Προς το περιεχόμενο

Η πορεία του Chrome OS ξεκινά στις 15 Ιουνίου με μεγάλους στόχους


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με ενθουσιάζει. Ποντάρει πολύ στο internet και θα είναι άχρηστο για ένα pc γενικής χρήσης. Μόνο σαν gadget os (που δεν με αφορά σαν κατηγορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως κρίνοντας απο την επιτυχία του android (και όχι μόνο) η google θα πλασάρει το chrome OS σαν την συνέχεια του android στα pc...

Δηλαδή θα το κάνει να έχει άμεση υποστήριξη από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και θα του πλασάρει λειτουργίες απο το android market...

(back to pc) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πληρωνεις για 1 laptop 349$ ή 429$

αλλα στην ουσια σου ειναι αχρηστο αν δεν δινεις και συνδρομη 20-28$ καθε μηνα!

ή μηπως κανω λαθος;

και πχ στην Ολλανδια απο που θα εχουν 3G Προσβαση στα δεδομενα;Απο εταιριες κινητης τηλεφωνιας με τις οποιες θα εχει κανει

καποιο διακανονισμο η google ή wtf?

Eγω μολις ειδα το the mechanic με bitrate 8.890kbps ( περιπου )

Κατι τετοιο πως θα ειναι εφικτο με 3G??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο το δικαιολογεί για το χαμηλό ποσοστο χρηστών που θα έχει?Κανένας ειδικός παρακαλώ να μας απαντήσει....

http://www.youtube.com/watch?v=U1bzZRxesoQ&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Improvements in Snow Leopard

Mac OS X version 10.6 Snow Leopard includes a host of new security features and technologies designed to enhance the protection of your Mac and your personal information. The goal is to strengthen Mac security with features that are as invisible and intuitive as possible, while giving you easy tools to help make your Mac even more secure.

• Stronger runtime security. Improved runtime protection for data such as stack canaries, heap corruption checks, and sandboxed system services helps to stymie attacks that try to hijack or modify the software on your system.

• Browser plug-ins in a separate process. On 64-bit Mac computers, Safari runs certain plug-ins in a separate process. This not only keeps an errant plug-in from crashing Safari, but it also takes advantage of more secure system routines for managing data.

 

Το παραπάνω είναι απόσπασμα από http://images.apple.com/macosx/security/docs/MacOSX_Security_TB.pdf

Παρόλα αυτά το Mac OS X θεωρείται το πιο ανασφαλές σύστημα στο κόσμο από μερικούς "ειδικούς" και ο λόγος που δεν έχει ιους κατα την αποψη τους είναι το χαμηλό ποσοστό χρήσης....

Αν με ένα βιντεάκι το Chrome καταφέρνει να βουλώσει τα στόματα όλων αυτών των "ειδικών", εγώ θα είμαι αρκετά ευχαριστημένος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Improvements in Snow Leopard

Mac OS X version 10.6 Snow Leopard includes a host of new security features and technologies designed to enhance the protection of your Mac and your personal information. The goal is to strengthen Mac security with features that are as invisible and intuitive as possible, while giving you easy tools to help make your Mac even more secure.

• Stronger runtime security. Improved runtime protection for data such as stack canaries, heap corruption checks, and sandboxed system services helps to stymie attacks that try to hijack or modify the software on your system.

• Browser plug-ins in a separate process. On 64-bit Mac computers, Safari runs certain plug-ins in a separate process. This not only keeps an errant plug-in from crashing Safari, but it also takes advantage of more secure system routines for managing data.

 

Το παραπάνω είναι απόσπασμα από http://images.apple.com/macosx/security/docs/MacOSX_Security_TB.pdf

Παρόλα αυτά το Mac OS X θεωρείται το πιο ανασφαλές σύστημα στο κόσμο από μερικούς "ειδικούς" και ο λόγος που δεν έχει ιους κατα την αποψη τους είναι το χαμηλό ποσοστό χρήσης....

Αν με ένα βιντεάκι το Chrome καταφέρνει να βουλώσει τα στόματα όλων αυτών των "ειδικών", εγώ θα είμαι αρκετά ευχαριστημένος.....

Φίλε μου γιατί κάθε φορά τα ίδια;Χωρίς παρεξήγηση κιολλας,δεν έχω την μύγα όπως είπες άλλη φορά και δεν σου απαντώ για αυτό αλλά εντελώς καλοπροαίρετα για να διαχωρίσεις κάποια πράγματα.

