Προς το περιεχόμενο

Σε διαδικασία πώλησης το e-Shop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι παιδιά θέμα ανταγωνισμού ούτε service.

Όπως έμαθα από εσωτερική αξιόπιστη πηγή υπήρξε θέμα κακοδιαχείρισης.

Κρίμα κι από μένα καθώς ήμουν πολύ καλός πελάτης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε κάνει εντύπωση που τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν είχε στοκ στα περισσότερα προϊόντα, ούτε καν στα κεντρικά τους. Προφανώς κάτι έχει αλλάξει... Wind of changes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοκληρη η ελληνικη αγορα ειναι κατεστραμενη, αφου δε κυκλοφωρει χρημα.

Λογικο ειναι οποιος ασχολειτε με το λιανικο εμποριο να παει για κλεισιμο

 

Εδω εχει μειωθει η κινηση στην αγορα βασικων αγαθων, κανουν οικονομια στο φαγητο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που μου έκανε εντύπωση από το άρθρο είναι το παρακάτω.

Καλά πληροφορημένες πηγές σημείωναν πως το πρόβλημα για την e-Shop παρουσιάστηκε μετά την απόφαση ασφαλιστικών εταιρειών να σταματήσουν τη δραστηριότητα της ασφάλισης πιστώσεων από τις αρχές του 2011 με αποτέλεσμα να "ψαλιδιστούν" τα πιστωτικά όρια πολλών επιχειρήσεων έναντι των προμηθευτών τους.

Και μετά ψάχνει να βρεί ο ΓΑΠ ποιός φταίει και δεν υπάρχει ανάπτυξη στην οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που μου έκανε εντύπωση από το άρθρο είναι το παρακάτω.

 

Και μετά ψάχνει να βρεί ο ΓΑΠ ποιός φταίει και δεν υπάρχει ανάπτυξη στην οικονομία.

υπάρχει ανάπτυξη στην παραοικονομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! Θεία Δίκη!

Καλά να πάθουνε!!! αφού ξεχάσανε πως ξεκινήσανε και πως φτάσανε εκεί που φτάσανε.. ήταν αναμενόμενο..

Ας ρωτήσουν το ebw για την δήθεν οικονομική κρίση, πως κατάφερε και άνοιξε καμιά 10αριά καινούργια υποκαταστήματα σε όλη την Ελλάδα "εν μέσω κρίσης".. Βασικά το πως το ξέρουν και οι ίδιοι.. Απλά να τους θυμίσει τις παλιές εποχές του e-shop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ανάπτυξη στην παραοικονομία...

 

Δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στην παρακοικονομία.

Με ενδιαφέρει ποιός ΔΕΝ ΕΠΕΝΔΥΕΙ στους ΝΟΜΙΜΟΥΣ και στην οικονομία.

Εκτός να εννοείς ότι οι ασφαλιστικές κ.λπ. επενδύουν στην παραοικονομία το οποίο είναι ακόμα πιο τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι όλα τα e-shop points είναι ιδιόκτητα. Τα περισσότερα στην επαρχεία πρέπει να είναι franchise που δεν επιβαρύνουν καθόλου την εταιρία (εκτός και αν τους ρίξουν κάποιο φέσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

.... έτρεξαν ΟΛΟΙ και άνοιξαν στην Ψωροκώσταινα και στην κακομοιρο-Αθηνούλα καμμιά διακοσαριά έως τρακοσαριά μεγαλομαγαζάρες και μεγαλοαλυσίδες και μεγαλο-eshop-μαγαζάρες λες και είμαστε σε καμμιά Νέα Υόρκη.

 

Τα ίδια που είχανε γίνει παλιά με τα βίντεο-κλάμπ και ακόμα πιο παλιά με τα σινεμά, θα γίνουνε τώρα με τα "μαγαζά" υψηλής τεχνολογίας...

 

Θυμάμαι, ανέβαινα πριν από 6 μήνες την Μεσογείων και την Μαραθώνος και νόμιζα ότι περνάω από τη Σίλικον Βάλλευ, όλο μαγαζάρες με "υψηλή τεχνολογία", "κομπιούτερσ" και "πλάσμα".

 

Και φυσικά ΟΛΑ άδεια και οι υπάλληλοι να βαράνε μύγες...

 

Καλύτερα πάντως να κλείσουμε μερικοί για να μείνουν οι πραγματικοί επαγγελματίες.

