Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι από ΗΠΑ και όχι Αγγλία, δεν ξέρω αν σου κάνει.

Τόμας Χάρις έχεις διαβάσει - Χάνιμπαλ Λέκτερ, σιωπή των αμνών κλπ;

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα.ψάχνω τον τίτλο ενός βιβλίου επιστημονικής φαντασίας που εκδόθηκε περίπου το 2010.είχε κόκκινο εξώφυλλο και αν θυμάμαι καλά,είχε να κάνει με δράκους ή κάτι παρόμοιο.τότε τα βιβλιοπωλεία το διαφήμιζαν σαν παρόμοιο με του Τολκιν και της Ροουλινγκ.δεν είναι του Άρθουρ Κλαρκ,ούτε του Ασιμοφ.και αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο αλλά θα έβγαιναν και συνέχειες.αν κάποιος το θυμάται,πραγματικά θα είναι πολύ χρήσιμο.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karavidas_jako είπε

καλησπέρα.ψάχνω τον τίτλο ενός βιβλίου επιστημονικής φαντασίας που εκδόθηκε περίπου το 2010.είχε κόκκινο εξώφυλλο και αν θυμάμαι καλά,είχε να κάνει με δράκους ή κάτι παρόμοιο.τότε τα βιβλιοπωλεία το διαφήμιζαν σαν παρόμοιο με του Τολκιν και της Ροουλινγκ.δεν είναι του Άρθουρ Κλαρκ,ούτε του Ασιμοφ.και αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο αλλά θα έβγαιναν και συνέχειες.αν κάποιος το θυμάται,πραγματικά θα είναι πολύ χρήσιμο.

 
  •  

Ο δράκος της Αυτού Μεγαλειότητας της Naomi Novik ίσως? Έχει εκδοθεί το 2006 αλλά μεταφράστηκε στα ελληνικά το 2008. Είναι το πρώτο που μου ήρθε στο νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kate23 είπε

Ο δράκος της Αυτού Μεγαλειότητας της Naomi Novik ίσως? Έχει εκδοθεί το 2006 αλλά μεταφράστηκε στα ελληνικά το 2008. Είναι το πρώτο που μου ήρθε στο νου.

δυστυχώς δεν είναι αυτό..ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

ψαχνω βιβλια που να βελτιωνουν τον τροπο σκεψης σου για τη ζωη, να μαθαινεις πραγματα για την ψυχολογια των ανθρωπων γενικα ενα βιβλιο που να περνεις γνωση μη λεει μονο παραμυθια.

καντε μερικες προτασεις.... ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, karavidas_jako είπε

δυστυχώς δεν είναι αυτό..ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως!!

Κανένα πρόβλημα, θα συνεχίσω να σκέφτομαι μπας και μου ρθει κανένα άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Καλησπερα παιδια

ψαχνω βιβλια που να βελτιωνουν τον τροπο σκεψης σου για τη ζωη, να μαθαινεις πραγματα για την ψυχολογια των ανθρωπων γενικα ενα βιβλιο που να περνεις γνωση μη λεει μονο παραμυθια.

καντε μερικες προτασεις.... ευχαριστω

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις αλλά θα σου προτείνω δοκίμια από τον Παπανούτσο. Λίγο παλιός αλλά εξαιρετικός και ασχολείται με πάρα πολλά θέματα. Αγαπημένο μου είναι το βιβλίο Το Δίκαιο της Πυγμής αλλά θα σου προτείνω και το Πρακτική Φιλοσοφία του ίδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιους ταιριαζει ο θανατος-peter swanson

Το δεμα -sebastian fitzek

Και τα 2 ιδιαιτερα αξιολογα!

Χαιρομαι που φιλοι προηγουμένως στο νημμα τα προτειναν.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση στο ιδιο μηκος κυμματος....ευπροσδεκτη.

Εγω θα το ρισκαρω με το 'Οι φονοι της Κισσας-Anthony Horowitz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2018 στις 7:55 ΜΜ, damian1974 είπε

Σε καποιους ταιριαζει ο θανατος-peter swanson

Το δεμα -sebastian fitzek

Και τα 2 ιδιαιτερα αξιολογα!

Χαιρομαι που φιλοι προηγουμένως στο νημμα τα προτειναν.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση στο ιδιο μηκος κυμματος....ευπροσδεκτη.