Το Snow Leopard διαθέτει DEP και ASLR σαν τεχνικές ασφαλείας όπως και τα Windows αλλά είναι πολύ κακά υλοποιημένα και τα δύο,όχι δεν το λέω εγώ αυτό,δεν είναι δικό μου συμπέρασμα.

Για να γίνει πιο κατανοητό,το ASLR στα Windows υπάρχει για κάθε key component,στο Snow Leopard όχι,ενώ δλδ το Snow Leopard λέμε ότι έχει ASLR αυτό δεν είναι full ASLR όπως είναι υλοποιημένο στο άλλο OS πράγμα που το κάνει πρακτικά χειρότερο καθώς δεν γίνεται randomization για όλα τα key components άρα είναι ευκολότερο να εκτελεστεί shell code εκεί που θέλει ο attacker.

Το ίδιο ισχύει και με το sandbox.

Επειδή έχεις υπογραμμισμένο το sandboxed,δεν σημαίνει ότι είναι ένα sandbox,δλδ το sandbox του ChromeOS που θα είναι ίδιο με του browser μέχρις στιγμής είναι αξεπέραστο,sandbox έχει και ο IE και το Adobe Reader,αυτό δεν σημαίνει ότι όπου ακούμε sandbox αυτό είναι ίδιας ποιότητας με της Google.

Το ότι ένα OS έχει τις ίδιες πάνω-κάτω δικλείδες ασφαλείας με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο ασφαλή γιατί δεν έχουν την ίδια υλοποίηση,είναι σαν να λες μηχανή έχει το Lada μηχανή και η Ferrari άρα είναι ίδιες.

 

Με λίγα λόγια να πω ότι το τι κάνει ή το τι θα κάνει η Google δεν κλείνει κανένα στόμα σχετικά με την ασφάλεια του Mac OS,ιδιαίτερα δε η ασφάλεια του ChromeOS που πλην του software και του cloud ενισχύεται και με αυτή του hardware,γνώμη μου αυτή αλλά σε ασφάλεια το ChromeOS είναι μίλια μπροστά απο Windows και Mac OS αλλά πιο "κλειδωμένο" και απο τα δύο.

 

sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γιατί κάθε φορά τα ίδια;Χωρίς παρεξήγηση κιολλας,δεν έχω την μύγα όπως είπες άλλη φορά και δεν σου απαντώ για αυτό αλλά εντελώς καλοπροαίρετα για να διαχωρίσεις κάποια πράγματα.

Το Snow Leopard διαθέτει DEP και ASLR σαν τεχνικές ασφαλείας όπως και τα Windows αλλά είναι πολύ κακά υλοποιημένα και τα δύο,όχι δεν το λέω εγώ αυτό,δεν είναι δικό μου συμπέρασμα.

Για να γίνει πιο κατανοητό,το ASLR στα Windows υπάρχει για κάθε key component,στο Snow Leopard όχι,ενώ δλδ το Snow Leopard λέμε ότι έχει ASLR αυτό δεν είναι full ASLR όπως είναι υλοποιημένο στο άλλο OS πράγμα που το κάνει πρακτικά χειρότερο καθώς δεν γίνεται randomization για όλα τα key components άρα είναι ευκολότερο να εκτελεστεί shell code εκεί που θέλει ο attacker.

Το ίδιο ισχύει και με το sandbox.

Επειδή έχεις υπογραμμισμένο το sandboxed,δεν σημαίνει ότι είναι ένα sandbox,δλδ το sandbox του ChromeOS που θα είναι ίδιο με το browser μέχρις στιγμής είναι αξεπέραστο,sandbox έχει και ο IE και το Adobe Reader,αυτό δεν σημαίνει ότι όπου ακούμε sandbox αυτό είναι ίδιας ποιότητας με της Google.

Το ότι ένα OS έχει τις ίδιες πάνω-κάτω δικλείδες ασφαλείας με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο ασφαλή γιατί δεν έχουν την ίδια υλοποίηση,είναι σαν να λες αμάξι μηχανή έχει το Lada μηχανή και η Ferrari άρα είναι ίδιες.

