εφαρμογές.Αυτό λέγετε ξεπούλημα πελατών,έτσι απλά.
Οπότε, η εταιρία κινητών που κρατάει ακόμα τον χαρακτήρα της κατά κάποιο τρόπο,είναι η μηλοεταιρία.
Και καθόλου απίθανο,αν οικονομικά τα καταφέρω,να πάω σε αυτήν με την επόμενη αγορά κινητού.
Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα κανά διχίλιαρο για Android με το σήμα της MS.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 12:27 ΜΜ, marios28 είπε

To κατάλαβα από την πρώτη στιγμή τι θες να πεις και σου απάντησα εξ' αρχής, αλλά δεν έδωσες σημασία στη φράση μου: συνδυασμοί από διαφορετικά λειτουργικά και διαφορετικές αρχιτεκτονικές για να διατηρείται ισορροπία στην αυτονομία/βάρος/επιδόσεις/μέγεθος και κυρίως στις εφαρμογές.

Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις (εκτός ενδεχομένως, από το βάρος) για τους εξής λόγους:

1. Η διαφορά ~9 με ~13 ίντσες δεν είναι λίγο μικρότερη, αλλά αρκετά μικρότερη.
...

3. Η αυτονομία δεν είναι απαραίτητο ότι είναι μειωμένη σε σχέση με αντίστοιχη συσκευή μεγαλύτερης οθόνης, διότι μπορεί να φέρει 2 μπαταρίες. Δεν το ξέρουμε.

Τελικως δεν καταλαβες τι θελω να πω απο οτι βλεπω απο το 1 και το 3 που γραφεις.

Στις 3/10/2019 στις 8:46 ΜΜ, haHa είπε

Κατα τα αλλα, χαίρομαι τελικα που καταλαβες τι ηθελα να πω με την πανομοιότυπη συσκευή με ενιαία οθονη:  μια πανομοιότυπη συσκευή χωρις μεντεσε εχει λιγο μικροτερες διαστασεις, βαρος, bezels και μεγαλύτερη αυτονομία απο μια με μεντεσε. 

Τωρα ποιος θέλει να τα θυσιασει αυτα ΚΑΙ ταυτόχρονα να εχει εναν μεντεσε οταν κανει browsing, excel, βλεπει video, για να εχει μια υποτιθεμενη ευκολοτερη μεταφορα λογω διπλωματος(ασχετα που σαν ογκος θα είναι λιγο μεγαλυτερος), θα το δειξει η αγορα. Προσωπικά πιστεύω οτι ελαχιστοι θα το αγορασουν, ουτε καν εσυ κατα πασα πιθανότητα. Μακάρι ομως αν σε βολεψει να το παρεις. 

Εξηγω σχετικα με το 1: Οταν λεω οτι θα εχει μικροτερες διαστασεις, εννοω οτι το ενιαιο 13" εχει μικροτερες διαστασεις σε σχεση με το αναδιπλουμενο με μεντεσε και οθονες( δυο οθονες των 9") που φθανουν συνολικα τις 13".

Σχετικα με το 3: Μια ενιαια συσκευη των 13" χωρις μεντεσε εχει περισσοτερο χωρο για μπαταρια απο μια συσκευη με μεντεσε και ανοιγμα οθονων 13", που λογω μεντεσε κλπ θα αναγκαστει να σπασει την μια ενιαια μπαταρια σε 2 μικροτερες μπαταριες(δεν φθανουν την συνολικο μεγεθος της μιας των 13") που θα χωρανε κατω απο τις οθονες των 9".

--------------------------------

Στις 6/10/2019 στις 7:28 ΜΜ, palawiaris είπε

Αν μια γυναίκα μου έλεγε είμαι γυναίκα για όλα τα γούστα θα την έλεγα που...να.
Η πολιτική της MS και του Ναντέλα αυτό μου θυμίζει.

Από edge chromium μέχρι πόσες εφαρμογές.Αυτό λέγετε ξεπούλημα πελατών,έτσι απλά.
Οπότε, η εταιρία κινητών που κρατάει ακόμα τον χαρακτήρα της κατά κάποιο τρόπο,είναι η μηλοεταιρία.
Και καθόλου απίθανο,αν οικονομικά τα καταφέρω,να πάω σε αυτήν με την επόμενη αγορά κινητού.
Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα κανά διχίλιαρο για Android με το σήμα της MS.

Κανενας (που λεει ο λογος) δεν θα δωσει 1000+€ για συσκευη με μεντεσε και τεραστια bezels που θα βγει το 2021. Θα περασει το hype και θα ξεχαστει(ηδη περασε το hype και σχεδον κανενας δεν ασχολειται ), o Panay και οι πορωμενοι fan του(Ρουβιτσες :)  ) μονο θα το παρουν.
Το ιδιο ισχυει και για το ανεκδοτο-tablet surface neo, ασχετα με το τι διαβαζουμε για συσκευη που καλυπτει αναγκες κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/10/2019 at 17:28, palawiaris said:

Αν μια γυναίκα μου έλεγε είμαι γυναίκα για όλα τα γούστα θα την έλεγα που...να.
Η πολιτική της MS και του Ναντέλα αυτό μου θυμίζει.

