Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις ολοκλήρωσα το βιβλίο ''Η μάστιγα του ναζισμού" . Κάθε φορά που διαβάζω ένα παρόμοιο βιβλίο, σφίγγεται το στομάχι μου. Ο συγγραφέας μεταφέρει κάποια από τα εγκλήματα πολέμου που διέπραξαν οι ναζί. 

Το προτείνω σε όποιον θέλει να μάθει περισσότερα και με λεπτομέρειες για εκείνη την περίοδο.

κατάλογος.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνω για βιβλιοπαιχνίδια για παιδί ηλικίας 11 ετών.
Στα δικά μου τα χρόνια είχαμε τη σειρά του "Μοναχικού λύκου" του Joe Dever αλλά δυστυχώς δεν τα έχω πλέον στα Ελληνικά.
Με μια αναζήτηση βρήκα στην Κάισσα το "Η σχολή των ιπποτών" αλλά δεν λέει πολλές λεπτομέρειες και δεν έχει ούτε preview μερικών σελίδων.
Η κατάσταση με τα κλειστά βιβλιοπωλεία κάνει την αναζήτησή μου πιο δύσκολη, οπότε κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, e-tic είπε

Ψάχνω για βιβλιοπαιχνίδια για παιδί ηλικίας 11 ετών.
Στα δικά μου τα χρόνια είχαμε τη σειρά του "Μοναχικού λύκου" του Joe Dever αλλά δυστυχώς δεν τα έχω πλέον στα Ελληνικά.
Με μια αναζήτηση βρήκα στην Κάισσα το "Η σχολή των ιπποτών" αλλά δεν λέει πολλές λεπτομέρειες και δεν έχει ούτε preview μερικών σελίδων.
Η κατάσταση με τα κλειστά βιβλιοπωλεία κάνει την αναζήτησή μου πιο δύσκολη, οπότε κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καταλαβαίνω οτι μάλλον θέλετε μονο στα Ελληνικά κάτι, όμως εαν είστε διατεθειμένοι να προσπαθήσετε στα Αγγλικά (να μάθουμε και κάνα αγγλικό ντε!), υπάρχουν πάρα πολλές (free & nonfree) επιλογές.

Για παράδειγμα όλα τα βιβλία lone wolf είναι free για android από εδώ ή εδώ.

Επίσης, δες τους παρακάτω publishers για android:

Επίσης, παλιό αλλά πολύ καλό (PC & Android) είναι το King of Dragon Pass

Υποθέτω ότι σε μαγάλο βαθμό ότι υπάρχει σε android θα υπάρχει και σε ios.

 

Τέλος, εαν γουστάρετε πραγματικά τα "Choose Your Own Adventure" games, προτείνω να ψάξετε και καμιά καλή ιστορία Interactive Fiction (κλασσικά παράδειγματα το Zork, HHGTTG, αλλά ακόμα και σήμερα κάποιοι φτιάχνουν κάποια αξιόλογα παιχνίδια). Τέτοια παιχνίδια είτε θέλουν PC+interpreter, είτε απλά browser, και είναι συνήθως free.

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Καταλαβαίνω οτι μάλλον θέλετε μονο στα Ελληνικά κάτι, όμως εαν είστε διατεθειμένοι να προσπαθήσετε στα Αγγλικά (να μάθουμε και κάνα αγγλικό ντε!), υπάρχουν πάρα πολλές (free & nonfree) επιλογές.

Για παράδειγμα όλα τα βιβλία lone wolf είναι free για android από εδώ ή εδώ.

Επίσης, δες τους παρακάτω publishers για android:

Επίσης, παλιό αλλά πολύ καλό (PC & Android) είναι το King of Dragon Pass

Υποθέτω ότι σε μαγάλο βαθμό ότι υπάρχει σε android θα υπάρχει και σε ios.

