Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ξέρει κάποιος κάποιο καλό βιβλίο φαντασίας που να μην είναι επηρεασμένο από τον Τόλκιν; Ίσως να ζητάω κάτι δύσκολο και ο Τόλκιν είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας απλά θέλω κάτι πιο original. Μ'αρέσει κάτι σε επικό και τραγικό στυλ με αντι-ήρωες.

 

Θα έλεγα το Left Hand of God αλλά είναι τόσο μπερδευτικό και κακογραμμένο που δε θα το πω. Ίσως τα βιβλία της Shannara, αν και δεν ξέρω πόσο ταιριάζουν στην περιγραφή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρει κάποιος κάποιο καλό βιβλίο φαντασίας που να μην είναι επηρεασμένο από τον Τόλκιν; Ίσως να ζητάω κάτι δύσκολο και ο Τόλκιν είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας απλά θέλω κάτι πιο original. Μ'αρέσει κάτι σε επικό και τραγικό στυλ με αντι-ήρωες.

Mr Norel and Jonathan Strange.Άλλο πράμα.

Conan του Χάουαρντ, φάντασι να φαν και οι κότες. 

Dune,είναι φαντασοσουφου βέβαια, αλλά μπορείς να το χώσεις στην λίστα.

 

Με αντί-ήρωες δες το Elric of Melκάτι και το Prince of Thorns(το οποίο είναι meh γενικά σαν σειρά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr Norel and Jonathan Strange.Άλλο πράμα.

Conan του Χάουαρντ, φάντασι να φαν και οι κότες. 

Dune,είναι φαντασοσουφου βέβαια, αλλά μπορείς να το χώσεις στην λίστα.

 

Με αντί-ήρωες δες το Elric of Melκάτι και το Prince of Thorns(το οποίο είναι meh γενικά σαν σειρά). 

 

Eίδα ότι έχει βγει και σε μίνι-σειρά, 7 επεισοδίων, την έχεις δει, αξίζει;

http://www.imdb.com/title/tt2548418/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες αγόρασα από ένα μέλος το βιβλίο του πάνου σομπολου

 

Τα εγκλήματα που συγκλονίσαν την ελλαδα,οπως τα έζησα.

 

Διάβασα μερικές ιστορίες και επαθα πλάκα από το ποσό αναλυτικά τα περιγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίδα ότι έχει βγει και σε μίνι-σειρά, 7 επεισοδίων, την έχεις δει, αξίζει;

http://www.imdb.com/title/tt2548418/

Vassili την έχω δει εγώ και ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο βέβαια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vassili την έχω δει εγώ και ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο βέβαια).

Το βιβλίο είναι εξαιρετικό φάνταζι και κυρίως κάτι τελείως έξω από αυτά που έχουμε συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαβασει κανεις τα παρακατω;

 

1) Ματωμενα Χωματα - Διδω Σωτηριου
2) Ο Γυμνός Πίθηκος - Desmond Morris
3) Η Διπλή Έλικα - James Watson

 

Οκ,το πρωτο σιγουρα πολλοι. Γενικα εχετε αποψη για αυτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω μια κριτικούλα, και θέλω να κάνω και μια ερώτηση μετά
.

Η κριτική:

And the hippos were boiled in their tanks [Και έβρασαν οι ιπποπόταμοι στις γούρνες τους]
Jack Kerouac & William Burroughs

