Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 2012


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 471
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά δες μήπως αυτό είναι το πρόβλημα σου.

 

 

Έτσι αφαιρείς την θολούρα.

 

 

 

http://www.dsogaming.com/news/pes-2012-demo-mod-that-removes-the-blur-post-process-effect/

 

αυτο το Mod επαιξε μια χαρα στο DEMO , αλλα στο full version δεν δουλευει.

 

Παντως το παιχνιδι , αν εξαιρεσεις τους τερματοφυλακες, ειναι αρκετα καλυτερο απο το PRO2011. Δεν θα κατσω να κανω συγκριση με το ΦΙΦΑ γιατι δεν το ξερω. Το ντεμο του ΦΙΦΑ παντως δεν το αντεξα και πολυ...ισως γιατι δεν το εχω συνηθησει.

 

Φετος ομως θα παιζω ΠΡΟ, δεν ειναι καθολου ασχημο. Θα ζησουμε ωραιες βραδιες υστερα απο 2 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση, ωραίο φαίνεται το PES2012. Έχει μπόλικα θετικά στοιχεία, δανείστηκε μερικά και από το FIFA, χωρίς όμως να χάνει σε ρεαλιστικότητα *** . Το μόνο που μου ξένισε πολύ και δείχνει να είναι κάτι που μπορεί να χαλάσει το σύνολο του παιχνιδιού, ήταν κάποιες "ύποπτες" αντιδράσεις από τερματοφύλακες.

 

Κατά τα άλλα, το παιχνίδι είναι αυτό που θα έπρεπε να ήταν πέρυσι το PES2011.

 

Α! Επίσης, είναι το πρώτο ποδοσφαιράκι που έπαιξα εδώ και αρκετά χρόνια (είτε PES είτε FIFA) που ενώ διάλεξα μια από τις καλές ομάδες για πρώτο παιχνίδι (συγκεκριμένα Manchester United), όχι απλά δεν κέρδισα, αλλά έχασα 3-0 (!!!). Μου έκαναν μεγάλη εντύπωση ορισμένες αμυντικές και αντεπιθετικές λειτουργίες του ψηφιακού αντιπάλου μου. Λες και προσπαθούσε να με παρασύρει να πιέσω ψηλά, στις επιθέσεις έψαχνε διαδρόμους με περισσότερη υπομονή... τέτοια πράγματα.

 

*** = Επειδή προφανώς πολλοί δεν έχετε διαβάσει τη γνώμη μου για τη μάχη των δύο παιχνιδιών, να τη γράψω περιληπτικά για να εξηγήσω τι εννοώ. Και τα δύο παιχνίδια θεωρώ ότι έχουν σημαντικά ελαττώματα που κατεβάζουν την ποιότητά τους και έχω μεγάλα παράπονα και από τα δύο. Εν ολίγοις, δε έχω σε καμία περίπτωση ξεκάθαρη απάντηση για το τι πρέπει να παίξει ο καθένας και μπορώ να καταλάβω εύκολα όσους εκνευρίζονται από τα προαναφερθέντα ελαττώματα σε κάθε παιχνίδι. Από εκεί και έπειτα, προτιμώ το PES με τα στραβά του, για έναν και μόνο λόγο: έχει πιο ενδιαφέρον παιχνίδι κέντρου. Στο FIFΑ το να φτάσεις στην απέναντι περιοχή γίνεται με μηχανικές κινήσεις και τις περισσότερες φορές χωρίς να κάνεις καθόλου πάσες προς τα πίσω. Έχει φυσικά τα δικά του καλά. Και ενώ καταλαβαίνω ότι η λογική του FIFA αρέσει σε πολλούς (στους περισσότερους λογικά), η αλήθεια είναι ότι το πραγματικό ποδόσφαιρο δεν είναι τόσο γρήγορο, θεαματικό, "όλες οι φάσεις γίνονται στη μεγάλη περιοχή" και οι παίχτες δεν είναι τόσο ευκίνητοι ούτε στρίβουν τόσο γρήγορα ούτε σουτάρουν και πασάρουν τόσο καλά ανεξάρτητα από τη στάση που έχει το σώμα τους, έστω και αν πολλοί θα το ήθελαν. Βαφτίζω, λοιπόν, ρεαλιστικό το PES γιατί μου θυμίζει περισσότερο το πραγματικό ποδόσφαιρο και όχι μια φαντασίωση για το πως θα ήθελαν πολλοί να είναι. Αυτό που μου άρεσε στο νέο PES, λοιπόν, είναι ότι πήρε κάποια στοιχεία από το FIFA, χωρίς όμως να βάλει νερό στο κρασί του. Για παράδειγμα, ένας επιθετικός που φεύγει μόνος του, έχει πλέον καλύτερο ξεπέταγμα, τζαρτζάρει καλύτερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει ίδια ταχύτητα με τον αμυντικό, που θα είναι σαφώς πιο γρήγορος αφού δεν έχει την μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ διάλεξα μια από τις καλές ομάδες για πρώτο παιχνίδι (συγκεκριμένα Manchester United)

 

Πάρε τη milan ,σταθερή αξία :mrgreen:

 

γιατί 14 οκτώβρη ?γιατί αργεί τόσο φετος?

 

 

Για τώρα την Πέμπτη λένε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικη αναλυση Manuel.Και εμενα αυτες ειναι πανω-κατω οι εντυπωσεις μου και οι αποψεις μου για τα 2 παιχνιδια.

Η ΑΙ παντως στο pes ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας παίξει κάποια ματσάκια στο pes12 όταν βάζω το fifa αισθάνομαι οτι παίζω με ηλίθιους συμπαίκτες.Πραγματικά είναι απόλαυση να βλέπεις στο pro τους συμπαίκτες σ να κινούνται στο χώρο τόσο έξυπνα καθώς κ την αντίπαλη AI να κάνει τις σωστές επιλογές.Επίσης έχουν ρίξει σοβαρή δουλειά στο be a pro

mode(Pes) κάτι το οποίο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Φέτος θα επιλέξω pro καθώς το offline mode μαζί με το μοναδικό AI του απλά υπερισχύουν τα αντίστοιχα του fifa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...