Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από φιλοσοφία γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Λογικά διαβάζοντας τον κόσμο της σοφίας κάτι θα σου έκανε περισσότερη εντύπωση, αν αυτό είναι λοιπόν οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι ξεκίνα από κει.

 

Αναφορικά με το βιβλίο ιστορίας τώρα, διευκρίνισε περίοδο, γιατί όλα και να συμφέρει δεν παίζει. Ακόμη και τα σχολικά που είναι γτπ πιάνουν συγκεκριμένες περιόδους.

 

 

α)Έχεις δίκιο, Πλάτωνας κ Ντεκαρτ it is. Συν την πρόταση του λουσιφερ, thanx m8.

 

β) μήπως τότε κάποια σειρά βιβλίων; τόμος 1,2,3 στυλ να έχουν κάποια συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι Πλάτωνας και Ντεκάρτ. Ξυπνήστε τη ΣΠΑΡΤΗ μέσα σας, πιάστε Πυθαγόρειους, πιάστε Εμπεδοκλήδες, Ηράκλειτους, Φρειδερίκους κι Αρθούρους και κάναν υπαρξιστή. Τον Καρατζαφέρη της αρχαιότητας, τον Παπαγιώτη, τον προδότη του δασκάλου του;

Αναφορικά με τη Γαλλίδα, εντάξει εγκυκλοπαιδικά δέναι κακός, απλώς έχε υπ' όψιν σου πως η φιλοσοφική του προσέγγιση ήταν βασισμένη στα επιστημονικά δεδομένα τις εποχής σε συνδυασμό με τις φιλοσοφικές του πεποιθήσεις: κοινώς θα διαβάσεις πράγματα που πλέον ξέρουμε πως είναι πίπες συν το σκεπτικό που τον οδήγησε σε αυτά. Γενικότερα ανήκει σε μια σχολή φιλοσοφίας την οποία προσωπικά θεωρώ άχρηστη ενεστωτικά, καθώς δεν καταπιάνεται με άυλα ζητήματα ή κοινωνικοπολιτικά θέματα ή φιλοσοφία των λέξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) μήπως τότε κάποια σειρά βιβλίων; τόμος 1,2,3 στυλ να έχουν κάποια συνέχεια;

 

Ναι, απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις από χρονολογική σκοπιά. Μιλάμε κατ' αρχήν για ελληνική ιστορία, ή σε ενδιαφέρει και το δίτομο της Μαλιγκούδη για τη Ρωσία πχ;

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν θέλεις παγκόσμια ιστορία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα σε τρεις τόμους ε δεν ξέρω μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά. =ρ

 

Από φιλοσοφία, χωρίς να το κατέχω το ζήτημα ιδιαίτερα, θα σου πρότεινα Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη (με τη συγκεκριμένη σειρά) από αρχαίους. Εκδόσεις και τέτοια μη ρωτάς, ό,τι έχω είναι από τη σχολή, συν την απολογία του πρώτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε:

- Ηδονιστές: Κυρηναική σχολη (Ηγησίας ο πεισιθάνατος, Θεόδωρος ο άθεος),

- Στυγνούς ωφελιμιστές: Επικούρειους (Επίκουρος, Λουκρήτιος)

για να μην πώ

- μηδενιστές: Γοργία,

για να μην πώ Λιαντίνη χεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φιλοσοφία, χωρίς να το κατέχω το ζήτημα ιδιαίτερα, θα σου πρότεινα Σωκράτη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη (με τη συγκεκριμένη σειρά) από αρχαίους. Εκδόσεις και τέτοια μη ρωτάς, ό,τι έχω είναι από τη σχολή, συν την απολογία του πρώτου.

 

Αν θέλει να διαβάσει Σωκράτη, αναγκαστικά θα διαβάσει Πλάτωνα. Ο Σωκράτης δεν άφησε γραπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με Πλάτωνα και Αριστοτέλη, καλά λέει ο λουσι, πιάστε τπτ άλλο. Εχουν στείλει κόσμο σε ψυχιατρικές κλινικές, και πανεπιστημιακούς μάλιστα, και σπουδαγμένους, οχι τυχάρπαστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αριστοτέλης, για την ακρίβεια, έχει μια σημαντική ομοιότητα με τον Νίτσε: η παρερμηνεία του οδήγησε ανθρώπους στην πυρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά.

Σκέψου πρώτα μόνος σου όσο περισσότερο,πιο ποιοτικά και ποικιλόμορφα μπορείς και μετά ψάχνεις τι να διαβάσεις. Μετά θα κατεβαίνουν νεράκι, σαν να διαβάζεις διαφορετικές δικές σου απόψεις και σκέψεις που έχει γράψει άλλος στο χαρτί. Αλλιώς θα σου φανούν πολλά ξένα,καινούρια και δυσνόητα.

 

free: τι σχέση έχει η μόρφωση με το ψυχιατρείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να διαβάσει Σωκράτη, αναγκαστικά θα διαβάσει Πλάτωνα. Ο Σωκράτης δεν άφησε γραπτά.

 

Ναι. Μη σνομπάρεις τις μελέτες.

