Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 2012


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 471
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέποντας αυτό το σκορ σε Online match, κάποιος θα έλεγε <<Ωωωωω, καλό παιχνίδι παίξατε>>. Ε ρε και να ξέρατε πόσες φανφαριές έγιναν :lol:. Αλλά αφού κερδίσαμε σημαίνει ότι είναι σούπερ το παιχνίδι ε; Αμ δε :P

 

pes20122011100103410957.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ έχω ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ με το προ 12;

 

Όχι μόνο εσύ... :-(

 

Γράψτε μας τι σας χάλασε. Share with us!

 

Εγώ έχοντας παίξει πλέον περισσότερους αγώνες, νιώθω λίγο περίεργα στην άμυνά μου. Δε μιλάω για την καταπληκτική AI (για την οποία δεν έκανα λάθος, είναι με φανερή διαφορά η καλύτερη που έχω δει μέχρι σήμερα σε ποδοσφαιράκι), αλλά κυρίως για τον τρόπο που οι αμυντικοί μου επιχειρούν να κλέψουν τη μπάλα. Κάνουν πολύ συχνά φάουλ. Το πιθανότερο, βέβαια, είναι πως επειδή δεν ξέρω ακόμη το παιχνίδι και εξαιτίας των αλλαγών που έχουν γίνει, δίνω εντολή στον παίχτη μου να επιχειρήσει να κλέψει τη μπάλα "άγαρμπα". Οπότε είτε τον τριπλάρει ο αντίπαλος, είτε το φάουλ που λέγαμε.

 

Ελπίζω πως είναι θέμα συνήθειας και με τον καιρό θα το διορθώσω. Μου έχει ξανασυμβεί σε παλιότερα PES, μα σιγά σιγά έμπαινα στο κλίμα.

 

Άλλωστε βρίσκω πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι με τους παίχτες να έχουν πολλαπλή (αν)αξιοπιστία (ανάλογα με το ποιος είναι) και γενικά να μην είναι εκείνο το υπερβολικό "παίχτης=τοίχος" που υπήρχε στα παλιότερα. Ναι μεν λογικό ήταν, αλλά εγώ κατέληγα να παίζω άμυνα με δύο παίχτες και δεν με περνούσε τίποτα. Σύστημα 2-4-4 ! Απλά τους τοποθετούσα σε καίρια σημεία τη στιγμή που έβγαινε η αντεπίθεση.

 

Ευτυχώς τα πράγματα δεν ξέφυγαν στο καινούργιο. Πήρε λίγο από FIFA σε αυτόν τον τομέα, αλλά δεν το έφτασε μέχρι εκεί που είναι το FIFA.

 

Με τους τερματοφύλακες ακόμη δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το πρωι ξηπνυσα υστερα απο πολυωρη ενασχοληση με το ΠΡΟ.

Κανονιστηκε πρωταθληματακι μεταξυ εμου και αλλων 4 ατομων. Συνολο 5 ομαδες με διπλα παιχνιδια. Ξεκινησαμε στις 11 το βραδυ της Παρασκευης και τελειωσαμε στις 5:30 το πρωι του Σαββατου.(εχουμε κανει και χειροτερα ).

Λοιπον , αυτα που εχω να πω ειναι τα εξης:

 

Καταρχας , οι φιλοι μου κι εγω ΚΑΤΑΦΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΜΕ το παιχνιδι . Κατι τετοιο ειχε να γινει απο το Pro evolution 2007 σε PS2 . Επιτελους ενα ποδοσφαιρακι που θα κατσω να ασχοληθω μαζι του ! Δεν θα αναφερω τα θετικα του παιχνιδιου . Αυτα που θα αναφερω ειναι τα αρνητικα , τα οποια ειναι λιγα και πιστευω με καποιο patch θα μπορεσει η ΚΟΝΑΜΙ να τα διορθωσει.

Πρωτον και βασικοτερον , ειναι οι τερματοφυλακες. Ειναι λιγο ασταθης στις απεκρουσεις τους , αλλα κυριως οι εξοδοι τους (πατωντας το τριγωνο ) ειναι για κλαματα. Ειναι τοσο χαλια οπου φανταζομαστε εγω και οι φιλοι μου οτι κατι δεν εχουν σωστα οσο αφορα τον προγραμματισμο τους οταν φτιαχνανε το παιχνιδι. Οταν ο επιθετικος βγαινει μονος του και εσυ βγαζεις τον τερμα , ο τερμας κινηται προς το σημειο που βρισκοταν αρχικα ο επιθετικος και με αποτελεσμα στο επομενο δευτερολεπτο που ο αντιπαλος εχει φυσικα αλλαξει σημειο , ο τερμας συνεχιζει να κινηται προς το αρχικο σημειο αδιαφοροντας για τον επιθετικο( η πλακα ειναι οτι ενω κινηται σε λαθος σημειο, γυριζει το κεφαλι δεξια ή αριστερα κοιταζοντας τον επιθετικο ο οποιος τον προσπερναει με την ανεση του. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα, τις λιγοστες φορες που χρειαζοταν να βγαλουμε τους τερμες , να τους βγαζουμε ειτε λιγο,ειτε καθολου, ισα ισα δηλαδη να καλυπτανε το τερμα τους και μετα ευχομασταν να κανει λαθος πλασε ο αντιπαλος , ή να τον προλαβει και να πεσει στα ποδια του αν αποφασιζε να τον προσπερασει.

