Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να φανεί κάπως νεκροθαφτικό αλλά επιτέλους βρήκα και κάποιον να πει ότι τον κούρασε το εκρεμμές του Φουκώ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

 

Είναι δύσκολο να το καταλάβεις αλλά αξίζει. Όπως όλα τα βιβλία του Έκο.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα και το Μπαουντολίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τέλειωσα τον κόσμο της σοφίας και μπορώ να πω πως μου άνοιξε η όρεξη..

 

να αρχίσω με αρχαίους έλληνες φιλοσόφους;

 

επίσης ποιό βιβλίο ιστορίας προτείνετε; υπάρχει κάποιο που να τα έχει όλα σε ένα και να συμφέρει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι τα έχουν διαβάσει αυτό μου λένε...πως μπορεί όμως και διατηρείται ο μύθος της επικότητας?

 

Κοίτα το πρώτο Dune είναι καταπληκτικό. Βαρετά λένε και πολλοί το πρώτο του Lord of The Rings. Τους πιστεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλειωσα τον κόσμο της σοφίας και μπορώ να πω πως μου άνοιξε η όρεξη..

 

να αρχίσω με αρχαίους έλληνες φιλοσόφους;

 

επίσης ποιό βιβλίο ιστορίας προτείνετε; υπάρχει κάποιο που να τα έχει όλα σε ένα και να συμφέρει; :P

 

Από φιλοσοφία γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Λογικά διαβάζοντας τον κόσμο της σοφίας κάτι θα σου έκανε περισσότερη εντύπωση, αν αυτό είναι λοιπόν οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι ξεκίνα από κει.

 

Αναφορικά με το βιβλίο ιστορίας τώρα, διευκρίνισε περίοδο, γιατί όλα και να συμφέρει δεν παίζει. Ακόμη και τα σχολικά που είναι γτπ πιάνουν συγκεκριμένες περιόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το πρώτο Dune είναι καταπληκτικό. Βαρετά λένε και πολλοί το πρώτο του Lord of The Rings. Τους πιστεύεις?

Φυσικά και όχι γιατί το έχω διαβάσει.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο τελευταια βιβλια που διαβασα ειναι του βραβευμενου με νομπελ Πορτογαλου συγγραφεα Ζοζε Σαραμαγκου και ειναι τα "περι τυφλοτητας" και "περι φωτίσεως". Τα προτείνω απεριόριστα σε ολους αλλά με αυτή τη σειρα (πρώτα το περί τυφλότητας).

 

Ο τρόπος γραφής του Σαραμαγκου είναι καπως ιδιαίτερος, χρησιμοποιεί προτάσεις πολλές φορές μεγαλύτερες από μια σελίδα, αλλά αυτό που με κέρδισε είναι ο τρόπος που θέλει να περάσει τα μηνύματα του στη συνείδηση του αναγνώστη και το καταφέρνει πριν ο τελευταίος το καταλαβει

 

9789600348149.jpg b109380.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλειωσα τον κόσμο της σοφίας και μπορώ να πω πως μου άνοιξε η όρεξη..

 

να αρχίσω με αρχαίους έλληνες φιλοσόφους; :P

 

Τα 'χουμε ξαναπεί αδερφέ:

 

dtdcopy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...