Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα πηγα σημερα μια βολτα και επεσα μπροστα σε Παπασωτηριου και μετα σε public και κοιταξα.

 

Ειχαν και τα βιβλια απο τον Robert Jordan που μου προτινες RottenLungs αλλα διστασα να παρω το πρωτο μιας και ειδα ποσα πολλα ειναι.

 

Επισης διστασα στο να παρω το πρωτο βιβλιο μιας πολυ καλης σειρας του Raymond Feist που διαβασα παρα πολυ καλα σχολια σε διαφορα φορουμ και οτι τα βιβλια του ειναι πολλα αλλα τα κανει σαν τριλογιες ωστε να υπαρχει ενα τελος και να μην κουραζει τον αναγνωστη. Ουτε τον Μαγο πηρα ομως μιας και εκει μου ειπε ο πωλητης οτι ενω διαβαζει χρονια τετοια βιβλια και σπανια αφηνει βιβλιο, αυτο το παρατησε. Βεβαια μου ειπε και ο ανρθωπος οτι ειναι προσωπικη του γνωμη αλλα ενταξει ηθελα να το ψαξω λιγο.

 

Απο Τολκιν μετα που ειδα, εχοντας διαβασει το Χομπιτ παλια και λιγο το πρωτο απο τον αρχοντα (μετα ειδα τις ταινιες και μου εφυγε το ενδιαφερον να τα διαβασω) ειδα οτι ειχε ενα βιβλιο το ''Ατελειωτες ιστοριες'' που δεν μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση αλλα ειχε και ενα που μου το προτινε και ο πωλητης ''Τα παιδια του Χουριν'' το οποιο δεν πηρα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα.

 

Ακομα ειδα και τα Game of Thrones απλα δεν ξερω αν θελω να τα διαβασω λογω του οτι βλεπω μαζι με την κοπελα τη σειρα και δεν ξερω αν μετα θα εχω ενδιαφερον να την δω...(τη σειρα... :-D)

 

Τελικα αυτο που πηρα ειναι το ''Οι στριγκλες'' απο τον συγγραφεα Τerry Pratchett. To βιβλιο μου το προτινε ο πωλητης σαν ωραιο και με πολυ γελοιο και ευτυχως εκανα καλα μαλλον που το πηρα, μιας και βλεπω παρα πολυ θετικα σχολια στα διαφορα sites.

Nα φανταστω οτι το παιχνιδι που ειχα παιξει μικρος, το discworld 2 βασιζεται στον κοσμο του? Ετσι μοιαζουν και τα σκιτσα στο εξωφυλλο απο τις στριγκλες που πηρα. Ιδιο στυλ σχεδιασμου οπως το discworld 2 που ειχα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κρίμα που δεν με άκουσες. Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα παράταγες ότι άλλο κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο μέχρι να τέλειωνες όλο το βιβλίο.

 

Πραγματικά το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρώ στην σειρά που σου πρότινα είναι το γεγονός οτι μου πιάνει πολυ χώρο στην βιβλιοθήκη... Τίποτα άλλο.

 

Την επόμενη φορά!!!

 

Υ.Γ. Μην μου πείς οτι το πήρες με τιμή καταστήματος 18 €... ΑΚόμα και ο εκδοτικός οίκος το δίνει σε προσφορά 9€. Μην πηγαίνετε στο public για να αγοράζεται βιβλία. ΜΟΝΟ για να βλέπετε βιβλία και μετά πάρτε τα πο κανα e-shop ή τόσα άλλα που τα έχουν πολυ πιο φθηνά απο το public. Εδώ το έπερνες μαζί με μεταφορικά 9,40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Επισης διστασα στο να παρω το πρωτο βιβλιο μιας πολυ καλης σειρας του Raymond Feist που διαβασα παρα πολυ καλα σχολια σε διαφορα φορουμ και οτι τα βιβλια του ειναι πολλα αλλα τα κανει σαν τριλογιες ωστε να υπαρχει ενα τελος και να μην κουραζει τον αναγνωστη. Ουτε τον Μαγο πηρα ομως μιας και εκει μου ειπε ο πωλητης οτι ενω διαβαζει χρονια τετοια βιβλια και σπανια αφηνει βιβλιο, αυτο το παρατησε. Βεβαια μου ειπε και ο ανρθωπος οτι ειναι προσωπικη του γνωμη αλλα ενταξει ηθελα να το ψαξω λιγο.

 

Απο Τολκιν μετα που ειδα, εχοντας διαβασει το Χομπιτ παλια και λιγο το πρωτο απο τον αρχοντα (μετα ειδα τις ταινιες και μου εφυγε το ενδιαφερον να τα διαβασω) ειδα οτι ειχε ενα βιβλιο το ''Ατελειωτες ιστοριες'' που δεν μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση αλλα ειχε και ενα που μου το προτινε και ο πωλητης ''Τα παιδια του Χουριν'' το οποιο δεν πηρα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα. [...]

