Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Η 32η Γιορτή Βιβλίου θα γίνει στον πεζόδρομο της οδού Ερμού (από το σταθμό του Θησείου έως την Πειραιώς) από 14 έως 25 Μαϊου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προχθές πέτυχα το microserfs (Κάντε κλικ στο εξώφυλλο και μετά first pages για να διαβάσετε ένα δείγμα) του Douglas Coupland -αυτός που έγραψε το generation x, η ζωή μετά το θεό κλπ- και μπορώ να πω ότι σε μια δυομισάωρη διαδρομή με το κτελ κύλησε ωραία σχεδόν μέχρι τη μέση. Ευχάριστο βιβλιαράκι, κλασικό δείγμα Coupland αναφορικά με το χιούμορ και τη γραφή γενικότερα: βιβλίο για διαδρομές, παραλία και νερντζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προχθές πέτυχα το microserfs (Κάντε κλικ στο εξώφυλλο και μετά first pages για να διαβάσετε ένα δείγμα) του Douglas Coupland -αυτός που έγραψε το generation x, η ζωή μετά το θεό κλπ- και μπορώ να πω ότι σε μια δυομισάωρη διαδρομή με το κτελ κύλησε ωραία σχεδόν μέχρι τη μέση. Ευχάριστο βιβλιαράκι, κλασικό δείγμα Coupland αναφορικά με το χιούμορ και τη γραφή γενικότερα: βιβλίο για διαδρομές, παραλία και νερντζ.

 

Πριν τέσσερα - πέντε χρόνια, είχα προσπαθήσει να διαβάσω το All Families Are Psychotic του Copland. Δεν ξέρω, δεν μου κάθισε καλά, δεν το είδα με καλό μάτι, πάντως ακόμα είναι στη βιβλιοθήκη μου και με κοιτάει με παράπονο. Υπόσχομαι να το ξαναδώ με περισσότερη στοργή και προδέρμ...

 

... αφού τελειώσω δύο βιβλία του εξαιρετικού Christopher Hitchens: το God Is Not Great (που μόλις άρχισα) και το No One Left To Lie To: The Triangulations of William Jefferson Clinton (που έπεται).

 

Παρεμπιπτόντως, για τους διαβάζοντας αγγλικά και μελετούντας σύγχρονη ιστορία συστήνω ανεπιφύλακτα δύο άλλα μικρά αλλά ζουμερά βιβλία του Hitchens που διάβασα και κατευχαριστήθηκα:

 

- Το Τhe Trial Of Henry Kissinger (ένα κατηγορώ για τον περιβόητο Υπουργό Εξωτερικών του Nixon και αρχιτέκτονα, μεταξύ άλλων, της τουρκικής επέμβασης στην Κύπρο και της δημιουργίας Μπανανιών στη Λατινική Αμερική)

και

- Το Τhe Missionary Position: Mother Theresa In Theory And In Practice (μία πολεμική για την "αγία" της Καλκούτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά, με ρήμαξες κύριε σούπερ μοντ. Έχω ήδη μια στίβα για την πτυχιακή που με κοιτάει με παράπονο, μία λίστα που καθημερινά συμπληρώνεται και με κοιτάει με παράπονο, και γενικά σκατά.

 

Ο Coupland ούτε εμένα με είχε ενθουσιάσει, το generation x ίσως θα ξεχώριζα από τα βιβλία του (το παραπάνω με τη μαηκροσοφτ δεν κρίθηκε ακόμη ολοκληρωτικά μιας που δεν το διάβασα όλο), κι αυτό με ενδοιασμούς. Αλλά είναι ευχάριστα, όπως ένα επεισόδιο ally macbeal μετά από μία εβδομάδα-αφιέρωμα στον ταρκόφσκυ.

 

Ίσως για κάτι πιο βαρύ θα πρότεινα το stasiland το οποίο πραγματεύεται ιστορίες πίσω από το τείχος του Βερολίνου.

 

Τέλος, από ιστορικά-πολιτικά στην Ελλάδα του '60, μιας που λόγω πτυχιακής επικεντρώθηκα στη συγκεκριμένη περίοδο, είναι εξαιρετικό το δίτομο Πολιτική δολοφονία-Θεσσαλονίκη '48 και '63 του Κώστα Παπαϊωάννου καθώς και το Πολύ βούτυρο στο τομάρι του σκύλου του Σκαμπαρδώνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Ίσως για κάτι πιο βαρύ θα πρότεινα το stasiland το οποίο πραγματεύεται ιστορίες πίσω από το τείχος του Βερολίνου.

 

Τέλος, από ιστορικά-πολιτικά στην Ελλάδα του '60, μιας που λόγω πτυχιακής επικεντρώθηκα στη συγκεκριμένη περίοδο, είναι εξαιρετικό το δίτομο Πολιτική δολοφονία-Θεσσαλονίκη '48 και '63 του Κώστα Παπαϊωάννου καθώς και το Πολύ βούτυρο στο τομάρι του σκύλου του Σκαμπαρδώνη.

