Προς το περιεχόμενο

Σε διαδικασία πώλησης το e-Shop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη πριν καμια τετραετία (πανωκάτω) είχαν αρχίσει τα όργανα,αλλά καθώς οι μανατζαραίοι έχουν τη λογική του παγόβουνου (γατζωνόμαστε μέχρι να λειώσει,μετά πάμε σ' αλλο...) άργησαν να ακουστούνε τα κανόνια.

 

Κρίμα στα παιδάκια που περιμένουν το μεροκάματο,κρίμα στους δυστυχούληδες που νόμισαν ότι με την εκποίηση καμια τριανταριά στρεμμάτων γης θα πάνε ρυμουλκούμενα στο τραίνο του Γερμανού (ναι,αυτουνού που πούλησε τον ομότιτλο όμιλο ένα δις-lol) -φρανσάϊζινγκ...Καλύτερα να φυτεύανε πατάτες,δεν βρίσκεις Ελληνικές πια κι αν βρεις,ένα γιούρο το κιλό πάνε.

 

,μας βγάζανε τη πίστη για εφαρμογή εγγύησης,σμπρώχνανε όλη τη κιτρινιά με κέρδος 1000% (ναι,δέκα φορές πάνω...),ένα τζάμπο και μισό στην τεχνολογία ήτανε και όλοι ξέρουν τί σημαίνει τζάμπο στα παιχνιδάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 252
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ από αυτό που διαβάζω πάντως στην είδηση δεν είναι ότι κλείνει αλλά ότι ψάχνει επενδυτές. Αν βρει τότε ίσως να μπορεί να κάνει βελτιωθεί ή να αλλάξει εντελώς business model και να κάνει κάτι καινουργιο. Έχει τόσο μεγάλη βάση συνδρομητών και αν βελτιωθεί σίγουρα θα ξαναφτιάξει το όνομα του πολύ πιο γρήγορα από κάποιο μαγαζί που δεν είναι τόσο παλιό όσο το eshop. Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο και να μη κλείσει. Κι εκεί άνθρωποι δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ είναι απλήρωτοι 4 μήνες, τα ράφια απο τα καταστήματα είναι άδεια. Πρίν λίγο καιρό το ΠΛΑΙΣΙΟ πουλούσε οσο οσο εξαρτήματα bulk που τα περισσότερα απ' αυτα ήταν κατεστραμένα, μιλάμε δηλαδη μαγαζί για κλάματα, αγνώριστο σε σχέση με το παρελθόν.

 

Στα 1,5 εκατ. ευρώ ανήλθαν τα κέρδη μετά από φόρους της Πλαίσιο κατά το α΄τρίμηνο του 2011, παρουσιάζοντας αύξηση της τάξης του 78,5% σε σχέση με αυτά της αντίστοιχης περυσινής περιόδου, σύμφωνα με ανακοίνωση. Αναλυτικότερα, οι πωλήσεις του ομίλου σημείωσαν πτώση της τάξης του 18,4% το α΄ τρίμηνο, διαμορφούμενες στα 82,850 εκατ. ευρώ.

 

Παράλληλα, στην ίδια ανακοίνωση σημειώνεται ότι κατά το ίδιο διάστημα ο όμιλος βελτίωσε τη χρηματοοικονομική του διάρθρωση, μειώνοντας τα αποθέματα (κατά 3,7 εκατ. ευρώ ) και τις απαιτήσεις (κατά 2,9 εκατ. ευρώ), ενώ η μείωση των εξόδων κατά 7,0% σε συνδυασμό με την ενίσχυση του περιθωρίου μικτού κέρδους οδήγησαν και στην κερδοφορία μετά φόρων των 1,5 εκατ. ευρώ παρά τη μείωση των πωλήσεων.