 

Κρίμα που δεν πήρες ούτε το βιβλίο του Raymond E. Feist. Έχω διαβάσει τα 4 βιβλία της σειράς του "The Riftwar Saga", τα 4 βιβλία της σειράς του "Serpentwar Saga" και ξεκίνησα και το πρώτο (από τα τρία) του "Conclave of Shadows" (όλα από εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ). Παρόλο που δεν είμαι fan της ηρωικής φαντασίας, δεν απογοητεύτηκα ποτέ από τα βιβλία του Feist. Ρίσκαρα με την αγορά των δύο πρώτων του Riftwar Saga (Ο Μάγος 1 και 2), αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό. Τα βιβλία είναι ευανάγνωστα, οι χαρακτήρες αναπτύσσονται ικανοποιητικά, ενω το "happy end" δεν είναι δεδομένο... Να παρατηρήσω ότι υπάρχει μια χαλαρή σύνδεση μεταξύ των σειρών (sagas), αλλά αν, για παράδειγμα, ξεκινήσεις από το Serpentwar Saga, οι αναφορές που κάνει στα γεγονότα του Riftwar Saga είναι επικουρικές, κοινώς δεν επιρεάζουν την εξέλιξη της ιστορίας, ούτε η κατανόηση της ιστορίας επιρεάζεται από πρότερη γνώση των γεγονότων στο Riftwar Saga.

 

Έχω την εντύπωση ότι το βιβλίο "Τα παιδιά του Χούριν", υπάρχει ως ιστορία στο "Σιλμαρίλιον" (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Οπότε, θα πρότεινα να έπαιρνες το "Σιλμαρίλιον" (και καλό κουράγιο με τα ονόματα...!). Το βιβλίο "Ατελείωτες Ιστορίες" δεν συστήνεται για εισαγωγή στον κόσμο της Μέσης Γης/βιβλιογραφία του Τόλκιν σχετική με τον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών". Ο λόγος είναι ότι στο βιβλίο, περιέχονται ιστορίες που προσπαθούν να "μπαλώσουν" κενά ή να εξηγήσουν εκτενέστερα γεγονότα που στον "Άρχοντα" θεωρούνται τετελεσμένα, οπότε, για να διαβάσεις τις "Ατελείωτες Ιστορίες" θα πρέπει να έχεις διαβάσει τουλάχιστον τα "Σιλμαρίλιον", "Χομπιτ" και "Άρχοντας των Δαχτυλιδιών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Τελικα αυτο που πηρα ειναι το ''Οι στριγκλες'' απο τον συγγραφεα Τerry Pratchett. To βιβλιο μου το προτινε ο πωλητης σαν ωραιο και με πολυ γελοιο και ευτυχως εκανα καλα μαλλον που το πηρα, μιας και βλεπω παρα πολυ θετικα σχολια στα διαφορα sites.

Nα φανταστω οτι το παιχνιδι που ειχα παιξει μικρος, το discworld 2 βασιζεται στον κοσμο του? Ετσι μοιαζουν και τα σκιτσα στο εξωφυλλο απο τις στριγκλες που πηρα. Ιδιο στυλ σχεδιασμου οπως το discworld 2 που ειχα παιξει.

 

To "Οι Στρίγλες" (Wyrd Sisters)είναι το έκτο βιβλίο της σειράς Discroworld (39 στο σύνολο, δεν ξέρω όμως πόσα έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά). Όπως σωστά υπέθεσες, στη σειρά αυτή βασίζονται και τα τρία παιχνίδια (Discworld 1 και 2 και το -ανώτερο των τριών imho- Discworld Noir.

 

Το θετικό με τη σειρά είναι πως δε χρειάζεται να έχεις διαβάσει τα βιβλία με τη σειρά προκειμένου να κατανοήσεις τι συμβαίνει (σε αντίθεση με κλασικές τριλογίες, όπως ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, που ανήκουν όμως σε άλλη κατηγορία) αν και οι αναφορές σε προηγούμενα (και, σε ορισμένες περιπτώσεις, επόμενα) γεγονότα είναι πάμπολλες.

 

Επίσης πέτυχα προ μηνός στο Star μια ταινία βασισμένη στα δύο πρώτα (σε σειρά έκδοσης, η χρονολογία των βιβλίων στη βάση των γεγονότων που διαδραματίζονται στον κόσμο του Discworld είναι ελαφρώς διαφορετική) βιβλία της σειράς και ήταν αρκετά καλή (σε ορισμένα σημεία πολύ καλή) δεδομένης και της δυσκολίας να μεταφερθούν ορισμένα πράγματα από το γραπτό λόγο σε εικόνα -συν του ότι το "Βρετανικό" χιούμορ κυριαρχεί και πρέπει να αρέσκεται κανείς σε αυτό για να εκτιμήσει την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Raymond E. Feist αλλά μάλλον μέτρια θα τα χαρακτήριζα.

Πολύ καλύτερα (κατά την γνώμη μου) είναι τα βιβλία του Robert Jordan. Η σειρά θέλει άλλο 1 βιβλίο για να τελειώσει, με την συνδρομή του Brandon Sanderson. Πολύ καλός συγραφέας επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Rottenlungs...

