Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα επί του θέματος με την Λογίστρια μου σήμερα.

 

Ξεκινάμε από το βασικό. Η Εφορία δεν ελέγχει το Paypal. Η τράπεζα όμως εάν δει κινήσεις ποσών, ειδικά μεγάλων κτλ έχει το δικαίωμα και μπορεί να δώσει στίγμα στην εφορία για έλεγχο, είναι στην κρίση της τράπεζας, αλλά μπορεί να γίνει.

 

Από εκεί και πέρα, εάν παρέχεις υπηρεσία, θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη κτλ για να δικαιολογήσεις τα χρήματα.

Εάν πουλάς κάποιο προϊόν (όχι εμπόριο) αλλά σαν ιδιώτης, π.χ. τον καναπέ σου, τον υπολογιστή σου κτλ δεν είσαι υπόχρεος.

Εάν πουλάς προϊόν, σαν ηλεκτρονικό μαγαζί κτλ, χρειάζεσαι πάλι έναρξη κτλ κτλ. 

 

ΥΓ καλό είναι να μην ρωτάμε πολύ πολύ σε τράπεζες μην το πάρουν γραμμή και τα διαμορφώσουν. Επίσης βρήκα και αυτό το έγγραφο (το οποίο δεν καταλαβαίνω τι γράφει).

 

Η λογίστριά σου επιβεβαίωσε αυτό που σου είπα δηλαδή. Δεν ασχολείσαι με την εφορία παρά μόνο αν πληρώνεσαι από το Paypal τόσο τακτικά και με τόσο υψηλά ποσά που να συνιστά άσκηση επιτηδεύματος.

Καλό είναι να ρωτάμε πάντα και για τα πάντα. Το σκοτεινά σημεία είναι υποχρέωση των αρχών να τα ξεκαθαρίζουν.

Το έγγραφο που παραθέτεις είναι χρήσιμο μεν, δεν σε αφορά δε. Αφορά τις επαγγελματικές δαπάνες και το κατά πόσο αυτές αναγνωρίζονται προς έκπτωση εφόσον η πληρωμή τους (πάνω από τα όρια που είναι υποχρεωτικό βάση της ισχύουσας αυτό τον καιρό νομοθεσίας) γίνεται μέσω του Paypal και λέει το προφανές: ότι εκπίπτουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, θέτοντας ενα παράδειγμα....

 

Εάν ένας φίλος έχει ηχεία και ενισχυτές και εγώ μεσολαβώ να τα παραχωρεί και να πληρώνεται από πελάτες τουρίστες στο paypal, έχοντας και εγώ κέρδος.

 

Αυτό που μου είπε είναι ότι εγώ σαν μεσολαβητής δεν χρειάζεται να τα δηλώσω, αλλά ο φίλος μου θα πρέπει να έχει κάνει έναρξη ενοικίασης ηχητικών συστημάτων για παράδειγμα... σε περίπτωση που τον ελέγξει η εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά και εσύ ως μεσολαβητής πρέπει να κόβεις τιμολόγιο προς τον φίλο σου. Εκτός και εάν ο φίλος σου κόβει αυτός προς τα εσένα απόδειξη δαπάνης (νομίζω το όριο σε αυτή τη περίπτωση είναι 5000 ευρώ το χρόνο). Η απόδειξη δαπάνης δικαιολογείται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και για αυτό πρέπει να ρωτήσεις λογιστή. Γιατί σε διαφορετική περίπτωση ο φίλος σου θα φορολογηθεί και για το ποσό που πήρες εσύ ως μεσολαβητής και θα πληρώσει και περισσότερο ΕΦΚΑ και εισφορά αλληλεγγύης για εισόδημα που τελικά δεν είναι δικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν παλιότερα 5.000€ το όριο μέχρι το οποίο μπορούσε να κόβεται απόδειξη δαπάνης. Πλέον έχει πάει στις 10.000€ αλλά επιβαρύνεται με ΕΦΚΑ σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή έχει καταστεί εντελώς ασύμφορη. Μαύρα μετρητά στο χέρι ή Paypal η "προμήθεια". Δεν τίθεται θέμα για οτιδήποτε άλλο. Μιλάμε για μικρά ποσά εξάλλου από όσο κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η εφορία δεν μπορέι να αποδείξει οτι εσύ προσφέρεις υπηρεσίες η πούλησες τον καναπέ σου για παράδειγμα, γιατι και η πληρωμή μέσω Paypal δεν έχει αιτιολογία. Είναι απλή μεταφορά χρημάτων, δηλαδή μπορεί να στα έκανε και δώρο... πώς θα το εξακριβώσουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η εφορία δεν μπορέι να αποδείξει οτι εσύ προσφέρεις υπηρεσίες η πούλησες τον καναπέ σου για παράδειγμα, γιατι και η πληρωμή μέσω Paypal δεν έχει αιτιολογία. Είναι απλή μεταφορά χρημάτων, δηλαδή μπορεί να στα έκανε και δώρο... πώς θα το εξακριβώσουν? 

 

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν θα ασχοληθεί η εφορία. Αυτό κράτα. Άλλο είναι πάντως να γίνει μια φορά και άλλο να γίνεται τακτικά. Γιατί αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και ασχοληθεί εσύ θα κληθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Α και "δώρο" δεν υπάρχει. Θα πρέπει να ξέρεις ότι προβλέπεται κανονικά φόρος (τουλάχιστον 10% επί του ποσού) στις δωρεές χρημάτων. Ακόμα και γονιός σε παιδί να δωρίσει χρήματα έχουν 10% φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θελω να ρωτησω καποια πραγματα πανω στη μεταφορα χρηματων. Εχω σκεφτει να εγγραφω και να κανω μεταφρασεις επι πληρωμη σε sites πχ gengo, το οποιο πληρωνει μεσω paypal. Τα εσοδα αυτα φανταζομαι πρεπει να δηλωθουν. Εστω οτι δηλωνονται σαν εισοδημα, χρειαζεται να κανω κατι παραπανω απο αυτο? Δηλαδη εναρξη επαγγελματος ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανεστατα οσο τα λ7 μενουν εντος paypal ή ανακυκλωνονται εντος αυτης με αγορες vs πωλησεων δεν υπαρχει θεμα.

