Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/5/2017 στις 9:21 ΜΜ, theopan είπε

Ήταν παλιότερα 5.000€ το όριο μέχρι το οποίο μπορούσε να κόβεται απόδειξη δαπάνης. Πλέον έχει πάει στις 10.000€ αλλά επιβαρύνεται με ΕΦΚΑ σε κάθε περίπτωση. Δηλαδή έχει καταστεί εντελώς ασύμφορη. Μαύρα μετρητά στο χέρι ή Paypal η "προμήθεια". Δεν τίθεται θέμα για οτιδήποτε άλλο. Μιλάμε για μικρά ποσά εξάλλου από όσο κατάλαβα.

Τα μικρά ποσά όταν λεμε τι τάξης είναι ; 100-200€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην συνδέετε τράπεζες και πιστωτικές στο paypal...Αλλωστε όλες σχεδον οι επιχειρησης και οι εταιρίες μέχρι και τα σουβλατζιδικα ακόμα δέχονται πληρωμή μέσω paypal οπότε γιατι να θέλete να τραβήξετε σε φυσική μορφή τα χρήματα; Ορισμένοι θα έχετε τους λόγους σας αλλά λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εργάζομαι σαν κατασκευαστής ιστοσελίδων στο Fiverr.com.Αρχικα το ξεκίνησα για κανα χαρτζιλίκι αλλα επειδή έχω φτάσει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο για τα δικά μου δεδομένα θέλησα να ακολουθήσω την νόμιμη οδό.Ωστωσο,όσο και να το έψαξα δεν βγάζω άκρη για το ποια είναι η ιδανική λύση για να φορολογηθώ ως freelancer.Η απάντηση που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ότι θα πρέπει να δίνω το 60% των κερδών μου κάθε μήνα,κάτι το οποίο είναι απαγορευτικό για τους περισσότερους από εμάς.Δυστηχως δεν υπάρχουν πολλοί λογιστές που να γνωρίζουν για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Palikarosss είπε

Προσωπικά εργάζομαι σαν κατασκευαστής ιστοσελίδων στο Fiverr.com.Αρχικα το ξεκίνησα για κανα χαρτζιλίκι αλλα επειδή έχω φτάσει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο για τα δικά μου δεδομένα θέλησα να ακολουθήσω την νόμιμη οδό.Ωστωσο,όσο και να το έψαξα δεν βγάζω άκρη για το ποια είναι η ιδανική λύση για να φορολογηθώ ως freelancer.Η απάντηση που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ότι θα πρέπει να δίνω το 60% των κερδών μου κάθε μήνα,κάτι το οποίο είναι απαγορευτικό για τους περισσότερους από εμάς.Δυστηχως δεν υπάρχουν πολλοί λογιστές που να γνωρίζουν για το συγκεκριμένο θέμα.

Με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης είσαι 28% φόρος, 24% ΦΠΑ και 20% εφκα.

Έξοδα δεν μπορείς να δηλώσεις, οπότε την τρως επί του συνόλου.

Αν κάνεις επιχείρηση, κάθε μήνα θα πληρώνεις εφκα, άσχετα με το αν είσαι ασφαλισμενος από κάποια άλλη εργασία. + Προκαταβολή φόρου, +600 μια καινούργια μλκια που βάλανε, φυλακή πριν καν ανοίξεις.

Δυστυχώς ως έχει το καθεστώς, είναι απαγορευτικό για έναν freelancer και σε οδηγεί αναγκαστικά στην μη νόμιμη απασχόληση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, StigmaX είπε

Με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης είσαι 28% φόρος, 24% ΦΠΑ και 20% εφκα.

Έξοδα δεν μπορείς να δηλώσεις, οπότε την τρως επί του συνόλου.

Αν κάνεις επιχείρηση, κάθε μήνα θα πληρώνεις εφκα, άσχετα με το αν είσαι ασφαλισμενος από κάποια άλλη εργασία. + Προκαταβολή φόρου, +600 μια καινούργια μλκια που βάλανε, φυλακή πριν καν ανοίξεις.

