Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/11/2019 στις 10:49 ΜΜ, John31 είπε

Δωσε μου ενα email σου να σου δωσω πληροφοριες.

@John31 με ενδιαφέρει ακριβώς το ίδιο ζήτημα με τον φιλο ακριβώς απο πανω johnpap12345. Μπορείς να μου προωθήσεις και εμένα κάοποιες κατατοπιστικές πληροφορίες σχετικά με το ζήτημα;

Screenshot 2019-11-12 at 15.47.40.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/11/2019 στις 10:49 ΜΜ, John31 είπε

Δωσε μου ενα email σου να σου δωσω πληροφοριες.

Αν δε σου κανει κοπο... και μενα με ενδιαφερει... προωθησε το μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Paypal δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά το eBay ειδοποιεί ότι χρεώνει κάθε τέλος του μήνα ΦΠΑ 24% σε ό,τι πούλησες μαζί με το δικό τους ποσοστό ανεξάρτητα αν το ΑΦΜ σου είναι εταιρικό ή ιδιωτικό. Οπότε εκεί δεν υπάρχει θέμα. Από κει και πέρα, νομίζω αν είναι μικρά τα ποσά δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα ακόμη κι αν δεν τα δηλώσεις.. το πρόβλημα είναι αν πας σε 3ψήφια νούμερα εκεί καλύτερα να ρωτήσεις λογιστή. Ο δικός μου είχε πει ότι εφόσον το paypal είναι τράπεζα ενημερώνει για ό,τι συναλλαγές γίνονται μέσα από αυτό οπότε δεν χρειάζεται να τα δηλώσεις και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 5/11/2019 στις 10:49 ΜΜ, John31 είπε

Δωσε μου ενα email σου να σου δωσω πληροφοριες.

Γιατί δεν τα γράφεις εδώ, ενδιαφέρει πολλούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2019 στις 11:48 ΜΜ, atrias είπε

έναρξη εταιρίας online στην Εσθονία με e-residency

0% φόρος στα εταιρικά κέρδη στην Εσθονία

20% φόρος μερίσματος στην Εσθονία => 0% φόρος μερίσματος στην Ελλάδα

απλά θα πληρώνεις εδώ εισφορά αλληλεγγύης

και είσαι νόμιμος σε όλα

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/57990/ti-allazei-gia-osoys-exoyn-eisodimata-apo-to-exoteriko

https://el.wikipedia.org/wiki/Φορολογία_στην_Εσθονία

Ρε παιδιά εγω να ρωτήσω κάτι? 

Αφου το xolo και οι υπηρεσίες eresidency ζητάνε 100-130 ευρώ το μήνα (https://www.xolo.io/pricing) και δεν ξέρω κ εγω τι άλλο γιατί να μην τα δώσω στον ΕΦΚΑ και να έχω και ασφάλεια?

Επεξ/σία από Brelok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal κοβει κατι σαν τιμολογιο σε καθε συναλλαγη αποτι ξερω .Ολα αυτα τα δηλωνει η paypal στο κρατος που ειναι,γενικα δηλωνονται δηλαδη αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Τωρα το κατα ποσο τα ψανει η ελληνικη εφορια η θα μπει στον κοπο δεν νομιζω να δωσει κανεις απαντηση σε αυτο,σε πιθανο σοβαρο ελεγχο[σοβαρο ,να ανοιξουν δηλαδη λογαριασμους και να ψαξουν που ποτε εστειλες λεφτα και μετα να ακολουθησουν το ψαξιμο ρωτοντας στο εξωτερικο]σιγουρα θα βρουν τα παντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν,

Αρχικά να δώσω μια συμβουλή γενικά μην μπλέκεται με τράπεζες σε άλλες χώρες,bitcoins και μαλάκιες...

Απάντηση υπάρχει και είναι απλούστατη ψάξτε νομό 4308/2014,άρθρο 39

Θα δείτε ότι λέει ότι φυσικά πρόσωπα που περιστασιακά πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες και τα έσοδα δεν υπερβαίνουν τα 10000 το έτος δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη επιχειρήσεις κτλπ απλά δηλώνεις το ποσό κάθε χρόνο και φορολογήσε με βάση τους συντελεστές εισοδήματος 

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν και πολύ πωλητές ποτ ανήκουν σε μια εταιρεία και πουλάνε τα προϊόντα τους κτλπ..

