Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι βιβλιοπρόταση αλλά έχει να κάνει με βιβλία οπότε το βάζω σε spoiler

Spoiler

Ρίξτε μια ματιά αν θέλετε (και δεν το ξέρετε ήδη) στο Read for Greece όπου συγγραφείς και αναγνώστες δώρισαν βιβλία ώστε να γίνει μια κλήρωση στο τέλος του Σεπτεμβρίου. Με κάθε κατάθεση 3 ευρώ για τη στήριξη των πληγέντω από τις πυρκαγιές, κερδίζετε μια συμμετοχή.

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλός σκοπός και είπα να τον μοιραστώ μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2018 στις 5:17 ΜΜ, firewalker είπε

The Mote in Gods Eye. Ωραίο. Μου αρέσει να διαβάζω και πιο παλιά sci-fi βιβλία και να συγκρίνω με τα σημερινά.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mote_in_God's_Eye

το έχω ακούσει σε audiobook, μου άρεσε αρκετά, δες και το childhood's end.

Επεξ/σία από LASERPEWPEW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎6‎/‎8‎/‎2018 στις 12:50 ΜΜ, kate23 είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ελπίζω να το βρω όμως :D 

edit: Να προτείνω το Locke and Key του Joe Hill. Ξεκίνησα να το διαβάζω προχθές και μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ. Ελπίζω να το δέσει όμορφα στο τέλος, αν και μέχρι στιγμής δεν μου έχει δείξει κάτι αρνητικό. Γενικώς δεν είμαι πολύ του horror και για αυτό δεν έχω διαβάσει όσο King θα ήθελα αλλά ίσως μετά από το Locke and Key δώσω στο horror μια καλύτερη ευκαιρία. 

Είναι ο γιος του King που γράφει με ψευδώνυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 12:50 ΜΜ, kate23 είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ελπίζω να το βρω όμως :D 

edit: Να προτείνω το Locke and Key του Joe Hill. Ξεκίνησα να το διαβάζω προχθές και μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ. Ελπίζω να το δέσει όμορφα στο τέλος, αν και μέχρι στιγμής δεν μου έχει δείξει κάτι αρνητικό. Γενικώς δεν είμαι πολύ του horror και για αυτό δεν έχω διαβάσει όσο King θα ήθελα αλλά ίσως μετά από το Locke and Key δώσω στο horror μια καλύτερη ευκαιρία. 

Έχω διαβάσει και τα 6 τεύχη της σειράς (hardback). Λίγο παρόμοια γούστα να έχουμε, είμαι σίγουρος ότι δεν θα σε απογοητεύσει.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wizzy είπε

Έχω διαβάσει και τα 6 τεύχη της σειράς (hardback). Λίγο παρόμοια γούστα να έχουμε, είμαι σίγουρος ότι δεν θα σε απογοητεύσει.

Το τελείωσα και μου άρεσε παρα πολύ. Είναι η δεύτερη ιστορία που διαβάζω από τον Joe Hill (@fasttam ήξερα ότι ειναι γιος του King αλλά δεν τον επέλεξα για αυτόν τον λόγο) με πρώτο το Horns, το οποίο μου άρεσε εξίσου πολύ. Θα τον έχω στο νου μου όταν θέλω κάτι "horror" αν και έχω και τον King να περιμένει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kate23 είπε

Το τελείωσα και μου άρεσε παρα πολύ. Είναι η δεύτερη ιστορία που διαβάζω από τον Joe Hill (@fasttam ήξερα ότι ειναι γιος του King αλλά δεν τον επέλεξα για αυτόν τον λόγο) με πρώτο το Horns, το οποίο μου άρεσε εξίσου πολύ. Θα τον έχω στο νου μου όταν θέλω κάτι "horror" αν και έχω και τον King να περιμένει :P 

To Locke & Key ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Joe Hill κι όπως είπα, μου άρεσε πολύ. 