Εγω θα το ρισκαρω με το 'Οι φονοι της Κισσας-Anthony Horowitz

Από τον πητερ σουσνσον τσέκαρε κσι το Her every fear είναι ακόμα πιο σκοτεινό θρίλερ με creepy σκηνουλες και φυσικά ανατροπές 

Επεξ/σία από star12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Διαβαζω το χρονικο του χρονου του Στηβεν Χωκινγκ αλλα βρε παιδια υποτιθεται ειναι εκλαϊκευμενη φυσικη για να καταννοειται απο τα πληθη. Μεχρι στιγμης χρειαζεται να διαβαζω καθε σελιδα 2-3 φορες για να καταλαβω το νοημα και ειμαι σιγουρος πως οταν με το καλο τελειωσω το βιβλιο ( 130 σελιδες ακομα) θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω ολο για να το κατανοησω καλυτερα. 

Η εκλαϊκευμενη φυσικη δεν ειναι και τοσο εκλαϊκευμενη οσο την περιεγραφαν. Θα μου πειτε πως στο θεμα που θιγει ειναι το μαξ που μπορει να γινει απο αποψη απλουστεύσεως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα! Διαβαζω το χρονικο του χρονου του Στηβεν Χωκινγκ αλλα βρε παιδια υποτιθεται ειναι εκλαϊκευμενη φυσικη για να καταννοειται απο τα πληθη. Μεχρι στιγμης χρειαζεται να διαβαζω καθε σελιδα 2-3 φορες για να καταλαβω το νοημα και ειμαι σιγουρος πως οταν με το καλο τελειωσω το βιβλιο ( 130 σελιδες ακομα) θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω ολο για να το κατανοησω καλυτερα. 

Η εκλαϊκευμενη φυσικη δεν ειναι και τοσο εκλαϊκευμενη οσο την περιεγραφαν. Θα μου πειτε πως στο θεμα που θιγει ειναι το μαξ που μπορει να γινει απο αποψη απλουστεύσεως.

μου ηθελες και nickname Iamthagod 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ManFromEarth είπε

μου ηθελες και nickname Iamthagod 😁

Τρομαρα μου 😆! Εδω και την κουτση μαρια να ρωτησεις θα σου πει τι ειναι το σπιν και η απροσδιοριστια και εγω ειμαι λες και διαβαζω για τις πανελληνιες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα! Διαβαζω το χρονικο του χρονου του Στηβεν Χωκινγκ αλλα βρε παιδια υποτιθεται ειναι εκλαϊκευμενη φυσικη για να καταννοειται απο τα πληθη. Μεχρι στιγμης χρειαζεται να διαβαζω καθε σελιδα 2-3 φορες για να καταλαβω το νοημα και ειμαι σιγουρος πως οταν με το καλο τελειωσω το βιβλιο ( 130 σελιδες ακομα) θα χρειαστει να το ξαναδιαβασω ολο για να το κατανοησω καλυτερα. 

Η εκλαϊκευμενη φυσικη δεν ειναι και τοσο εκλαϊκευμενη οσο την περιεγραφαν. Θα μου πειτε πως στο θεμα που θιγει ειναι το μαξ που μπορει να γινει απο αποψη απλουστεύσεως.

Το διάβασα πρόσφατα (πριν λίγους μήνες) οπότε καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Έχεις κάποιον που κατέχει λίγες παραπάνω γνώσεις στη φυσική από σένα για να συζητάς τις απορίες σου; Στο λέω γιατί ο φίλος μου ασχολείται πάρα πολύ και αυτά που για μένα ήταν μέτριας δυσκολίας εκείνος τα ήξερε για την πλάκα του οπότε με βοηθούσε να κατανοήσω ευκολότερα κάποια δύσκολα σημεία και έπαιρνε άλλη διάσταση (pun not intended) το διάβασμα.

Πάντως είναι καταπληκτικό βιβλίο και θεωρώ ότι όχι μόνο 2η φορά πρέπει να το διαβάσω για να καταλάβω αλλά και 3η. Αν ενδιαφέρεσαι, ρίξε μια ματιά στη σειρά Cosmos.

Επεξ/σία από kate23
link για το Cosmos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...