 

Τέλος, εαν γουστάρετε πραγματικά τα "Choose Your Own Adventure" games, προτείνω να ψάξετε και καμιά καλή ιστορία Interactive Fiction (κλασσικά παράδειγματα το Zork, HHGTG, αλλά ακόμα και σήμερα κάποιοι φτιάχνουν κάποια αξιόλογα παιχνίδια). Τέτοια παιχνίδια είτε θέλουν PC+interpreter, είτε απλά browser, και είναι συνήθως free.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά όπως γράφω στο post μου ψάχνω βιβλιοπαιχνίδια για παιδί 11 ετών, οπότε προς το παρών τα Ελληνικά είναι η μόνη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Θα έπαιρνα όρκο πως έχω διαβάσει για αυτό το ''βιβλιοπωλείο'' και πρόκειται για απάτη.

Είχαν και παλιά σελίδα στο σκρουτζ γεμάτη κακές κριτικές. Όπως και να 'χει, μην κάνετε καμία προπληρωμή. Βάλτε αντικαταβολή και αν τα φέρουν τα έφεραν.

 

Update βρήκα στο bestprice https://www.bestprice.gr/m/622/books-in-greek.html

Αξίζει να διαβάσει κανείς τις απαντήσεις που δίνουν στις περισσότερες κακές κριτικές (υπάρχουν και κάνα δυό καλές...). Επίκληση στο συναίσθημα ("μα μέσα στα Χριστούγεννα, γιορτή αγάπης, να μας αφήνετε κακή κριτική;"), προσβολή των ατόμων που κάνουν παράπονα (μόνο τσίπηδες δεν τους λένε που παραπονέθηκαν ότι τα λεφτά που τους χρέωσαν τελικά ήταν παραπάνω) και άλλα τέτοια ωραία (μου άρεσε και το "ε, μανούλες τώρα που θέλουν παραμυθάκια για τα παιδιά τους και γίνονται επιθετικές όταν δεν τα βρουν"). Είναι νομίζω ο ορισμός του τι να *μην* κάνεις ως επιχειρηματίας όταν κάποιος πελάτης σου παραπονιέται. Αν κάποιος δεν είχε πειστεί από τις κριτικές για να μην τους προτιμήσει, οι απαντήσεις τους στις κριτικές θα ήταν ο καθοριστικός παράγοντας!

Υ.Γ. Πλάκα πλάκα, αν και οι περισσότεροι παραπονιούνται ότι είχαν πρόβλημα ή καθυστέρηση στην επικοινωνία μαζί τους, στις αξιολογήσεις βλέπω απαντάνε ανελλιπώς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Cappuccino είπε

Υ.Γ. Πλάκα πλάκα, αν και οι περισσότεροι παραπονιούνται ότι είχαν πρόβλημα ή καθυστέρηση στην επικοινωνία μαζί τους, στις αξιολογήσεις βλέπω απαντάνε ανελλιπώς!

Κλασικά λαμόγια. Ανέκαθεν αναρωτιόμουν πως γίνεται αυτοί οι ''άνθρωποι'' να μην έχουν τσίπα πάνω τους και να κοροϊδεύουν έτσι ξεδιάντροπα τον κόσμο. Δεν νιώθουν άσχημα; Δεν είναι ψυχοφθόρο να λες ψέματα στον άλλον ή να ακούς τα καντήλια του;

Θα μου πεις εδώ υπάρχουν και χειρότεροι, το θέμα ωστόσο είναι τέτοιους ''επαγγελματίες'' να τους μαυρίζουμε και να τους περιθωριοποιούμε. Αργά ή γρήγορα θα κλείσουν, ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται (εκτός και αν είναι κάποιο μεγάλο κεφάλι της πολιτικής, όμως εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι τέτοιο).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Αρχικά μπορείς να το ακούσεις στο youtube. Είναι απολαυστική διήγηση 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά (για την ώρα ακόμη) είμαι παραδοσιακός. Ότι δεν βρίσκω σε φυσικό έντυπο στα ελληνικά, προτιμώ τα αγγλικά pdf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Θα έπαιρνα όρκο πως έχω διαβάσει για αυτό το ''βιβλιοπωλείο'' και πρόκειται για απάτη.

Είχαν και παλιά σελίδα στο σκρουτζ γεμάτη κακές κριτικές. Όπως και να 'χει, μην κάνετε καμία προπληρωμή. Βάλτε αντικαταβολή και αν τα φέρουν τα έφεραν.