Στα βιβλία, από την άλλη, τον βρήκα λίγο "αδύναμο". Έχω διαβάσει τα "Κουτί σε σχήμα καρδιάς", "Κερασφόρος" και "Νοσφεράτου" κι από τα τρία, μόνο το τελευταίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε (λίγο). Γενικά, θα χαρακτήριζα τα βιβλία του Joe Hill ως "page-turners" - επομένως, του αναγνωρίζω το θετικό ότι η ροή των βιβλίων του κυλάει, χωρίς να κάνει ιδιαίτερη "κοιλιά". Από την άλλη, βρήκα τους χαρακτήρες αδύναμους, την πλοκή κάπως ρηχή και γενικά, μου έδωσε την εντύπωση ότι κινείται προς εμπορικά μονοπάτια, στοχεύοντας σε αναγνώστες που θέλουν "εύπεπτα" βιβλία. Πάντως, για μένα, που το αναγνωστικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στη λογοτεχνία τρόμου, ο Joe HIll δεν "ακουμπάει" καν. Dark fantasy, ίσως - horror με  τίποτα.

Είμαι σε σκέψεις για το εάν θα διαβάσω το "Ο Πυροσβέστης"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, wizzy είπε

To Locke & Key ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Joe Hill κι όπως είπα, μου άρεσε πολύ. 

Στα βιβλία, από την άλλη, τον βρήκα λίγο "αδύναμο". Έχω διαβάσει τα "Κουτί σε σχήμα καρδιάς", "Κερασφόρος" και "Νοσφεράτου" κι από τα τρία, μόνο το τελευταίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε (λίγο). Γενικά, θα χαρακτήριζα τα βιβλία του Joe Hill ως "page-turners" - επομένως, του αναγνωρίζω το θετικό ότι η ροή των βιβλίων του κυλάει, χωρίς να κάνει ιδιαίτερη "κοιλιά". Από την άλλη, βρήκα τους χαρακτήρες αδύναμους, την πλοκή κάπως ρηχή και γενικά, μου έδωσε την εντύπωση ότι κινείται προς εμπορικά μονοπάτια, στοχεύοντας σε αναγνώστες που θέλουν "εύπεπτα" βιβλία. Πάντως, για μένα, που το αναγνωστικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στη λογοτεχνία τρόμου, ο Joe HIll δεν "ακουμπάει" καν. Dark fantasy, ίσως - horror με  τίποτα.

Είμαι σε σκέψεις για το εάν θα διαβάσω το "Ο Πυροσβέστης"...

Το "Κερασφόρος" είναι λογικά το "Horns" που έχω διαβάσει και συμφωνώ με το ότι όντως είναι "εύπεπτο" βιβλίο αλλά με την καλή έννοια. Το horror δεν είναι το αγαπημένο μου genre (προτιμώ fantasy) οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω χτίσει άποψη πάνω στο είδος οπότε προφανώς εσύ θα έχεις άλλες προσδοκίες από ένα horror βιβλίο. Το Locke and Key είχε αρκετά dark στοιχεία για μένα και το θεώρησα horror :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kate23 είπε

Το "Κερασφόρος" είναι λογικά το "Horns" που έχω διαβάσει και συμφωνώ με το ότι όντως είναι "εύπεπτο" βιβλίο αλλά με την καλή έννοια. Το horror δεν είναι το αγαπημένο μου genre (προτιμώ fantasy) οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω χτίσει άποψη πάνω στο είδος οπότε προφανώς εσύ θα έχεις άλλες προσδοκίες από ένα horror βιβλίο. Το Locke and Key είχε αρκετά dark στοιχεία για μένα και το θεώρησα horror :P 

Α! Εντάξει! Αν σου φάνηκε το Locke & Key horror, τότε άσε το, δεν είσαι για πιο "βαριά"!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wizzy είπε

Α! Εντάξει! Αν σου φάνηκε το Locke & Key horror, τότε άσε το, δεν είσαι για πιο "βαριά"!😋

Χαχαχαχα ίσως επειδή δεν έχω να το συγκρίνω με κάτι άλλο που να είναι πιο "βαρύ". Αν θες πρότεινε μου ένα horror που πιστεύειες ότι είναι "άξιο" του είδους. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να πεις μόνο ένα οπότε αν δεν μπορείς να διαλέξεις, πες μου top3 ή top5 και θα διαλέξω ένα "στην τύχη" γιατί σκέφτομαι να αφιερώσω την τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη (εβδομάδα Halloween και καλά) σε horror βιβλία και ταινίες.

P.S. Βγαίνει εκτός το "Αυτό" του Stephen King γιατί έχω φοβία με τους κλόουν οπότε είναι αυτόματο no-no οτιδήποτε έχει κλόουν ή τσίρκο. Show mercy! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...