Προς το περιεχόμενο

Eclipsis : Facebook για ανθρώπους με πρόβλημα όρασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα πλαίσια του ετήσιου παγκόσμιου φοιτητικού διαγωνισμού Imagine Cup 2011 στον οποίο η Microsoft βραβεύει φοιτητές από όλο τον κόσμο για διάφορες τεχνολογικές καινοτομίες, η εφαρμογή Eclipsis απέσπασε το 2ο βραβείο στον ελληνικό τελικό.

 

Δημιουργία των Αλέξη Τζανετόπουλο, Φίλιππο Πρωτογερίδη και Δημήτρη Στριπέλη, φοιτητών του τμήματος πληροφορικής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Eclipsis αποτελεί μία εφαρμογή υποστήριξης του κοινωνικού δικτύου Facebook, προσανατολισμένη στα άτομα με προβλήματα όρασης. Η εφαρμογή, δέχεται τα δεδομένα από τη βάση του Facebook και στη συνέχεια τα αναπαράγει στο χρήστη με ήχο.

 

Διαθέτει δικό του Screen Reader, πλήρως τροποποιημένο ώστε να ικανοποιούνται οι ανάγκες κοινωνικής δικτύωσης του τυφλού ατόμου. Υποστηρίζει επίσης αναγνώριση φωνής καθώς και συντομεύσεις πληκτρολογίου, έτσι ώστε η πλοήγηση του χρήστη να είναι όσο το δυνατόν ευκολότερη.

 

Στόχος του Eclipsis, είναι να διευρύνει τους ορίζοντες κοινωνικοποίησης για τα άτομα με προβλήματα όρασης. Να βοηθήσει το τυφλό άτομο στο να αποφύγει την κοινωνική αποξένωση και τον ρατσισμό, δίνοντάς του τη δυνατότητα να κοινωνικοποιείται, να διασκεδάζει και να πληροφορείται χωρίς τη βοήθεια άλλου, από το ίδιο του το σπίτι. Να του χαρίσει την ανεξαρτησία που πιθανώς να μην έχει και να φέρει το άτομο πιο κοντά στον κόσμο του Internet, μέσω του δημοφιλέστερου και μεγαλύτερου site κοινωνικής δικτύωσης, του Facebook.

 

Τα χαρακτηριστικά του Eclipsis είναι

Voice Recognition – Αναγνώριση φωνής για πλοήγηση.

  • Text to Speech – Αναπαραγωγή δεδομένων με φωνή.
  • Key Shortcuts – Συντομεύσεις πληκτρολογίου για γρήγορη πρόσβαση.
  • Parental Control – Γονικός έλεγχος με audio logs.
  • Voice tutorial – Φωνητικός οδηγός χρήσης.

Για πληροφορίες σχετικά με το Eclipsis οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στα παρακάτω στοιχεία

 

[email protected] - Φίλιππος Πρωτογερίδης

[email protected] - Αλέξιος Τζανετόπουλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια αλλα απο την αλλη εχω ενα σχολιο (οχι απαραιτητα για την συγκεκριμενη περιπτωση, γενικα)

Μου την δινει που καθε χρονο οι νικητες τετοιων διαγωνισμων εχουν φτιαξει κατι για τα ατομα με ειδικες αναγκες.

Δηλαδη σαν να γινετε το παρακατω:

-Θα παρουμε μερος στον ΤΑΔΕ διαγωνισμο?

-Ναι.

-Τι λες να φτιαξουμε?

-Κατι για κουφους-τυφλους-αναπηρους-κτλ. Εχουμε την νικη στο τσεπακι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά για την εφαρμογή τους

 

Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια αλλα απο την αλλη εχω ενα σχολιο (οχι απαραιτητα για την συγκεκριμενη περιπτωση, γενικα)

Μου την δινει που καθε χρονο οι νικητες τετοιων διαγωνισμων εχουν φτιαξει κατι για τα ατομα με ειδικες αναγκες.

Δηλαδη σαν να γινετε το παρακατω:

-Θα παρουμε μερος στον ΤΑΔΕ διαγωνισμο?

-Ναι.

-Τι λες να φτιαξουμε?