 

Με λίγα λόγια να πω ότι το τι κάνει ή το τι θα κάνει η Google δεν κλείνει κανένα στόμα σχετικά με την ασφάλεια του Mac OS,ιδιαίτερα δε η ασφάλεια του ChromeOS που πλην του software και του cloud ενισχύεται και με αυτή του hardware,γνώμη μου αυτή αλλά σε ασφάλεια το ChromeOS είναι μίλια μπροστά απο Windows και Mac OS αλλά πιο "κλειδωμένο" και απο τα δύο.

 

sorry για το offtopic

Δεν μίλησα για windows sorry.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα ευρέως διαδεδομένα OSs είναι 3-4 οπότε εάν θες να δεις την ασφάλεια κάποιου πρέπει να συγκρίνει με τα υπόλοιπα,αν τώρα εσύ κατάλαβες ότι το post μου αφορούσε τα Windows δεν πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα ευρέως διαδεδομένα OSs είναι 3-4 οπότε εάν θες να δεις την ασφάλεια κάποιου πρέπει να συγκρίνει με τα υπόλοιπα,αν τώρα εσύ κατάλαβες ότι το post μου αφορούσε τα Windows δεν πειράζει

Δε πειράζει φτάνει οτι μίλησες αμερόληπτα για ένα λειτουργικό που θα κυκλοφορήσει σε ένα μήνα,κρίνοντας το,ασφαλέστερο από windows....χαίρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειράζει φτάνει οτι μίλησες αμερόληπτα για ένα λειτουργικό που θα κυκλοφορήσει σε ένα μήνα,κρίνοντας το,ασφαλέστερο από windows....χαίρομαι

Σε θεωρητικό επίπεδο πάντοτε γνώμη μου είναι ότι το ChromeOS είναι ασφαλέστερο,κατακριτέο και αυτό;

 

1)Είναι δεμένο με το hardware,κατά το boot ελέγχει τα signatures για verified boot,αν τα signatures είναι λάθος τότε κάνει fall back σε clean image

2)Μετά το boot όλα είναι στο cloud

3(Προστατεύεται απο το καλύτερο sandbox που υπάρχει αυτή την στιγμή

4)ακόμα και να περάσει το sandbox στο restart θα γίνει ότι λέει το 1

και άλλα πολλά

 

Μιλάμε για εντελώς διαφορετικό security model,software+hardware+cloud που κανένα απο τα άλλα δεν έχει

Ποιας μεριάς fanboy είμαι τελικά,μπερδεύτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται. Αρκεί να μην έχεις πολλές απαιτήσεις. Αν μπορεί να τρέχει τις εφαρμογές του google γρηγορότερα και με μεγαλύτερη σταθερότητα από ότι στα windows τότε θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. Π.Χ. στον Crome browser το GMail, google maps , Google Docs εμφανίζονται γρηγορότερα και με μεγαλύτερη σταθερότητα από ότι στο Internet Explorer. Επίσης αν είναι γρήγορο λειτουργικό με μικρές απαιτήσεις θα βοηθά το netbook να έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Ξέρει κανείς αν θα υποστηρίζει εφαρμογές έκτος Google ;

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θεωρητικό επίπεδο πάντοτε γνώμη μου είναι ότι το ChromeOS είναι ασφαλέστερο,κατακριτέο και αυτό;

 

1)Είναι δεμένο με το hardware,κατά το boot ελέγχει τα signatures για verified boot,αν τα signatures είναι λάθος τότε κάνει fall back σε clean image

2)Μετά το boot όλα είναι στο cloud

3(Προστατεύεται απο το καλύτερο sandbox που υπάρχει αυτή την στιγμή

4)ακόμα και να περάσει το sandbox στο restart θα γίνει ότι λέει το 1

και άλλα πολλά

 

Μιλάμε για εντελώς διαφορετικό security model,software+hardware+cloud που κανένα απο τα άλλα δεν έχει

Ποιας μεριάς fanboy είμαι τελικά,μπερδεύτηκα

Είπα χαίρομαι.... και το εννοώ.Μην μπερδεύσε....

Αλλά έχω την εντύπωση οτι είσαι λίγο fanboy των ευρέως αποδεκτών εταιρειων.Δηλαδή αν σου πει κάποιος οτι το Chrome είναι linux based θα αντιδράσεις γιατί το linux για σένα δεν είναι εξίσου ασφαλές και θα πείς οτι το Chrome δεν είναι linux παρα μονο ο πυρήνας και άλλες τέτοιου είδους δικαιολογίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα χαίρομαι.... και το εννοώ.Μην μπερδεύσε....

