Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Σε κάποιους αξίζει ο θάνατος"

https://www.dioptra.gr/Vivlio/805/790/Se-kapoious-axizei-o-thanatos/?gclid=CjwKCAiAtorUBRBnEiwAfcp_Y_0PUWiUyGRXEGWybEbzAnhODuwyhwWrcRU5LuK6sJj-pw0wgCz9gxoCK84QAvD_BwE

 

Ψυχολογικό θρίλερ γεμάτο ανατροπές. Τρομερό βιβλίο, απλή γλώσσα κ απίστευτη ροή κ παρουσίαση της πλοκής κ των γεγονότων. Έφυγε μονομιάς και είναι κάτι που μου συμβαίνει αν όχι ποτέ, σπανιότατα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Εχω ψαξει και με ενδιαφερει να διαβασω το βιβλιου του Χωκινγκ "Χρονικο του χρονου"! Απο οτι εχω δει εχει βγει και ενα πιο καινουριο με τιτλο "Συντομοτερο χρονικο του χρονου" . Με ποιο απο τα δυο θα με συμβουλευατε να ξεκινησω?

Επεξ/σία από παυκο13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2018 στις 8:01 ΠΜ, bilisios είπε

Malazan Book of the Fallen

 

Το Malazan έχει αρκετά βιβλία και νομίζω είναι λίγο βαρύ!

 

Στις 2/2/2018 στις 3:18 ΜΜ, LongTom είπε

Το καλύτερο κατ'εμέ είναι το Malazan book of the fallen, είναι εξαιρετικά δύσκολο στο να ξεκινήσεις, αλλά έχει με διαφορά την καλύτερη πλοκή-κοσμοπλασία.

Έχω διαβάσει τα πρώτα 7 (+ Night of Knives και τώρα είμαι στην μέση του Return of the Crimson Guard) και μπορώ να πω πως πέρα απο την δύσκολη αρχή είναι πολύ καλή αν και βαρύ σειρά. Σίγουρα δεν είναι για όλους όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, παυκο13 είπε

Καλησπερα!

Εχω ψαξει και με ενδιαφερει να διαβασω το βιβλιου του Χωκινγκ "Χρονικο του χρονου"! Απο οτι εχω δει εχει βγει και ενα πιο καινουριο με τιτλο "Συντομοτερο χρονικο του χρονου" . Με ποιο απο τα δυο θα με συμβουλευατε να ξεκινησω?

Απλός το "Ένα συντομότερο..." είναι μια ακόμα πιο εκλαϊκευμένη έκδοση από την παλιά. Αν δεν έχεις καθόλου ή μικρή σχέση με το είδος/τομέα καλύτερα πάρε την καινούργια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιγραφή για το Συντομότερο γράφει και αυτό " και ταυτόχρονα πλήρως ενημερωμένη με τις πιο πρόσφατες κατακτήσεις της ανθρώπινης γνώσης. ", δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, απλά το αναφέρω. Ωραίο βιβλίο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Η περιγραφή για το Συντομότερο γράφει και αυτό " και ταυτόχρονα πλήρως ενημερωμένη με τις πιο πρόσφατες κατακτήσεις της ανθρώπινης γνώσης. ", δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, απλά το αναφέρω. Ωραίο βιβλίο πάντως.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχει γράψει ο ίδιος ο Hawkings αυτές τις ενημερώσεις και αν γράφτηκαν με την ίδια αίγλη που γράφτηκε και το υπόλοιπο βιβλίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, partblah1990 είπε

Ρε παιδιά το cosmotebooks κατέβασε ρολά ;

Ναι, εδώ και αρκετούς μήνες.
Αγόρασα 5-6 φορές, ήταν αρκετά φιλόδοξο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/17/2018 at 3:48 PM, παυκο13 said:

Καλησπερα!

