Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι μπροστά στον τολκιν τον μαρτιν τον αμπερκοπι και τον ροθφους ο σκοτ λινχ(λοκ λαμορα) και ο Άντονι ριαν (το τραγούδι του αίματος) θεωρούνται πιο '' κρυμμένα διαμάντια '' υπάρχει κάτι άλλο σε επική ηρωική φαντασία αξιόλογο μεταφρασμένο που ίσως να μου ξέφυγε?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, costacurta είπε

Έστω ότι μπροστά στον τολκιν τον μαρτιν τον αμπερκοπι και τον ροθφους ο σκοτ λινχ(λοκ λαμορα) και ο Άντονι ριαν (το τραγούδι του αίματος) θεωρούνται πιο '' κρυμμένα διαμάντια '' υπάρχει κάτι άλλο σε επική ηρωική φαντασία αξιόλογο μεταφρασμένο που ίσως να μου ξέφυγε?? 

Δεν ξέρω εάν υπάρχουν σε Ελληνικά, αλλά να τα έχεις υπ' όψιν:

Α) Tamir's trilogy. Απλά εξαιρετικό και δίνει στίγμα πως γράφεται σωστά μια σειρά με ηρωίδα δίχως mary sue πίπες. 

B ) Chalion. Άλλη μια σειρά βιβλίων που είναι πολύ ανώτερη από τους γνωστούς και overhyped. Ο ορισμός, κατ' εμέ, των πιο ρεαλιστικών και ανθρώπινων χαρακτήρων σε high fantasy. 

Γ) Farsheer trilogy. Εξαιρετικό, αν και περισσότερο οι χαρακτήρες είναι 1000% ον πόιντ. Έχει αρκετά σπιν οφ και συνέχειες που δεν έχω διαβάσει ακόμη.

Γενικότερα τα παραπάνω έχουν στιβαρή κοσμοπλασία, αλλά δίχως να είναι flashy ή τόμοι δίχως τέλος. Βασίζονται περισσότερο στην ανάπτυξη της πλοκής και των χαρακτήρων παρά στο γκαπ-γκουπ και πίου πίου που κάνουν πολλά άλλα του genre.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, costacurta είπε

Έστω ότι μπροστά στον τολκιν τον μαρτιν τον αμπερκοπι και τον ροθφους ο σκοτ λινχ(λοκ λαμορα) και ο Άντονι ριαν (το τραγούδι του αίματος) θεωρούνται πιο '' κρυμμένα διαμάντια '' υπάρχει κάτι άλλο σε επική ηρωική φαντασία αξιόλογο μεταφρασμένο που ίσως να μου ξέφυγε?? 

 

Στις 2/2/2018 στις 3:01 ΜΜ, bilisios είπε

The First Law Trilogy

Kingkiller Chronicles

The Farseer Trilogy

Malazan Book of the Fallen

Στα έβαλα με σειρά προτίμησης. Τα 3 πρώτα έχουν μεταφραστεί από τις Anubis. Το Malazan έχει αρκετά βιβλία και νομίζω είναι λίγο βαρύ!

Σου παρέθεσα την απάντηση που είχα δώσει σε παρόμοια ερώτηση τα 2 πρώτα λογικά θα τα έχεις διαβάσει. Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεις τον Λιούις. Απ'τους πρωτεργάτες του  είδος μαζί με τον Τολκιν. Αν δεν έχεις διαβάσει την Ναρνια δες πρώτα αυτήν. Είναι 7 βιβλία περίπου 200 σελ. το καθένα, κυκλοφορούν όλα απ'τον κέδρο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες ευχαριστώ  αυτό ακριβώς έψαχνα. Θα συνεχισω με την σειρά της ρομπιν χομπ. 

Βλέπω πολύ καλές βαθμολογίες, με ποιο θα το συγκρινατε?στέκεται στο επίπεδο των υπολοίπων?? Μου φαίνεται λίγο περίεργο (με όλο το σεβασμό) που είναι γυναίκα. 

Τα υπόλοιπα τα έχω πετύχει από δω και από εκεί αλλά δεν έχουν μεταφραστεί. 