 

http://www.newscode.gr/epicheirhseis/story/31005/plaisio-sta-15-ekat-eyrw-ta-kerdh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα δεν ειναι μονο στο e-shop αν μπορουσα να πω ονοματα εταιριων που εχουν τεραστια οικονομικα προβλημα που εχουν κανει μειωσεις μισθων και ατελειωτες απολυσεις θα παθετε πλακα και αυτο στον κοσμο τις πληροφορικης για αλλου δεν ξερω αλλα φανταζομαι το ιδιο θα ισχυη και αλλου

 

το προβλημα δεν ειναι κατι που το δυμιουργισε το e-shop και καποιοι αλλοι το προβλημα το εφτιαξαν αυτοι μπου μας κυβερνουν αυτοι την χωρα χρονια τωρα χωρις καμια εξαιρεσει, και μαλλον ακομα δεν εχουμε δει τιποτα

 

τωρα ειδα το μυνημα για τα κερδη του πλαισιου μπορει και να ειναι ετσι αλλα οταν λεει οτι μειωσε τα αποθεματα εννοη και του υπαλληλους;

εχετε παει τωρα τελευταια στο πλαισιο ;εχετε δει ποσοι υπηρχαν για να σε εξυπηρετησουν και ποσοι υπαρχουν τωρα εγω στανταρ σε ενε και η μειωση ειναι αισθητη ετσι εννοηται οτι θα εχει καρδη για καποιο διαστημα .

εχετε προσπαθηση να αγορασετε κατι μεσω internet σχεδον παντα δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβανεσαι οτι δουλευουν με 2% κερδος ?

Τι ηθελες να βαλουν και απο την τσεπη τους ?

 

Το προβλημα αφορα ολη την αγορα και την χωρα , οικονομικα και πολιτικα .

Τι λες ρε φίλε, τέτοιου είδους μαγαζιά δουλεύουν με 30% κέρδος επί των πωλήσεων και τους μένει ένα καθαρό 10-15%. Να αλλάξουνε μυαλά πρέπει,δεν τους φταίει το ποσοστό κέρδους. Αν δυσαρεστούν τους πελάτες τους και έχουν και ακριβώτερες τιμές από τους ανταγωνιστές λογικό είναι να μην έχουν κόσμο μετά. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόραζα από το E-shop από την εποχή που είχε μοναδικό κατάστημα στο Χαλάνδρι. Θυμάμαι από το 2006 αρκετές φορές πελάτες που είχαν αγοράσει inovator υπολογιστές να είναι οργισμένοι με το service . Και δεν εννοώ πιτσιρικάδες που βάλαν χέρι στο μηχάνημα και ζητούν και τα ρέστα , αλλά μεγάλους ανθρώπους που προτίμησαν το e-shop λόγω χαμηλής τιμής. Τους είχαν στο περίμενε για εβδομάδες και δεν ζητούσαν ούτε συγνώμη. Αυτό με είχε κάνει επιφυλακτικό. Δεν αγοράζω εξαρτήματα που έχουν ευαίσθητα μηχανικά μέρη όπως σκληρούς και printers λόγω ενδεχόμενου επισκευής .

 

Οι τιμές στο e-shop σίγουρα είναι η καλύτερες δυνατές , αυτό όμως κρύβει παγίδες. Για μία μικρή αναβάθμιση σε εξαρτήματα που δεν χαλούν εύκολα π.χ μνήμες, επεξεργαστές, μητρικές, κάρτες γραφικών κ.τ.λ. αξίζει το ρίσκο αλλά για ολοκληρωμένες κατασκευές μακριά. Το πλαίσιο από τις αρχές του 90 είχε ανθρώπινο σέρβις. Και γνωρίζω περιπτώσεις που άλλαζαν προϊόντα ακόμα και αν έφταιγε ο αγοραστής. απλά για να μην χάσουν την πελατεία.Πολλές φορές προτίμησα να δώσω 10 ευρώ στο πλαίσιο παραπάνω και να μην σπάσουν τα νεύρα μου στο τμήμα σέρβις του e-shop.