 

Δυστυχώς είμαι κολλημένος σε παλαιότερες εποχές, όσον αφορά την ιστορία. Σήμερα (ψωνίζοντας για τα γενέθλια του πατέρα μου) μου γυάλισε και αγόρασα το "Ανάμεσα Σε Δύο Κόσμους: Η κατασκευή του οθωμανικού κράτους" από τις πάντα προσεγμένες εκδόσεις του ΜΙΕΤ. Να δω πότε θα το διαβάσω βέβαια, πέραν από τα παραπάνω βιβλία που προ-ανέφερα έχω κι άλλα στην waiting list - με πρώτο-πρώτο το Τhe Crying of Lot 49 του Pynchon, το οποίο ακόμα περιμένει... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Μάσκες Των Πεφωτισμένων άκουσα ότι έχει καλές κριτικές θα το δω κάποια στιγμή όταν προλάβω

 

(έχω κολήσει αυτές τις ημέρες με πολλά ξενύχτια για το BLOG που φτιαχνω για όλα τα σπάνια Ελληνικά έντυπα από το 1860-1899 στις αγαπημένες σελίδες φυσικά και το insomnia.gr ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα βιβλίο το ''Μπαρούτι και μέλι''.

Χτες,γινόταν μια παρουσίαση του ενλόγω βιβλίου.

Επειδή -όπως είναι αναμενομενο- πήραμε ένα βιβλίο, είμαι περίεργη για να μάθω εντυπώσεις και κριτική του συγκεκριμένου βιβλίου,ώστε να ξέρω αν θα αξίζει να το διαβάσω ή όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς υπ' όψιν του αυτά τα βιβλία;

Το κεντρικό link του εγχειρήματος είναι εδώ.

 

Το ανακάλυψα αργά και οι παρουσιάσεις έχουν τελειώσει :-( (μα τι σόι προώθηση κάνουν ή εγώ είμαι στον κόσμο μου; ) και πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στις freepress ρωτάω εδώ μήπως κανείς ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει κάποιο από τα βιβλία (plz plz plz).

 

:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία Σαβουαρ βιβρ υπάρχουν από διάφορους συγγραφείς και από διάφορες εκδόσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, προς αυτούς που ξέρουν σχετικά.

 

Ποιάς έκδοσης και ποιού συγγραφέα θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα στον "Τελευταίο πειρασμό" και στο "Ο χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη, ποιό θα μου προτείνατε έτσι τώρα που έρχεται και πάσχα;

 

"Ο χριστός ξανά σταυρώνεται" νομίζω ότι θα σου και εσένα πιο "ανάλαφρο"

τα έχει όλα (χιούμορ, νόημα , συγκίνηση)

α...αν σε πρόλαβα...κάνει και για μετά το ΠΑΣΧΑ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Όχι στην παλιά πόλη" το έχει διαβάσει κανένας;

 

"Ελλάδα, σωτήριο έτος 2020 μ. Χ. Η επικράτηση μιας κάστας πολιτικών που πρεσβεύουν ένα κράμα νεοφιλελεύθερων και σοσιαλδημοκρατικών ιδεοληψιών, έχει αλλάξει ριζικά το πολιτικό τοπίο.

 

Η πολιτισμική ομογενοποίηση λυγίζει τις αντιστάσεις του μέσου πολίτη, οδηγώντας τον στην αδράνεια. Η χαλάρωση των ηθών και η εφαρμογή των θετικών διακρίσεων, οδηγούν στην απόλυτη φιλελευθεροποίηση των κοινωνικών σχέσεων και φέρνουν την ελληνική κοινωνία στο χείλος του γκρεμού.

 

Η πολυπολιτισμική κοινωνία, δείχνει να λυγίζει κάτω από το βάρος των ανομιών της και των αφύσικων και ανήθικων συμβάσεών της. Όμως, κάποιοι υπολόγιζαν χωρίς τη νεολαία, που ξεσηκώνεται, αντιδρώντας στο γκρέμισμα των εκκλησιών και στην εξάλειψη κάθε τι του ελληνικού.

 

Οι παλιοί τρόποι κερδίζουν οπαδούς και ο λαϊκός αυθορμητισμός επιστρέφει και ξεσπά, απειλώντας ως ασταμάτητος χείμαρρος το σύστημα, που κλυδωνίζεται. Την ίδια ώρα, ο πολιτικός ριζοσπαστισμός εξαπλώνεται και κερδίζει τις καρδιές και την ψυχή των νέων, των απόκληρων και των περιθωριοποιημένων, αλλά και όσων αδυνατούν να συμβιβαστούν με την κοινωνική εξαχρείωση και αναζητούν όραμα και ελπίδα.

 

Ο ήρωάς μας, έχοντας βρεθεί από το ζενίθ στο ναδίρ, δεν έχει πλέον τίποτε να χάσει. Από πετυχημένος επαγγελματίας και ομοτράπεζος του συστήματος, καταλήγει δραπέτης και άστεγος, ζώντας προσωρινά μια άσκοπη καθημερινότητα. Όμως, ξυπνάει από το λήθαργο, μαζεύει τα κομμάτια του και οργανώνεται στις γραμμές της «Μάχης», πολεμώντας για την Ελευθερία και γράφοντας το προσωπικό του έπος."

 

Πρέπει να είναι επικό από ότι διαβάζω στην περιγραφή!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...