Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον τελευταιο πειρασμο δεν τον λες και συναξαρι...

 

 

αλλα εχθρος δεν ηταν απλα δεν πηγαινε με την επισημη γραμμη.

Εγραψε με τον βίο του ένα αληθινό συναξάρι όμως .

‘‘Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω κι εγώ μια ευχή: σας εύχομαι να ’ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή, όσο είναι η δική μου και να ’στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ’’.

 

 

H οποία όμως δεν φάνηκε σε κανένα έργο του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με αυτά που γράφεις, αναρωτιέμαι εάν έχεις διαβάσει κάτι και βγάζεις τέτοια συμπεράσματα ή απλώς επαναλαμβάνεις κάτι που σου είπαν. :-)

 

Αλήθεια σε ποιό έργο του Καζαντζάκη φαίνεται ότι ήταν "φανατικός εχθρός του χριστιανισμού";

 

Και σε ποιό έργο του φαίνεται ότι ήταν "υποστηρικτής των κομμουνιστικών καθεστώτων";

 

Ανεξάρτητα εάν όντως ήταν ή όχι, δεν θυμάμαι να έχω αποκομίσει τέτοια εντύπωση. Αντιθέτως, ιδίως για τον πρώτο χαρακτηρισμό, θα έλεγα ότι ο Καζαντζάκης είναι υπερβολικά χριστιανός για τα γούστα μου...

 

Φυσικά και έχω διαβάσει τα περισσότερα έργα του Καζαντζάκη πριν αρκετά χρόνια βέβαια αλλά τώρα δεν θυμάμαι συγκεκριμένο χωρίο που να αναφέρεται υπερ του ρώσικου κομμουνιστικού καθεστώτος ή κατά του χριστιανισμού πάντως είναι διάχυτη μια αντιπάθεια προς τη θρησκεία στα περισσότερα κείμενα του (βλέπεις ήταν και οι επιρροές από Νίτσε).

Πάντως ότι ήταν μίλαγε θερμά υπερ του απολυταρχικού ρώσικου κομμουνισμού είναι γνωστό.

 

Βέβαια τα έργα του αποτελούν κορυφαίες δημιουργίες της ελληνικής διανόησης.

 

Επίσης σε όποιους αρέσουν τα ελληνικά μυθοστορήματα πρέπει να διαβάσουν αυτά που γράφτηκαν τη μεταμφυλιακή εποχή (δεκαετία '50 κυρίως), θα καταλάβεται ότι ενώ χώρες όπως η Γερμανία προσπαθούσαν να ρίξουν στη λήθη τα γεγονότα του πολέμου στην Ελλάδα προσπαθούσαν να θυμηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάζεστε. Ο Καζαντζάκης και τον Nietzsche θαύμαζε και τον Χριστό και τον Μωάμεθ και τον Σωκράτη και τον Λένιν -χωρίς να παίρνει το μέρος κάποιου αποκλειστικά, μιας και μιλάμε για τον άνθρωπο το επίπεδο της σοφίας του οποίου, του επέτρεψε να γράψει την Ασκητική.

 

Αν θέλετε να δείτε πλήρως τι άποψη είχε για τον καθένα από τους αποπάνω, οι οποίοι μεταξύ τους προφανώς και δεν εναρμονίζονταν στο σκεπτικό, διαβάστε τις Τερτσίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχω διαβάσει τα περισσότερα έργα του Καζαντζάκη πριν αρκετά χρόνια βέβαια αλλά τώρα δεν θυμάμαι συγκεκριμένο χωρίο που να αναφέρεται υπερ του ρώσικου κομμουνιστικού καθεστώτος ή κατά του χριστιανισμού πάντως είναι διάχυτη μια αντιπάθεια προς τη θρησκεία στα περισσότερα κείμενα του (βλέπεις ήταν και οι επιρροές από Νίτσε).

Πάντως ότι ήταν μίλαγε θερμά υπερ του απολυταρχικού ρώσικου κομμουνισμού είναι γνωστό.

Σε αυτό το μέρος του post σου είσαι εντελώς φάουλ .

 

Δεν αναφέρεται πουθενά , σε κανένα έργο του (ούτε καν στα ... γράμματα προς τη Γαλάτεια) υπέρ του απολυταρχικού ρώσικου κομμουνισμού .

 

Το ότι αντιλαμβανόταν διαφορετικά τον θεό του χριστιανισμού δεν τον κάνει αντιχριστιανιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βιάζεστε. Ο Καζαντζάκης και τον Nietzsche θαύμαζε και τον Χριστό και τον Μωάμεθ και τον Σωκράτη και τον Λένιν -χωρίς να παίρνει το μέρος κάποιου αποκλειστικά, μιας και μιλάμε για τον άνθρωπο το επίπεδο της σοφίας του οποίου, του επέτρεψε να γράψει την Ασκητική.

 

Αν θέλετε να δείτε πλήρως τι άποψη είχε για τον καθένα από τους αποπάνω, οι οποίοι μεταξύ τους προφανώς και δεν εναρμονίζονταν στο σκεπτικό, διαβάστε τις Τερτσίνες.

 

α γειά σου ;)

 

(η αλλιώς... πες τα διάβολε!)

