Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ έχω την έκδοση του Στοχαστή:

 

dracula.bmp

Η μετάφραση της Ανέττας Καπόν είναι πολύ καλή. Είναι όντως αρκετά περιγραφικός φίλε, σε βάζει στο κλίμα αργά και σταθερά, ώσπου βρίσκεσαι στην πυκνή ατμόσφαιρα της εποχής και των βαμπίρ...Φτάνει μόνο να σου πω πως δεν γίνεται αφήγηση της ιστορίας αλλά «παράθεση της αλληλογραφίας» των πρωταγωνιστών.

 

από την άλλη έκδοση (Λυχνάρι) πρέπει να λείπουν κάποια πράματα, να έχει συντομεύσεις.

 

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, κυρίως τώρα, για τις χειμωνιάτικες νύχτες...

 

Εγώ ξεκινήσα να το διαβάζω μετά απ' το απογοητευτικό Φράνκενσαϊν (το οποίο άφησα και στη μέση) και ήμουν καχύποπτος αλλά τελικά αποδείχθηκε φανταστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν τις ξέρω τις εκδόσεις αυτές (μόνο στα Αγγλικά το έχω διαβάσει, πριν από 15+ χρόνια, άρα σελίδες δε θυμάμαι ούτε για αστείο) αλλά δεν είναι παράξενο να υπάρχουν διαφορές στον αριθμό των σελίδων. Έχει να κάνει με μέγεθος σελίδας, μέγεθος γραμματοσειράς, περιθώρια.

 

Επίσης, η έκδοση του Στοχαστή περιλαμβάνει βιβλιογραφία και επίλογο, άρα αυτόματα αυξάνονται οι σελίδες.

 

Η έκδοση της DeAgostini Hellas (2006, εκτός κυκλοφορίας) έφτανε στις 591 σελίδες. Η έκδοση του Λιβάνη (1992) ήταν 471 σελίδες. Πάλι έχει να κάνει με μέγεθος σελίδας και γραμματοσειρά (κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τρελή διαφορά στην τιμή. Το Λυχνάρι είναι στο 1/4... Θα το δώ live σε κανα βιβλιοπωλείο γιατι παίζει τα γράμματα να θέλεις μεγενθυντικό φακό και το χαρτί να είναι εφημερίδα. Αλλα ότι και να είναι 5 € έχει. Άν έχει κανένας την έκδοση του Λυχνάρι να μας πεί γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαίνεται από το site που έδωσες τους συνδέσμους, έχουν διαφορετικές διαστάσεις (21x14, 19x12) οπότε σίγουρα και η γραμματοσειρά θα είναι πιο μικρή στην έκδοση από Λυχνάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μυθιστόρημα στον Στοχαστή φτάνει μέχρι τη σελίδα 383 και έχει αρκετά μικρό μέγεθος γραμματοσειράς.

 

Είναι ΠΟΛΥ πιθανό στην φθηνιάρικη έκδοση του Λυχναριού να έχει συντομεύσεις, το συνηθίζουν σε αυτά τα παλιά έργα, πάρε παράδειγμα βιβλία του Ιουλίου Βερν (ίσως επειδή είναι πάμπλικ ντομέιν και κάνουν ότι γουστάρουν). Δεν έχω διαβάσει την έκδοση του Λυχναριού αλλά κοίτα μόνο το εξώφυλλο για να σε προϊδεάσει για την ποιότητα: έχει τον Κρίστοφερ Λη...

 

Άλλωστε στην έκδοση του στοχαστή έχει μία σημείωση του εκδότη όπου και γράφει:Η μετάφραση έγινε από το πρωτότυπο. Το κείμενο είναι ολόκληρο και χωρίς συντομεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα 250 σελίδες είναι... Με χαλαρό βραδινό διάβασμα βγαίνουν γύρω στις 70 την φορά.

 

Για πές κάτι παραπάνω για το βιβλίο. Είναι αρκετά περιγραφικός (εμένα μ'αρέσει να μ,ου περιγράφει τα πάντα, απο τα σοκάκια μέχρι τον τύπο της κουρτίνας στο δωμάτιο του Δράκουλα);;;; Μην μου πέις οτι είναι παιδικό; Γενικά πές ότι σου έρχεται, αφου το έχεις και φρέσκο.

 

454 σελίδες είναι το δικό μου, στα Αγγλικά. Penguin Classics.

Είναι αρκετά περιγραφικος ναι, κι πολύ ενδιαφέρον τρόπος γραφης. Όλη η ιστορία περιγραφετε μέσα από journal entries, γράμματα κτλ των χαρακτήρων.

