Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος ο στόχος είναι τα 15 βιβλία και έχω μείνει ήδη πίσω αλλά φορτσάρω :P

Μέχρι στιγμής φέτος έχω διαβάσει 2 που είναι πολύ ενδιαφέροντα αλλά για συγκεκριμένα κοινά

1. The Great Successor. Γραμμένο απο Νεοζηλανδή δημοσιογράφο που καλύπτει πολλά χρόνια τα θέματα της Ασίας και για το βιβλίο της πήρε πολλές πληροφορίες από Βορειοκορεάτες που δραπέτευσαν. Είναι μια αρκετά αντικειμενική ματιά με πολλές άγνωστες λεπτομέρειες για τον Κιμ.

2. The Quality of Madness: A Life of Marcelo Bielsa. Βιογραφία γραμμένη απο Βρετανό δημοσιογράφο οπαδό της Λιντς. Δεν είμαι τρελά φαν του είδους αλλά ο Μπιέλσα είναι μορφάρα, ειδικά για όσους τη βρίσκουν με τη Λατινοαμερικάνικη γραφικότητα στο ποδόσφαιρο και η ιστορία του είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Συστήνεται για όσους διαβάζουν φανατικά El Sombrero :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Για την φορολογική δήλωση δεν κατάλαβα που υπάρχει το πρόβλημα. Στην φετινή φορολογική σου δήλωση δηλώνεις τα εισοδήματα του 2020 και όχι τα φετινά τα οποία θα τα δηλώσεις το 2022.

Για το ΚΕΑ δηλώνεις τα έσοδα του τελευταίου εξαμήνου τα οποία πρέπει όμως να προκύπτουν από κάπου, τι συμφωνία θα κάνεις; Θα τα πουλάει ο εκδοτικός οίκος και θα εισπράττεις πνευματικά δικαιώματα;

 

 Οι πωλησεις εφοσον τελικα ολοκληρωθει και ανεβει το  ebook  θα γινουν θα itune, bookoo   ,  - φπα 24% - -προμηθεια 20% αλλα εχει κολλησει στο isbn. δε θα μπω  στη διαδικασια να  βγαλω εγω isbn/

Απλα ενα με εναμιση μηνα ειναι πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα βιβλία που θα με βοηθήσουν να βελτιώσω τα Αγγλικά μου. Το επίπεδο μου είναι lower και έχω διαβάσει κάποια κλασσικά "παιδικά" του roald dahl. Οπότε δε θέλω κάτι πολύ περίπλοκο και σε δύσκολη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, sakis maiden είπε

Θα ήθελα βιβλία που θα με βοηθήσουν να βελτιώσω τα Αγγλικά μου. Το επίπεδο μου είναι lower και έχω διαβάσει κάποια κλασσικά "παιδικά" του roald dahl. Οπότε δε θέλω κάτι πολύ περίπλοκο και σε δύσκολη γλώσσα.

To Pygmalion του Bernard Shaw ειναι καταλληλο και θα ελεγα πως εχει ενδιαφερον. Η ιστορια ειναι λιγο πολυ γνωστη, οποτε μπορεις να εστιασεις και περισσοτερο στην τεχνικη της γραφης.

Αλλα ειναι και αναλογως τι σου αρεσει να διαβαζεις, αν σε ικανοποιησε παντως ο Dahl (που ειναι ομολογουμενως φοβερος), θα μπορουσες πιστευω να διαβασεις οποιονδηποτε "young adults" τιτλο, αφου γενικα δεν εχουν και πολυ δυσκολη γλωσσα. Θα προτεινα τη σειρα του Percy Jackson λ.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, sakis maiden said:

Θα ήθελα βιβλία που θα με βοηθήσουν να βελτιώσω τα Αγγλικά μου. Το επίπεδο μου είναι lower και έχω διαβάσει κάποια κλασσικά "παιδικά" του roald dahl. Οπότε δε θέλω κάτι πολύ περίπλοκο και σε δύσκολη γλώσσα.