Ενα δευτερο μειονεκτημα του παιχνιδιου , που μπορει να μην ειναι βεβαια και απλα να μη το εχουμε συνηθισει , ειναι οι πολλες κοντρες στα σουτ και στις σεντρες. Οι αμυντικοι πλεον ειναι πολυ πιο ευκολο να κοψουν μια σεντρα ή ενα σουτ. Αν και αυτο μπορει αργοτερα να το προσπερασουμε αν συνηθισουμε το παιχνιδι.

Επισης κατι που λιγακι μας πειραξει ειναι τα συχνα φαουλ που γινονται με την επαφη.Και αυτο πιστευω ειναι κατι που μπορει αργοτερα να συνηθισουμε και να μην τρεχουμε σαν μοσχαρια πανω στον αντιπαλο.

 

Καταληγοντας , απλα το παιχνιδι ειναι πολυ απολαυστικο, οποιος το προτιμησει θα περασει τελεια μαζι με την παρεα του και θα το φχαριστηθει.Δεν θα κατσω να το συγκρινω με το ΦΙΦΑ μιας και δε με νοιαζει το εν λογω ποδοσφαιρακι και δε το ξερω.

Το μονο που ζηλευω απο το φιφα ειναι οτι εχουν τα δικαιωματα των ομαδων και δε χρειαζεται να πατσαρεις το ποδοσφαιρακι.

 

Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο θειος θα μου το φερει αυριο γιατι του το ζητανε πολλοι και δε προλαβαινει..

Μου βρηκε και ελληνικο μενου-περιγραφη.

 

Ελπιζω μονο το AI να ειναι ανεπτυγμενο αυτη τη φορα..

Παιζω Become A Legend στο 11 και δεν ξερω.. να γελασω η να βρισω??

Πραγματικα απαραδεκτο το AI στο 11..

Nα μη μιλησω για τα αισχρα φαουλ-penalty που δινει ο ref ανα στιγμες..

Αναμενουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ασχοληθηκα αρκετα σημερα, ενα ευχαριστο που δεν το περιμενα ειναι οτι εχει βελτιωθει αρκετα ο σχολιασμος...

 

τωρα για το παιχνιδι, η προωθηση του συμπαικτη με το R3 ειναι πραγματι πολυ βολικη(προς το παρον το παιζω στο ασιστεντ, θα δουμε στην πορεια αν με βολεψει το μανουαλ). το να μαθεις την προωθηση, ειναι το μισο παιχνιδι...

 

 

η αι του ηλεκτρονικου στο κορυφαιο επιπεδο ειναι πολυ ανταγωνιστικη, αλλα αυτο μεγαλωνει την ικανοποιηση οταν τον νικας...βεβαια λιγακι σπαστικες οι συνεχεις του τριπλες, αλλα με συνεχη νταμπλ τιμ, το παλευεις...

 

τα πολλα φαουλ που αναφερετε οφειλονται σιγουρα σε αγαρμπα μαρκαρισματα...θελει να τραβας δευτερο παιχτη και να αναγκαζεις τον αντιπαλο να ανοιξει τη μπαλα και τοτε να ορμας για το κλεψιμο...προσωπικα δεν εχω τετοιο προβλημα...

 

τα σουτ ειναι απολαυση, μεγαλη βελτιωση απο περσι...

 

τις πασσες τις εχω στις 3 γραμμες προς το παρον και δεν εχω παραπονο...αν και μερικες φορες κανει μερικα κουφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε για σχολιασμό βγήκε και σε άλλη γλώσσα εκτός γαλλικά και γερμανικά?

 

Με τις πάσες είναι λίγο κάπως όπως είχε αναφερθεί και προηγουμένως, όντως με τέρμα βοήθεια είναι πιο αργές οι πάσες αλλά πιο ακριβείς και κατάλληλες για passing gaming από την άλλη χωρίς βοήθεια αν καταφέρει κάποιος να φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο πιστεύω ότι θα είναι καλός γενικότερα γιατί θα κάνει γρήγορες μπαλιές και ιδιαίτερα τις κάθετες.

 

Οι τερματοφύλακες είναι εντελώς αναξιόπιστοι και μπορούν να σε κρεμάσουν στο πρώτο λάθος στην άμυνα το οποίο σε δύσκολα παιχνίδια καταντάει κουραστικό.

 

Γενικά φαίνεται ότι σου δίνει πλέον σε αυτόν που το χειρίζεται να ελέγχει πιο χειροκίνητα όλων τον τρόπο του παιχνιδιού.

 

Στις ρυθμίσεις υπάρχει αυτό του 11 που τους έλεγες πως να παίζουν ανάλογα με το αν ήσουν μπροστά στο σκορ ή όχι και ανά 10 λεπτό?

