Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτές στο Amazon


lefta_yparxoun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To "μαλλον" τι το θες... :rolleyes:

Λοιπον πας εδω...

http://h40059.www4.hp.com/savemoney/hp-officejet-pro.html

πας ΤΕΡΜΑ ΚΑΤΩ και βλεπεις το εξης:

 

Το 1ο εξ'αυτων ειναι αυτο που θες, αν το πατησεις οδηγεισαι ΕΔΩ:

http://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/Dispatcher.aspx?country=gb&language=en&program=336&shortcutmode=0&action=startprogram

 

Απο εκει και περα καλη σου τυχη, οσο βοηθησα βοηθησα.

 

ΟΧΙ, η προσφορα που ξεκινησε το τοπικ αφορα διαφορετικα μοντελα και οχι αυτα για τα οποια ισχυει το rebate που ποσταρα εγω.

Αν και λιγο αργα σου επιστρεφω το περι "λιγο" γκαβομαρας και σε ενημερωνω οτι η προσφορα ΔΕΝ ισχυει στην Ελλαδα.Απο ερωτηση που εστειλα στο ΑΜΑΖΟΝ ελαβα την εξης απαντηση.

Thank you for contacting Amazon.co.uk with your enquiry concerning the HP Cashback Promotion offer.

 

Please note that, this offer is valid only in the UK and Northern Ireland for private end users and business customers. As your current address is in Greece, the offer will not be applied to your order

 

I'm sorry if this means that you are not eligible on this occasion, but our Terms and Conditions cannot be altered for various reasons.

 

Ας ειμαστε σιγουροι λοιπον πριν γραψουμε οτιδηποτε και κυριως ας ειμαστε ευγενεις και κοσμιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα παρελαβα και εγω το πολυμηχανημα CQ521B Photosmart Premium e-All-in-One with Fax Web Enabled Printer.

 

Το είχα παραγγείλει πριν 1 μήνα περιπου αλλά ελεγε οτι θα υπήρχε καθυστέρηση μερικών εβδομαδων στην αποστολή.

 

Το μηχάνημα δουλεύει αψογα και ολα τα μελάνια ειναι γεματα full.

 

Αναμφισβήτητα, τα καλύτερα 58 € που εχω δωσει εδω και πολύ καιρό.

 

Ευχαριστώ για το topic παιδιά, να 'στε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης να προειδοποιησω: ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΛΑΝΙΑ!

Την εκανα την λαλακια εχοντας ως προτυπο τα αντιστοιχα ΗΡ363 που μου δουλευουν αψογα, ομως αυτα εχουν αισχρη διαρροη μελανης!

Εννοειται δεν δοκιμασα καν να τα βαλω στο μηχανημα, μολις πηγα να τα γεμισω αρχισε να τρεχει μελανι απο κατω :shifty: !

Όταν έκανες το ποστ είχα ήδη παραγγείλει αυτό το σετάκι, (για τον HP B110A που παίρνει το 364 κι αυτός) το οποίο παρέλαβα σήμερα. Κι επειδή τρομοκρατήθηκα ολίγον με το ποστ σου =P σε πρώτη φάση αποφάσισα να γεμίσω τα original cartridges (για να μην αλλάζω και τσιπάκια, βασικά) με αυτή την μέθοδο και να μην χρησιμοποιησω αυτα του σετ. Έβγαλα κάποιες εκτυπώσεις και μέχρι στιγμής, όλα καλά.

 

Και τα original αρχίζουν και βγάζουν από κάτω όταν τα έχεις γεμίσεις και δεν παίρνουν άλλο -οπότε και σταματάς. Βέβαια αφού δεις με πόσα ml γεμίζει το πρώτο κι αρχίζει να χάνει, δεν χρειάζεται να τα φτάσεις και τα υπόλοιπα στο ίδιο σημείο, τα γεμίζεις ένα ελάχιστο κλικ πιο κάτω και είσαι οκ.

Αλλά υποθέτω η διαφορά στα δικά σου -ασχετως με το ότι δεν είναι τα original- είναι ότι έχαναν με το που πήγες να τα γεμίσεις, όπως λες, οπότε μάλλον απλά έπεσες σε ελαττωματικά δοχειάκια (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με το βιντεακι που δειχνεις οπως και 10αδες ακομα τα παρακολουθησα προσεκτικα, πριν δοκιμασω τα μελανοδοχεια.