Δεν είναι παιδικό όχι, αντιθέτως ειναι αρκετά dark και ατμοσφαιρικό.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αγόρασα το δανείστηκα.Είναι ανούσιο-είμαι ευγενική.Το μυστικό είναι πως όταν σκεφτείς κάτι και πιστέψεις πως θα γίνει πραγματικότητα, τότε αυτό αργά ή γρήγορα θα γίνει.Ναι καλά,κάτι σαν την προσευχή,ο Θεός,το σύμπαν,τα άστρα κλπ θα κάνουν αυτό που θέλεις.Μπούρδες αν μου επιτρέπεις γιατί καλλιεργεί την λογική ότι άκοπα μπορείς να αποκτήσεις ότι επιθυμείς,αρκεί να το ζητήσεις με πάθος και..θα το λάβεις.

 

Μηλάς για τον αλχημιστή ή το μυστικό;

 

Κάποιος να σκοτώσει την αργεντίνικη ντροπή της λογοτεχνίας και όλες τις γκόμενες και τους ψευτοδιανοούμενους που τον πιστεύουν και τον ακολουθούν.

 

Θάνατο στον Κοέλιο, εχθές, και στους υποστηρικτές του, είναι χειρότεροι από τους τουλιμπάν.

 

Φαντάζομαι μλάς για τον αλχημιστή μιας και είναι το πιο διαδεδομένο βιβλίο του.

Το διάβασες το βιβλίο ή απλά σου τι δίνει η ερμηνία που του προσάπτουν όσοι σου μίλησαν για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαπίστωσες; Οταν το είχα πρωτοδιαβάσει μου είχε αρέσει πολύ και μου έκαναν εντύπωση αυτά που έλεγε, όπως και στο 5ο βουνο αλλά ήμουν μικρός 12-13, αργότερα στα 20 έτυχε να ξαναδιαβάσω τον Αλχημιστή και διαπίστωσα ότι λέει Μπουρδες ο Κοελιο παρόλο που η φράση που έχει απομονωθεί και επαναλαμβάνει και ο ιδιος ο συγγραφέας σε καθε ευκαιρία "Αν θελεις κατι πολύ το σύμπαν συνωμοτεί για να το πετύχεις" δεν εκφράζει απολυτα αυτό που θελει και ο ιδιος ο Κοελιο στο βιβλίο, παρολα αυτά δεν απέχει ιδιαιτερα από το κ΄υριο νόημα της.

Καλο το βιβλίο για να ενθαρύνει κάποιον και ευκολοδιάβαστο ακομα και από παιδάκια του δημοτικου αλλά ως εκει, η ζωή η ιδια έχει καταρρίψει και το κανεις σε καθε ευκαιρία το πολυσυζητημένο ρητο..

Αντιθετα βρισκω πολύ ωραιο το περιεχόμενο των βιβλίων του Μπουκαι και πολύ ομορφα δοσμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μπαμιοσύνη.

 

Ω θεοι τι πατατα αυτο το Ζαχιρ.

Και το αλλο το στις οχθες του ποταμου πιεδρα, πηγα κι εγω στον κηφισσο και εκλαιγα παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κοέλιο είναι οι Πυξ-Λαξ της λογοτεχνίας. Δηλαδή καλός είναι, μέχρι να μεγαλώσεις και να καταλάβεις πόσο εύκολο είναι να γράφεις το αυτονόητο και την μαλακία με όμορφα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω διαβάσει και συμφωνώ και με ινσομνιαΚ και την ερμηνεία που του προσάπτουν.

 

Mάλλον διαβάσαμε διαφορετικό βιβλίο τότε. Εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι ένα σωρό προβλήματα και δυσκολίες για να φτάσει στον τελικό στόχο του και το μόνο μύνημα που μου έμεινε, πέρα από την πολυ χρησιμοποιημένη φράση του συγγραφέα την οποία βλέπω από την μια ως ένα ειρωνικό σχόλιο από την άλλη σαν μια προτροπή για να μην παρετηθείς από τον στόχο σου, πιστεύοντας ότι ο στόχος του συγγραφέας ήταν η δεύτερη ερμηνεία, είναι τα γνωστά κοινότυπα οραματήσου, στόχευσαι, και ποτέ μην παραιτήσε, όλα θα πάνε καλά όσο έχεις τα μάτια σου ανοιχτά να αρπάζεις τις ευκαιρίες που συναντάς και να προσαρμόζεσαι στις νέες καταστάσεις.

 

εσύ πιο διάβασες;

 

Ο Κοέλιο είναι οι Πυξ-Λαξ της λογοτεχνίας. Δηλαδή καλός είναι, μέχρι να μεγαλώσεις και να καταλάβεις πόσο εύκολο είναι να γράφεις το αυτονόητο και την μαλακία με όμορφα λόγια.

 

μου αρέσει η παρομοίοση, δεν ξέρω αν συμφωνώ ακόμα.

Μου αρέσουν τα ελαφριά αναγνώσματα και τραγούδια, δεν βλέπω κάτι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μην ανησυχείς, μπορεί να φας πολλά σκατά, αλλά ο στόχος σου είναι πάντα ρεζερβέ".

Γενικά, την Καινή Διαθήκη σε ροζ χρώμα, χωρίς τις σφαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...