Σε αυτή την κατηγορία μπορεί άνετα να ανοίκει και ένα άτομα που διαδικτυακά παρέχει κάποιες υπηρεσίες η πουλάει προϊόντα διαδικτυακά και επί της ουσίας δεν έχεις και κανένα θέμα με την εφορία και το PayPal γιατί ίσα ίσα μπορούν να διασταυρώνουν τα χρήματα που δηλώνεις με αυτά ποτ έρχονται στον λογαριασμό σου άρα στην ουσία τα 800 € το μήνα πρέπει να δηλώνονται και να φορολογούνται κανονικά από 800 και πάνω πας σε έναρξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Callofduty0102 είπε

Λοιπόν,

Αρχικά να δώσω μια συμβουλή γενικά μην μπλέκεται με τράπεζες σε άλλες χώρες,bitcoins και μαλάκιες...

Απάντηση υπάρχει και είναι απλούστατη ψάξτε νομό 4308/2014,άρθρο 39

Θα δείτε ότι λέει ότι φυσικά πρόσωπα που περιστασιακά πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες και τα έσοδα δεν υπερβαίνουν τα 10000 το έτος δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη επιχειρήσεις κτλπ απλά δηλώνεις το ποσό κάθε χρόνο και φορολογήσε με βάση τους συντελεστές εισοδήματος 

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν και πολύ πωλητές ποτ ανήκουν σε μια εταιρεία και πουλάνε τα προϊόντα τους κτλπ..

Σε αυτή την κατηγορία μπορεί άνετα να ανοίκει και ένα άτομα που διαδικτυακά παρέχει κάποιες υπηρεσίες η πουλάει προϊόντα διαδικτυακά και επί της ουσίας δεν έχεις και κανένα θέμα με την εφορία και το PayPal γιατί ίσα ίσα μπορούν να διασταυρώνουν τα χρήματα που δηλώνεις με αυτά ποτ έρχονται στον λογαριασμό σου άρα στην ουσία τα 800 € το μήνα πρέπει να δηλώνονται και να φορολογούνται κανονικά από 800 και πάνω πας σε έναρξη. 

είναι λίγο γκρίζα ζώνη

δες εδώ : http://epixeirisi.gr/ΒΗΜΑ-ΛΟΓΙΣΤΩΝ/21034/Φυσικά-πρόσωπα-μη-μισθωτοί-που-δεν-υπόκεινται-στις-ρυθμίσεις-των-ΕΛΠ

Αναφορά σε κείμενο

Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων».  

Κατά συνέπεια, τυχόν συστηματική κατά τα ανωτέρω διενέργεια συναλλαγών θεωρείται εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, atrias είπε

Φαντάζομαι,αλλά είναι ο μόνος τρόπος να τα δηλώνεις και να μην βρεις τον μπελά σου όταν μιλάμε για τριψήφια  και ανω και συστηματικά..Αν τώρα παρέχεις υπηρεσίες σε ιδιώτες δύσκολα θα τύχει τρεις φορές μέσα σε ένα εξάμηνα να χρειαστεί τις υπηρεσίες σου. 

Όπως και να έχει νομίζω ότι το καλύτερο ποτ μπορείς να κάνεις είναι να τα δηλώνεις έτσι και στην τελική ανα πάσα στιγμή η εφορία μπορεί να ελέγξει τους λογαριασμούς σου στο paypal και να δει αν τα χρήματα ποτ έχεις δηλώσει ταυτίζονται με αυτά ποτ πραγματικά έχεις πάρει. 

Αλλιώς άλλη λύση δεν υπάρχει και μεταξύ μας δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς σε τετοιο βαθμός γιατί κάτι παρανομο απ'την μεριά σου δεν κάνεις εφόσον δηλώνεις τα χρήματα...τσεκαρτε το site ourwallet στο τμήμα εργασια απ'το ίντερνετ και εξηγεί πως μπορείς να τα δηλώσεις..

Όπως και να έχει αν τα δηλώσεις και πληρώνεις κανονικά τους φόρους δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς.

