Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να ανεβάσω ηλεκτρ βιβλίο μου στο amazon για πώληση, απ ό,τι ξέρω το amazon θα μου κρατάει το 30% για τέλη κλπ, το υπόλοιπο 70% θα μπαίνει σε λογαριασμό paypal. Εγώ στο τέλος θα φορολογηθώ γι αυτά; Μπορεί τα έσοδα να είναι από 300 ευρώ μέχρι 10000 ευρώ , ανάλογα την απήχηση του βιβλίου. 

Νομίζω ότι το Amazon δεν απευθύνεται σε ιδιώτες αλλά μόνο σε επαγγελματίες, γι' αυτό ζητά όλα τα επαγγελματικά στοιχεία. Και αν δεν έχεις δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογαριασμό. Αλλά είπα νομίζω γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Ψάξε το και πες και σε εμάς.

Το βιβλίο έχει εκδοθεί στην ελλάδα σαν έντυπο βιβλίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οχι, κατευθειαν amazon θα το παω σε αγγλική μετάφραση. Σκέφτομαι μάλιστα να μην βάλω εκδοτικό οίκο μπροστά, να το κάνω μόνη μου. Για να δουμε...

Αν το εκδόσεις και σε εκδοτική εταιρία, ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιείς αυτή την εταιρία. Δηλαδή να προωθείς τις πωλήσεις εσύ και να τα πουλάει η ίδια η εκδοτική εταιρία. Βέβαια αυτό μόνο αν πρόκειται να έχεις αρκετές πωλήσεις. Αν είναι για 300 ευρώ απλά πούλησέ το μόνος σου.

Για να θες να το πουλήσεις σημαίνει ότι εκτιμάς ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον. Για τι περίπου πρόκειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αστρολογία μέσα απο την αρχαία ελληνική Μυθολογία και οδηγίες για το πώς κάποιος αναγνωρίζοντας μέσα του τα μυθολογικά μας Αρχέτυπα βρίσκει την γαλήνη και την ευτυχία.. :) Και μια που είναι πρωτοποριακό, γιατί αν ψάξεις δεν υπάρχει άλλος που να έχει δώσει έμφαση στην ελληνική μυθολογία σε σχέση με την Αστρολογία, πέρα απο τον Γιουνγκ, νομίζω πως θα αποδώσει. Δεν θα είναι μεγάλο αλλά σε κάθε σελίδα υπάρχει πολλή πληροφορία. Ωστόσο θα το αργήσω μερικούς μήνες καθώς περιμένω τις τυχερές μου όψεις :D γιατι η επιτυχία έρχεται όταν κάνεις κάτι στο σωστό timing και όχι όποτε σου ρθει. :))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πιάσει το βιβλίο. Όσο φτωχαίνει και εξαθλιώνεται μια χώρα, όσο χαζεύουν εξαιτίας της πείνας οι πολίτες της, τόσο ανθούν τέτοιες "εναλλακτικές" σαχλαμάρες (μετά συγχωρήσεως αλλά αυτή είναι η ακλόνητη πλέον άποψή μου). Επειδή λοιπόν είναι μάλλον ΄σιγουρο ότι θα "πιάσει" και θα έχεις αρκετά έσοδα, δεν υπάρχει τρόπος να τη γλυτώσεις την εφορία. Θα πρέπει είτε να κάνεις έναρξη επιχείρησης εδώ, ή να την κάνεις κάπου "offshore" (και να γίνεις και φορολογική κάτοικος αυτής της "offshore" χώρας ακόμα καλύτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχή μην ξεχνάς ότι θα το απευθύνει σε παγκόσμιο κοινό αφού θα είναι στα αγγλικά. Με το δικό μου μυαλό υπολογίζω x100 περισσότερο κοινό. Σιγά μην "πιάσει" αν απευθυνόταν μόνο στο ελληνικό κοινό. Υπάρχουν τόσα πολλά παρόμοιου ενδιαφέροντος.

 

> Όσο φτωχαίνει και εξαθλιώνεται μια χώρα, όσο χαζεύουν εξαιτίας της πείνας οι πολίτες της, τόσο

> ανθούν τέτοιες "εναλλακτικές" σαχλαμάρες (μετά συγχωρήσεως αλλά αυτή είναι η ακλόνητη πλέον

> άποψή μου).