Η συγκεκριμενη μεθοδος μαλιστα που εφαρμοζει ο τυπος στα original ειναι για "οriginal γεμισμα" (δηλαδη οσο χωραει το διαμερισμα του σφουγγαριου και μονο).

Αυτο ΔΕΝ ηταν φυσικα το ζητουμενο, αφου τα δοχεια που πηρα (και που πηρες κι εσυ απο οτι βλεπω) ειναι υποτιθεται "XL" δηλαδη γεμιζουν και στην 'δεξαμενη' στο αλλο διαμερισμα που δεν εχει σφουγγαρι.

Αν δοκιμασεις να ριξεις απο εκει μελανι και οχι με την μεθοδο του βιντεο, δεν περισσευει καθολου μελανι στην 'δεξαμενη', ουτε καν γεμιζει μεχρι πανω το σφουγγαρι, αρχιζει και εχει διαρροες.

Επισης ο τροπος που εδειξες και παραδεχθηκες επισης "τερματιζεται" με βαση το ποτε θα αρχισει να τρεχει μελανι απο "πανω".

 

Τωρα για να τα βαλω σε μια θεση τα πραγματα κατι καταφερα:

Γεμισα το δοχειο του σφουγγαριου απο την τρυπα για τον αερα (αυτη που στο δικο σου βιντεο περιμενουμε να δουμε αν θα τρεξει ωστε να σταματησει το γεμισμα) ωστε να γεμισει σχετικα γρηγορα (σε σχεση με την αναποδη μεθοδο) αφου χωραει η βελονα σε εκεινη την μικρη τρυπα.

Κατοπιν σηκωσα το δοχειο σε γωνια ~45 μοιρων ωστε η τρυπα στην 'δεξαμενη' να ερθει στο ιδιο επιπεδο περιπου με την τρυπα εκτυπωσης και να καταργησω ετσι ουσιαστικα το φαινομενο "συγκοινωνουντων δοχειων" ωστε να μην εχει διαρροη ενω το γεμιζω. Ετσι εφτασε το γεμισμα της επιπλεον δεξαμενη σε ενα ποσοστο 85-90% και γρηγορα ξαναβουλωνουμε την τρυπα με το λαστιχενιο βουλωμα. Τελικα αποκαθιστωντας την θεση του μελανοδοχειου δεν υπαρχει διαρροη γιατι ο φιλος μου στο κεντρο αναγομωσης ειχε απολυτο δικιο οτι ο μονος λογος που υπηρχε διαρροη ηταν οτι εμπαινε αερας στο τμημα της 'δεξαμενης' καθως το γεμιζαμε. Ο σκοπος που φαινεται πλεον να επιτυγχανεται ειναι να παρει το μελανοδοχειο πανω απο 15 ml και οχι μονο 4-5-6ml που παιρνει το δοχειο με το σφουγγαρι.

Οποτε θα τα κρατησω και θα τα δοκιμασω κι εγω, αλλα παρα τα παραπανω που μολις εγραψα εξακολουθω να ΜΗΝ συστηνω σε καποιον να μπλεξει με τετοια μελανοδοχεια απο τη στιγμη που ξαναγεμιζονται πολυ πιο ευκολα και σιγουρα τα αυθεντικα (με το μειονεκτημα ομως οτι δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος ανα πασα στιγμη για το επιπεδο της μελανης στο δοχειο, αν και αυτο λυνεται πανευκολα με μια μικρη ζυγαρια ή ισως και με αλλους τροπους).

 

Αν θες στειλε μου εντυπωσεις απο το μελανι αυτο καθαυτο γιατι βλεπω οτι αρκετοι το συνιστουν το OCP και γιατι θα φυγω απο Θεσ/νικη συντομα οποτε δε θα εχω καποιο refill center κοντα μου και μαζευω σιγα-σιγα εντυπωσεις απο μελανια ωστε να αρχισω να παιρνω τα δικα μου (μεχρι στιγμης αυτα και ενα σετ "colorgraph" απο το αμαζον μου εχουν κανει "κλικ").