 

Update βρήκα στο bestprice https://www.bestprice.gr/m/622/books-in-greek.html

Διαβάζουν insomnia τα αλάνια!🤣

 

image.png.4e4f738f4ec603b938fe0a0d3314dd1b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, είμαι άνθρωπος που δίνει δεύτερες ευκαιρίες. Όμως, από τους σύγχρονους Έλληνες συγγραφείς λογοτεχνίας τρόμου κι αστυνομικής λογοτεχνίας, έχω απογοητευθεί. Απογοητεύτηκα σε σημείο που πολύ δύσκολα θα δαπανήσω ξανά χρόνο και χρήμα για αντίστοιχες προσπάθειες.

Διάβασα πρόσφατα το "Επτά καταραμένες ιστορίες" του Ευάγγελου Ιωσιφίδη και το "Η αδελφότητα του Κθούλου" του Σωκράτη Μπουζούκα. Το πρώτο ήταν ένα, ας πούμε, σπονδυλωτό ανάγνωσμα επτά ιστοριών όπου ο πρωταγωνιστής της πρώτης ιστορίας εμφανίζεται ή/και συμμετέχει στις υπόλοιπες έξι ιστορίες, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Θα έλεγα ότι είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά η γενική εντύπωση που μου άφησε ήταν κάτω του μετρίου. Το δεύτερο, χωρίς περιστροφές, ήταν μια απογοήτευση. Το επίπεδο γραφής, για μεγάλο μέρος του βιβλίου, μου θύμιζε έκθεση δεκατετράχρονου εφήβου, ο οποίος γράφει όπως ακριβώς μιλάει. Το τελείωσα με το ζόρι, μόνο και μόνο επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση. Δεν θα συνέστηνα κανένα από τα δύο - ούτε καν για "χαλαρό/περνάω την ώρα μου" διάβασμα.

Αμέσως μετά από αυτά, διάβασα το "Ελύτικα & Αλήτικα" ενός πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα, του Μηνά Πέτρου. Μου το έκαναν δώρο, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που διαβάζω συνήθως, επειδή όμως ήταν εξόχως μικρό, δεν δίστασα να το ξεκινήσω. Στο πρώτο μέρος του βιβλίου (αριστερές σελίδες), ο συγγραφέας προβαίνει σε μία εκτενή και πολύπλευρη ανάλυση του ποιήματος του Κ. Καβάφη "Ο Μύρης". Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου (δεξιές σελίδες), ο συγγραφέας κάνει αναδρομή στα παιδικά του χρόνια. Γεννήθηκε στην Κύπρο, πριν την Εισβολή, όταν οι γονείς του μετανάστευσαν στην Αθήνα, μεγάλωσε στους Αμπελόκηπους (έμενε 5-6 δρόμους πριν από την οδό που μεγάλωσα!) και σε κάποια χρονική στιγμή, επέστρεψαν οικογενειακώς στην Κύπρο.

