Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2020 στις 8:58 ΜΜ, cameranek είπε

Υπηρεσία Επικοινωνιών Εκτάκτου Ανάγκης 112

Αν δεν έχετε έξυπνο κινητό (smartphone), μπορείτε να εγγραφείτε παρακάτω ή καλώντας το 112, προκειμένου να λαμβάνετε ειδοποιήσεις με σύντομα μηνύματα ...

https://112.gr/el-gr/

https://www.protothema.gr/greece/article/983792/koronoios-112-poioi-kai-giati-den-elavan-to-minuma-deite-pos-tha-eggrafeite-vima-vima-stin-platforma/

Καποια αλλη λυση υπαρχει για να λαμβανουμε τα μηνυματα εκτακτου αναγκης; Δεν ελαβα τιποτα παλι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καποια αλλη λυση υπαρχει για να λαμβανουμε τα μηνυματα εκτακτου αναγκης; Δεν ελαβα τιποτα παλι.

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/6282/Android.html?o=mobile

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμη άτομα που ασχολούνται με Windows Phone εδώ; Γενικά βλέπω δεν έχει ζωή στο νήμα... Τελευταία άφησα ένα Android του 2014 που είχα στην άκρη και για κάθε μέρα έχω Lumia 830 Gold (Limited) Edition στα τελευταία 10άρια του Γενάρη. Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι, η εμπειρία είναι πολύ καλύτερη από τα αντίστοιχα Android... Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω και το 950, αλλά για την ώρα είμαι εντάξει με το 830 εκτός από θέμα κάμερας (αν και δεν την πολυχρησιμοποιώ πια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mivas (myphone) είπε

Υπάρχουν ακόμη άτομα που ασχολούνται με Windows Phone εδώ; Γενικά βλέπω δεν έχει ζωή στο νήμα... Τελευταία άφησα ένα Android του 2014 που είχα στην άκρη και για κάθε μέρα έχω Lumia 830 Gold (Limited) Edition στα τελευταία 10άρια του Γενάρη. Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι, η εμπειρία είναι πολύ καλύτερη από τα αντίστοιχα Android... Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω και το 950, αλλά για την ώρα είμαι εντάξει με το 830 εκτός από θέμα κάμερας (αν και δεν την πολυχρησιμοποιώ πια)...

Στο 950 δεν μου παίζει σωστά στον browser, το skroutz αλλά και το Insomnia λίγο τα παίζει. Επίσης για κάποιο λόγο με τον browser ανοικτό ζεστένεται πάρα πολύ και η μπαταρία φεύγει αέρας... Εσένα παίζουν αυτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Στο 950 δεν μου παίζει σωστά στον browser, το skroutz αλλά και το Insomnia λίγο τα παίζει. Επίσης για κάποιο λόγο με τον browser ανοικτό ζεστένεται πάρα πολύ και η μπαταρία φεύγει αέρας... Εσένα παίζουν αυτά;

στα 640 που δουλευω καθημερινα δεν εχω προβλημα, η καταναλωση μπαταριας ειναι θεμα του λειτουργικου, γιατι εχω αρκετα και μετραω την αποδοση της μπαταριας με μετρητη και απο 2500mah αρχικη τωρα εχουν παει απο 2200 εως 2300mah. κρατανε με σερφαρισμα περιπου 3,5 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cameranek είπε

στα 640 που δουλευω καθημερινα δεν εχω προβλημα, η καταναλωση μπαταριας ειναι θεμα του λειτουργικου, γιατι εχω αρκετα και μετραω την αποδοση της μπαταριας με μετρητη και απο 2500mah αρχικη τωρα εχουν παει απο 2200 εως 2300mah. κρατανε με σερφαρισμα περιπου 3,5 ωρες.

Το skroutz συγκεκριμένα σου παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Στο 950 δεν μου παίζει σωστά στον browser, το skroutz αλλά και το Insomnia λίγο τα παίζει. Επίσης για κάποιο λόγο με τον browser ανοικτό ζεστένεται πάρα πολύ και η μπαταρία φεύγει αέρας... Εσένα παίζουν αυτά;

το skroutz εντάξει είναι σε μένα. Το insomnia όντως έχει προβλήματα. Έχουμε και Monument πάντως ο οποίος έχει και άφθονους User agents, μπορείς να πειραματιστείς εκεί

Μιας και ανέφερα user agents. Ξέρει κανείς από modding? Θέλω να αντικαταστήσω έναν User Agent μιας εφαρμογής με έναν άλλο. Βρήκα τα xml και dll αρχεία στο xap αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να αλλάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cameranek είπε

τι ακριβώς σου κάνει;

wp_ss_20200818_0001.png

έκανα και αναζήτηση... 

wp_ss_20200818_0002.png

Πιο μέσα ακόμη όταν πατάω να δω αποτελέσματα μου δείχνει μόνο 1 (γίνονται render το ένα πάνω στο άλλο).