 

Γεγονός πάντως είναι πως η κρίση έχει επηρεάσει του πάντες. Πάνε οι εποχές που η κάθε μαντάμ με την πιστωτικές της αγόραζε αβέρτα το κάθε μοδάτο γκατζετάκι. Πλέον παρατηρώ στις ουρές των ταμείων πως ένας στους δέκα αγοράζει με πιστωτική πια. Επίσης τι τους έπιασε και ξεσκίστηκαν να ανοίγουν καταστήματα παντού. Και δεν μιλάω για το e-shop αλλά για το πλαίσιο το multirama και τον Γερμανό. Μυαλό δεν έβαλαν με τα φαλιμέντα των Big City , Emotion , One Way, Altec .κ.τ.λ. Στην εποχή που άρχισε να γίνεται προσιτό το ίντερνετ , δικαιολογημένα άνοιγαν καταστήματα σαν τα μανιτάρια. Τώρα ειλικρινά γιατί; Όλα τα σπίτια έχουν φορητούς και επιτραπέζιους υπολογιστές. Με τις επιδοτήσεις μαθητών φοιτητών κάτι γινόταν, τώρα τελειώσαν και αυτά.

 

Το προϊόντα ηλεκτρονικών και γενικότερα πληροφορικής ως γνωστών έχουν απίστευτη τεχνολογική απαξίωση. Αν δεν καταφέρεις να σπρώξεις το Stock εντός εξαμήνου κλάψτα. Γιαυτό ξεφύτρωσαν Grazy Sundays, προσφορές σε μέλη στο e-shop, τιμές ευκαιρίας στο Πλαίσιο και στοκ μεταχειρισμένα.

 

Το e-shop ειδικά στην περιοχή της Αττικής το έχει παραξηλώσει με τα σημεία πώλησης. Αφού έτσι και αλλιώς όλοι πάνε για την φτήνια, τι θέλει και ανοίγει στα ακριβά ενοίκια της Στουρνάρης της Συγγρού στην Βουλιαγμένης κ.τ.λ ; Ένα το πολύ δύο καταστήματα κάπου με πρόσβαση με το μετρό είναι υπέρ αρκετά. Όταν είσαι μία εταιρεία εξαιρετικά χαμηλών τιμών δεν προσλαμβάνεις εκατοντάδες υπαλλήλους σε δεκάδες καταστήματα. Έτσι πληρώνεις ξεχωριστά δημοτικά τέλη, Ι.Κ.Α. , ενοίκια, έξοδα βενζίνης και οδηγών για την μεταφορά σε πολλαπλά σημεία. Μέχρι πέρσι μου ήταν ανοικτά το Σάββατο μέχρι τις 8 και χτυπούσαν μύγες.

 

Ακόμα και η Amazon μετά την φούσκα του ίντερνετ στην Αμερική περιόρισε την ανεξέλεγκτη ποικιλία προϊόντων και περιορίστηκε εκεί που ήταν δυνατή. Τι θέλει και πουλά ηλεκτρικά τρυπάνια , κατσαβίδια και απορροφητήρες. Σιγά σιγά το e-shop θα γίνει χρωματοπωλείο και επιπλάδικο. Θα τα βάλει με τα praktiker και τα IKEA.

 

Η γνώμη μου είναι πως αυτός που θέλει να αγοράσει πολύ φτηνά και να ελέγξει το προϊόν επιτόπου κατά την πληρωμή δεν θα σκεφτεί το μειωμένο ωράριο και τον κόπο να πάρει το μετρό. Όσο για το σέρβις κακά τα ψέματα ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τα Nilox-emtec-Innov ειναι καλυτερα ε?

Τιποτα δε θα κλεισει ακομη, και ισως μεχρι να κλεισουν οριστικα βρεθει και κανενας επενδυτης-εισαγωγεας και πεσουν οι τιμες

 

Όχι, είναι πολύ χειρότερα. Δεν το είπα για αυτό, το είπα για την ποικιλία. Στο Πλάισιο αν ψάχνεις π.χ. κάρτες μνήμης ή USB sticks έχει Transcend άντε και κανα ξεχασμένο Kingston, το eshop είχε εκατοντάδες. Και σε όλες τις κατηγορίες, GPS, αξεσουάρ κτλ. Σπανίζουν τα καταστήματα που μπορούν να δίνουν σοβαρά brands και γεμίζουμε με Ταιβανιές του χειρίστου είδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ο καθενας λεει την προσωπικη του εμπειρια ,εγω εχω κατα 90% θετικες εμπειριες απο e-shop.Και εχω παρει πολυ υλικο τα τελευταια 5 χρονια.(Και το after sales τους αψογο στην περιπτωση μου.)

