Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, kate23 είπε

Self promoting alert! :P 

Καλησπέρα σε όλους, πριν 2 μήνες εκδόθηκε υπό τις Εκδόσεις Πηγή μια από τις ιστορίες μου και είπα να ενημερώσω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται. Είναι μια steampunk/fantasy περιπέτεια (μηχανικές κατασκευές αλλά και μαγικό στοιχείο) και λέγεται "Η Κοιλάδα του Πράσινου Κρυστάλλου". Ορίστε η περιγραφή του οπισθοφύλλου: 

"Η δεκαεξάχρονη Isabel Castleton ζει σε έναν κόσμο που βρίθει παράξενων κατασκευών και μαγείας. Ορφανή από μητέρα λόγω της ματαιοδοξίας του παππού της –και ξακουστού μηχανικού– Charles, μελετάει για να περάσει στην Ακαδημία των Μηχανικών.

Καθώς το όνειρό της γίνεται πραγματικότητα, αρχίζει να μαθαίνει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή του Charles. Καταλήγει να ονειρεύεται να ακολουθήσει τα χνάρια του στην εύρεση ενός μαγικού κρυστάλλου με απίστευτες δυνάμεις.

Η Isabel βρίσκεται μπροστά σε ένα καίριο δίλημμα. Θα συνεχίσει την ήρεμη ζωή που τόσο κόπιασε να αποκτήσει ή θα ακολουθήσει μια διαφορετική πορεία στην προσπάθειά της να αλλάξει το παρελθόν;

Με τη βοήθεια δυο καλών της φίλων, της Μάγισσας Nora και του Μηχανικού Daniel, θα βάλει τα δυνατά της ώστε να φέρει ξανά τον κόσμο της σε ισορροπία. «Η Κοιλάδα του πράσινου κρυστάλλου» είναι μια περιπέτεια φαντασίας γεμάτη αερόπλοια και μαγικά πλάσματα. Θα κάνει η Isabel το πρώτο βήμα για τη διάσωση του κόσμου της, παρά τα συναισθήματα απληστίας και εγωισμού που θα συναντήσει στο δρόμο της; Δεν έχετε παρά να την ακολουθήσετε στις αναζητήσεις της!"

Το εξώφυλλο στο spoiler γιατί έχω πιάσει ήδη αρκετό χώρο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

2ks6X5d.jpg?1

Συγχαρητήρια και καλές πωλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Συγχαρητήρια και καλές πωλήσεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Spoiler

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει, αν θέλει μπορεί να προτιμήσει το site του εκδοτικού οίκου και όχι Public ή Ιανός κλπ. Δεν είμαι σίγουρη αν επιτρέπεται να βάλω λινκ για το βιβλίο αλλά οι Εκδόσεις Πηγή πουλάνε μέσω του iwrite. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους :) 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 11:46 ΠΜ, παυκο13 είπε

"Σε κάποιους αξίζει ο θάνατος"

https://www.dioptra.gr/Vivlio/805/790/Se-kapoious-axizei-o-thanatos/?gclid=CjwKCAiAtorUBRBnEiwAfcp_Y_0PUWiUyGRXEGWybEbzAnhODuwyhwWrcRU5LuK6sJj-pw0wgCz9gxoCK84QAvD_BwE

Ψυχολογικό θρίλερ γεμάτο ανατροπές. Τρομερό βιβλίο, απλή γλώσσα κ απίστευτη ροή κ παρουσίαση της πλοκής κ των γεγονότων. Έφυγε μονομιάς και είναι κάτι που μου συμβαίνει αν όχι ποτέ, σπανιότατα.  

Στις 5/7/2018 στις 11:46 ΠΜ, παυκο13 είπε

Φιλε μου σε εμπιστευτηκα και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο το βιβλιο!

Εφυγε μονομιας ειδικα απο την μεση και μετα γινεται συναρπαστικο! Οσο για το τελος... απιστευτο! Το προτεινω ανεπιφυλακτα!