Το πρώτο μέρος δεν με τράβηξε ιδιαίτερα, κυρίως επειδή η ποίηση κι οι αναλύσεις ποιημάτων δεν είναι το φόρτε μου. Ενδιαφέρουσα γραφή, εκτενής ανάλυση, απλώς δεν με τράβηξε. Αντιθέτως, το δεύτερο μέρος το απόλαυσα. Μέσα από τις αφηγήσεις του συγγραφέα, "έζησα" ξανά την παιδική μου ηλικία μέσα από τα μάτια ενός άλλου παιδιού. ΟΚ, εξ όσων αντιλήφθηκα, ο συγγραφέας πρέπει να είναι ηλικιακά 8-9 χρόνια μεγαλύτερός μου, οπότε, γεγονότα που προσωπικά έμαθα αργότερα, ο συγγραφέας τα έζησε από πρώτο χέρι. Αυτό, όμως, δεν αφαίρεσε κάτι από το συναίσθημα που περιγράφω πιο πάνω. Το δεύτερο μέρος, σταματάει κάπως απότομα, μαθαίνω όμως ότι ο συγγραφέας έχει στα σκαριά το επόμενο βιβλίο, το οποίο λογίζεται η συνέχεια αυτού που διάβασα. Για να δούμε! Το συστήνω σε όλους όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Ξεκίνησα να διαβάζω το "Damn the machine - the story of Noise Records" - επιστροφή στα γνώριμα "λημέρια" των βιογραφιών σημαντικών οντοτήτων της αγαπημένης μου μουσικής. Μέχρι στιγμής, πάει καλά - αξιοσημείωτο είναι το πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα  "Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου" του Gabriel García Márquez. Με μια λέξη, συγκλονιστικό. Είχα διαβάσει πριν κάποιους μήνες τα "Εκατό χρόνια μοναξιάς", το οποίο ενώ μου άρεσε αρκετά, μπορώ να πω πως στο τέλος παρακαλούσα να τελειώσει, μιας και κόντευε να με πιάσει κατάθλιψη με την ιστορία. Διαβάζοντας τώρα την περίληψη του χρονικού και μιας και το λέει ο ίδιος ο τίτλος του βιβλίου, δεν περίμενα να επηρεαστώ τόσο. Παρόλα αυτά, όχι μόνο επηρεάστηκα, άλλα ένιωσα το στομάχι να γίνεται κόμπος με αυτά που διάβαζα και παρακαλούσα στο τέλος να μην γίνει πράξη αυτό που προαναγγέλλεται σε ολόκληρο το βιβλίο (όσο απίθανο και αν φάνταζε κάτι τέτοιο ουσιαστικά). Ειδικά οι τελευταίες σελίδες ήταν αυτό που τόσο συχνά ακούμε,  <<γροθιά στο στομάχι>>.  Φυσικά το προτείνω σε όλους.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

616678.jpg291354._SX318_.jpg291356.jpg

The Elenium trilogy.

Τελείωσα το αποπάνω. 

Είναι από τα "κλασσικά", η καλύτερα παλαιάς κοπής, φάνταζι και φαίνεται. Ιδίως στο πως οι γυναίκες αναπαριστώντα στην ιστορία, κάτι που δένει ο συγγραφέας με πολλαπλά "αστεία" για τον γάμο/παντρεμένους/γυναίκες. Επίπεδο 50αρη θείου-μπάρμπα που τα έχει τσούξει λίγο. 
Οι ήρωες είναι πολύ γ@μαουα και δέρνω, δίχως να αντιμετωπίζει ποτέ και πουθενά σοβαρό πρόβλημα.
Πλακώνει στις καρπαζιές τους πάντες και γενικά οι μάχες είναι πολύ βαρετές γιατί ξέρεις ότι τίποτα δεν θα συμβεί. 
Τα φιλαράκια του είναι ψιλοκλισέ, αλλά βατοί. Συμπληρώνουν τον ήρωα καλά. 

Ο κύριος εχθρός είναι κάτι ανάμεσα σε Σάουρον και Slaanesh από warhammer, με γενναία δόση ατσουμπαλιάς όμως. 
Οι παρατρεχάμενοι του αρκετά χάρτινοι και ψιλοαναμενόμενοι. 

Η πλοκή πολύ βατή και δίχως εκπλήξεις.
Ο από μηχανής θεός παντού και πάντα μαζί με τον ήρωα και το πλοτ άρμορ. 

 

Μετά το κράξιμο στα ωραία. 
Είναι εξαιρετικό βιπερ.
Δεν πρέπει να σκεφτείς ιδιαίτερα, περνάει η ώρα δίχως να βλαστημείς με αχρείαστα κατεβατά, οι ήρωες αν και κλισέ είναι ευχάριστοι και τέλος δεν έχει τόνους ηλίθιο και αχρείαστο grimdark και έτζι σκηνές όπως όλα τα φάνταζι της τελευταίας πενταετίας. 
Απλό, λιτό και στο θέμα. 
Δεν είναι ότι καλύτερο βγήκε, αλλά βοηθάει να περάσουν κάποια απογεύματα ευχάριστα. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2021 στις 11:45 ΠΜ, Gatoskylo8 είπε

Θα έπαιρνα όρκο πως έχω διαβάσει για αυτό το ''βιβλιοπωλείο'' και πρόκειται για απάτη.