 

B) B) B) Συμφωνώ Απόλυτα ! Τελευταίως Είναι Άψογοι ! B) B) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μιλάμε γιατο e-shop.gr...?

δυστιχώς ναί! :)

 

+1 και απο μένα. Οι τιμές έχασαν σταδιακά την δυναμική τους ενώ το crazy sundays που παλαιότερα περιμέναμε να πάει 00:01 για να δούμε τις προσφορές κατάντησε επιεικώς "μούφα".

Αντε βλέπω και το Getinow σιγά σιγά στον ίδιο δρόμο...

οντος, παλια στο crazy sundays εβγάζαν ωραία πράματα! τώρα αν δούμε κάτι τις προκοπης κάνουμε Αμάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μίλησα για απλήρωτους υπαλλήλους στο Πλαίσιο ήξερα τι έγραφα όπως ξέρω τι γράφω και για τα κατεστραμένα προϊόντα. Δε μιλάμε βέβαια για τα άδεια μαγαζιά.... Αν πάτε στη Μεταμόρφωση μπορεί να το βρείτε γεμάτο, αν πάς όμως Λάρισα ή Πατρα τότε μόνο για κλάματα είναι τα μαγαζιά. Τυχαίνει να πηγαίνω και στα δύο και γνωρίζω. Μακάρι να μη κλείσει κανένα, δε θέλω να κλεισει κανένα γιατι δε με συμφέρει σαν τελικό καταναλωτή. Αν τα τοπικά μαγαζιά είχαν έστω και συγκρίσιμες τιμές εγω θα ήμουνα ο πρώτος που θα τα υποστήριζα, αλλα ρε παιδιά οταν βλέπουμε αποκλείσεις 100% τότε όσο και να θες κάποιον να τον υποστηρίξεις δε γίνεται.

Ας πουληθούν-αναδιαρθρωθούν αλλά όχι να κλείσουν. Αν κλείσει το e-shop τοτέ θα δείτε μέσα σε μια εβδομάδα που θα φτάσουν οι τιμες και του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και των MULTIRAMΑ. Toτε να δείτε κλάμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σας πω την αληθεια το περιμενα εδω και μερικους μηνες...Γιατι δεν ειναι δυνατον να πουλαει πιο φθηνα απο οτι αγοραζει...Ενας συγγενης μου που εχει καταστημα ηλεκτρονικων και υπολογιστων εχει τον ιδιο προμηθευτη που εχει και η e-shop και λογικα πολλες ακομα αλλες εταιριες...

 

 

Δεν παίζει αυτό που λες με τίποτε.

Είχα αδελφικό φίλο με μαγαζί , το οποίο έκλεισε από το 2001.

Μου είχε πει ότι δεν είχε νόημα , γιατί το Πλαίσιο πουλούσε λιανική τους εκτυπωτές π.χ.

πιο φθηνά από όσο αγόραζε αυτός χονδρική από τον εισαγωγέα. Οπότε πως να σταθεί στην αγορά ,

όταν ο καθένας έψαχνε το πιο φθηνό προιόν με ακρίβεια δραχμής.

 

Οι μεγάλοι όπως το Πλαίσιο ψώνιζαν κατευθείαν από τον κατασκευαστή.