1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

το skroutz εντάξει είναι σε μένα. Το insomnia όντως έχει προβλήματα. Έχουμε και Monument πάντως ο οποίος έχει και άφθονους User agents, μπορείς να πειραματιστείς εκεί

Μιας και ανέφερα user agents. Ξέρει κανείς από modding? Θέλω να αντικαταστήσω έναν User Agent μιας εφαρμογής με έναν άλλο. Βρήκα τα xml και dll αρχεία στο xap αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να αλλάξω...

Θα τον δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πιο μέσα ακόμη όταν πατάω να δω αποτελέσματα μου δείχνει μόνο 1 (γίνονται render το ένα πάνω στο άλλο).

 

δοκίμασε να βάλεις desktop ή mobile εμφάνιση να δεις μήπως στρώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2020 στις 10:17 ΜΜ, Mivas (myphone) είπε

Υπάρχουν ακόμη άτομα που ασχολούνται με Windows Phone εδώ; Γενικά βλέπω δεν έχει ζωή στο νήμα... Τελευταία άφησα ένα Android του 2014 που είχα στην άκρη και για κάθε μέρα έχω Lumia 830 Gold (Limited) Edition στα τελευταία 10άρια του Γενάρη. Δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι, η εμπειρία είναι πολύ καλύτερη από τα αντίστοιχα Android... Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω και το 950, αλλά για την ώρα είμαι εντάξει με το 830 εκτός από θέμα κάμερας (αν και δεν την πολυχρησιμοποιώ πια)...

Εγώ έχω ακόμη το 950 σαν κύρια και μοναδική συσκευή.  Έχω μπει στον 5ο χρόνο. Πριν δύο βδομάδες έβαλα νέα μπαταρία (PolarCell 20 ευρώ από Γερμανία) και η συσκευή έγινε καινούρια, για να με βγάλει για κανά χρόνο ακόμη. Μακάρι να είναι 2, αλλά δύσκολο το βλέπω (λόγω browser). Κάμερα κομπλέ -ακόμη για τα σημερινά δεδομένα- όποτε χρειάζεται.

Θα το αφήσω αναγκαστικά όταν ο browser τα παίξει εντελώς. Και σε μένα το skroutz δεν παίζει σωστά. Σε κανένα browser. Όπως γράφει ο @Retromaniacεμφανίζει μόνο ένα αποτέλεσμα. Για το insomnia δεν έχω θέμα για μόνο διάβασμα. Σπάνια γράφω-απαντάω από κινητό.

8 λεπτά πριν, cameranek είπε

δοκίμασε να βάλεις desktop ή mobile εμφάνιση να δεις μήπως στρώσει 

Το είχα δοκιμάσει εγώ και δεν έπαιζε ρόλο. Λογικά για να το κάνει στο 950 και όχι στο 640 ή στο 830, θα παίζει ρόλο η ανάλυση της οθόνης.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marios28 είπε

Λογικά για να το κάνει στο 950 και όχι στο 640 ή στο 830, θα παίζει ρόλο η ανάλυση της οθόνης.

η ανάλυση της γραματοσειρας μηπως φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δουλεύω το 930 από το 2013 μέχρι και σήμερα. Δεν παίζει ο skroutz όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Το insomnia είναι εντάξει. Κάποτε δεν έπαιζε και η Win Bank (Πειραιώς). Για Facebook messenger έχω το slim social, για Instagram έχω κάνει δική μου εφαρμογή με το PAWA η οποία δουλεύει comple στα βασικά, και το Viber το οποίο δουλεύει καλουτσικα μεγάλο ποσοστό.

Επεξ/σία από flogerakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cameranek είπε

η ανάλυση της γραματοσειρας μηπως φταιει;

Δεν το ξέρω. Αλλάζει το μέγεθος; Νομίζω στον edge που έχουμε εμείς δεν αλλάζει.