Είχαν και παλιά σελίδα στο σκρουτζ γεμάτη κακές κριτικές. Όπως και να 'χει, μην κάνετε καμία προπληρωμή. Βάλτε αντικαταβολή και αν τα φέρουν τα έφεραν.

 

Update βρήκα στο bestprice https://www.bestprice.gr/m/622/books-in-greek.html

Θα καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου για το βιβλιοπωλείο αυτό, την ύπαρξη του οποίου αγνοούσα μέχρι τώρα. Χρησιμοποίησα, λοιπόν, το συγκεκριμένο link και έκανα παραγγελία επιλέγοντας πληρωμή με αντικαταβολή. Σε χρόνο dt έλαβα mail από τον ιδιοκτήτη (?), ο οποίος δηλώνει ότι, τάχα λόγω covid, δεν μπορώ να πληρώσω με αντικαταβολή και μου ζητά να κάνω κατάθεση των χρημάτων στον τραπεζικό του λογαριασμό. Εννοείται πως δεν υπήρχε καμία τέτοια επισήμανση στο site και η παραγγελία είχε ολοκληρωθεί κανονικότατα. Επανήλθα, λοιπόν, και διάβασα αυτά που είχαν γράψει συμφορουμίτες για την απάτη και τις κακές κριτικές, οι οποίες εν τω μεταξύ έχουν εξαφανιστεί από παντού εκτός από το trustpilot, όπου έψαξα και βρήκα κριτικές αγοραστών που την πάτησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. 

https://www.trustpilot.com/review/www.books-in-greek.gr

Δεν ασχολήθηκα έκτοτε ούτε του απάντησα. Σας ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά! 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

183645._SY475_.jpg

Voyage of the Beagle

Τελείωσα εχθές το πάνω. 
Είναι αρκετά μεγάλο βιβλίο-ημερολόγιο. 
Βέβαια θεωρητικά είναι επιστημονικές σημειώσεις, αλλά πραγματικά προσφέρει πολύ περισσότερα. 
Είναι ένας εκπληκτικός καθρέπτης στην σκέψη του Δαρβίνου και στον κόσμο του. Ενός κόσμου που είναι στα πρώτα στάδια της Βιομηχανικής επανάστασης, της απο-αποικιοκρατίας σε Ν.Αμερική, που η σκλαβιά αν και υπαρκτή στις αποικίες κάποιων Ευρωπαϊκών κρατών αρχίζει να θεωρείται σημάδι βαρβάρων και μιας Βρετανίας που συνεχίζει προς το απόγειο της κυριαρχίας της. 
Ο Δαρβίνος, μέσα από τα γραπτά του, μεταδίδει εύκολα τα 5 χρόνια στο Beagle. Έχει κοιλιές, λογικό εφόσον γράφει θεωρητικά για θέματα της επιστήμης του, αλλά διαβάζεται εύκολα. 
Οι σκέψεις του αν και πολύ μπροστά για την εποχή, ακόμη είναι αυτές ενός πλούσιου Βρετανού του 18ου αιώνα. Π.χ. χωρίζει την ανθρωπότητα σε σκάλες, με τους γηγενείς της Γης του Πυρός να είναι στην κατώτερη. Πραγματικά μέσα από τα γραπτά του νιώθεις ότι τους θεωρεί υπανθρώπους. Βάση συμπεριφοράς προς τους ξένους, αλλά κυρίως πως ζουν και ποια η συμπεριφορά προς τους δικούς του. Παρόλα αυτά είναι βαθύτατα ανθρωπιστής και πιστεύει στο καλό των ανθρώπων. Φανατικός υπέρμαχος της κατάργησης της δουλείας, γράφει πως έφριξε με αυτά που είδε στην Βραζιλία (που είχε το 1831 ακόμη σκλάβους). Στο τέλος αναφέρει πως τον εντυπωσίασε ότι είδε άτομα πρόθυμα να τον βοηθήσουν, παρόλο που ήξεραν ότι δεν θα τον ξαναδούν. 

 

Εφόσον είναι τζάμπα, δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να μην το διαβάσει. Ή έστω να το δοκιμάσει. 
Από τα καλύτερα - μη διάσημα λογοτεχνικά - που είναι διαθέσιμα στο project guthenberg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...