Δυστυχώς ως έχει το καθεστώς, είναι απαγορευτικό για έναν freelancer και σε οδηγεί αναγκαστικά στην μη νόμιμη απασχόληση. 

Τα ποσοστά που αναφέρεις αποδίδονται κάθε μήνα;Το 600αρι που αναφέρεις δεν το είχα ξανακούσει.Πραγματικα το καθεστώς σε ωθεί στη παρανομία ακόμα και να θες να είσαι σωστός.Μακαρι να γινόταν να φορολογηθούμε σε χώρα του εξωτερικού ως freelancers αλλα ούτε αυτό αποτελεί λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έναρξη εταιρίας online στην Εσθονία με e-residency

0% φόρος στα εταιρικά κέρδη στην Εσθονία

20% φόρος μερίσματος στην Εσθονία => 0% φόρος μερίσματος στην Ελλάδα

απλά θα πληρώνεις εδώ εισφορά αλληλεγγύης

και είσαι νόμιμος σε όλα

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/57990/ti-allazei-gia-osoys-exoyn-eisodimata-apo-to-exoteriko

https://el.wikipedia.org/wiki/Φορολογία_στην_Εσθονία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, elorant είπε

Με τον ΕΦΚΑ όμως τι γίνεται;

https://www.taxlaw.gr/kladoi-dikaiou/forologiko-dikaio/i-ypagogi-i-mi-ston-e-f-k-a-toy-eisodimatos-poy-eisprattei-fysiko-prosopo-apo-merismata-allodapis/

Αναφορά σε κείμενο

Εκ των ανωτέρω, συνάγεται ότι στην περίπτωση που φυσικό πρόσωπο, μετέχει σε Εταιρεία που έχει την έδρα της σε χώρα εκτός Ελλάδος, αλλά εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, υπάγεται στην κοινωνική ασφάλισης της χώρας όπου πράγματι ασκεί την επιχειρηματική του δραστηριότητα, ήτοι εν προκειμένω στο Ηνωμένο Βασίλειο, οπότε και η συμμετοχή του στην αλλοδαπή εταιρεία και ως εκ τούτου και το εισόδημα από μερίσματα αλλοδαπής είναι σε κάθε περίπτωση εκτός του πεδίου εφαρμογής της Ελληνικής ασφαλιστικής νομοθεσίας.

 

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, elorant είπε

Πόσο είναι η ασφάλιση στην Εσθονία;

https://www.leapin.eu/faq/category/getting-started/article/can-i-get-european-social-security-as-an-e-resident

επομένως είσαι τελείως ανασφάλιστος και πρέπει να φροντίσεις μόνος σου για κάποια (ιδιωτική ίσως?) ασφάλιση για υγεία και σύνταξη

δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας 😋😋

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atrias είπε

έναρξη εταιρίας online στην Εσθονία με e-residency

0% φόρος στα εταιρικά κέρδη στην Εσθονία

20% φόρος μερίσματος στην Εσθονία => 0% φόρος μερίσματος στην Ελλάδα

απλά θα πληρώνεις εδώ εισφορά αλληλεγγύης

και είσαι νόμιμος σε όλα

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/57990/ti-allazei-gia-osoys-exoyn-eisodimata-apo-to-exoteriko

https://el.wikipedia.org/wiki/Φορολογία_στην_Εσθονία

Συνεργάζομαι με μια ομάδα Devs που έχουν δηλώσει έδρα στην Εσθονία . Θεωρώ πως και οι υπόλοιποι κάπως έτσι πρέπει να κινηθούμε καθώς τα μαύρα δεν είναι λύση

Υποθέτω όμως ότι χρειάζεσαι τζιμανι λογιστή κι όχι κανένα της πλακας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atrias είπε

https://www.leapin.eu/faq/category/getting-started/article/can-i-get-european-social-security-as-an-e-resident

επομένως είσαι τελείως ανασφάλιστος και πρέπει να φροντίσεις μόνος σου για κάποια (ιδιωτική ίσως?) ασφάλιση για υγεία και σύνταξη

δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας 😋😋

Εννοούσα για το νομικό κομμάτι απέναντι στην εφορία της εσθονίας. Γιατί σε ορισμένες χώρες αν έχεις επιχείρηση στο εξωτερικό πρέπει να έχεις κι ασφάλιση εκεί.