Η ιστορία πάνω κάτω: τα γεγονότα πριν τη δολοφονία του Dave Kammerer (Al στο βιβλίο) από τον Lucien Carr (Philip) - κι οι δυο μέλη του ορίτζιναλ κύκλου των Μπητ στη Νέα Υόρκη. Και η δολοφονία προφανώς. Γενικά ο Καρρ περιγράφεται σαν ένας κακομαθημένος κρυφογκέι, που όμως είναι αρκετά τρελάκιας σαν τύπος, κάπως κάφρος, έχει πλάκα κι είναι αρκετά ευχάριστος για παρέα. Ο Κάμμερερ είναι ένας συμπαθητικός κακομοιρούλης γκέι, που, έχοντας ερωτευτεί τρελά τον Καρρ (κι ενώ ο Καρρ κανεί μεν συνεχώς παρέα μαζί του, βγαίνουν οι δυο τους, έχει παίξει φάσωμα κλπ, γενικά τον κρατάει σε απόσταση, χωρίς ποτέ να του ξεκαθαρίζει τι ακριβώς θέλει) είναι γενικά φρικαρισμένος, έχει καταντήσει στόκερ, μιλάει συνεχώς για τον Καρρ, γενικά μια αξιολύπητη κατάσταση.
Επίσης, στο μυθιστόρημα έχει βασιστεί ελαφρώς και η ταίνια Kill your darlings - πολύ ελαφρώς όμως, για να καταλάβετε ο βασικός χαρακτήρας είναι ο Γκινσμπεργκ, ο οποίος δεν εμφανίζεται καθόλου στο βιβλίο. Και τον παίζει και ο Χάρι Πότερ. Γενικά ψιλοκακή ταινία.
Πολύ ενδιαφέρουσα η δομή του μυθιστορήματος, όπου στα κεφάλαια εναλλάσσονται μια ο Μπάροουζ, μια ο Κέρουακ, ο καθένας γράφει απ’ τη δικιά του οπτική (μιλάμε δηλαδή για δυο αφηγητές), και μάλιστα ο ένας (Μπάροουζ) βρισκόταν πιο κοντά στον Κάμμερερ, κι ο άλλος (Κέρουακ) πιο κοντά στον Καρρ, οπότε κατά κανόνα το ένα κεφάλαιο επικεντρώνεται στον έναν χαρακτήρα και το άλλο στον άλλον (αν και υπάρχουν και άπειρες σκηνές που βρίσκονται όλοι μαζί παρέα). Σα δομή με ενθουσίασε και μη σκεφτούμε κι εμείς τίποτα παρόμοιο στο μέλλον.
Σαν πλοκή και σαν γραφή, ντάξ... Γενικά είναι ανά σημεία βαρετό, μέχρι τη στιγμή του φόνου δε γίνεται και τίποτα ιδιαίτερο, είναι λες και διαβάζεις ημερολόγιο. Η γραφή τους επίσης ακόμα πολύ άγουρη. Τα κεφάλαια του Κέρουακ ειδικά πολλές φορές τα διάβαζα με δυσκολία, πολύ αργά, πολλές ανούσιες περιγραφές κλπ. Του Μπάροουζ οπωσδήποτε καλύτερα, και ντάξει, το πιστεύω πλέον ότι είναι καλύτερος ο γερο-Μπιλ από τον Κέρουακ, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο κι ότι όταν γράφτηκε το βιβλίο, ο Μπάροουζ ήταν 31 χρονών κι ο Κέρουακ 23. Ε, είναι μια σημαντική διαφορά.
Γενικά πάντως μου άφησε θετικές εντυπώσεις, το προτείνω, αξίζει σίγουρα να του ρίξετε ένα βλέφαρο.
Το διάβασα στα αγγλικά. Αν θέλετε να το τσεκάρετε στα ελληνικά, προτείνω να κοιτάξετε τις εκδόσεις Τόπος, σε μετάφραση Γιώργου Μπέτσου. Το λέω γιατί πρόσφατα είχα διαβάσει το Τζάνκι σε μετάφραση του τύπου, και μου φάνηκε πολύ προσεγμένη και σε γενικές γραμμές σωστή. Και μεγάλο πλας ότι μετέφραζε την αργκό του βιβλίου χρησιμοποιώντας την ελληνική αργκό του σήμερα. Πχ δεν έλεγε “αγοράσαμε μορφίνη” (ή ακόμα χειρότερα μια κακή μετάφραση της αμερικάνικης σλανγκ έκφρασης που χρησιμοποίησε ο Μπάροουζ), αλλά έλεγε “γίναμε”. Δεν ξέρω αν η μετάφραση του συγκεκριμένου βιβλίου είναι εξίσου καλή, αλλά λογικά θα είναι, γιατί όχι;
.

Και η ερώτηση: ψάχνομαι τελευταία για τον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας (1991-2001). Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ιστορικό βιβλίο πάνω στο θέμα; (ελληνικό ή αγγλικό, ας είναι και αμετάφραστο, δε μας πειράζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.

Και η ερώτηση: ψάχνομαι τελευταία για τον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας (1991-2001). Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ιστορικό βιβλίο πάνω στο θέμα; (ελληνικό ή αγγλικό, ας είναι και αμετάφραστο, δε μας πειράζει)

 

υπάρχει αυτήν εδώ η ταινία με το θέμα που σε ενδιαφέρει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για τον Ζουργό, τελείωσα πριν λίγες ημέρες τα Ανεμώλια. Ιδιαίτερη γραφή. Σύντομα θα συνεχίσω και με άλλα βιβλία του...

 

Τα Ανεμώλια είναι το επόμενο του Ζουργού που θα πιάσω.

Η σκιά της πεταλούδας και η αηδονόπιτα ήταν καταπληκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...