Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά το πρόβλημα μου είναι αυτή η ηλίθια πίστη πως υπάρχει μοίρα, θεός, πεπρωμένο, πες το όπως θες. Και δυστυχώς για την ανθρωπότητα, ο Κοέλιο (που λανθασμένα μου χει κολλήσει πως έχει σχέση με την Αργεντινή) εκμεταλλεύτηκε τη βλακεία της ανθρωπότητας και τη μη πίστη της στον ίδιο της τον εαυτό και γιγάντωσε το φαινόμενο. Με το "θάνατος στον Κοέλιο", εννοώ ότι πρέπει να ξεφύγει πια η λογοτεχνία από την αυτού του είδους την ψευτοφιλοσοφική και καλά αναζήτηση, που μας πισωγυρίζει.

 

Δεν έχω διαβάσει αυτούς που αναφέρεις κι ίσως τους αδικώ, επίσης είμαι αγενής και με τους αναγνώστες αυτού του είδους των βιβλίων, αλλά όλοι έχουμε κολλήματα: κάποιοι στη μοίρα και κάποιοι στην ανεκμετάλλευτη πνευματική δυναμική των συνανθρώπων τους.

 

ναι κατάλαβα πως το εννοείς,αν και κάπου θα συμφωνήσω με τον Nick,πιστεύω και εγώ στο "μοιραίο" αλλά όχι με τις έννοιες που το προσδιορίζει ο Κοέλιο στα βιβλία του.

Anyway,σου προτείνω να διαβάσεις έναν εκ τους άλλους :wub:

 

έχει διαβάσει κανείς το " Ταξιδεύοντας με το Beagle " του Δαρβίνου ?

 

ή το " ο ήλιος ανατέλλει ξανά " του Hemingway ?

 

έχω διαβάσει το "ήλιος ανατέλλει ξανά",ε,απλή,λιτή κλασσική γλώσσα του Hemingway.Δεν διαφωτίζει απαραίτητα τα γεγονότα του 1ου παγκόσμιου πολέμου,πιο πολύ ακολουθείς τους ήρωες του βιβλίου στην μίζερη ζωή τους κάπου στο Παρίσι,και σε ένα ταξίδι,έχει πολλούς διαλόγους και όχι απαραίτητα ειρμό,ίσως να το βαρεθείς.Αλλά αν έχεις διαβάσει άλλα βιβλία του ξέρεις περίπου τη χαρακτήρα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι εχετε να μου προτείνεται απο βιβλια τρομου και φαντασιας?

ξεκίνα μ' αυτό

 

Χ. Φ. Λάβκραφτ - Άπαντα 1 - Τα βουνά της τρέλας - εκδ. Κάκτος

108005730.jpg

και προχώρα στους υπόλοιπους τρεις τόμους

 

επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτήν την νέα έκδοση:

poe.jpg

είναι καινούριες μεταφράσεις, δεν τις έχω διαβάσει, απλά ο Πόε θέλει ψάξιμο γιατί κυκλοφορούν και μεταφράσεις του κώλου.

Οι Εκδόσεις Γράμματα είχανε (αν θυμάμαι καλά) καλές μεταφράσεις πχ:

58%2B%25CE%2597%2B%25CE%25BC%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25BA%25CE%25B1%2B%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%2B%25CE%25BA%25CE%25BF%25CE%25BA%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25BD%25CE%25BF%25CF%2585%2B%25CE%25B8%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χ. Φ. Λάβκραφτ - Άπαντα 1 - Τα βουνά της τρέλας - εκδ. Κάκτος

 

Όχι εκδόσεις Κάκτος, καλυτερα παρτο στα αγγλικά και κανε google translate. Νομίζω εκδόσεις Αιολος λεγονται αυτες που κανουν καλες σχετικά μεταφράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ειχα παει στα metropolis και ειχε 2 ίδια του lovecraft και τα πηρα να συγκρίνω γιατι ειχα ακουσει οτι ο κάκτος εχει κακή μετάφραση, και πράγματι του κάκτου δεν καταλαβαινα τι διαβαζα. Τωρα αν εχει ο κακτος διαφορους μεταφραστές και ειναι κακοί 1-2 δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω εκδόσεις Αιολος λεγονται αυτες που κανουν καλες σχετικά μεταφράσεις.

απ' ότι βλέπω στον Αίολο τα περισσότερα τα μετέφρασε ο Σκάγιαννης αλλά έχει και πολλά από άλλους μεταφραστές. Ένα σύστημα ήδη προβληματικό κατά τη γνώμη μου.

Επίσης δεν έχει άπαντα.

 

Ο Κάκτος έχει έναν Β. Καρτερη. Πάνε χρόνια που τα διάβασα αλλά δε θυμάμαι να με προβλημάτισε η μετάφραση

________________________________________________________

 

λοιπόν έριξα μια ιντερνετική ματιά και πέφτει πολύ κράξιμο για την έκδοση του Κάκτου.

Προτείνουν όπως ο bnvdarklord εκδόσεις Αίολος, Ωρόρα και Locus-7 (του φραγκοφονιά)

[sqow0y.jpgszyko6.jpg9789607971166.jpg

 

Ωρόρα και Locus-7 είναι μάλλον ίδιες μεταφράσεις (Μπαλάνος)

 

(όλοι κράζουν τον Κάκτο, εγώ είμαι ο μαλάκας τώρα που βλέπω Χ.Β. Λάβκραφτ στην Ωρόρα; ούτε το όνομά του δεν ήξεραν να γράψουν; )

Επεξ/σία από Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 21 Ιανουαρίου μέχρι 9 Φεβρουαρίου έχει παζάρι βιβλίου στην Κλαυθμώνος με πολύ χαμηλές τιμές.Βιβλία με 0,50 ευρω.

Link

 

To link ειναι περσινό, αλλα από 20/01 - 08/02 γινεται και φετος απο οτι ειδα στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς για το Το ΄΄Έπος της Γαιοθάλασσας΄΄ ? Από πόσα βιβλία αποτελείται? 5 ή 6 είναι ?

Είχα την εντύπωση ότι ήταν 5 αλλά κάπου διάβασα ότι είναι 2 τριλογίες.

Σκέφτομαι να το ξεκινήσω . ¨Εχει κανείς εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει κανείς σας σε αυτό το παζάρι? Αν ναι, έχει όλων των ειδών βιβλία? Πχ. "Γαιοθάλασσα" (που αναφέρθηκε και παραπάνω) και παρόμοια θα έχει? Επίσης,έχει και καινούρια? (2010-11)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...