Ναι μπιλισιε έχω διαβάσει Λιούις /πρατσετ /κινκ δεν τους αναφέρω αυτούς τους μεινστριμ

 

 

Edit εννοώ σε ποιανού το στυλ από τους προαναφερθέντες ταιριάζει περισσότερο 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες, ψάχνω εδώ και καιρό τις Επιστολές στον Λουκιλιο, παίζει να το έχει κάνεις κ να το πουλάει η να το δανείζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petros_samurai είπε

Καλησπέρα μάγκες, ψάχνω εδώ και καιρό τις Επιστολές στον Λουκιλιο, παίζει να το έχει κάνεις κ να το πουλάει η να το δανείζει?

https://www.bookstation.gr/product2.asp?ID=21054

για δες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎23‎/‎8‎/‎2018 στις 11:51 ΠΜ, costacurta είπε

Έστω ότι μπροστά στον τολκιν τον μαρτιν τον αμπερκοπι και τον ροθφους ο σκοτ λινχ(λοκ λαμορα) και ο Άντονι ριαν (το τραγούδι του αίματος) θεωρούνται πιο '' κρυμμένα διαμάντια '' υπάρχει κάτι άλλο σε επική ηρωική φαντασία αξιόλογο μεταφρασμένο που ίσως να μου ξέφυγε?? 

Επική ηρωική φαντασία γράφει (έγραφε) κι ο Raymond E. Feist. Ψάξε για τα βιβλία του Riftwar Saga, κυκλοφορούν από τις εκδόσεις "Η Άγνωστη Καντάθ". Ξεκίνα με τα βιβλία "Ο Μάγος" Ι & ΙΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, costacurta είπε

Μάγκες ευχαριστώ  αυτό ακριβώς έψαχνα. Θα συνεχισω με την σειρά της ρομπιν χομπ. 

Βλέπω πολύ καλές βαθμολογίες, με ποιο θα το συγκρινατε?στέκεται στο επίπεδο των υπολοίπων?? Μου φαίνεται λίγο περίεργο (με όλο το σεβασμό) που είναι γυναίκα. 

Τα υπόλοιπα τα έχω πετύχει από δω και από εκεί αλλά δεν έχουν μεταφραστεί. 

Ναι μπιλισιε έχω διαβάσει Λιούις /πρατσετ /κινκ δεν τους αναφέρω αυτούς τους μεινστριμ

Edit εννοώ σε ποιανού το στυλ από τους προαναφερθέντες ταιριάζει περισσότερο 

Είναι εξαιρετική σειρά, αν και λιγότερο πίου πίου όπως οι άλλες, ούτε έχει retrofitting από τον 20ο αιώνα στο φάνταζι ιδέες και μάχες όπως ο αμπερκόμπις.

Από την Λε Γκεν μέχρι την Μπούιολντ, οι τοπ γυναίκες συγγραφείς φάνταζι είναι θαρρώ πολύ καλύτερες στην ανάπτυξη χαρακτήρων από την συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων τοπ αντρών. Δεν το έχουν τόσο με την κοσμοπλασία, αλλά εγγυώμαι ότι θα σου μείνουν άτομα και πλοκή από τα φάνταζι των. Κάτι που ψάχνεις με το ντουφέκι στα overhyped flasy φάνταζι τον 21ο αιώνα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα διαμαντάκι από τις Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.

 "Η Ζωή Σήμερα, Άλλοτε, Αλλού και στο Μέλλον" από τον Γιάννη Μανέτα.

Καλογραμμένο, ευκολοδιάβαστο χωρις δυσκολους επιστημονικούς όρους, με πολλές απαντήσεις

https://www.cup.gr/book/i-zoi-simera-allote-allou-ke-sto-mellon/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 2:22 ΜΜ, LongTom είπε

Γενικότερα τα παραπάνω έχουν στιβαρή κοσμοπλασία, αλλά δίχως να είναι flashy ή τόμοι δίχως τέλος. Βασίζονται περισσότερο στην ανάπτυξη της πλοκής και των χαρακτήρων παρά στο γκαπ-γκουπ και πίου πίου που κάνουν πολλά άλλα του genre.