3 ώρες πριν, flogerakos είπε

Εγώ δουλεύω το 930 από το 2013 μέχρι και σήμερα. Δεν παίζει ο skroutz όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Το insomnia είναι εντάξει. Κάποτε δεν έπαιζε και η Win Bank (Πειραιώς). Για Facebook messenger έχω το slim social, για Instagram έχω κάνει δική μου εφαρμογή με το PAWA η οποία δουλεύει comple στα βασικά, και το Viber το οποίο δουλεύει καλουτσικα μεγάλο ποσοστό.

Μια χαρά έχεις εξυπηρετηθεί😁

Εγώ από το '11 μέχρι το '13 είχα το LG E900 (wp 7/7.8), από το '13 μέχρι το '16 το Samsung Ativ S (wp 8/8.1). Από το '16 μέχρι σήμερα το 950 (wm10).

Ήλπιζα από το '21, βαριά '22 να χρησιμοποιώ τη Duo, αλλά μου τα χάλασε η τιμή αλλά και η καθυστέρηση κυκλοφορίας των Windows 10x, καθώς δε θεωρούσα απίθανο να υπάρξει και κάποια συσκευή μικρότερη εκτός της Neo σε arm με Windows 10x. Θα δούμε αν μέχρι το '22 έχουμε κάποιες θετικές εξελίξεις (χαμηλότερη τιμή στη Duo, Windows 10x σε Arm κ.τ.λ.)

Παίζει τώρα η Πειραιώς;  Δεν έχω πειραιώς, αλλά το είχα διαβάσει το ζήτημα. Αν θυμάμαι καλά έκανε reload κατά τη σύνδεση και δεν συνδεόταν με τον edge. Νομίζω ότι o monument ολοκλήρωνε επιτυχώς τη διαδικασία σύνδεσης.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

το skroutz εντάξει είναι σε μένα. Το insomnia όντως έχει προβλήματα. Έχουμε και Monument πάντως ο οποίος έχει και άφθονους User agents, μπορείς να πειραματιστείς εκεί

Μιας και ανέφερα user agents. Ξέρει κανείς από modding? Θέλω να αντικαταστήσω έναν User Agent μιας εφαρμογής με έναν άλλο. Βρήκα τα xml και dll αρχεία στο xap αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να αλλάξω...

Δοκίμασα το monument αλλά το skroutz δεν παίζει πάλι. Παίζει όμως το Netflix. Κάτι είναι και αυτό.

9 ώρες πριν, cameranek είπε

η ανάλυση της γραματοσειρας μηπως φταιει;

Όχι, από το παρατηρώ γίνονται render όλα τα αποτελέσματα το ένα πάνω στο άλλο. Κάποια ασυμβατότητα στο CSS/HTML. Που σημαίνει ότι ο edge ο δικός σου έχει διαφορετική έκδοση rendering engine.

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Δεν το ξέρω. Αλλάζει το μέγεθος; Νομίζω στον edge που έχουμε εμείς δεν αλλάζει.

Μια χαρά έχεις εξυπηρετηθεί😁

Εγώ από το '11 μέχρι το '13 είχα το LG E900 (wp 7/7.8), από το '13 μέχρι το '16 το Samsung Ativ S (wp 8/8.1). Από το '16 μέχρι σήμερα το 950 (wm10).

Ήλπιζα από το '21, βαριά '22 να χρησιμοποιώ τη Duo, αλλά μου τα χάλασε η τιμή αλλά και η καθυστέρηση κυκλοφορίας των Windows 10x, καθώς δε θεωρούσα απίθανο να υπάρξει και κάποια συσκευή μικρότερη εκτός της Neo σε arm με Windows 10x. Θα δούμε αν μέχρι το '22 έχουμε κάποιες θετικές εξελίξεις (χαμηλότερη τιμή στη Duo, Windows 10x σε Arm κ.τ.λ.)

Παίζει τώρα η Πειραιώς;  Δεν έχω πειραιώς, αλλά το είχα διαβάσει το ζήτημα. Αν θυμάμαι καλά έκανε reload κατά τη σύνδεση και δεν συνδεόταν με τον edge. Νομίζω ότι o monument ολοκλήρωνε επιτυχώς τη διαδικασία σύνδεσης.

Η τιμή είναι υψηλή όντως. Παίζει πολύ custom hw. Είδα review για το εσωτερικό της συσκευής και είναι ότι πιο λεπτό υπάρχει. Ίσα που χωράει η USB c. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...