 

Το διαβάζω τώρα, ωραία και πρωτότυπη ιστορία και κυρίως καλογραμμένη και ξεκάθαρη, δε μπερδεύεσαι με πολλά ονόματα και σύνθετες καταστάσεις.

Για όποιον είναι κοντά το είδα στον Βασιλόπουλο , στο super market, στην Αγία Παρασκευή 5 €, όχι στο ράφι με τα βιβλία αλλά σε ένα πάγκο που έχει φτιάξει με προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει ενα μπρεικ το 2015 αφου τελειωσα  μαρτιν/αμπερκομπι/ροφθους κτλ

ψαχνω καποιο βιβλιο μεταφρασμενο μετα το 2015

επιστημονικη φαντασια/ηρωικη φαντασια η κατι αναλογο

ανακαλυψα το διαστρικος πολεμος το τελιωσα σε λιγες μερες και κλασσικα  η συνεχεια εαν βγει μαλιστα θα κανει πολλα πολλα χρονια

 

εχουμε κατι αλλο αξιολογο????(η και καποιο standalone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

ειχα κανει ενα μπρεικ το 2015 αφου τελειωσα  μαρτιν/αμπερκομπι/ροφθους κτλ

ψαχνω καποιο βιβλιο μεταφρασμενο μετα το 2015

επιστημονικη φαντασια/ηρωικη φαντασια η κατι αναλογο

ανακαλυψα το διαστρικος πολεμος το τελιωσα σε λιγες μερες και κλασσικα  η συνεχεια εαν βγει μαλιστα θα κανει πολλα πολλα χρονια

εχουμε κατι αλλο αξιολογο????(η και καποιο standalone)

Νομίζω αναμενόμενες επιλογές αλλά είναι αυτά που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό. Στα δίνω με σειρά προτίμησης.

Σκανδιναβική μυθολογία

Η ιστορία του Κούλερβο

Ο Χάρι Πότερ και το καταραμένο παιδί

Επίσης αν σου αρέσει ο τρόμος δες και Το παζάρι των κακών ονείρων  το οποίο μεταφράστηκε το 2017 αν δεν κάνω λάθος.

Και περιμένουμε αν και πότε θα μεταφραστεί το Beren and Lúthien (εξαιρετικό αλλά ζήτησες μεταφρασμένα) και την κυκλοφορία του The Fall of Gondolin.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2018 στις 11:46 ΠΜ, παυκο13 είπε

Φιλε μου σε εμπιστευτηκα και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο το βιβλιο!

Εφυγε μονομιας ειδικα απο την μεση και μετα γινεται συναρπαστικο! Οσο για το τελος... απιστευτο! Το προτεινω ανεπιφυλακτα!

 

Δοκίμασε και "Το δέμα" του Sebastian Fitzek από Διόπτρα και πάλι: https://www.dioptra.gr/Vivlio/945/711/To-dema/ 

 

Ψυχολογικό θρίλερ και αυτό. Θα το περιέγραφα ακριβώς σαν το " Σε κάποιους αξίζει ο Θάνατος" ως προς τα συναισθήματα και την αγωνία που μου δημιούργησε. 

 

Προσοχή μόνο μην το πιάσεις σε καμιά παραλία και γίνεις ψητός γιατί και αυτό φεύγει μονομιάς :P

 

 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chill είπε

Δοκίμασε και "Το δέμα" του Sebastian Fitzek από Διόπτρα και πάλι: https://www.dioptra.gr/Vivlio/945/711/To-dema/ 

Ψυχολογικό θρίλερ και αυτό. Θα το περιέγραφα ακριβώς σαν το " Σε κάποιους αξίζει ο Θάνατος" ως προς τα συναισθήματα και την αγωνία που μου δημιούργησε. 

Προσοχή μόνο μην το πιάσεις σε καμιά παραλία και γίνεις ψητός γιατί και αυτό φεύγει μονομιάς :P

Το παραγγελνω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2018 στις 12:49 ΜΜ, chill είπε

Δοκίμασε και "Το δέμα" του Sebastian Fitzek από Διόπτρα και πάλι: https://www.dioptra.gr/Vivlio/945/711/To-dema/ 

Ψυχολογικό θρίλερ και αυτό. Θα το περιέγραφα ακριβώς σαν το " Σε κάποιους αξίζει ο Θάνατος" ως προς τα συναισθήματα και την αγωνία που μου δημιούργησε. 