-Κατι για κουφους-τυφλους-αναπηρους-κτλ. Εχουμε την νικη στο τσεπακι μας.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό όχι ότι τα συγκεκριμένα άτομα το έκαναν έτσι αλλά γενικά τα άτομα με ειδικές ανάγκες τα θυμάται ο κόσμος μόνο σε κάτι τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα γιατι αναφερεται μονο ο 2ος νικητης και οχι και οι υπολοιποι δυο της νικητριας τριαδας και ειδικα ο πρωτος νικητης ο οποιος θα εκπροσωπησει την χωρα μας στους Παγκοσμιους Τελικους που θα γινουν τον Ιουλιο;

what gives?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο Φίλιππος από την ομάδα NSF που ανέπτυξε το Eclipsis.

 

Συγχαρητήρια για την εφαρμογη. Είναι χρεος όλων μας να μην αφηνουμε στο περιθωριο ανθρώπους με προβλήματα κίνησης, ορασης κτλ.

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Σε αυτό πιστέψαμε κι εμείς και αυτό ήταν το πρόβλημα που πήγαμε να λύσουμε.

 

 

bravo τσακάλια μακάρι να το πουλήσετε και να τα κονομήσετε απτό FB

Ευχαριστούμε.

 

 

Μπράβω παιδιά!

Ευχαριστούμε, να 'σαι καλά.

 

 

Μπράβο παιδιά για την εφαρμογή

Ευχαριστώ εκ μέρους της ομάδας.

 

 

Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια αλλα απο την αλλη εχω ενα σχολιο (οχι απαραιτητα για την συγκεκριμενη περιπτωση, γενικα)

Μου την δινει που καθε χρονο οι νικητες τετοιων διαγωνισμων εχουν φτιαξει κατι για τα ατομα με ειδικες αναγκες.

Δηλαδη σαν να γινετε το παρακατω:

-Θα παρουμε μερος στον ΤΑΔΕ διαγωνισμο?

-Ναι.

-Τι λες να φτιαξουμε?

-Κατι για κουφους-τυφλους-αναπηρους-κτλ. Εχουμε την νικη στο τσεπακι μας.

Ευχαριστώ για την υποστήριξη.

 

Όσο για το σχόλιο, το Imagine Cup έχει ως προϋπόθεση η εφαρμογή να παρουσιάζει μία καινοτομία και να έχει ανθρωπιστικό χαρακτήρα. Ανθρωπιστικό μπορεί να σημαίνει κάτι που θα καταπολεμά την πείνα, την θνησιμότητα και την οικονομική κρίση, κάτι που θα βοηθά άτομα με ειδικές ανάγκες και μη κ.ο.κ. Η ιδέα μας έτυχε να πέσει μέσα σε ένα τέτοιο θέμα, δεν ήταν όμως κάτι που προέκυψε λόγω του διαγωνισμού. To concept το οφείλουμε στον συνεργάτη και φίλο μου Αλέξη Τζανετόπουλο, ο οποίος σε μάθημα με τυφλό άτομο για χρήση Η/Υ ανακάλυψε ότι το Facebook όπως και πολλά δημοφιλή site δεν ήταν εύκολα προσβάσιμα. Ο Αλέξης γνώριζε για το διαγωνισμό από προηγούμενες χρονιές και αποφάσισε να συμμετάσχει με αυτό το project λοιπόν, ώστε να γίνει γνωστή η εφαρμογή μας και μέσω των κατάλληλων ενεργειών να την κάνουμε απόλυτα λειτουργική σε εμπορικό επίπεδο.

 

Από κει και πέρα, είναι απόλυτα φυσιολογικό για μία ομάδα να στοχεύσει σε κοντινά θέματα, αφού υπάρχει η συγκεκριμένη προϋπόθεση για το διαγωνισμό. (όσο δύσκολο είναι να σκεφτεί κανείς μία εφαρμογή που θα βοηθήσει όλο τον κόσμο, τόσο είναι και κάτι που θα βοηθήσει μεμονωμένα το άτομο με ειδικές ανάγκες).

 

 

Μπράβο στα παιδιά για την εφαρμογή τους

 

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό όχι ότι τα συγκεκριμένα άτομα το έκαναν έτσι αλλά γενικά τα άτομα με ειδικές ανάγκες τα θυμάται ο κόσμος μόνο σε κάτι τέτοια

Ευχαριστούμε.