Το οποιο προβλημα δυναται να δημιουργηθει εαν και εφοσον ασυστολα τραβας λ7 απο εκει προς Ελληνικη τραπεζα για να ρευστοποιησεις.

Εαν αυτο γινετε κατ επαναληψιν και κατα εξακολουθηση τοτε προφανεστατα εισαι επιρρεπης εαν για καποιο λογο ειδοποιησει η τραπεζα την εφορια.

Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να εχεις εναρξη επιτηδευματος και να εκδιδεις θεωρημενες αποδειξεις λ.π ή παροχης υπηρεσιας για να εχεις καλυμενα τα νωτα σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις πιστωτικές κάρτες του εξωτερικού που διαβάζω, τι γίνετε;  Μπορεί κάποιος να πληρώσει σε λογαριασμό πχ της leupay και να τα τραβήξω με την κάρτα τους; 

Επίσης αυτές οι "κάρτες" πρέπει να είσαι υποχρεωτικά επαγγελματίας για να τις πάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν θα ασχοληθεί η εφορία. Αυτό κράτα. Άλλο είναι πάντως να γίνει μια φορά και άλλο να γίνεται τακτικά. Γιατί αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και ασχοληθεί εσύ θα κληθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Α και "δώρο" δεν υπάρχει. Θα πρέπει να ξέρεις ότι προβλέπεται κανονικά φόρος (τουλάχιστον 10% επί του ποσού) στις δωρεές χρημάτων. Ακόμα και γονιός σε παιδί να δωρίσει χρήματα έχουν 10% φόρο.

"Ουσιαστικά, η απόφαση λέει ότι πρέπει το κράτος να αποδεικνύει τις φορολογικές παραβάσεις κάποιου και στη συνέχεια να μπορεί να του επιβάλει πρόστιμα κι όχι ο φορολογούμενος να πρέπει να αποδείξει ο ίδιος ότι δεν είναι φοροφυγάς."Αποφαση Στε 2017. Κατι ειναι κ αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η Ελλάδα είναι πολύ πίσω σε αυτό τον τομέα. Άλλες χώρες έχουν ειδικό (Ε) για εισόδημα από Internet και για μικρά έσοδα δεν χρειάζεται καν έναρξη εταιρείας.

 

Τι εξυπνάδα και αυτή, να έχεις έσοδα 2κ το χρόνο και αν κάνεις έναρξη να πληρώνεις στην εφορία τουλάχιστον 3κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παίδες,

Έχουμε 2019. Λοιπόν, τι γίνεται με το Paypal και την εφορία τελικά; Τα έσοδα από ίντερνετ υπηρεσίες φορολογούνται; Τι πρέπει να κάνω ακριβώς, γιατί κανείς λογιστής δε μπορεί να βοηθήσει; Να τα δηλώσω ως εισόδημα στο τέλος του χρόνου, ακόμη κι αν δε τα μεταφέρω στην τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/2/2019 στις 4:38 ΜΜ, Sompos είπε

Καλησπέρα παίδες,

Έχουμε 2019. Λοιπόν, τι γίνεται με το Paypal και την εφορία τελικά; Τα έσοδα από ίντερνετ υπηρεσίες φορολογούνται; Τι πρέπει να κάνω ακριβώς, γιατί κανείς λογιστής δε μπορεί να βοηθήσει; Να τα δηλώσω ως εισόδημα στο τέλος του χρόνου, ακόμη κι αν δε τα μεταφέρω στην τράπεζα;

ουτε το 2119 στο ελλαδισταν δεν προκιτε να μαθούμε τι ακριβώς γινετε!και οι λογιστές στην συντριπτικη πλειοψηφία δεν "σκαμπάζουν" απο τόσα ψήλα γράμματα.και αυτοι που "σκαμπάζουν"πληρωνονται χρυσό και οι πελάτες τους κάνουν "ΜΟΥΓΚΑ" εδώ μέσα και λογικό ειναι γιατι σκάσανε παχουλές αμοιβές για να μάθουν.με λίγα λόγια θελετέ ΓΑΤΑ λογιστή +δικηγόρο.ναι ναι.κόψτε απο αλλού και λογιστή-δικηγόρο μην αφήνετε απληρωτό.τζαμποπληροφόριση δεν υπάρχει πλέον.στην μόνη περιπτωσή τζαμποπληροφόρισης ειναι για θεματα χτιπα ξυλο υγειας.εκει ναι ακομα και να ξοδευτο εγω θα δωσο πληροφοριες τζαμπα γιατι ειναι το πλυτιμοτερο αγαθο η υγεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια η θα κάνουμε έναρξη και θα πληρώνουμε περισσότερα από τι θα περνούμε .... Η θα κάνουμε τον σταυρό μας σε κάθε ανάληψη να μην μας βρει η εφορία ....... Εγώ πάντως εδώ και ένα χρόνο έχω σταθερα έσοδα εδώ και ένα χρόνο χωρίς προβλημα απλά θα ήταν. Καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο να μην γίνει καμία στραβή..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...