Μπορεις να ψαξεις τα λεγομενα graded readers. Πχ απο εκδοσεις Penguin, θα κανεις αναζήτηση graded readers level 6 + level 7 (level 8 ειναι σαν να λεμε C1/C2). Αναλογα τα γούστα σου μπορεις να βρεις ποικιλία βιβλίων στο επίπεδό σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sakis maiden είπε

Θα ήθελα βιβλία που θα με βοηθήσουν να βελτιώσω τα Αγγλικά μου. Το επίπεδο μου είναι lower και έχω διαβάσει κάποια κλασσικά "παιδικά" του roald dahl. Οπότε δε θέλω κάτι πολύ περίπλοκο και σε δύσκολη γλώσσα.

Η γνώμη μου είναι να διαβάζεις μέσω του Kindle app. Γιατί μπορείς να έχεις ενεργοποιημένο λεξικό, επεξηγηματικό, και όταν επιλέγεις μια λέξη που σου είναι άγνωστη σου βγάζει σε pop-up παράθυρο την ερμηνεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες υπαρχει κανενα βιβλιο με θεμα την υποθεση κοσκωτα η εστω για τον κοσκωτα, με ενδιαφερει πολυ αυτη η περιοδος υπαρχει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποιο αξιόπιστο και με φτηνά μεταφορικά eshop για βιβλία στα αγγλικά ? είναι καποια που τα εχω διαβασει σε pdf και θα ηθελα να τα εχω στην φυσικη μου βιβλιοθηκη αλλα δεν τα βρισκω ελλαδα.

 

επεσε το ματι μου στο https://www.bookdepository.com/ , ειναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω είχα προτείνει το hugendubel.de που έχει ένα φιξ ποσό μεταφορικών για Ελλάδα. Σίγουρα από τη στιγμή που είναι γερμανικό κι οχι βρετανικό βιβλιοπωλείο δεν έχει τόσο μεγάλη γκάμα αλλά γενικά είναι αρκετά αξιοπρεπές...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekboy είπε

Καλησπέρα, κάποιο αξιόπιστο και με φτηνά μεταφορικά eshop για βιβλία στα αγγλικά ? είναι καποια που τα εχω διαβασει σε pdf και θα ηθελα να τα εχω στην φυσικη μου βιβλιοθηκη αλλα δεν τα βρισκω ελλαδα.

 

επεσε το ματι μου στο https://www.bookdepository.com/ , ειναι οκ?

Καλησπέρα! Εχω παραγγείλει τρεις φορές από το depository, την μία είχα ένα θεματακι με ένα βιβλίο που δεν υπήρχε και άργησαν να επιστρέψουν τα χρήματα αλλά εν τέλει όλα καλά.  Φίλοι μου παραγγέλνουν αποκλειστικά από εκεί και δεν τους έχει τύχει ποτέ κάτι.. Έχε μόνο υπόψιν ότι οι παραδόσεις  καθυστερούν αρκετά, εμένα ακούμπησαν τον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, greekboy είπε

Καλησπέρα, κάποιο αξιόπιστο και με φτηνά μεταφορικά eshop για βιβλία στα αγγλικά ? είναι καποια που τα εχω διαβασει σε pdf και θα ηθελα να τα εχω στην φυσικη μου βιβλιοθηκη αλλα δεν τα βρισκω ελλαδα.

 

επεσε το ματι μου στο https://www.bookdepository.com/ , ειναι οκ?

Είναι το μαγαζί απ' όπου, αποκλειστικά νομίζω, ψωνίζω αγγλόφωνα βιβλία. Καλές τιμές (υπόψιν ανήκει στην Amazon) και δωρεάν μεταφορικά, με απλό, untrackable ταχυδρομείο. Τον τελευταίο χρόνο προέκυψαν αρκετά ζητήματα με τους χρόνους παράδοσης (απολύσεις ΕΛΤΑ, πανδημία, πλέον και Brexit), με αποτέλεσμα εκεί που σου λένε για Ελλάδα το δέμα θα έρθει σε 4-8 εργάσιμες, τώρα να γράφει 20-25. Έφτασε να φτάνουν δέματα μέχρι και δύο μήνες μετά την αποστολή, αλλά νομίζω τώρα σιγά σιγά στρώνει αυτό. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον περάσει καιρός και δεν έχεις δει το βιβλίο, είναι πρόθυμοι να σε αποζημιώσουν. Θαρρώ πως αν δε το βιάζεσαι, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, greekboy είπε