Προσοχή μόνο μην το πιάσεις σε καμιά παραλία και γίνεις ψητός γιατί και αυτό φεύγει μονομιάς :P

Θα το πω και είμαι έτοιμος να δεχτώ την κατακραυγή σου. ΔΕΝ μου άρεσε ΚΑΘΌΛΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bilisios είπε

Θα το πω και είμαι έτοιμος να δεχτώ την κατακραυγή σου. ΔΕΝ μου άρεσε ΚΑΘΌΛΟΥ!

 

Αυτή η διαφωνία ξεπλένεται με αίμα!!!

 

Αθήνα γω, σαλονίκη εσύ, ραντεβού ΛΑΜΙΑ να το λύσουμε :lol: 

 

Καθείς έχει την άποψη του, δεν μπορεί να συμφωνούμε στα πάντα, θα ήταν βαρετό εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το Artemis του Andy Weir. Καλό ήταν. Δεν μου άρεσε πο έπεσε λίγο στην λούμπα τις εποχής. ΔΕΝ με ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις των ηρώων όταν δεν έχουν σχέση με την πλοκή.

https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_(novel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελαφρύ αναγνωσμα κατα τη διαρκεια των διακοπων προτεινω την τριλογια "Η Πόλη" του blake crouch και "Το Πέρασμα" του justin cronin. Μεταποκαλυπτικη θεματολογια και στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κινγκ επεστρεψε με ενα νεο βιβλιο, THE OUTSIDER αλλα δυστηχως δε λεει
Η υποθεση εξελισεται σε μια μικρη πολη, που η αγρια δολοφονια ενος παιδιου θα σοκαρει.Οταν ολοι ομως  θα κατηγορησουν Tov αξιεπαινο προπονητη της σχολικης ομαδας ted  που τον ειδαν την ωρα του εγκληματος αυτος θα υσχηριζεται πως εχει αλοθι
Το θετικο.Στην αρχη το βιβλιο αρχιζει δυναμικα,και σε κανει να γυρνας το κεφαλαιο μετα το αλλο για να δεις τη συνεχεια μιας και εχει αρκετα ντεντεκτιβικο στοιχειο.
Το θεμα ειναι ομως πως στα μισα το outsider  κανει λιγο κοιλια,και γινεται αλλη μια γνωστη ιστορια απ τα ιδια.Θα το πως και αλιως.το βαζω σε σποιλερ για να μη το χαλασω

Φενεται πως ο Στηβεν,επιρρεαστηκε απ την επυτηχια του IT το ριμεικ και ειπε ε δε κανω ενα ακομα να τα κονομησω;Μου ρθε να γελασω ποσο ιδιο ηταν το βιβλιο με το IT και ακομα οι εξελιξεις η και θανατοι ηταν προβλεψιμοι.


Οι χαρακτηρες επισης δεν ηταν ιδιεταιρα συμπαθης μονο ο προπονητης της ομαδα. και αν και ο κινγκ εφερε και ενα αλλο χαρακτηρα απο μια αλλη σειρα βιβλιων που χε κανει,δε προσθεσε κατι ιδιεταιρο στο στορι,και στο τελος το φιναλε ηταν χλιαρο θα λεγά
Δεν θα πως πως ηταν κακο βιβλιο,και οπιος δεν εχει πολυ σχεση με xoror, καπιες σκηνες ειναι σκερι.Απλα περιμενα κατι καλυτερο σαν   .comeback
ειναι απ αυτες τις ιστοριες που αν βγει σε ταινια η ταινια θα ξεχνιοταν μετα απο 2 μηνες.

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια πρόταση που μπορώ να βρω το : Χάρυ Πότερ και οι κλήροι του θανάτου με το παλιό μαύρο εξώφυλλο. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Έχω βάλει αγγελίες από facebook μέχρι insomnia αλλά τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...