Τώρα αν θες να ασχοληθείς σοβαρά να ασφαλίζεσαι να βγάζεις αρκετά χρήματα από το ίντερνετ πρέπει αναγκαστικά να πας σε έναρξη ατομικής εταιρίας. 

+φοιτητές κτλπ δεν νομίζω να έχουν θέμα επίσης από όσο διάβασα αν δεν εργάζεσαι για κάποια ελληνική εταιρία αλλά για ιδιώτες δεν χρειάζεσαι ούτε τίτλο κτήσης..Δεν είμαι σίγουρη απλά φαντάζομαι ότι ένας λογιστής αν δεν έχεις ένα ακραίο πόσο σίγουρα θα καταφέρει να τα δηλώσει κάπως,σύμφωνα με αυτόν τον νόμο.

 

Επεξ/σία από Callofduty0102
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; 

Σχετικά με το paypal αν έχεις έναν λογαριασμό από παίρνεις γύρω στα 100-200 ευρώ το μήνα αλλά τον λογαριασμό paypal δεν τον έχεις συνδέσει με καμία κάρτα από τράπεζα αλλά αυτά τα χρήματα τα ξοδεύεις όλα σε αγορές ηλεκτρονικά κτλπ υπάρχει θέμα; ..αν Δηλαδή δεν τα ρευστοποιεις καθόλου αλλά έχεις ένα προσωπικό λογαριασμό και παράλληλα έχεις κάποια μικρά έσοδα απ'το ίντερνετ..

Στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι ότι το πρόβλημα με την εφορία κτλπ ξεκινάει όταν τραβάς τα λεφτά απ'την paypal στον τραπεζικό λογαριασμό αλλά αν τα χρήματα αυτά τα ξοδεύεις εντελώς ηλεκτρονικά θα υπάρξει κάποιο θέμα με την εφορία; 

Ακόμη και όταν πραγματοποιείς αγορές σε ελληνικα eshop? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 26/8/2020 στις 11:48 ΜΜ, Callofduty0102 είπε

Λοιπόν,

Αρχικά να δώσω μια συμβουλή γενικά μην μπλέκεται με τράπεζες σε άλλες χώρες,bitcoins και μαλάκιες...

Απάντηση υπάρχει και είναι απλούστατη ψάξτε νομό 4308/2014,άρθρο 39

Θα δείτε ότι λέει ότι φυσικά πρόσωπα που περιστασιακά πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες και τα έσοδα δεν υπερβαίνουν τα 10000 το έτος δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη επιχειρήσεις κτλπ απλά δηλώνεις το ποσό κάθε χρόνο και φορολογήσε με βάση τους συντελεστές εισοδήματος 

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν και πολύ πωλητές ποτ ανήκουν σε μια εταιρεία και πουλάνε τα προϊόντα τους κτλπ..

Σε αυτή την κατηγορία μπορεί άνετα να ανοίκει και ένα άτομα που διαδικτυακά παρέχει κάποιες υπηρεσίες η πουλάει προϊόντα διαδικτυακά και επί της ουσίας δεν έχεις και κανένα θέμα με την εφορία και το PayPal γιατί ίσα ίσα μπορούν να διασταυρώνουν τα χρήματα που δηλώνεις με αυτά ποτ έρχονται στον λογαριασμό σου άρα στην ουσία τα 800 € το μήνα πρέπει να δηλώνονται και να φορολογούνται κανονικά από 800 και πάνω πας σε έναρξη. 

Αυτό ισχύει; Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα. Μπορει κάποιος να μου πει γιατι μου ζηταει ΑΦΜ η Revolut? Εγω κανω αγορες και πωλησεις σε eBay και δε θελω να εχω κανενα θεμα.. Μπορει καποιος να με βοηθησει τι κανω? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2021 στις 4:21 ΜΜ, JowM είπε

Παιδια καλησπερα. Μπορει κάποιος να μου πει γιατι μου ζηταει ΑΦΜ η Revolut? Εγω κανω αγορες και πωλησεις σε eBay και δε θελω να εχω κανενα θεμα.. Μπορει καποιος να με βοηθησει τι κανω? Ευχαριστω.

Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό. Κι εγώ αγορές και πωλήσεις στο ebay και η Revolut ζητάει ΑΦΜ. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...