Αρχικά, ευχαριστούμε θεωρώ όλοι για τις προτάσεις σου, τα έβαλα tbr list. :) 

Ήθελα να σε ρωτήσω γιατί είσαι "κατά" των μεγάλων βιβλίων. Για παράδειγμα, διαβάζω αυτόν το μήνα το Oathbringer του Sanderson που είναι 1200+ σελίδες και μπορώ να πω ότι τις έχω απολαύσει σχεδόν όλες. Δεν είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής από το Stormlight Archive αλλά μου αρέσει που γνωρίζω πια τόσο καλά τους χαρακτήρες και αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει σε λιγότερες σελίδες, τουλάχιστον με τον τρόπο γραφής του Sanderson. Ούτε εγώ χαίρομαι όταν βλέπω ένα τόσο τεράστιο βιβλίο γιατί ξέρω ότι θα μου πάρει περισσότερο καιρό να το διαβάσω και στον ίδιο χρόνο θα μπορούσα να είχα διαβάσει 3 διαφορετικά βιβλία αλλά όταν μ' αρέσει πολύ ένας κόσμος δεν με πειράζει να του αφιερώσω τόσο χρόνο. 

Απλώς το αναφέρω σαν θέμα συζήτησης και θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όλων σας. Είναι όντως λίγο "της μόδας" τα μεγάλα βιβλία και έχω παρατηρήσει πως όσο πιο πολλές σελίδες έχει ένα βιβλίο τόσο πιο κορυφαίο θεωρούν οι αναγνώστες ότι θα είναι, κάτι που εγώ δεν πιστεύω. Έτυχε να μου αρέσει το Stormlight Archive οπότε θα συνεχίσω να το διαβάζω, όχι με βάση τον αριθμό σελίδων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kate23 είπε

Αρχικά, ευχαριστούμε θεωρώ όλοι για τις προτάσεις σου, τα έβαλα tbr list. :) 

Ήθελα να σε ρωτήσω γιατί είσαι "κατά" των μεγάλων βιβλίων. Για παράδειγμα, διαβάζω αυτόν το μήνα το Oathbringer του Sanderson που είναι 1200+ σελίδες και μπορώ να πω ότι τις έχω απολαύσει σχεδόν όλες. Δεν είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής από το Stormlight Archive αλλά μου αρέσει που γνωρίζω πια τόσο καλά τους χαρακτήρες και αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει σε λιγότερες σελίδες, τουλάχιστον με τον τρόπο γραφής του Sanderson. Ούτε εγώ χαίρομαι όταν βλέπω ένα τόσο τεράστιο βιβλίο γιατί ξέρω ότι θα μου πάρει περισσότερο καιρό να το διαβάσω και στον ίδιο χρόνο θα μπορούσα να είχα διαβάσει 3 διαφορετικά βιβλία αλλά όταν μ' αρέσει πολύ ένας κόσμος δεν με πειράζει να του αφιερώσω τόσο χρόνο. 

Απλώς το αναφέρω σαν θέμα συζήτησης και θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις όλων σας. Είναι όντως λίγο "της μόδας" τα μεγάλα βιβλία και έχω παρατηρήσει πως όσο πιο πολλές σελίδες έχει ένα βιβλίο τόσο πιο κορυφαίο θεωρούν οι αναγνώστες ότι θα είναι, κάτι που εγώ δεν πιστεύω. Έτυχε να μου αρέσει το Stormlight Archive οπότε θα συνεχίσω να το διαβάζω, όχι με βάση τον αριθμό σελίδων του.

Θεωρώ ότι τα περισσότερα φάνταζι έχουν γίνει τριλογίες, τετραλογίες και γενικότερα πολυλογίες για καθαρά λόγους πωλήσεων.

Καταλαβαίνω ότι κάθε Χ επαγγελματίας έχει ανάγκες και χρειάζεται εισοδήματα, αλλά αυτό γίνεται συνήθως εις βάρος της ποιότητας.

Βλέπω ότι πολλοί συγγραφείς έχουν εξαιρετικές ιδέες. Στην συντριπτική πλειοψηφία, αυτές οι ιδέες είναι αρκετές για ένα ή δύο βιβλία το πολύ για κάθε "κόσμο". Εάν τύχει και πουλήσει, ο συγγραφέας ή ο εκδότης θα το τραβήξουν για να βγουν παραπάνω. Φυσικά νερώνοντας την ιστορία/πλοκή και βγάζοντας κάτι που δεν "καλύπτει" τρια ή περισσότερα βιβλία. Έτσι αντί για καλό ή έστω αξιοπρεπές βιβλίο βγαίνει μια απογοήτευση.