(εγω για εντυπωσεις περιμενω απο μερα σε μερα ενα πακετο με... φωτογραφικα χαρτια)

 

edit: Υπαρχουν και τα λεγομενα "chip extenders" που αν δουλευουν οπως λενε θα λυσουν τα χερια μας σε οτι αφορα την μεταφορα των chips απο δοχειο σε δοχειο, αφου θα μενουν μονιμα στον.. εκτυπωτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μάλιστα. Η αλήθεια είναι πάντως ότι προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου ότι γεμίζει μόνο το σφουγγαρακι στα αυθεντικά με αυτή τη μεθοδο, παραδόξως με βολεύει κιόλας γιατί πριν καν επισημάνεις το θέμα με τα cartridges, σκεφτόμουν έτσι κι αλλιώς να μην τα γεμίζω φουλ γιατί τελευταία εκτυπώνω σπάνια, οπότε λέω σε περίπτωση που τυχόν μου ξεραθούν από το "καθισιό' μην τα έχω πετάξει τσάπα γεμισμένα στο φουλ. Ασε που και καποια στιγμή να ξαναεκτυπώνω με συχνότητα, προτιμώ το 'better safe than sorry', ούτε 10 λεπτά δεν θέλει να τα ξαναγεμίζεις αν τελειωνουν γρήγορα εν μέσω εκτύπωσης, δεν τρέχει και τίποτα. Για άλλους βέβαια μπορεί να είναι σπαστικό αυτό συμφωνα με τις ανάγκες τους, οπότε κρίνει ο καθένας πως του κάθεται καλύτερα.

 

Από περιέργεια πάντως, αύριο θα δοκιμάσω να αρχίσω να γεμίζω ένα από τα νεα δοχεία να δω αν γίνει με τον ίδιο τρόπο το leak.

Αν θες στειλε μου εντυπωσεις απο το μελανι αυτο καθαυτο γιατι βλεπω οτι αρκετοι το συνιστουν το OCP

Στο τεστάκι που έκανα, εκτύπωσα τις ίδιες φωτο/μακέτες που είχα εκτυπώσει και με τα αυθεντικά μελάνια και δεν μπορώ να πω ότι είδα καμιά ουσιαστική διαφορά, από χρωματική άποψη προσωπικά δεν έχω κανενα παράπονο.

 

Μιας που ανέφερες το φωτογραφικό χαρτί όμως, έγινε το εξής:

Το τεστ που ανέφερα στο πρώτο μου ποστ το απόγευμα, ήταν σε απλό χαρτί. Αργότερα δοκίμασα και σε φωτογραφικό και χρωματικά και πάλι μια χαρά, σούπερ θα έλεγα για μη αυθεντικό μελάνι. Το θέμα είναι ότι πριν λίγο έπιασα καταλάθος την εκτύπωση πάνω στο θέμα και βγήκε μελάνι στα δάχτυλα μου. Δοκιμαζω σε άλλο φύλλο/εκτύπωση, μια από τα ίδια. Κοινώς, 6 ώρες μετά δεν φαίνεται να έχει στεγνώσει/απορροφηθεί πλήρως το μελάνι από το φωτογραφικό χαρτί (οπτικά δεν φαίνεται καθόλου νωπό, αν δεν το έπιανα καταλάθος δεν θα το καταλάβαινα με τίποτα :whistle: Λέω οκ, κάτσε να δω μήπως είναι θέμα λιπαρότητας στα χέρια, ξαναδοκιμάζω με φρεσκοπλημένα χέρια...μια από τα ίδια. Δοκιμάζω μια από τις εκτυπώσεις στο απλό χαρτί..εκεί δεν βγαίνει τίποτα. (!)

 

Σκέφτομαι μήπως φταίει το φωτογραφικό μου, διότι αυτά τα χαρτιά τα είχα να κάθονται χρόνια. Στην κυριολεξία όμως, ξεχασμένο πακέτο που το είχα να κάθεται τουλάχιστον 5ετία, αλλά ψιλοσφραγισμένο και δεν μου φαίνεται αλλοιωμένο. To θέμα είναι ότι δεν θυμαμαι με τα αυθεντικά μελάνια να είχε συμβεί το ίδιο όταν τύπωσα στο ίδιο φωτογραφικό, πριν κανα μήνα. Αν και δεν παίρνω απόλυτο όρκο, θυμάμαι ότι πρέπει να είχα πιάσει θέμα και τότε χωρίς να μένει μελάνι στα δάχτυλα.

 

Οπότε δυστυχώς όσο αφορά τηνεκτύπωση σε φωτογραφικό, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω 100% αν φταίει όντως το μελάνι ή το χαρτί μου, αλλά οφείλω να το αναφέρω για παν ενδεχόμενο.