Επεξ/σία από activex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hacker crackdown- H δίωξη των χάκερ.Από τον μαιτρ/πιονέρο του είδους και συνιδρυτή του "κυβερνοπάνκ",Μπρους Στέρλινγκ.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων,ό ίδιος αναφέρει στον πρόλογό του αχαλίνωτη διασπορά,τηρουμένων των credits...

 

>http://rapidshare.com/files/233191537/hacker.crackdown.pdf

 

Υ.Γ.Για να θυμούνται οι παλιότεροι (σνιφ) και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καποιες στιγμες που θελω να βυθιστω στο σκοταδι..

ειμαι κυριως της αστυνομικης και της φανταστικης λογοτεχνιας..

μηπως μπορειτε να μπο προτεινετε καποιο βιβλιο που προκαλει συναισθηματα τρομου?

 

The Case of Charles Dexter Ward του H.P. Lovecraft.

 

Μόνο από το πρωτότυπο, αλλιώς μην κάνεις τον κόπο.

 

Αν σου αρέσει, συνεχίζεις με την αποκάτω σειρά:

 

Dreams In The Witch-house

The Call of Cthulhu

The Temple (συνέχεια του αποπάνω)

The Whisperer In Darkness

The Thing In The Doorstep

Pickman's Model

 

Είναι όλα ιστορίες, όχι βιβλία, αλλά κάποια είναι μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα, πχ το πρώτο που σου προτείνω -ίσως είναι και το 2ο μεγαλύτερο. Αν αρχίσεις να διαβάζεις και τις υπόλοιπες, ΜΗ τις διαβάσεις μαζεμένες σε μια νύχτα, εγώ φοβόμουν να πάω στο μπάνιο για κατούρημα και δεν είμαι και τύπος που τρομάζει. Αν δεν καταφέρεις να τις βρεις, στείλε ένα πμ.

 

Άλλο τυπάκι να με έχει σκιάξει δεν ξέρω, γουστάρω πολύ Clive Barker αλλά κυρίως για το σενάριο, την ειρωνεία και τη γλώσσα -από συναίσθημα τρόμου, ούτε αυτός, ούτε ο Stephen King μου λένε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλα ιστορίες, όχι βιβλία, αλλά κάποια είναι μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα, πχ το πρώτο που σου προτείνω -ίσως είναι και το 2ο μεγαλύτερο. Αν αρχίσεις να διαβάζεις και τις υπόλοιπες, ΜΗ τις διαβάσεις μαζεμένες σε μια νύχτα, εγώ φοβόμουν να πάω στο μπάνιο για κατούρημα και δεν είμαι και τύπος που τρομάζει. Αν δεν καταφέρεις να τις βρεις, στείλε ένα πμ.

 

Με ψήνεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτά που αφορούν το Cthulhu myth είναι το Call of Cthulhu και το The Temple. Αλλά τα περισσότερα, αν όχι όλα, συγγράματα του Lovecraft μοιράζονται στοιχεία της γενικότερης μυθολογίας -απλώς τις περισσότερες φορές δεν είναι πρωταγωνιστικά. Πχ, στο Mountains Of Madness, θα διαβάσεις σχεδόν όλη την ιστορία των "Great Old Ones". Σε κάποιο άλλο, θα δεις κάπου "γραμμένη" μια επίκληση σε αυτούς, που ελάχιστα θα επηρρεάζει την ιστορία. Ή θα διαβάσεις μια ιστορία, πολύ μικρή και απλοϊκή σε επίπεδο σεναρίου, που κάποιος σχιζοφρενής σε κάποιο ίδρυμα θα φωνάζει "Cthulhu ft'hang".

 

Όλη η μυθολογία είναι η ίδια παντού αλλά το κυρίως θέμα, η υπόθεση, σπάνια επικεντρώνεται σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε προτείνεις να αρχίσω από εδώ και να τα πάρω από χρονολογική σειρά? Από ότι τσέκαρα σε e-βιβλιοπωλεία υπάρχουν πολλές επικαλύψεις στις διάφορες εκδόσεις. Επίσης ο λαβκραφτ όταν άρχισε να γράφει, είχε στο μυαλό του το όλο concept ή του βγήκε στη συνέχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τελευταίο δε το ξέρω. Όσο για τη σειρά, δε θυμάμαι ποια είναι τα επεξηγηματικά και ποια έχουν απλώς αναφορές, εκτός από τα Call of Cthulhu και το Mountains of Madness. Κατά τα άλλα, εγώ τα διάβασα ανάκατα και στην τύχη αλλά δε μένουν απορίες. Η καλύτερη προσέγγιση, θα έλεγα, είναι να ξεκινήσεις με αυτά που αναφέρω παραπάνω (το 2ο είναι τεράστιο, υπ' όψιν), να συνεχίσεις διαβάζοντας ό,τι βρεις με Dunwitch και Innsmouth στον τίτλο και μετά τη σειρά που λέω στο πρώτο ποστ -αυτό για να "ξέρεις" περισσότερο που κολλάνε κάποιος "διακοσμητικές" αναφορές.

 

Σου στέλνω και ένα πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...