4 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Συνεργάζομαι με μια ομάδα Devs που έχουν δηλώσει έδρα στην Εσθονία . Θεωρώ πως και οι υπόλοιποι κάπως έτσι πρέπει να κινηθούμε καθώς τα μαύρα δεν είναι λύση

Υποθέτω όμως ότι χρειάζεσαι τζιμανι λογιστή κι όχι κανένα της πλακας

Αν δεν μπορείς να βρεις λογιστή πας σε ένα από τα μεγάλα consultομάγαζα (τύπου KPMG κλπ) και σου λένε τι να κάνεις. Σου πιάνουν τον πωπούλη βέβαια, αλλά χαλάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elorant είπε

Εννοούσα για το νομικό κομμάτι απέναντι στην εφορία της εσθονίας. Γιατί σε ορισμένες χώρες αν έχεις επιχείρηση στο εξωτερικό πρέπει να έχεις κι ασφάλιση εκεί.

όπως το έχω καταλάβει, υποχρέωση για κοινωνική ασφάλιση υπάρχει μόνο όταν παίρνεις μισθό, κι όχι όταν παίρνεις μερίσματα

https://www.leapin.eu/faq/category/salaries-and-dividends/article/what-are-the-taxes-i-need-to-pay-in-estonia--operating-in-es

25 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Συνεργάζομαι με μια ομάδα Devs που έχουν δηλώσει έδρα στην Εσθονία . Θεωρώ πως και οι υπόλοιποι κάπως έτσι πρέπει να κινηθούμε καθώς τα μαύρα δεν είναι λύση

Υποθέτω όμως ότι χρειάζεσαι τζιμανι λογιστή κι όχι κανένα της πλακας

Η συγκεκριμένη εταιρία από το FAQ της οποίας έβαλα τα link αναλαμβάνει όλες σχεδόν τις απαραίτητες ενέργειες μετά το e-residency

https://www.leapin.eu/compare

Στην Ελλάδα ο λογιστής που θα έχεις για να κάνεις τη φορολογική σου δήλωση κάθε χρόνο λογικά θα μπορεί να σε βοηθήσει για τις απαραίτητες ενέργειες για την αποφυγή διπλής φορολόγησης για τα μερίσματα. Κάτι παραπάνω δεν χρειάζεται εδώ

 

disclaimer: Τα σχετικά με e-residency και εταιρία στην Εσθονία τα έχω ψάξει αλλά ΔΕΝ τα έχω εφαρμόσει προσωπικά γιατί παραμένω υπάλληλος εδώ στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω μέχρι το τέλος του χρόνου να το στήνω αυτό. Γιατί έχω έσοδα από εξωτερικό και η φορολογία στην Ελλάδα πλέον εχει καταντήσει γελοία. Εντάξει, είπαμε να μη φύγουμε για να στηρίξουμε λίγο τον τόπο μας, αλλά δεν βγαίνει ο λογαριασμός. Πληρώνουμε 65% φόρους κι έχουμε υποδομές γτπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok οπότε αν το προχωρήσεις τελικά πες μας κι εμάς εδώ για την εμπειρία σου 👍

σχετικά με το e-residency που απαιτείται για τη συγκεκριμένη περίπτωση κάνεις αίτηση εδώ και μετά παραλαμβάνεις την ψηφιακή σου κάρτα από την πρεσβεία της Εσθονίας στην Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...