 

edit: Υπαρχουν και τα λεγομενα "chip extenders" που αν δουλευουν οπως λενε θα λυσουν τα χερια μας σε οτι αφορα την μεταφορα των chips απο δοχειο σε δοχειο, αφου θα μενουν μονιμα στον.. εκτυπωτη!

Nice, επίσης στο τέλος των οδηγιών για το γέμισμα που μου ήρθε, ο τύπος αναφέρει το εξής:

"The chips may tell your printer that the cartridges are still empty. However you can just ignore this and your printer will print. Μπλα, μπλα....: Soon resettable clone chips will be available, which I will make available to my customers. You can then simply remove and replace your existing chips with the clone ones"

 

Αντε να διορθώσουν και το θέμα με τα δοχεία κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη βεβαιωσου οτι δεν εβαλες το φωτογραφικο χαρτι απο την αναποδη! Την πατησα προσφατα με κατι χαρτακια απο το Πλαισιο που δεν ειχαν καποιο διακριτικο στην πισω οψη και εκτυπωσα 3-4 τετοιες φωτογραφιες κοντευοντας να χασω το μυαλο μου με το τι συμβαινει (δε με βοηθουσε και το οτι εχω το πολυμηχανημα σε ντουλαπι και δεν μπαινει και πολυ φως).

Παντως το να μην απορροφαται καλα το μελανι ειναι 99.9% θεμα χαρτιου και 0.1% θεμα να εχεις ορισει (ή να οριζεται αυτοματα) καποια επιλογη για μεγιστη ποιοτητα εκτυπωσης (οποτε ριχνει μπολικο μελανι το μηχανημα στο χαρτι).

 

Παντως για το 1ο που λες ψαξε λιγο στο ινσομνια βρηκα κατι προπερσινα ποστ ενος φιλου που φαινεται οτι γνωριζει παρα πολλα και αναφερει μεταξυ αλλων οτι ειτε εχεις αυθεντικο ειτε 3ο μελανι, το να αφηνεις σε αχρησια το μηχανημα προκαλει την ιδια καταστροφη. (κατι που εχω παθει επισης 2 φορες παλιοτερα με αυθεντικα μελανια οταν δεν πολυεκτυπωνα).

ΥΓ. Οποιος εντοπισει 1ος τα χακαρισμενα τσιπακια ας ποσταρει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα...

Ποιά χύμα μελάνια αγοράζετε για να γεμίσετε τα αυθεντικά 364 μελάνια...?

Αγόρασα και εγω τον CQ512B και ομολογώ πως είναι απο τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ...

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω στο site αλλα βρίσκω μόνο για canon,epson...

Για hp δεν βρίσκω...

Συγκεκριμένα έχω τον CQ512B που πρότειναν τα παιδιά στο αρχικό post...(Επίσης ονομάζεται και C410 αν δεν

κάνω λάθος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα...

 

Επαναφέρω το θέμα μετά απο ενα χρόνο για να ρωτήσω πάλι για μελάνια...

Πήρα το σετάκι που πρότειναν οι φίλοι πιο πάνω, αλλα πλέον μετα απο αρκετά γεμίσματα τα μελάνια δεν εκτυπώνουν καλά...

Δηλαδή μετά απο 2-3 εκτυπώσεις εκτυώνεται αχνά το μαύρο...Κάνω clean heads και εκτυπώνει καλά, αλλα μετα απο 2 εκτυπώσεις πάλι τα ίδια...Οπότε λέω να πάρω ενα original μελάνι και μετά να συνεχίσω να το γεμίζω...

 

Το θέμα είναι οτι επικρατεί ενα μπέρδεμα με τα μελάνια του συγκεκριμένου εκτυπωτή(το πιο παλιό μοντέλο είναι πιο παχυ κτλ..)...

Έχει αγοράσει κανείς να μας πεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.de/DRUCKERPATRONEN-TINTENPATRONEN-DRUCKERPATRONE-TINTENPATRONE-364-Serie/dp/B002NPW6MA/ref=pd_sim_sbs_office_1

 

http://www.amazon.de/Druckerpatronen-Photosmart-Premium-Bef%C3%BCllung-Kompatibel/dp/B003CAUPQ4/ref=pd_sim_sbs_office_2

 

Πήρα τα 10 πριν ένα εξάμηνο, τυπώνουν αρκετά καλά και βγαίνει 2,5 € το κάθε μελανάκι (με τα μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...