Και φυσικά όταν έπαιρναν 10.000 κομμάτια από έναν εκτυπωτή και τα στοκάριζαν

σαφώς δεν τα έπαιρναν στην ίδια τιμή που τον αγόραζε το μικρομάγαζο

όταν του τον ζήταγε κάποιος πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μίλησα για απλήρωτους υπαλλήλους στο Πλαίσιο ήξερα τι έγραφα όπως ξέρω τι γράφω και για τα κατεστραμένα προϊόντα. Δε μιλάμε βέβαια για τα άδεια μαγαζιά.... Αν πάτε στη Μεταμόρφωση μπορεί να το βρείτε γεμάτο, αν πάς όμως Λάρισα ή Πατρα τότε μόνο για κλάματα είναι τα μαγαζιά. Τυχαίνει να πηγαίνω και στα δύο και γνωρίζω. Μακάρι να μη κλείσει κανένα, δε θέλω να κλεισει κανένα γιατι δε με συμφέρει σαν τελικό καταναλωτή. Αν τα τοπικά μαγαζιά είχαν έστω και συγκρίσιμες τιμές εγω θα ήμουνα ο πρώτος που θα τα υποστήριζα, αλλα ρε παιδιά οταν βλέπουμε αποκλείσεις 100% τότε όσο και να θες κάποιον να τον υποστηρίξεις δε γίνεται.

Ας πουληθούν-αναδιαρθρωθούν αλλά όχι να κλείσουν. Αν κλείσει το e-shop τοτέ θα δείτε μέσα σε μια εβδομάδα που θα φτάσουν οι τιμες και του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και των MULTIRAMΑ. Toτε να δείτε κλάμα....

Δε νομίζω ότι το e shop συγκρατεί τις τιμές του πλαισίου και του multirama. Το μόνο σίγουρο είναι πως μερικοί εκατοντάδες θα βρεθούν χωρίς δουλειά οπότε μικρότερη κατανάλωση οπότε πρόβλημα για όλους γιατί θα κυκλοφορεί ακόμα λιγότερο χρήμα στην αγορά. Όλοι εμείς είμαστε λαός, άλλος με λίγο πιο πολλά άλλος με λιγότερα και δεν έχουμε την πολυτέλεια ναμμη μας νοιάζει τι συμβαίνει στην πραγματική οικονομία. Ο βαρδινογιαννης θες δε θες θα στο πουλήσει το πετρέλαιο αλλά αν δεν έχεις λεφτά δε θα πας να πάρεις ρούχο , δε θα φτιάξεις τα δόντια σου δε θα πας ταξιδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ακούγονται μόνο αρνητικά πρέπει να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Είμαι πελάτης του eshop.gr τα τελευταία 3 χρόνια περίπου. δεν εχει πάντα τις καλύτερες τιμές, ούτε τις χειρότερες, είναι κάπου στη μέση συνήθως. όμως βγάζει κατά καιρούς πολυ καλές προσφορές και γι αυτό το προτιμούσα. το σταθερό μου το συνέθεσα με κομμάτια από το eshop.gr και βγήκε 100 ευρώ φθηνότερο από το πλαίσιο σε σύνολο 600 ευρώ. όσο για εξυπηρέτηση, service και στάση "κόντά στον πελάτη" είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

πλέον μένω μόνιμα στη γερμανία. οι τιμές τεχνολογίας εδώ είναι καλύτερες από την ελλάδα. όχι πολύ αλλά είναι, και πιστεύω ότι τον τελευταίο καιρό η ψαλίδα μεγαλώνει αντί να μικραίνει..

Στα δικά μου μάτια χωράνε διορθώσεις σοβαρές στις τιμές στην ελλάδα. ειδικά τωρα που ο κόσμος δυσκολεύεται. Όσο για το eshop, άνετα συναγωνίζεται "ποιοτικά" - κατά την προσωπική μου εμπειρία πάντα - τα γερμανικά σοβαρά μαγαζιά. γιατί κ εδώ έχει "τρύπες"...

 

κρίμα αν αρχίσουν κ αυτοι να κλείνουν.. κι άλλη ανεργία.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και εγω εχω την εντύπωση οτι τελευταία κατι εχει αλλάξει προς το καλύτερο.

Ειχα μια συναλλαγη μαζι τους και μου αντικατεστησαν το προιον που ειχα παρει και χαλασε (μετα τρια χρονια) χωρις μα και μου και μαλιστα με καλυτερο.

Αντιθετα τα multirama εχουν χαλασει παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...