 

ΠΡΟΒΛΕΨΗ:

 

Τα επόμενα "μαγαζά" που θα γεμίσουν τον τόπο: νυχάδικα/μανικιούρ/πεντικιούρ, pet-shop και ποδηλατάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, γιατί τουλάχιστον σε ποικιλία ήταν το καλύτερο. Θα μας μείνει το Πλαίσιο και μεις θα γεμίσουμε μόνο Transcend και TURBO-X. Παναγία μου βόηθα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τα Nilox-emtec-Innov ειναι καλυτερα ε?

Τιποτα δε θα κλεισει ακομη, και ισως μεχρι να κλεισουν οριστικα βρεθει και κανενας επενδυτης-εισαγωγεας και πεσουν οι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι επαγγελματικά στην πληροφορική από το 2000.

Εδώ και 2-3 χρόνια έχω πάψει να ασχολούμαι με το hardware γιατί ΔΕΝ μπορώ να ανταγωνιστώ κανένα από τα μαγαζιά λιανικής.

 

Οι τιμές είναι πιο χαμηλές από αυτές που θα μπορούσα να αγοράσω από τους μέχρι τώρα προμηθευτές μου.

 

Όταν άνοιξαν τα Pl@sio, Multir@ma, On3Way και e-stop άρχισαν τα όργανα.

Εκεί που δουλεύαμε με το σεβαστό 20% ποσοστό κέρδους (μικτό), έπρεπε να πάμε στο 15% ή και στο 10% για να μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί.

Αυτό τα 3-4 τελευταία χρόνια έπεσε στο 5% και πλέον απλά δεν μπορείς.

 

Τα παραπάνω μαγαζιά ξεκίνησαν να αγοράζουν από τους μεγάλους εσωτερικούς προμηθευτές και αντιπροσώπους και μόλις έγιναν μάγκες, τους έκλασαν και πήγαν και πήραν κατ' ευθείαν από τη μαμά εταιρία.

Οι εταιρίες έδιναν πολύ καλύτερες τιμές και εκπτώσεις, (να μη μιλήσω για τη διάρκεια των επιταγών) σε αυτά και σε εμάς που μας είχαν σίγουρους δεν μας έδιναν πολλή σημασία.

 

Έτσι αρκετοί από εμάς σταμάτησαν πλέον το hardware και οι εταιρίες εκεί που έχασαν τους μεγάλους γιατί ξεκίνησαν μόνοι τους εισαγωγές, έχασαν και εμάς.

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.

 

Τώρα, τα μεγάλα γνωστά μαγαζιά, μόνο φτηνά δεν είναι.

Δίνω χαρακτηριστικά στους πελάτες μου για το PC (τι πρέπει να έχει) και η πλάκα αρχίζει όταν ήδη πάω να εγκαταστήσω το softrware.

 

ΧΟΥΤΣΟΥΜΟΥΤΣΟΥ PC με Windows 7 Home Premium αλλά επειδή εγώ του είπα να έχει Windows 7 Professional , χρεώνουν και μία αναβάθμιση 200 τόσα ευρώ.

Ενώ η διαφορά Home με Pro σε DSP είναι κάπου στα 50 ευρώ.

 

Οθόνη με ηχεία και τους δίνουν και ένα πακέτο ηχεία χωρίς να ρωτήσουν.

 

Αγορά μονόχρωμου εκτυπωτή αξίας 100 ευρώ και του χρεώνουν επιπλέον ένα toner κόστους 85 ευρώ.

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.

 

Στην Πάτρα ακούγονται φήμες για προβλήματα σε Carefur και κάποιο άλλο μαγαζί.

Αφού έκλεισαν όλους τους μικρούς, έκαναν καρτέλ στην αγορά τώρα έχουν οικονομικά προβλήματα.

 

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.

 

Εγώ θα ζήσω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ καιρό που το σταμάτησα το e-shop (σαν εταιρεία μιλάω) και δουλεύω ως επι τον πλείστον με Πλαίσιο, αλλά και με αυτούς μαλώματα. Μόνο το ψάξιμο μας σώζει, αλλά δεν γίνεται και αυτό, δεν είναι σωστό να μην έχεις συνεργάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσο τραγικό service και αφου έχασε εδώ και καιρό το μοναδικό πλεονέκτημα που είχε (ποικιλια προϊόντων) η χρεωκοπία ήταν το μόνο λογικό επακόλουθο.

Η ελεύθερη αγορά δε συγχωρεί τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες τιμές που πουλάνε ,λογικό είναι να πανε κατα διαόλου...

Μια αναζήτηση να κανες στο σκρουτζ το e-shop είναι συνέχεια στα ακριβότερα..

Γιατί να το προτιμήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...