Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι ηθελα να πω μεταχειρισμενη γιατι καινουρια βλεπω public εχει μια 20+αρα...αρα κανα μοναστηρακι ε?

 

Για κοίταξε εδώ, αν βολεύει η τοποθεσία και μπορείς να περάσεις από εκεί. 

Θα σου βγει στα 16 Ε.

 

http://www.protoporia.gr/o-teleytaios-peirasmos-p-303262.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αλήθεια Public, τόσα βιβλιοπωλεία υπάρχουν.

Είχαν κυκλοφορήσει τα βιβλία του Καζαντζάκη και σε προσφορά από το Έθνος, εντάξει όχι δερματόδετα και όχι τόσο καλής ποιότητας το χαρτί αλλά για προσφορά εφημερίδας κάτι παραπάνω από ικανοποιητική, οπότε δεν το θεωρώ απίθανο να βρεις κάποια από αυτά στο Μοναστηράκι αν είσαι τυχερός και ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα μοδατα ready player one (αν είσαι έτοιμος πάτα εντερ) και διάσωση (martian).

 

Πέρασα πολύ ευχάριστα.

Κάποια αναλογη πρόταση σε μυθιστόρημα(όχι σειρά βιβλίων) ? Φρέσκο, δημοφιλές, περιπέτεια η δράση /επιστημονική φαντασία και μεταφρασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα μοδατα ready player one (αν είσαι έτοιμος πάτα εντερ) και διάσωση (martian).

 

Πέρασα πολύ ευχάριστα.

Κάποια αναλογη πρόταση σε μυθιστόρημα(όχι σειρά βιβλίων) ? Φρέσκο, δημοφιλές, περιπέτεια η δράση /επιστημονική φαντασία και μεταφρασμένο?

Δεν ξέρω για ΕΛ μετάφραση,ψάχτο εάν υπάρχει.Επίσης το φρέσκο είναι για τελευταία 30+ χρόνια με τα περισσότερα στα 15...

Δες το 2312(sci-fi),τα Red/Blue/Green Mars(sci-fi), Rendezvous with Rama(5 αστέρια αυτό δια εμέ),2001 A Space Odyssey,2033 Metro,

 

Δεν είναι μυθιστορήματα,αλλά εγγυώμαι άφθονη δράση,περιπέτεια και δράμα.

Black Hawk Down, A helmet for my pillow, With the Old Breed, Band of Brothers, Japanese Destroyer Captain, Hell in the Pacific.
 
Εάν γουστάρεις φάση εξερεύνηση εξαιρετικό είναι και το South:The Endurance Expedition.
 
Άκουσα και για τα 1Q84 & Red Rising,αλλά δεν τα έχω διαβάσει.
Αμφότερα πολύ της μοδός τελευταία.
 
Edit: Εάν αλλάξεις γνώμη για βιβλία-σειρές τότενες η κατάσταση βελτιώνεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ελπίζω να μην το λέω αργά αλλά το Έθνος της Κυριακής ξεκινάει από σήμερα και για τις επόμενες 4 (λογικά) Κυριακές θα έχει το A Song of Ice and Fire σε graphic Novels. Δεν ξέρω αν το χωρίσουν σε τόμους ή τι θα κάνουν αλλά εγώ που το πήρα μου άρεσε :) Είναι στα ελληνικά. (Έχει 4,25 ευρώ)

 

edit: Δεν είναι όλο το πρώτο βιβλίο, αλλά μόνο τα πρώτα κεφάλαια. Λογικά θα χωρίσουν το πρώτο βιβλίο, A Game of Thrones, σε 5 τόμους τις επόμενες Κυριακές. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσουν και με τα παρακάτω βιβλία.

 

14390943_729793463826093_472366959422975

Επεξ/σία από kate23
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία στο ύφος "της μητέρας του σκύλου" η "το τρίτο στεφάνι" που ν αναφέρονται στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της κατοχής και μετά τη κατοχή, μέχρι τη δεκαετία του 50-60 αλλά να έχουν πρωταγωνιστές άντρες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.fantasticon.gr/press-release-fantasticon-2016/

 

Φεστιβάλ για τον κόσμο του Φανταστικού. Τώρα το είδα τυχαία.

 

Είχε πάει κανείς στο προηγούμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διάβασα και το 3ο βιβλίο της Τριλογίας Farseer της Robin Hobb. Μου άρεσε πολύ σαν ιστορία, είχε ωραίο worldbuilding και χαρακτήρες, όχι κάτι το εντελώς καινούριο που δεν έχουμε ξαναδεί ως τώρα αλλά αν λάβει υπ' όψην του κανείς ότι πρωτοβγήκε το '96 τότε όντως ήταν unique.

 

Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν πως η ιστορία έρεε πολύ όμορφα και γρήγορα, ακόμα και σε κάποια σημεία που ήταν "αργό" ένιωθα πως ήταν έτσι όπως έπρεπε να είναι. (Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που λέω :P ) Επίσης, είδα πόσα πολλά στοιχεία έχουν πάρει αρκετές ιστορίες που έχω διαβάσει από το Farseer Trilogy (κυρίως το A Song of Ice and Fire του George R. R. Martin μου φάνηκε ότι έχει πολλά κοινά σημεία και μια πιο νέα κυκλοφορία, το Truthwitch της Susan Dennard.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μυστήριου ξεκουραστα και ευαναγνωστα για πριν πέσεις για ύπνο έχουμε καμία πρόταση;

 

υπόψιν οχι πολύ τρομακτικά.. να μπορείς να κοιμηθείς μετά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διάβασα και το 3ο βιβλίο της Τριλογίας Farseer της Robin Hobb. Μου άρεσε πολύ σαν ιστορία, είχε ωραίο worldbuilding και χαρακτήρες, όχι κάτι το εντελώς καινούριο που δεν έχουμε ξαναδεί ως τώρα αλλά αν λάβει υπ' όψην του κανείς ότι πρωτοβγήκε το '96 τότε όντως ήταν unique.

 

Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν πως η ιστορία έρεε πολύ όμορφα και γρήγορα, ακόμα και σε κάποια σημεία που ήταν "αργό" ένιωθα πως ήταν έτσι όπως έπρεπε να είναι. (Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που λέω :P ) Επίσης, είδα πόσα πολλά στοιχεία έχουν πάρει αρκετές ιστορίες που έχω διαβάσει από το Farseer Trilogy (κυρίως το A Song of Ice and Fire του George R. R. Martin μου φάνηκε ότι έχει πολλά κοινά σημεία και μια πιο νέα κυκλοφορία, το Truthwitch της Susan Dennard.) 

 

Η υπόθεση της τριλογίας ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος κάποιο καλό βιβλίο φαντασίας που να μην είναι επηρεασμένο από τον Τόλκιν; Ίσως να ζητάω κάτι δύσκολο και ο Τόλκιν είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας απλά θέλω κάτι πιο original. Μ'αρέσει κάτι σε επικό και τραγικό στυλ με αντι-ήρωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...