Εχω ψαξει και με ενδιαφερει να διαβασω το βιβλιου του Χωκινγκ "Χρονικο του χρονου"! Απο οτι εχω δει εχει βγει και ενα πιο καινουριο με τιτλο "Συντομοτερο χρονικο του χρονου" . Με ποιο απο τα δυο θα με συμβουλευατε να ξεκινησω?

Να πάρεις το σύμπαν σε ένα καρυδοτσουφλο. Είναι πιο σύγχρονο και έχει ενδιαφέρον ο πρόλογος του hawking για το πόσο λάθος έκανε ότι η θεωρία των πάντων είναι στην "γωνία". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.Σε όσους αρέσουν τα fantasy novels και γενικά ό,τι έχει σχέση με επιστημονική φαντασία, παρακαλώ τσεκάρετε την σελίδα μου στο facebook, με όνομα "Stories Music and Thoughts" γιατι εχω διαγωνισμο για να κερδισετε ένα πολύ καλό βιβλίο, το "Άψυχη-diabolic" .Ο διαγωνισμός τρέχει μεχρι μεθαύριο Πέμπτη.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο βιβλία λάτρεψα τόσο που τα έχω στο μυαλό μου συνεχώς. Το βιβλίο του Robin Sharma ονόματι "Τα μυστικά του μοναχού που πούλησε την Ferrari του" (και το "πρώτο" μέρος του) και το "Σιντάρτα" του Έσσε. Είναι δυο βιβλία που με ταξίδεψαν και με έβαλαν να σκεφτώ κάπως αλλιώς κάποια πράγματα. Ειδικά ο μοναχός με προσήλωσε τόσο και με ταξίδεψε, που απέκτησα ένα νέο όνειρο στην ζωή μου: Να ταξιδέψω στην Ιαπωνία και ευρύτερη περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Έθνος της Κυριακής δίνει δώρο ενα βιβλίο με 4 ιστορίες του Έντγκαρ Άλαν Πόε. 

Συγκεκριμένα ειναι οι:

ΟΙ ΦΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΟΡΓΚ | ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙ ΡΟΖΕ |

ΤΟ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ | Ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ

Δεν ήξερα ότι έγραψε και αστυνομικά, αξίζει το βιβλίο αν ξέρει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2018 στις 1:32 ΜΜ, Adanos είπε

Δυο βιβλία λάτρεψα τόσο που τα έχω στο μυαλό μου συνεχώς. Το βιβλίο του Robin Sharma ονόματι "Τα μυστικά του μοναχού που πούλησε την Ferrari του" (και το "πρώτο" μέρος του) και το "Σιντάρτα" του Έσσε. Είναι δυο βιβλία που με ταξίδεψαν και με έβαλαν να σκεφτώ κάπως αλλιώς κάποια πράγματα. Ειδικά ο μοναχός με προσήλωσε τόσο και με ταξίδεψε, που απέκτησα ένα νέο όνειρο στην ζωή μου: Να ταξιδέψω στην Ιαπωνία και ευρύτερη περιοχή.

Οκ με τάση προς το "τρίχας της αμπελοφιλοσοφίας" με φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αρκετά του Έσσε στην εφηβεία μου - μου τα είχαν προτείνει ως "εφηβική λογοτεχνία": Λύκος της Στέπας, Ντέμιαν, Σιντάρτα, Πέτερ Κάμεντσιντ.

Αν εξαιρέσουμε το "Σιντάρτα",  τα άλλα μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήταν πολύ "σοβαρά" για εφήβους. Ίσως να τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο μέλλον (όχι σύντομα).

Το "Σιντάρτα" δυσκολεύτηκα να το διαβάσω και να το τελειώσω, αλλά ΟΚ, το "ταξίδι" του ήρωα ήταν αυτό που μου έμεινε (όλο το βιβλίο, δηλαδή). Ίσως και να κάνω λάθος, αλλά συνάντησα παρόμοια θεματολογία στον "Αλχημιστή" του Κοέλιο, μόνο που το δεύτερο μου φάνηκε πιο "ελαφρύ" από το πρώτο - ίσως επειδή το διάβασα σε μεγαλύτερη ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...