Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ψάχνω να αγοράσω το βιβλίο <<Η μάστιγα της Ασίας>> αλλα στα περισσότερα βιβλιοπωλεία είναι εξαντλημένο. Το έχει κανένας (Σε άριστη κατάσταση το αγοράζω κανα 10€) ;;; Αξίζει σαν βιβλίο να πάρω τους δρόμους για να το βρώ ή άδικος κόπος;;;

 

Γενικότερα για μικρά ασία έχω διαβάσει Βενέζη (Απίστευτος) αλλα ήθελα να αλλάξω λίγο. Θέλω κάποιον που να τα έχει ζήσει (όπως ο Χόρτον και ο Βενέζης) και όχι συγγραφείς που τα έχουνε ακούσει.

 

Οπότε στείλτε μου μήνυμα αν ξέρετε που να το βρώ, αν το πουλάτε, αν ξέρετε αν αξίζει ή αν έχετε να μου προτίνεται κάτι άλλο που να είναι καλό για την ίδια θεματολογία.

 

Ευχαριστώ παιδιά

 

Υ.Γ. Όποιος θέλει να απολαύσει ένα βιβλίο και να μαυρίσει την ψυχή του. Ας διαβάσεις την "Γαλήνη" του Ηλία Βενέζη. Προχθές το τέλειωσα και του βάζω ένα 8/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το βιβλίο υπάρχει έχει εκδοθεί το 2010. Θα το βρεις με max έκπτωση 10% μια και επάγεται στην ενιαία τιμή βιβλίου. Τουτέστιν ολίγον τι ~22ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αλλα το έχω παραγγείλει ήδη δύο φορές στα δύο on-line βιβλιοπωλεία που το βρήκα και διακόπηκε η παραγγελία στον έλεγχο διαθεσιμότητας (οπότε λέω μήν παίζει γενικότερα πρόβλημα με το συγκεκριμένο).Τι εννοείς για την εννιαία τιμή βιβλίου;;; Ανάλογα με την χρονιά έκδοσης πάει και η τιμή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο plus4u έκανα την παραγγελία που όπως σου είπα κόλλησε στην διαθεσιμότητα. Επίσης τηλεφωνικά μίλησα με τα κλασσικά βιβλιοπωλεία του κένβτρου και πάλι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαβααει κανεις το βιβλιο <<Το Μυστικο>> ? Δεν ξερω πολλες πληροφοριες γιαυτο απλα το ακουω συχνα τελευταια και απορουσα ποσο καλο μπορει να ηταν

αξιζει η αγορα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αγόρασα το δανείστηκα.Είναι ανούσιο-είμαι ευγενική.Το μυστικό είναι πως όταν σκεφτείς κάτι και πιστέψεις πως θα γίνει πραγματικότητα, τότε αυτό αργά ή γρήγορα θα γίνει.Ναι καλά,κάτι σαν την προσευχή,ο Θεός,το σύμπαν,τα άστρα κλπ θα κάνουν αυτό που θέλεις.Μπούρδες αν μου επιτρέπεις γιατί καλλιεργεί την λογική ότι άκοπα μπορείς να αποκτήσεις ότι επιθυμείς,αρκεί να το ζητήσεις με πάθος και..θα το λάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να σκοτώσει την αργεντίνικη ντροπή της λογοτεχνίας και όλες τις γκόμενες και τους ψευτοδιανοούμενους που τον πιστεύουν και τον ακολουθούν.

 

Θάνατο στον Κοέλιο, εχθές, και στους υποστηρικτές του, είναι χειρότεροι από τους τουλιμπάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να σκοτώσει την αργεντίνικη ντροπή της λογοτεχνίας και όλες τις γκόμενες και τους ψευτοδιανοούμενους που τον πιστεύουν και τον ακολουθούν.

 

Θάνατο στον Κοέλιο, εχθές, και στους υποστηρικτές του, είναι χειρότεροι από τους τουλιμπάν.

 

 

μα ετούτος είναι βραζιλιάνος :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζει πως πρέπει να πεθάνει. Κάπως μου έχει κολλήσει πως είναι Αργεντίνος, από μία διαμαχη που χε με κάποια μέλη της Ακαδημίας της Αργεντινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλάζει πως πρέπει να πεθάνει. Κάπως μου έχει κολλήσει πως είναι Αργεντίνος, από μία διαμαχη που χε με κάποια μέλη της Ακαδημίας της Αργεντινής.

 

δεν έχει καμία σχέση με Αργεντίνικη λογοτεχνία.Σου προτείνω να διαβάσεις Borges,Julio Cortazar,Ernesto Sabato και πολλοί άλλοι που απέχουν από τον Coelho.Γενικά από Βραζιλιάνους δύσκολα θα βρεις μεταφρασμένα βιβλία,ίσως κάποια του Jorge Amado,που βέβαια απέχει πολλά επίπεδα παραπάνω από τον Coelho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το πρόβλημα μου είναι αυτή η ηλίθια πίστη πως υπάρχει μοίρα, θεός, πεπρωμένο, πες το όπως θες. Και δυστυχώς για την ανθρωπότητα, ο Κοέλιο (που λανθασμένα μου χει κολλήσει πως έχει σχέση με την Αργεντινή) εκμεταλλεύτηκε τη βλακεία της ανθρωπότητας και τη μη πίστη της στον ίδιο της τον εαυτό και γιγάντωσε το φαινόμενο. Με το "θάνατος στον Κοέλιο", εννοώ ότι πρέπει να ξεφύγει πια η λογοτεχνία από την αυτού του είδους την ψευτοφιλοσοφική και καλά αναζήτηση, που μας πισωγυρίζει.

 

Δεν έχω διαβάσει αυτούς που αναφέρεις κι ίσως τους αδικώ, επίσης είμαι αγενής και με τους αναγνώστες αυτού του είδους των βιβλίων, αλλά όλοι έχουμε κολλήματα: κάποιοι στη μοίρα και κάποιοι στην ανεκμετάλλευτη πνευματική δυναμική των συνανθρώπων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το πρόβλημα μου είναι αυτή η ηλίθια πίστη πως υπάρχει μοίρα, θεός, πεπρωμένο, πες το όπως θες

 

Δεν ειναι μονο ο Κοελο που τα πιστευει αυτα (παρεπιπτοντως και γω δεν τον γουσταρω καθολου).

 

Αλλα σαν ακραιος ντιτερμινιστης και εγω πιστευω οτι ολα ειναι μοιραια. Τα παντα ειναι σε μια τροχια απο την οποια δεν μπορουν να ξεφυγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...