Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ σας και θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα μαζί σας.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματιάς και ανα τακτά διαστήματα εισπράττω κάποια χρήματα στο paypal από προωθητικές ενέργειες.

Δηλαδή έχω κάποια site στα οποία διαφημίζω κάποιο προϊόν και όταν κάποιος αγοράζει το εν λόγω προϊόν παίρνω ένα μικρό ποσοστό σαν προμήθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που ο λογαριασμός μου στο paypal ήταν προσωπικός επειδή ξεπέρασε ένα ποσό χρημάτων που μου είχαν αποσταλεί το paypal μετέτρεψε τον λογαριασμό σε επαγγελματικό και ζητά στοιχεία για την πηγή των εσόδων μου και πόσα χρήματα βγάζω το μήνα κλπ.

Το θέμα είναι, αυτά τα στοιχεία φαίνονται από κάπου; πρέπει να δηλώνω στην εφορία αυτά τα έσοδα ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Ρώτησα τον λογιστή μου αλλά δεν είχε γνώση για το αντικείμενο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει δικαιωμα το Paypal να ζητα αυτα τα στοιχεια? Περιεργο μου φαινεται.

 

Στην Εφορια ,προς το παρον δεν νομιζω να χρειαζεται να το δηλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο γνωριζω παντως εσοδα απο το εξωτερικο δεν φορολογουντε.

 

Ακριβώς αυτο αν και νομίζω οτι αν εισαι σε χώρα την Ευρωπαικής Ένωσης πρέπει να τα δηλώνεις τα εισοδήματα που πιθανόν να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο έσοδα από το εξωτερικό να μην φορολογούνται?

αν ήταν έτσι όσοι ασχολούνται με εξαγωγές προϊόντων θα είχαν όλα τα έσοδά τους αφορολόγητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικαιωμα το Paypal να ζητα αυτα τα στοιχεια? Περιεργο μου φαινεται.

 

Εχει το δικαιωμα, γιατι απο ενα ποσο και πανω πρεπει να στειλεις καποια στοιχεια σου για να επαληθευθει ο λογαριασμος σου (βασει κοινοτικης οδηγιας).

Αυτο γινεται για ελεγχο μαυρου χρηματος κτλ.

 

Απ' οσο θυμαμαι ζητανε σκαναρισμενη ταυτοτητα + εναν λογαριασμο με την διευθυνση σου!

Τα στελνεις και σε 1-2 μερες τελειωνει το θεμα!

 

Απο εκει και μετα, με βαση τα ποσα που δηλωσες οτι λαμβανεις σου ρυθμιζει το οριο εσοδων που μπορει να λαμβανει ο λογαριασμος σου τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά διαβάζω κι εδώ κι αλλού και δεν βγάζω άκρη. Δεν υπάρχει ούτε περίπτωση ούτε δυνατότητα για μπλοκάκια και έναρξη επιχείρησης κλπ. Ας πούμε απλά ότι κάποιος βάζει χρήματα στο λογαριαμσό μου ΜΙΑ φορά. Αν εισπράξω ένα ποσό μέσω Paypal πρέπει να το δηλώσω με κάποιον τρόπο;Και αν ναι, πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το δικαιωμα, γιατι απο ενα ποσο και πανω πρεπει να στειλεις καποια στοιχεια σου για να επαληθευθει ο λογαριασμος σου (βασει κοινοτικης οδηγιας).

Αυτο γινεται για ελεγχο μαυρου χρηματος κτλ.

 

Απ' οσο θυμαμαι ζητανε σκαναρισμενη ταυτοτητα + εναν λογαριασμο με την διευθυνση σου!

Τα στελνεις και σε 1-2 μερες τελειωνει το θεμα!

 

Απο εκει και μετα, με βαση τα ποσα που δηλωσες οτι λαμβανεις σου ρυθμιζει το οριο εσοδων που μπορει να λαμβανει ο λογαριασμος σου τον χρονο.

 

 

Αυτό.

 

Δεν χρειάζεται τίποτα ούτε μπλοκάκια ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Για να κλεισει μια και καλη το θεμα:

http://www.forin.gr/articles/article/7460/sxedio-nomou-o-neos-kwdikas-forologikhs-apeikonishs-sunallagwn-prwhn-k-b-s

 

2. Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών τα φυσικά πρόσωπα, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες για τις οποίες εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

 

Πουλατε ελευθερα παιδια...Μεχρι 10.000 ειστε ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

και να κάνω μια επιπλέον ερώτηση . Εστω ότι εγώ δέχομαι την πληρωμή μεσω Paypal. Και ο πελάτης μου είναι (είτε εταιρεία , είτε ιδιώτης ) θέλει κάποιο παραστικό . Εγώ τι εκδίδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να κλεισει μια και καλη το θεμα:

http://www.forin.gr/articles/article/7460/sxedio-nomou-o-neos-kwdikas-forologikhs-apeikonishs-sunallagwn-prwhn-k-b-s

 

2. Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών τα φυσικά πρόσωπα, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες για τις οποίες εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο.

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

 

Πουλατε ελευθερα παιδια...Μεχρι 10.000 ειστε ΟΚ

 

 

ωρε τωρα το ειδα  " εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο"   >>>>> "Πουλατε ελευθερα παιδια...Μεχρι 10.000 ειστε ΟΚ"

 

συμπερασμα μπανανα ... δεν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι "Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών" σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να κόβουν παραστατικά (τιμολόγια,απόδειξη δαπάνης κλπ).

 

ΟΛΟΙ όμως υποχρεωνόμαστε να δηλώνουμε στην εφορία το σύνολο των εσόδων μας.

 

Άλλο το δεν χρειάζεται να κάνω έναρξη επιχείρησης, να πληρώνω ΤΕΒΕ, περαίωση, προκαταβολή φόρου

και άλλο το δεν δηλώνω μέρος από τα εισοδήματα μου.

 

 

Η μόνη περίπτωση να την "πατήσεις" είναι να πας καρφωτός + να ενδιαφερθεί κάποιος εφοριακός + να ζητήσουν επίσημες κυβερνητικές αρχές στοιχεία από το paypal για τις κινήσεις του λογαριασμού σου.

 

ΑΝ γίνει κάτι τέτοιο το paypal έχει δηλώσει ότι θα συνεργαστεί με οποιαδήποτε κυβερνητική αρχή της ζητήσει στοιχεία

για να βοηθήσει την πάταξη της φοροδιαφυγής και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Θέλω να ανεβάσω ηλεκτρ βιβλίο μου στο amazon για πώληση, απ ό,τι ξέρω το amazon θα μου κρατάει το 30% για τέλη κλπ, το υπόλοιπο 70% θα μπαίνει σε λογαριασμό paypal. Εγώ στο τέλος θα φορολογηθώ γι αυτά; Μπορεί τα έσοδα να είναι από 300 ευρώ μέχρι 10000 ευρώ , ανάλογα την απήχηση του βιβλίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...