Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσοι ενδιαφέρονται για νεότερη πολιτική-ιστορία: Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει...

Μια πολιτική ανασκο(λό)πηση της ιστορίας (1944-2007) του Κώστα Παπαϊωάννου.

 

Αυτόν τον άνθρωπο πραγματικά τον λατρεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι το god delusion; Το διαβάζω αυτή την περίοδο και είναι αρκετά καλή φάση -αν και επαναλαμβάνεται που και που. Δικαιολογείται μεν αν σκεφτεί κανείς που αναφέρεται, αλλά.

 

Επίσης, ένα βιβλίο στο οποίο συνεχώς σκόνταφτα και ποτέ δεν το άρχιζα μέχρι που μου το κάνανε δώρο τις προάλλες: Ο μαιτρ και η Μαργαρίτα. Μιλάμε για ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ. Είχα πολύ καιρό να διαβάσω τέτοιο ασύλληπτο "μυθιστόρημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρίπτεται από την πρώτη ματιά λόγω του ότι προσπαθεί να δώσει ορθολογικές και επιστημονικές εξηγήσεις στα θέματα της θρησκείας.

Ένα τεράστιο...

 

525px-X_mark.svg.png

 

Είναι και ακριβό.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρίπτεται από την πρώτη ματιά λόγω του ότι προσπαθεί να δώσει ορθολογικές και επιστημονικές εξηγήσεις στα θέματα της θρησκείας.

 

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά αν προσπαθεί με ορθολογισμό να εξηγήσει τη θρησκεία, τότε περισσότερο την υποσκάπτει παρά την υποστηρίζει..:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Eχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο με βασικα θεματα Οικονομικων;( πως παραγεται το χρημα,τι ρολο εχουν οι κεντρικες τραπεζες,γενικα πως λειτουργει η αγορα κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κανεις να προτεινει καποιο βιβλιο με βασικα θεματα Οικονομικων;( πως παραγεται το χρημα,τι ρολο εχουν οι κεντρικες τραπεζες,γενικα πως λειτουργει η αγορα κτλ)

 

Εγώ διάβασα αυτό εδώ και μου λύθηκαν αρκετές αρχάριες απορίες.

 

Επίσης και τούτο τα λέει αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το πάντα διαχρονικό ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ του Μαρξ.

Αν και αναφέρεται στον 19ο αιώνα είναι κάτι που δεν πρέπει να λείπει από καμία βιβλιοθήκη.

 

Πλην όμως, το Κεφάλαιο (δηλ. οι τέσσερεις τόμοι συν τα Grundisse) δεν είναι "βιβλιο με βασικα θεματα Οικονομικων", όπως ζητάει το μέλος Erunildo. Είναι για αναγνώστες που έχουν γνώση οικονομικών, εμβαθύνει δηλαδή σε ήδη υπάρχουσες γνώσεις. Στριφνό βιβλίο (και τεράστιος όγκος) για όποιον αναζητά βασικές αρχές Οικονομικών. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...