Αλλά έχω την εντύπωση οτι είσαι λίγο fanboy των ευρέως αποδεκτών εταιρειων.Δηλαδή αν σου πει κάποιος οτι το Chrome είναι linux based θα αντιδράσεις γιατί το linux για σένα δεν είναι εξίσου ασφαλές και θα πείς οτι το Chrome δεν είναι linux παρα μονο ο πυρήνας και άλλες τέτοιου είδους δικαιολογίες....

πιστεύεις ότι δεν ξέρω ότι το ChromeOS είναι Linux based;Καμία σχέση αυτό που λες,απλά δεν δέχομαι κάτι χωρίς τεκμηρίωση,πχ το Linux είναι ασφαλέστερο,το "έτσι λένε" δεν μου αρκεί.

Αν παρατήρησες στα κατα την γνώμη μου προτερήματα για την ασφάλεια δεν είπα ότι είναι ασφαλέστερο επειδή είναι Linux

Καμία σχέση με αποδεκτές εταιρίες

 

*το πήρα ειρωνικά,αν δεν το γραψες έτσι σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύεις ότι δεν ξέρω ότι το ChromeOS είναι Linux based;Καμία σχέση αυτό που λες,απλά δεν δέχομαι κάτι χωρίς τεκμηρίωση,πχ το Linux είναι ασφαλέστερο,το "έτσι λένε" δεν μου αρκεί.

Αν παρατήρησες στα κατα την γνώμη μου προτερήματα για την ασφάλεια δεν είπα ότι είναι ασφαλέστερο επειδή είναι Linux

Καμία σχέση με αποδεκτές εταιρίες

 

*το πήρα ειρωνικά,αν δεν το γραψες έτσι σορρυ

Δε το έγραψα ειρωνικά.

Μια τεκμηρώση που υποστηρίζεται από πολλούς δεν την κάνει και αυτόματα σωστή....

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση της αλήθειας,με το χρόνο και την εμπειρία θα την βρείς την άκρη στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραία η συζήτηση περί ασφαλειας κλπ, και το iPad έχει τρελή ασφάλεια αλλα είναι συγκεκριμένων δυνατοτήτων, η ερώτηση που έκανε πιο πάνω ένα παιδι δεν απαντήθηκε, αν εγω είμαι διακοπές και δεν έχω 3G, μπορω να το χρησιμοποιώ, και αν ναι ποιες δυνατότητες ΔΕΝ θα έχω, πέρα απο τις λογικές..

 

Δηλαδή φυσικά κ ξέρω δεν θα μπορω να τσεκαρω email, θα έχω όμως τη δυνατότητα να περνάω φωτογραφίες και να τις βλέπω, θα μπορω να ανοίξω ένα document να διαβάσω κάτι η να κάνω edit ένα αρχείο για δουλεια, η θα πρέπει να έχω Internet connection επειδή όλα θα γίνονται στο cloud?

 

 

Ας απαντηθεί αυτο κατ'αρχας, ας δούμε τους περιορισμούς τουστην περίπτωση της έλλειψης Internet και βλέπουμε μετα τα υπόλοιπα.

 

Τώρα και για την ασφαλεια, οκ μην το κάνουμε και θέμα λες και έχουμε τα υπερδεδομενα και όλοι θέλουν να hackαρουν το μηχάνημα μας.. Προσωπικά ούτε θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορα που κόλλησα ιό, παίζει να ήταν επί εποχής ΧΡ... Δεν χρησιμοποιω κανένα firewall, ούτε καν των windows, κανένα antispyware, μόνο ένα antivirus μπάς και...Απλά δεν κατεβαζω απο όπου να'ναι, και δεν θα πατησω ποτε σε link που να λέει πατήστε εδω για να κερδίσεις ένα iPad... Common sense.

 

Δηλαδή, οκ, ας μην τρελενομαστε.. Ας είναι πρακτικό πάνω απ'ολα, και βλέπουμε και το θέμα του security,έχει προχωρήσει η εποχή, δεν ζούμε πλέον στα χρόνια των windows millennium....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...