Κλασσικό παράδειγμα ο Μάρτιν, που την αρχική διλογία την έχει τραβήξει από τα μαλλιά και δεν βλέπουμε το τέλος στην κατηφόρα του...

|

|
Τα μεγάλα βιβλία είναι δίκοπο μαχαίρι, είτε είναι μια μεγάλη ευκαιρία για κάποιον να δημιουργήσει είτε να παραλογήσει για εκατοντάδες σελίδες. Επειδή συνάντησα το δεύτερο πολύ, πολύ συχνότερα από το πρώτο, εδώ και χρόνια πολύ απλά αφήνω τα βιβλία στην μέση εάν στο 20+% δεν έχουν καταφέρει να τραβήξουν την προσοχή μου.

|
|

Ο Σάντερσον είναι ο φάνταζι συγγραφέας του "a mile wide and an inch deep". Τον θεωρώ ως ΤΟΝ overhyped του 21ου αιώνα. Γράφει σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλά οι χαρακτήρες του είναι άψυχοι και μάλλον αποστειρωμένοι. Απλά ανθρωπόμορφα Papie mache που γεμίζουν τον κόσμο του. Οι διάλογοι του επίσης είναι μέτριοι έως subpar. Είναι καλύτερος των τελείως βίπερ, αλά forgotten realms ή Warhammer fantasy, αλλά όχι για πολύ. Τέλος η μανία του για πρωταγωνίστριες, συνήθως ανήλικες, που γίνονται σουγκλάκοι και βαράνε αβέρτα μου βγάζει κάτι τελείως creepy...

Έγραψα τις εντυπώσεις μου για τα βιβλία του εδώ και σε άλλο φόρουμ, εάν δεν απατώμαι στο sff. Πάντως τον παράτησα χρόνια πριν, αφού είχα διαβάσει 4-5 βιβλία του στο σύνολο. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω ενώ υπάρχουν στην κυριολεξία δεκάδες άλλοι συγγραφείς και σίγουρα κάποια λιγότερα γνωστά (ή underhyped) διαμάντια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. :) Ενδιαφέροντα αυτά που λες, σε κάποια συμφωνώ, σε άλλα όχι. Γούστα είναι αυτά, όπως και να 'χει. Θα ήθελα να έχω τη θέληση να παρατάω ευκολότερα βιβλία (τουλάχιστον στο παρελθόν γιατί τώρα έχω σταθεί τυχερή και δεν έχει χρειαστεί να αναρωτηθώ αν αξίζει ή όχι ένα βιβλίο για αρκετό καιρό) και λόγω της υπερτεράστιας λίστας tbr πρέπει να το κάνω αν θέλω να διαβάσω έστω ένα μικρό ποσοστό -όπως και όλοι μας.

Οι χαρακτήρες του Sanderson μου αρέσουν πολύ και δεν μου έχουν φανεί μονοδιάστατοι. Δεν με ενοχλεί που γράφει για γυναίκες νεαρής ηλικίας -αν και δεν το κάνει τόσο υπερβολικά όσο λες, θεωρώ. Τουλάχιστον στο Stormlight Archive έχει μεγάλη ποικιλία χαρακτήρων μιας και δεν είναι heist όπως το Mistborn όπου η ομάδα έπρεπε να είναι πιο σφιχτή. Όντως είναι overhyped συγγραφέας αλλά θεωρώ ότι έφτασε με την αξία του σε αυτή τη θέση. Προφανώς υπάρχουν πολλοί συγγραφείς που αξίζουν το ίδιο ή ίσως και περισσότερο από τον Sanderson αλλά δεν στάθηκαν το ίδιο τυχεροί. Πάλι καλά έχουμε τέτοια threads για να βρίσκουμε και κρυμμένους θησαυρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηνομαι να μπω και γω σιγα σιγα στον κοσμο του βιβλιου. Ενδιαφερομαι για κατι με γενικα επιστημονικη προσεγγιση ας πουμε. Θα με ενδιεφερε κατι που να αναλυει θεματα οπως η λογικη ή η ψυχολογια. Γενικα ομως ψαχνω κατι που να περιεχει πληροφορια και οχι λογοτεχνικου περιεχομενου (να αναλυει καποιες εννοιες ας πουμε). Ελπιζω να σας κατατοπισα περιπου για το τι ψαχνω. Εχει κανεις τιποτα κατα νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...