Καλησπέρα, κάποιο αξιόπιστο και με φτηνά μεταφορικά eshop για βιβλία στα αγγλικά ? είναι καποια που τα εχω διαβασει σε pdf και θα ηθελα να τα εχω στην φυσικη μου βιβλιοθηκη αλλα δεν τα βρισκω ελλαδα.

επεσε το ματι μου στο https://www.bookdepository.com/ , ειναι οκ?

Υπάρχει και το https://blackwells.co.uk/ . Έχει κι αυτό δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα. Οι χρόνοι παράδοσης (της δωρεάν αποστολής) ποικίλουν, από μία εβδομάδα σε ένα μήνα. Σε μία περίπτωση βιβλίου που δεν παραδόθηκε, μου έστειλαν αμέσως άλλο - το οποίο παραδόθηκε. Οι τιμές του είναι παραπλήσιες με του bookdepository (κι από αυτό έχω κάνει αρκετές παραγγελίες) και πλέον, εφόσον οι χρόνοι παράδοσης είναι παραπλήσιοι, χρησιμοποιώ τα δύο sites για σύκριση τιμών και για σύγκριση αποθεμάτων - έχει συμβεί αρκετές φορές ένα βιβλίο να το έχει το ένα site διαθέσιμο και το άλλο όχι.

Σημαντικό είναι το γεγονός ότι στην μετά Brexit εποχή, τα δύο sites διατήρησαν τα δωρεάν μεταφορικά. Επίσης, επειδή στέλνουν από αποθήκες εκτός UK, τα βιβλία παραδίδονται χωρίς την επιβολή φόρων/δασμών κτλ.

Τέλος, τα δύο sites, σε περίπτωση μη διαθέσιμου βιβλίου, δίνουν τη δυνατότητα στον χρήστη να υποβάλει αίτημα ενημέρωσής του όταν το βιβλίο γίνει ξανά διαθέσιμο.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, wizzy είπε

Υπάρχει και το https://blackwells.co.uk/ . Έχει κι αυτό δωρεάν μεταφορικά προς Ελλάδα. Οι χρόνοι παράδοσης (της δωρεάν αποστολής) ποικίλουν, από μία εβδομάδα σε ένα μήνα. Σε μία περίπτωση βιβλίου που δεν παραδόθηκε, μου έστειλαν αμέσως άλλο - το οποίο παραδόθηκε. Οι τιμές του είναι παραπλήσιες με του bookdepository (κι από αυτό έχω κάνει αρκετές παραγγελίες) και πλέον, εφόσον οι χρόνοι παράδοσης είναι παραπλήσιοι, χρησιμοποιώ τα δύο sites για σύκριση τιμών και για σύγκριση αποθεμάτων - έχει συμβεί αρκετές φορές ένα βιβλίο να το έχει το ένα site διαθέσιμο και το άλλο όχι.

Σημαντικό είναι το γεγονός ότι στην μετά Brexit εποχή, τα δύο sites διατήρησαν τα δωρεάν μεταφορικά. Επίσης, επειδή στέλνουν από αποθήκες εκτός UK, τα βιβλία παραδίδονται χωρίς την επιβολή φόρων/δασμών κτλ.

Τέλος, τα δύο sites, σε περίπτωση μη διαθέσιμου βιβλίου, δίνουν τη δυνατότητα στον χρήστη να υποβάλει αίτημα ενημέρωσής του όταν το βιβλίο γίνει ξανά διαθέσιμο.

Εννοεις οτι το bookdepository στελνει απο αποθηκες εκτος UK?

Γιατι θελω να παραγγείλω μερικά βιβλια αλλα φοβαμαι τις καθυστερήσεις και τα εξτραδάκια στο τελωνείο

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...