Από edge chromium μέχρι πόσες εφαρμογές.Αυτό λέγετε ξεπούλημα πελατών,έτσι απλά.
Οπότε, η εταιρία κινητών που κρατάει ακόμα τον χαρακτήρα της κατά κάποιο τρόπο,είναι η μηλοεταιρία.
Και καθόλου απίθανο,αν οικονομικά τα καταφέρω,να πάω σε αυτήν με την επόμενη αγορά κινητού.
Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα κανά διχίλιαρο για Android με το σήμα της MS.

πρώην κάτοχος WP, έχω πάει και σε Android και σε iPhone

είναι απίστευτο το πόσο υπερτιμημένο είναι το iPhone, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα σε WP ακόμα και με το app gap αρκεί να μην δολοφονούσε ο Nadella την πλατφόρμα

είναι απίστευτο το πόση υποτίμηση, ψεύδοςς και πόλεμο είχαν δεχτεί τα WP, ακόμα και σε πράγματα στα οποία δεν υπολείπονταν αλλά προπορεύονταν του ανταγωνισμού

μια φορά το Android δε θα το εμπιστευόμουν ποτέ για προσωπική μου συσκευή, όσο και να είναι εργαλείο μπροστά στο ανάπηρο iOS

εν ολίγοις, iPhone για μια ψευδαίσθηση περισσότερης ασφάλειας και μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KoreanW είπε

 

ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα σε WP ακόμα και με το app gap αρκεί να μην δολοφονούσε ο Nadella την πλατφόρμα

είναι απίστευτο το πόση υποτίμηση, ψεύδοςς και πόλεμο είχαν δεχτεί τα WP, ακόμα και σε πράγματα στα οποία δεν υπολείπονταν αλλά προπορεύονταν του ανταγωνισμού

Το ζήτημα δεν είναι τι θα έκανες εσύ και εγώ, αλλά το υπόλοιπο 99,5%. Και εμένα δε μου είναι αναγκαίες οι εφαρμογές/υπηρεσίες της Google, ούτε τα social media, αλλά οι εφαρμογές αυτές χρησιμοποιούνται από σχεδόν όλον το δυτικό κόσμο και δίκαια. 

Θα πρέπει να είναι κανείς (επιεικώς) αφελής, αν θέλει να ασχοληθεί με mobile συσκευή στις λίγες ίντσες και να μην το λάβει υπόψιν του. Και δεν έχουμε μόνο το παράδειγμα των WM10 που στην καλύτερη έφτασαν το 0,8% μερίδιο χρήσης (το υπόλοιπο ήταν των WP8.1). Ας δούμε πρόσφατα τι έγινε με τη Huawei. Και εκεί οι χρήστες το ίδιο λένε. Ας κυκλοφορήσει η συσκευή χωρίς Google. Πόσοι από αυτούς όντως μπορεί να "ζήσουν" χωρίς τη Google; Kαι δεν αναφέρομαι σε αυτούς που θα εγκαταστήσουν (ή υποθέτουν/ελπίζουν ότι θα εγκαταστήσουν) πλαγίως τις εφαρμογές της.

Η πλατφόρμα δεν δολοφονήθηκε. Η εξέλιξη της πλατφόρμας (που συμπεριλάμβανε τα WM10) είναι τα Windows 10 X. Απλά επιλέχθηκε -ορθώς- κατά τη γνώμη μου, να μην τρέχουν σε συσκευές κάτω των 8 ιντσών, ό,τι δηλαδή αναμενόταν (σύμφωνα με τις φήμες) αλλά και σύμφωνα με τη λογική. Και εγώ ως χρήστης πιθανόν να προτιμούσα τα Windows 10 X σε σχέση με το android στη Duo, αλλά αν ήμουν αυτός που θα έπρεπε να πάρει την απόφαση για πώληση, εννοείται -δεν υπάρχει καν η ελάχιστη αμφιβολία- θα επέλεγα android, γιατί η μικρή θα πήγαινε άπατη. 

Τηλεφωνικές κλήσεις πάντως θα υποστηρίζει κατά πάσα πιθανότητα και η Neo.

6 ώρες πριν, haHa είπε

Το ιδιο ισχυει και για το ανεκδοτο-tablet surface neo, ασχετα με το τι διαβαζουμε για συσκευη που καλυπτει αναγκες κλπ.

Επιμένεις και εστιάζεις σε hardware χαρακτηριστικά. Ο κύριος λόγος ύπαρξης της συσκευής δεν είναι οι 3 πρώτοι λόγοι που διαφωνούμε, αλλά το ίδιο το λειτουργικό. 