 

Ισως την επομενη φορα να παρω το πρωτο βιβλιο του Robert Jordan... :)

 

Το βιβλιο το πηρα στα 7,90 και ελεγε απο πισω τιμη εκδοτη 18 και δικη μας τιμη 7,90. Φυσικα Παπασωτηριου. Απο το public δεν πηρα τιποτα γιατι ηταν και πανακριβο αναμεσα σε αυτα τα 2 μαγαζια. Δηλαδη τα παιδια του Χουριν στο public ειχε 25 και στον Παπασωτηριου 16.

 

@wizzy

 

Ισως να παρω το μαγος καποια στιγμη απλα περιμενω λιγο...Ειναι και καλο οπως ειπα πιο πανω το οτι τα σπαει σε τριλογιες τα βιβλια του, κατι που ειναι καλο για εμενα.

 

Συμφωνα με αυτα που ειπαμε με τον υπαλληλο, τα παιδια του Χουριν, τoν ρωτησα αν θα εχουν μεσα χαρακτηρες που ξερω και μου ειπε οτι αν ειχα διαβασει το σιλιμαριλιον θα ηξερα καποιους ενω τωρα οχι ή ισως κανα δυο μονο. Μου ειπε οτι το Χουριν το θεωρει πολυ καλο και το Σιλιμαριλιον οτι ειναι κουραστικο απο την αποψη οτι πρεπει να γυριζεις σελιδες πισω ωστε να θυμηθεις ονοματα, καταστασεις κλπ.

 

@Snoob

 

Καλο αυτο που δεν χρειαζεται δηλαδη να τα διαβασω με τη σειρα γιατι ειδα πως οντως δεν πηρα το πρωτο και λιγο αγχωθηκα αλλα ενταξει. Θα κοιταξω μηπως βρω και την ταινια..

 

@kostas_dr

 

Η σειρα στα ξενα εχει τελειωσει αν δεν κανω λαθος, εχει βγει δηλαδη και το τελευταιο αλλα στα αγγλικα μονο. Δεν εχει μεταφραστει ακομα. Νομιζω ετσι που ειπε ο υπαλληλος και νομιζω ακομα πως που το εδειξε το αγγλικο βιβλιο που ειναι το τελευταιο και ειναι απο τον Brandon Sanderson.

 

Ακομα απο αυτον βρηκα και αυτη τη σειρα αλλα δεν ηξερα να την παρω ή οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει και τα 3 βιβλία (στα αγγλικά). Είναι πολύ ωραία Στρατηγέ!

Εδώ τα έχουν πολύ ακριβά (πως το έπαθαν). Έχω και το 1 τόμο της 2ης τριλογίας.

Εμένα με ικανοποίησε.

 

Μόλις είδα ότι ο 15ος και τελευταίος τόμος του Robert Jordan και του Brandon Sanderson βγαίνει τον Νοέμβριο του 2012 (στο Amazon.co.uk) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε αυτά αναφέρομαι. Είναι τριλογία. Στα ελληνικά κόψαν το κάθε βιβλίο σε 1ο και 2ο τόμο.

 

Πολυ κακο trend αυτο ομως. Ειναι που ειναι ακριβα λογω μεταφρασης, με αυτην την τακτικη εκτοξευεται η τιμη του καθε βιβλιου.

 

stratigos24 αν σε ενδιαφερει η high-fantasy λογοτεχνια, θα σου προτεινω και τα βιβλια των Forgotten Realms.

Μια καλη σειρα για να αρχισεις ειναι οι περιπετειες του Drizz't απο τον R.A. Salvatore.

http://www.anubis.gr/kosmoi.asp?KID=2&SRT=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να σου πω λεπτομέρεις; Ένας κόσμος μεσαιωνικός χωρίς τεχνολογία που ηφαίστεια συνεχώς είναι σε δράση, και στάχτη πέφτει παντού. Υπάρχει λόγος γι΄αυτό. Υπάρχει ένας πανίσχυρος Ηγεμόνας και το πρώτο βιβλίο είναι η προσπάθεια για να τον ανατρέψουν. Ο κόσμος είναι χωρισμένος σε δύο τάξεις (αριστοκρατία και εργάτες). Δεν υπάρχει μαγεία με την ευρεία έννοια του όρου αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν κάποιες υπερφυσικές ιδιότητες ή συνδυασμό αυτών.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω. Κοίτα αν θες και στην Wikipedia.

Όλη η τριλογία είναι πολύ καλή και κάθε βιβλίο στο τέλος έχει μια ανατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MementoMori..

 

Ναι, τα ειδα και αυτα τα βιβλια στο βιβλιοπωλειο. Θα τα εχω υπ'οψην. Σε ευχαριστω.

 

@kostas_dr..

 

Θα ψαξω και στο ιντερνετ. Οχι δεν θελω λεπτομεριες. Απλα αν ειναι με καστρα κλπ θελω να μαθω.

 

Απο οτι βλεπω και στο ιντερνετ, οντως θεωρειται καλη σειρα και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και μερικά ακόμα ανεξάρτητα βιβλία του Brandon Sanderson.

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, αγόρασε τα βιβλία απ' το Amazon.

Εγώ αυτό έκανα. Τα βιβλία στην Ελλάδα έχουν εξωφρενικές τιμές σε σχέση με το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...