Υπάρχουν άλλωστε κάμποσες πηγές για το Σωκράτη, ο Πλάτωνας είναι μία εξ αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά, ναι, το δούλεμα του Αριστοφάνη έχει μια χ χρησιμότητα αναφορικά με τα όσα μπορεί ίσως να συμπεράνει κανείς. Ο Ξενοφώντας επίσης μας λέει τη δική του άποψη στα Απομνημονεύματα, αλλά χωρίς αυτό να μας λέει πολλά για την άποψη του ίδιου του Σωκράτη για οτιδήποτε ενδιαφέρον -το Συμπόσιό του είναι μεταγενέστερο του Πλάτωνα και περιορίζεται σε ατάκες του Σωκράτη κατά τη διάρκεια ενός διαλόγου και γενικά δε χρίζει ούτε αυτό, ούτε ο Οικονομικός μεγάλης εκτίμησης. Η Απολογία του, έχει κάποια βάση, αν δεχτείς ως κάτι ενδιαφέρον πως ο Ξενοφών έλειπε από τη δίκη αλλά είχε, λέει, ένα φίλο του εκεί που του τα 'πε.

 

Το Σωκρατικό πρόβλημα επ' ουδενί δε λύνεται με τον Πλάτωνα βέβαια, καθώς και αυτός ήτο όρχις τρανός κατά την άποψή μου, πατώντας πάνω στις αρχικές του "μεταδόσεις" ώστε στο τέλος να δομήσει ένα Σωκρατικό κύρος για τις δικές του μαλακισμένες απόψεις, αλλά είναι ό,τι καλύτερο έχουμε, ρεαλιστικά και χρηστικά μιλώντας.

 

Αλλά ναι, τυπικά, έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα το θα φωνάξω την αστυνομία του Yalom και μ'αρεσε αρκετα. Ειναι πολυ μικρό καμια 50ρια σελιδες... Περιγράφει τη συζήτηση του με ενα καρδιολόγο φίλο του και επιχειρεί να συνδέσει το πως επηρεάστηκε η ζωη του ήρωα από τα δύσκολα παιδικα χρόνια που εζησε.

 

Ξερει κανείς τον τίτλο του στα αγγλικά; γιατί το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

 

Γιατί δεν το κάνετε sticky το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις διάβασα το θα φωνάξω την αστυνομία του Yalom και μ'αρεσε αρκετα. Ειναι πολυ μικρό καμια 50ρια σελιδες... Περιγράφει τη συζήτηση του με ενα καρδιολόγο φίλο του και επιχειρεί να συνδέσει το πως επηρεάστηκε η ζωη του ήρωα από τα δύσκολα παιδικα χρόνια που εζησε.

 

Ξερει κανείς τον τίτλο του στα αγγλικά; γιατί το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

 

Γιατί δεν το κάνετε sticky το θέμα?

 

Ο αγγλικός τίτλος είναι I'm Calling the Police: A Tale of Repression and Recovery.

 

Το θέμα θα μπορούσε να γίνει sticky, πλην όμως περνά περιόδους "αδράνειας" μεγάλες και ήδη τα sticky είναι πολλά. Να το συζητήσουμε όμως. Προσωπικά, βρίσκω το θέμα πολύ πιο ενδιαφέρον από ό,τι τα προγνωστικά στοιχήματος (που επίσης παρουσιάζουν μεγάλα διαστήματα αδράνειας αλλά είναι sticky).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να μου χαρίσεις κάτι.

 

Ένα τόσοδά μικρό βιβλιαράκι-δώρο, για μικρούς και μεγάλους, καμωμένο με λίγα λόγια και τρυφερή ποίηση. Παιχνιδιάρικα παίζουν οι λέξεις, τα σχήματα, τα χρώματα, τις ερωταποκρίσεις : Θέλω να μου χαρίσεις κάτι. 'Ο,τι θέλεις. Ό,τι, ό,τι θέλω, ορκίζεσαι ;

 

Από τις εκδόσεις Άγρα.

 

Το έγραψε η Ανθή Δοξιάδη

Το στόλισε με τις ζωγραφιές του ο Αλέξης Κυριτσόπουλος.

Το αποτέλεσμα είναι ένα τόσο δα βιβλιαράκι που διαβάζεται από παιδιά 6 ως 106 χρονών, που διαβάζεται σε 10 λεπτά ως και σε 10 χρόνια …..

 

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:20 ----------

 

[/color]

Ο αγγλικός τίτλος είναι I'm Calling the Police: A Tale of Repression and Recovery.

 

Το θέμα θα μπορούσε να γίνει sticky, πλην όμως περνά περιόδους "αδράνειας" μεγάλες και ήδη τα sticky είναι πολλά. Να το συζητήσουμε όμως. Προσωπικά, βρίσκω το θέμα πολύ πιο ενδιαφέρον από ό,τι τα προγνωστικά στοιχήματος (που επίσης παρουσιάζουν μεγάλα διαστήματα αδράνειας αλλά είναι sticky).

E,καιρός είναι να περιέλθει σε "καθεστώς εξαναγκασμένης ταλάντωσης".;)

Επεξ/σία από Snoob
Αφαίρεση του πλήρους κειμένου του βιβλίου -copyright applies
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...