Έχεις καταλάβει ότι η συσκευή τρέχει light λειτουργικό; Τα Windows 10 X είναι ο αντικαταστάτης των WM10, με την προσθήκη υποστήριξης Win32 εφαρμογών. Το ίδιο λειτουργικό θα έτρεχε και στη μικρότερη (αν δεν υπήρχε το ζήτημα των εφαρμογών). Είναι το ίδιο που τρέχει στα HoloLens 2 (με άλλο shell), θα τρέχει στο Surface Hub 2X και στο μελλοντικό Xbox. 

Και δεν είναι μόνο οι συσκευές της MS που θα τρέχει το λειτουργικό. Και η Intel ετοιμάζει συσκευή και άλλοι κατασκευαστές (με ορατό ή χωρίς ορατό μεντεσέ).

Η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να βιαζόμαστε. Ας θυμηθούμε τα σχόλια αρκετών για τα Windows 10 ARM και το πρώτα always-connected pcs όταν είχαν κυκλοφορήσει με τον 835 και ας δούμε μετά από 2 χρόνια το Surface Pro X και το Samsung Galaxy Book S. Η τεχνολογία εξελίσσεται αρκετά γρήγορα. Καλό είναι να περιμένουμε, όπως καλό είναι και να υπάρχουν διάφορες λύσεις γιατί αυτό που σήμερα φαίνεται αδύνατο, αύριο μπορεί να είναι εφικτό. Μπορεί και να μην είναι. 

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, marios28 είπε

Επιμένεις και εστιάζεις σε hardware χαρακτηριστικά. Ο κύριος λόγος ύπαρξης της συσκευής δεν είναι οι 3 πρώτοι λόγοι που διαφωνούμε, αλλά το ίδιο το λειτουργικό.

Δεν διαφωνουμε, απλα δεν νομιζω οτι ειχες καταλαβει τι περιγραφω. Κατα τα αλλα, μια χαρα εχω καταλαβει οτι η συσκευη θα τρεχει windows 10 Χ. Δεν θα το ελεγα βεβαια αντικαταστατη των wm10.

38 λεπτά πριν, marios28 είπε

Η τεχνολογία εξελίσσεται αρκετά γρήγορα. Καλό είναι να περιμένουμε, όπως καλό είναι και να υπάρχουν διάφορες λύσεις γιατί αυτό που σήμερα φαίνεται αδύνατο, αύριο μπορεί να είναι εφικτό. Μπορεί και να μην είναι. 

+1

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να σχολιαζουμε την τρεχουσα hardware λυση(και αν θα εχει ανταποκριση) που παρουσιαστηκε και θα βγει στο τελος του 2020.

38 λεπτά πριν, marios28 είπε

Η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να βιαζόμαστε. Ας θυμηθούμε τα σχόλια αρκετών για τα Windows 10 ARM και το πρώτα always-connected pcs όταν είχαν κυκλοφορήσει με τον 835 και ας δούμε μετά από 2 χρόνια το Surface Pro X και το Samsung Galaxy Book S.

Προσωπικα θεωρω τα windows 10 ARM καλη λυση αν λυσουν τα θεματα επιδοεσων(μενει να το δουμε αυτο) και της συμβατοτητας(φαινετα να λυνεται σιγα-σιγα).
Το Surface Pro X που κοστιζει 1500€ με 256GB χωρις πληκτρολογιο, οποτε 1650€ με πληκτρολογιο και 1800€ με πληκτρολογιο και πενακι θα κανει ελαχιστες πωλησεις γιατι ειναι αρκετα ακριβο προιον με αρκετα ερωτηματικα.


Λογικα θα ακολουθησουν κι αλλοι κατασκευαστες με "παρομοιο" SoC(ή παρομοιων επιδοσεων τουλαχιστον), αλλα με χαμηλοτερο κοστος μπας και αρχισουν τα windows 10 ARM και δουν πωλησεις της προκοπης.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marios28

Η πλατφόρμα δολοφονήθηκε. Καλώς ή κακώς, αλλά δολοφονήθηκε. Επιλογή της διοίκησης Nadella. Θέση του Nadella ακόμα και επί Ballmer. Δεν εξετάζω το καλώς ή κακώς, εταιρεία δική τους είναι. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι άλλαξε η στόχευση της MS κεντρικά για πλήθος προϊόντων.

Όσο για τις υπηρεσίες της Google, παίρνω παράδειγμα από το iPhone μου:

gmail δεν έχω αλλά και να είχα το έβαζα στο μαμίσιο WP app, πλοήγηση προτιμώ τη Here, youtube χρησιμοποιώ αλλά δε μου έλειπε στο WP το επίσημο app, office έγγραφα χρησιμοποιώ τα app της MS, Skype έχω και δεν είχα ποτέ αντίστοιχο της google κλπ κλπ

μια χαρά ήταν τα WP, και σε πολλά υπερτερούσαν κιόλας, τέσπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...