 

Τέλος ήθελα να μαθω αν έχει παίξει κάποιος BAL ή ML να μας πει την γνώμη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτε μας τι σας χάλασε. Share with us!

 

Εμένα προσωπικά σχεδόν όλα. Οι τερματοφύλακες, τα animation, η φυσική της μπάλας σε πάσες και σούτ, το ότι το gameplay του έγινε από διασκεδαστικό κουραστικό, το ότι πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να ψάχνεται να εκμεταλευτεί τα bugs του αντί να ψάχνεται να "παίξει μπάλα" όπως στα παλιά PRO, τα χορτάρια που είναι όλα ίδια και άσχημα (θυμάμαι παλιά να βλέπεις το χορτάρι απο το Χάιμπουρι και να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο η διάθεση σου για μπαλίτσα) κλπ.

 

Επίσης κάτι παράδοξο. Παίζαμε με τον κολλητό μου το 11 όλη τη χρονιά, χωρίς να είμαστε ενθουσιασμένοι αλλά οκ ήταν κάτι το καινούριο (οι μεγάλες αλλαγές από το 10) και λέγαμε θα το βελτιώσουν του χρόνου. Παίξαμε και το DEMO το δεύτερο και μας ψιλοάρεσε. Ε με το κανονικό παιχνίδι ξενερώσαμε και οι δύο για τους παραπάνω λόγους. Κουραστικό, τα Animation σε συνθήκες πίεσης χάλια μαύρα, και πολλά κουλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας παιξει μονο 2 παιχνιδια με την ΑΕΚ στο CL mode μπορω να πω οτι η ΑΙ του προ12 με αφησε με το στομα ανοικτο!!! Απλα τελειο??? Ο αντιπαλος βγαζει απιστευτους συνδιασμους και ειναι πολυ δυσκολο να του κλεψεις την μπαλα. Τερμα το αγαρμπο μαρκαρισμα του στυλ κρατας πατημενο το Χ και την κλεβω... Επισης μου αρεσε πολυ το γεγονοσ οτι στην αμυνα δεν διωχνουν την μπαλα στο γαμο του καραγκιοζη με το παραμικρο οπως στο 11 οταν τους πιεζεις αλλα το αφηνουν σαν τελευταια λυση! Αυτα εχοντας παιξει ξαναλεω μονο 2 παιχνιδια με ομα σαν την ΑΕΚ... Τουλαχιστον κερδισα ενα παιχνιδι εκει γιατι στην πραγματικοτητα αστα καλυτερα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο bug αναφερεσε ;

 

Στο να περνάς με ντού ανάμεσα απο αμυντικούς, στο να βαράς τα μακρυνά φάουλ με κάποιον παίκτη με δυνατό σούτ ώστε να χάσει (99%) το τέρμα του αντιπάλου τη μπάλα και με λίγη τύχη να σκοράρεις, στο να κάνεις μακρυνές μπαλιές και να υπάρχουν πολλές περισσότερες πιθανότητες από την πραγματικότητα να γκελάρει ο αμυντικός και να φύγεις φάτσα με το τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δείτε το AI του FIFA. Εμπάση περιπτώσει, είπα να δώσω μια ευκαιρία στο Pro. Δε ξέρω, κάτι με χάλασε στο FIFA. Ενώ το gameplay ειναι 2 φορές πιο βαθύ και ψαγμένο από του Pro, είδα ότι οπτικά αλλά και η συνολική αίσθηση του Pro μου θυμίζει περισσότερο ποδόσφαιρο και νομίζω πως ξέρω γιατί. Θεωρώ ότι τα animations είναι λίγο πιο ρεαλιστικά και ειδικά σε πόδια και χέρια. Ο τρόπος που τρέχουν, πασάρουν, γέρνουν, κουνάνε τα χέρια, όλα. Νομίζω, δε, ότι και οι παίχτες έχουν πιο σωστές αναλογίες ενώ οι φωτισμοί μου προκαλούν μεγαλύτερη ευχαρίστηση στο Pro. Για την ώρα, παίζω μία το ένα και μία το άλλο και ενώ η ζυγαριά με μια πρώτη ματιά (λόγω A.I, τερματοφυλάκων, των καταστάσεων και των φάσεων που συμβαίνουν σε κάθε ματς) γέρνει προς FIFA, αυτό το Pro με κρατάει κοντά του (ποιός θα το περίμενε!). Φυσικά, κάθε φορά που κάνω πάσα σφίγγεται το στομάχι μου από την αμφιβολία και το άγχος για το αν θα βρει στόχο, σε αντίθεση με το FIFA που απλά βγαίνει, όμορφα και ωραία. Έχω την αίσθηση ότι του χρόνου θα έχουμε μεγαλύτερα διλήμματα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το pro 12 αν έπαιρνες τη μπάλα λίγο πιο εύκολα και αν δεν ήταν τόσο...οι τερματοφύλακες...όλα θα ήταν καλύτερα!

 

Για τους τερματοφύλακες βγήκε patch .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...