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στην ελλάδα είμαστε πολύ χειρότερα, σε αυτό που αναφέρεις, από άλλες χώρες, συμπεριλαμβανομένων πλούσιων χωρών, όπως USA, Καναδάς, Γερμανία, ...? Εγώ βλέπω ένα από τα ίδια, άντε ένα "σκαλάκι" χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το βλέπω σαν εναλλακτική χαζομάρα αλλά σαν ένα μέσο ανάδειξης της Μυθολογίας μας στο εξωτερικό με βάση την ψυχολογία, πέρα απ το οτι θα δώσει σε πολλούς ανθρώπους..

Αν πιάσει λοιπόν θα το βάλει το χεράκι της η εφορία ε; χμμμμ έγινε, ευχαριστώ πολύ! 

 

Υ.Γ. Μόλις ξεκινήσω και μάθω πως πάει και τί γίνεται με εφορία θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι "αστρολογία" με χαλάει εμένα μόνο και οι ψευδοεπιστήμες/ενασχολήσεις (γιόγκες, ρέϊκι, "αυτογνωσίες" κλπ. που στρέφεστε ειδικά οι γυναίκες τα τελευταία χρόνια). Τέλος πάντων δεν κρίνω τη δουλειά σου που μπορεί να είναι και εξαιρετική.

Το θέμα της εφορίας δεν βλέπω τρόπο να το ξεπερνάς εδώ στην Ελλάδα. Απευθύνσου σε καμιά εταιρεία από αυτές που αναλαμβάνουν άνοιγμα επιχείρησης έξω καλύτερα. Προσφέρεται ιδανικά νομίζω τέτοια κίνηση για αυτό που θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της εφορίας δεν βλέπω τρόπο να το ξεπερνάς εδώ στην Ελλάδα. Απευθύνσου σε καμιά εταιρεία από αυτές που αναλαμβάνουν άνοιγμα επιχείρησης έξω καλύτερα. Προσφέρεται ιδανικά νομίζω τέτοια κίνηση για αυτό που θες να κάνεις.

Συγνώμη, αλλα τι λες;;;;;

Υποθέτω οτι η κυρία ειναι Ελληνίδα πολίτης που ζει στην Ελλάδα, αυτο σημαίνει οτι απολαμβάνει τις παροχές (όποιες και αν ειναι αυτές) του ελληνικού κράτους, και εσύ της προτείνεις να προβεί σε ενέργειες ετσι ωστε να αποφύγει να φορολογηθεί απο το ελληνικό κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλα τι λες;;;;;

Υποθέτω οτι η κυρία ειναι Ελληνίδα πολίτης που ζει στην Ελλάδα, αυτο σημαίνει οτι απολαμβάνει τις παροχές (όποιες και αν ειναι αυτές) του ελληνικού κράτους, και εσύ της προτείνεις να προβεί σε ενέργειες ετσι ωστε να αποφύγει να φορολογηθεί απο το ελληνικό κράτος.

 

Αυτό ακριβώς που θα έπρεπε να καταλαβαίνεις λέω κι αν σου αρέσει. Να πάει να φορολογηθεί σε ένα ευνομούμενο κράτος. Για να μην πω καμιά βαριά κουβέντα για το τι "απολαμβάνουμε" όσοι φορολογούμαστε ακόμα και προς το παρόν εδώ. Καθ' όλα νόμιμη διαδικασία θα ακολουθήσει. Αν είναι δε τυχερή, θα μπορέσει να διακόψει πλήρως όλες τις σχέσεις με τους κατσαπλιάδες του Ελληνικού "κράτους". Στην χειρότερη εκδοχή θα αναγκαστεί να πληρώνει κάποια "λύτρα" επιπλέον της φορολόγησης στο εξωτερικό (φορολόγηση εδώ για το παγκόσμιο εισόδημα εφόσον παραμείνει εδώ φορολογική κάτοικος). Θα γλυτώσει όμως τα ΕΦΚΑ, ΗΡΘΑ και τα π@π@ρια των κατρουγκαλαίων και του λοιπού κακού συναπαντήματος... Ραντεβού σε κατάλληλο λογιστικό γραφείο tzesi444 και άμεσα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να ανεβάσω ηλεκτρ βιβλίο μου στο amazon για πώληση, απ ό,τι ξέρω το amazon θα μου κρατάει το 30% για τέλη κλπ, το υπόλοιπο 70% θα μπαίνει σε λογαριασμό paypal. Εγώ στο τέλος θα φορολογηθώ γι αυτά; Μπορεί τα έσοδα να είναι από 300 ευρώ μέχρι 10000 ευρώ , ανάλογα την απήχηση του βιβλίου. 

