Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι στην Κενή λέει στα περισσότερα κομμάτια να είναι οι γυναίκες σκλάβες των ανδρών, οτι οι γκεη πρεπει να πάνε στην πυρά και οτι η παναγία είναι παρθένα, που μπδγ αυτό κατατάσσει τον Ιωσήφ ανώτερο του Αυνάν στο θέμα.

Επίσης έχει κατι αναφορές στην αποκάλυψη για την πόρνη τη Βαβυλώνα τη μεγάλη αλλά θα το πάρω σαν αλληγορία και πρώιμο ιλουζιονιστικό εξπρεσσιονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μην ανησυχείς, μπορεί να φας πολλά σκατά, αλλά ο στόχος σου είναι πάντα ρεζερβέ".

Γενικά, την Καινή Διαθήκη σε ροζ χρώμα, χωρίς τις σφαγές.

 

κάτι σου ξέφυγε, πουθενά δεν δίνοντε εγγυήσεις ότι ο στοχος σου είναι ρεζερβέ αντιθέτος στο τέλος του δρόμου του δεν βρίσκει αυτό που ψάχνει και χρειάζεται να καπηλευτεί το όνειρο ενός άλλου για να επιτύχει τον στόχο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει διαβάσει κανείς αυτό το βιβλιαράκι;;;; <<Millennium: The End of the World>> Ο συγγραφέςα απο ότι βλέπω έχει πάρει κάποιες διακρίσεις για το ιστορικό του έργο και τα έργα του έχουν αρκετά καλές κριτικές. Το βιβλίο του τυχαία έπεσε στα χέρια μου. Κλασσικά ο πατέρας μου έσκασε μύτη με μία στοίβα βιβλία. Ο Σκλαβενίτης κάποιες μέρες βγάζει κάποια βιβλία στα 5 € (κι αν ασκεφτείς οτι το συγκεκριμένο έχει 28€ στα βιβλιοπωλεία, τότε είναι καλή προσφορά. Επίσης επειδή έχω περάσει κι εγώ μία βόλτα, τα βιβλία που βγάζει σε προσφορά κάποια είναι διαμαντάκια.)

 

Καλα λογικά θα το διαβάσω ούτε ή αλλος αλλα σε περίπτωση που είναι μούφα να διαβάζω τίποτα άλλο μωρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλια σε στυλ οπως το A game of thrones, Lords of the rings ή οτι αλλο παρομοιο ξερετε. Με καστρα δηλαδη, ιπποτες, μαγεια (αν υπαρχει, αν οχι δεν πειραζει)κλπ.

 

Edit: Ξεχασα να αναφερω να ειναι μεταφρασμενα στα Ελληνικα. :)

 

Edit2: Ευχαριστω που το μεταφερατε στο σωστο μερος. Τωρα ειδα και εγω οτι υπαρχει κατι σχετικο για βιβλια. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε ευκολάκι μας έβαλες. Εγγύηση, σε όσους έχω προτίνει αυτήν την σειρά με ευχαριστούν κάθε φορά που με βλέπουν και ας έχουν περάσει χρόνια (η υπερβολή στο αποκορύφωμα της, πλάκα κάνω αλλα πραγματικά έχουν τρελαθεί)

 

Ο τροχός του Χρόνου του Robert Jordan. Στα ελληνικά τα μεταφράζουν και τα εκδίδουν οι εκδόσεις "Φανταστικός κόσμος"

Για να μην μπερδευτείς πως πάνε, να ξέρεις οτι όλα τα βιβλία αποτελούνται απο δύο τόμους, κάθε βιβλίο έχει τέλος αλλα το ένα είναι συνέχεια του άλλου (Δηλάδή κάθε βιβλίο έχει μία ιστορία η οποία ολοκληρώνεται με το τέλος των δύο τόμων αλλα η κεντρική ιστορία της σειράς συνεχίζεται στα επόμενα βιβλία. Με λίγα λόγια είναι μία μεγάλη ιστορία 13-14 δεν θυμάμαι βιβλίων).

Το πρώτο βιβλίο είναι ο "Οφθαλμός του Κόσμου" Διάβασε τον ένα τόμο και άμα δεν σου αρέσει παράτα το. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση.

 

Υ.Γ. Παίζει να με καράξουν αλλα εγω θα το πώ. Εγω τον Τόλκιν τον λατρέυω γιατι είναι ο συγγραφέας που με μύησε στην λογοτεχνία γενικότερα όταν ήμουν ένα μικρό παιδαρέλι 8 χρονών (Ακόμα τον διαβάζω και ακόμα με ταξιδεύει) και δύσκολα θα βρεθέι κάποιος με τέτοια παιδία που θα ασχοληθεί με την μυθοπλασία. ΑΛΛΛΑ τον Robert Jordan τον θεωρώ εξίσου χαρισματικό. Μπορεί να μην φθάνει τον Τόλκιν αλλα είναι κοντά, σαν ένας πολυ καλός μαθητής του καθηγητή Τόλκιν. Please μην με πυροβολήσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα εισαι καλα για την αμεση βοηθεια και για το χρονο σου. Ειναι πολλα τα βιβλια αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι προβλημα (μονο χρηματικο ισως... ^_^) Θα τα κοιταξω.

 

Και οποιος αλλος θελει να προτεινει κατι εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν την διαβάζεις σε έναν χρόνο την σειρά. Εγω για παράδειγμα διαβάζω 2 τόμους τον χρόνο (γιατι θέλω να διαβάζω και άλλα εντελώς διαφορετικά) και είμαι στο 8ο βιβλίο. Εγω σκέψου αυτήν την σειρά την διαβάζω απο την 3η Γυμνασίου και τώρα είμαι 5 έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ατελειωτο εχει δηλαδη ε? Χαχχα.

 

Ναι, δεν την διαβαζεις σε ενα χρονο. Μονο ο Stephen King που λεει στο βιβλιο του ''περι συγγραφης'' οτι ειναι αργος αναγνωστης και οτι διαβαζει μονο 70-80 βιβλια το μηνα... :-D

 

Eδω λεει πως: ''άφησε την πένα μαζί με την τελευταία του πνοή, στις 16 Σεπτεμβρίου του 2007, κατά τη συγγραφή του δωδέκατου και τελευταίου τόμου του Τροχού του Χρόνου.''

 

Δηλαδη δεν τελειωσε το εργο τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλια σε στυλ οπως το A game of thrones, Lords of the rings ή οτι αλλο παρομοιο ξερετε. Με καστρα δηλαδη, ιπποτες, μαγεια (αν υπαρχει, αν οχι δεν πειραζει)κλπ.

 

Καμια ακομα προταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...