 

 

συγνωμη αλλα γιατι αναφερεται μονο ο 2ος νικητης και οχι και οι υπολοιποι δυο της νικητριας τριαδας και ειδικα ο πρωτος νικητης ο οποιος θα εκπροσωπησει την χωρα μας στους Παγκοσμιους Τελικους που θα γινουν τον Ιουλιο;

what gives?

Το συγκεκριμένο θέμα έχει να κάνει με την εφαρμογή Eclipsis και όχι τόσο με το Imagine Cup. Το project που κέρδισε στους ελληνικούς τελικούς ήταν το Epione από την ομώνυμη ομάδα (η οποία κατέκτησε πέρσυ τη 2η θέση). Στην 3η θέση ισοβάθμισαν τα projects Multimedu και Life Avatar. Για περισσότερες πληροφορίες και τα video των ομάδων που συμμετείχαν στο Imagine Cup 2011 Greece επισκεφτείτε το http://www.studentguru.gr/learn/default.aspx?category=22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feth, καταρχήν συγχαρητήρια, αλλά έχω να κάνω μία παρατήρηση: Καλό θα ήταν στο βίντεο που έχετε ανεβάσει να βάλετε κάποιον να διαβάζει το κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα ωραία και καλά ρε παιδιά αλλα τον reader τον δανειστήκατε από κάπου αλλου?

 

Σαν reader από free opensource library μου ακούγεται και καλά τα αγγλικά.. Τα ελληνικά τα διαβάζει? γιατί ο δημήτρης δεν ξέρω αν βοηθηθεί πολύ αν διαβάζει μονο αγγλικά.. αν δεν διαβάζει τα ελληνικά τα greeklish τα διαβάζει τουλάχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feth, καταρχήν συγχαρητήρια, αλλά έχω να κάνω μία παρατήρηση: Καλό θα ήταν στο βίντεο που έχετε ανεβάσει να βάλετε κάποιον να διαβάζει το κείμενο.

Ευχαριστώ.

 

Η παρατήρησή σου έχει να κάνει με το να είναι το video κατανοητό από τον τυφλό? Αν ναι, είναι κάτι το οποίο σκεφτήκαμε εξ' αρχής αλλά αποφασίσαμε να βγάλουμε ξεχωριστό video στα πλαίσια του Imagine Cup (για να το χρησιμοποιήσουμε στην παρουσίασή μας) και ξεχωριστό audio clip αργότερα για το τυφλό άτομο. Είναι σωστή παρατήρηση πάντως και δεχόμαστε κάθε είδους feedback θετικά.

 

όλα ωραία και καλά ρε παιδιά αλλα τον reader τον δανειστήκατε από κάπου αλλου?

 

Σαν reader από free opensource library μου ακούγεται και καλά τα αγγλικά.. Τα ελληνικά τα διαβάζει? γιατί ο δημήτρης δεν ξέρω αν βοηθηθεί πολύ αν διαβάζει μονο αγγλικά.. αν δεν διαβάζει τα ελληνικά τα greeklish τα διαβάζει τουλάχιστον?

Η Text-to-Speech πλατφόρμα που χρησιμοποιούμε είναι το Native Text-to-Speech των Windows 7, καθώς στα πλαίσια του διαγωνισμού καλούμαστε να εκμεταλλευτούμε κυρίως τεχνολογίες της Microsoft. Η εφαρμογή μας θα μπορεί να διαβάζει ελληνικά, αγγλικά, greeklish και potentially οποιαδήποτε γλώσσα, αλλά θα περάσουμε σε άλλες πλατφόρμες Text-to-Speech πρώτα (έχουμε υπόψη τη Loquendo, αλλά είναι εμπορική εφαρμογή και κοιτάμε πρώτα το ενδεχόμενο χρηματοδότησης/χορήγησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς στα πλαίσια του διαγωνισμού καλούμαστε να εκμεταλλευτούμε κυρίως τεχνολογίες της Microsoft.

 

Αυτό δεν είναι ακριβώς σωστό... Στο διαγωνισμό μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποία τεχνολογίας θες, αλλά ΚΑΙ τεχνολογίες της m$.

 

(έχουμε υπόψη τη Loquendo, αλλά είναι εμπορική εφαρμογή και κοιτάμε πρώτα το ενδεχόμενο χρηματοδότησης/χορήγησης).

Κοιταξτε και την acapela, ενώ για ελληνικά πολύ καλή είναι και η innoetics (που είναι και ελληνική spin-off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...