Το αμαζον δεν σε πληρώνει στο παυπαλ αλλά σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε μίλα με λογιστή που έχει εμπειρία σε online επιχειρήσεις.

 

Αυτό που κάνουν αρκετοί πωλητές αμαζον είναι να ξεκινούν με λογαριασμό payoneer/leupay

(ανάλογα αν δουλεύουν με Αμερική ή Αγγλία).

- Αν πατώσουν, χρησιμοποιούν τα λίγα χρήματα που μπορεί να έβγαλαν για αγορές μέσω της χρεωστικής των payoneer/leupay.

- Αν η δουλειά τους πάει καλά τότε υποχρεωτικά ανοίγουν επιχείρηση. Η πλειοψηφία σε Βουλγαρία/Κύπρο/Αγγλία. Αν βγάζεις έστω και 4-5 κατοστάρικα το μήνα η εφορία θα σε βρει (έστω και καθυστερημένα) και τα πρόστιμα θα είναι πολύ μεγαλύτερα από τα κέρδη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με ενδιαφέρει το θέμα, τα έσοδα μέσω paypal φαίνονται στην εφορία? είμαστε υπόχρεοι κτλ? 

 

Τίποτα δεν φαίνεται. Μόνο αν τα τραβήξεις σε Ελληνικό λογαριασμό τράπεζας κι αυτό είναι υπό συζήτηση από ποιό ποσό και πάνω "κινδυνεύεις" και αν κινδυνεύεις γενικά. Σήμερα μιλούσα με τη Eurobank σχετικά με το γιατί μια -εμπορική- συναλλαγή που έκανα στέλνοντας έμβασμα σε έμπορο, δεν προσμετρήθηκε στο αφορολόγητό μου. Η απάντηση ήταν (μασημένα κιόλας) ότι δεν έχουν τρόπο να ταυτοποιούν ποιές συναλλαγές είναι εμπορικές και ποιές προσωπικές... Έχουν χάσει εντελώς τη μπάλα... Ουσιαστικά μόνο τις κάρτες μπορούν να ελέγξουν και ούτε καν αυτές εύκολα εφόσον παρατηρείται το φαινόμενο έμποροι να χτυπάνε κάρτες στα POS, να μην κόβουν αποδείξεις και να μην μπορούν να τους πιάσουν καν,

Ειδικά για ασήμαντα ποσά της τάξης των 100-200-1000 ευρώ δεν ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα επί του θέματος με την Λογίστρια μου σήμερα.

 

Ξεκινάμε από το βασικό. Η Εφορία δεν ελέγχει το Paypal. Η τράπεζα όμως εάν δει κινήσεις ποσών, ειδικά μεγάλων κτλ έχει το δικαίωμα και μπορεί να δώσει στίγμα στην εφορία για έλεγχο, είναι στην κρίση της τράπεζας, αλλά μπορεί να γίνει.

 

Από εκεί και πέρα, εάν παρέχεις υπηρεσία, θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη κτλ για να δικαιολογήσεις τα χρήματα.

Εάν πουλάς κάποιο προϊόν (όχι εμπόριο) αλλά σαν ιδιώτης, π.χ. τον καναπέ σου, τον υπολογιστή σου κτλ δεν είσαι υπόχρεος.

Εάν πουλάς προϊόν, σαν ηλεκτρονικό μαγαζί κτλ, χρειάζεσαι πάλι έναρξη κτλ κτλ. 

 

ΥΓ καλό είναι να μην ρωτάμε πολύ πολύ σε τράπεζες μην το πάρουν γραμμή και τα διαμορφώσουν. Επίσης βρήκα και αυτό το έγγραφο (το οποίο δεν καταλαβαίνω τι γράφει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...