Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, VagVene είπε

αστυνομικου μυστηριου

Γιάννη Μαρή, αγαπημένος στο αστυνομικό

https://www.politeianet.gr/sygrafeas/maris-giannis-22745

6 ώρες πριν, VagVene είπε

επιστημονικης φαντασιας

Στίβεν Κινγκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, VagVene είπε

Καλησπερα! 

Θα ηθελα μια προταση για καποια σειρα βιβλιων ειτε αστυνομικου μυστηριου ειτε επιστημονικης φαντασιας κατι για το καλοκαιρι 

Εχω διαβασει τις σειρες του Dan Brown και του Nesbo (harry hole) 

Ευχαριστώ

Chris Carter από bell. Πιο σκοτεινός από νεσμπο αλλά πολύ ωραία σειρά ειδικά για καλοκαιράκι! Έχουν μεταφραστεί τα 5 πρώτα. Έχω διαβάσει τα 3 και είναι το ένα καλύτερο από το άλλο! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2020 στις 8:58 ΜΜ, kormos είπε

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι σε σωστό νήμα...

Μπορεί κάποιος/α να προτείνει κάποια βιβλία, Θρίλερ, Μυστηρίου, Ιστορικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

*Αν είμαι σε λάθος σημείο ας μεταφερθεί

Clive barker θρίλερ, ιστορικά διάβασε απολογία Σωκράτους και συμπόσιο. Βιβλία με 7-8€ που πρέπει να διαβάσουν όλοι, όχι κάτι μυθιστόρημάτα της πλάκας που πουλάνε 30€

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 6:04 ΜΜ, VagVene είπε

Καλησπερα! 

Θα ηθελα μια προταση για καποια σειρα βιβλιων ειτε αστυνομικου μυστηριου ειτε επιστημονικης φαντασιας κατι για το καλοκαιρι 

Εχω διαβασει τις σειρες του Dan Brown και του Nesbo (harry hole) 

Ευχαριστώ

Κλασσικά και γενικά εξαιρετικά: 

Dune(πρώτο μόνο εφόσον είναι για το καλοκαίρι)

Randezvouz with Rama 

Hyperion 

Time Machine & War of Worlds 

Do androids dream of electric sheep?

Red - green - blue Mars (δες το πρώτο εάν είναι)

Foundation & robot series (ότι προλάβεις)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2020 στις 2:24 ΜΜ, wizzy είπε

πήρε σειρά το "Κι έτσι διαλύθηκαν όλα", το δεύτερο μέρος της αυτοβιογραφίας του Moby.

Το δεύτερο μέρος της αυτοβιογραφίας του Moby, ακολουθεί το ίδιο μοτίβο με το πρώτο μέρος - μικρές ιστορίες με χαλαρή χρονική συνέχεια κι εμβόλιμες παραθέσεις περιστατικών από την παιδική του ηλικία.

Το διάβασα κι αυτό. Το δεύτερο μέρος της αυτοβιογραφίας του Moby, μου άφησε μια γλυκόπικρη "γεύση".

Εννοώ, ΟΚ, έμαθα πολλά για το πώς ήταν η ζωή του λίγο πριν κυκλοφορήσει το "Play" και αφότου σημείωσε την παγκόσμια επιτυχία του. Και πόσο τον επηρέασε αυτή η (απότομη) επιτυχία. Και πόσο εύκολα "έπεσε" από την "κορυφή" που τον είχε τοποθετήσει το "Play". Και... πολλά ναρκωτικά, ρε παιδιά, πολλά. Δηλαδή, λέμε λέμε για τον Ozzy κι ό,τι έχει καπνίσει/πιει/sniffάρει οτιδήποτε κυκλοφόρησε σε ναρκωτική ουσία και διαβάζω τα κεφάλαια αυτού του βιβλίου και σε κάθε παράγραφο 5-10 προτάσεων, στις μισές μιλάει για τα ναρκωτικά που είχε πάρει ή που έψαχνε να πάρει ή τι του είχαν προκαλέσει ή ποια ναρκωτικά (χάπια) έπαιρνε με την ελπίδα να ξεπεράσει τις επιπτώσεις των ναρκωτικών που είχε πάρει προηγούμενως. Και μαζί με όλα αυτά, αλκοόλ. Πολύ αλκοόλ. Τόσο πολύ, που πραγματικά διερωτήθηκα εάν ο τύπος έχει συκώτι ακόμα.

Δηλαδή, με λίγα λόγια, το δεύτερο μέρος της αυτοβιογραφίας συνοψίζεται στο εξής: "Έκανα ό,τι ναρκωτικό έπεφτε στα χέρια μου, έκανα party με ναρκωτικά για τους φίλους (?) μου, έπινα πάρα πολύ αλκοόλ, έκανα sex σε κάθε ευκαιρία με οποιαδήποτε ήθελε να κάνει sex μαζί μου, έπαθα κατάθλιψη σκεπτόμενος την κατάντια μου κι έπαιρνα περισσότερα ναρκωτικά για να "ξεχάσω" (όχι για να ξεπεράσω) την κατάθλιψη." ΟΚ, αυτή ήταν η ζωή του εκείνη την εποχή (1999-2009), απλώς εμένα μου ξένισε όλη αυτή η ιστορία. Σε κάποια φάση, έχασα λίγο το ενδιαφέρον μου για το βιβλίο, διότι ξεκινούσε το κεφάλαιο κι σκεφτόμουν "ω, ρε φίλε, πάλι ναρκωτικά, αλκοόλ, κατάθλιψη και sex; κουράζεις...". Το τελείωσα επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση, αλλά συγκρινόμενο με το πρώτο μέρος της αυτοβιογραφίας του, το βρήκα λιγότερο ενδιαφέρον και λιγότερο ελκυστικό.

Σε συνέντευξή του, το 2019, ισχυρίστηκε ότι είναι 11 χρόνια "στεγνός" κι ότι έχει την πρόθεση να γράψει και το τρίτο μέρος της αυτοβιογραφίας του. Για να δούμε...

Προς το παρόν, συνεχίζω με το "For the sake of heaviness: The history of Metal Blade records". Στο πλάνο των μελλοντικών αγορών προστέθηκε το "Damn the machine: The story of Noise Records".

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ακόμη δύο βιβλία του Blake Crouch. Το Dark Matter και το Recursion. Ωραία Sci-Fi βιβλία με εύκολο περιεχόμενο που φεύγουν εύκολα. Είναι και μικρά σε μέγεθος (~250 σελίδες).

https://www.goodreads.com/book/show/27833670-dark-matter

https://www.goodreads.com/book/show/42046112-recursion

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Blindness (περί τυφλότητος) του Jose Saramago. Ξαφνικά στον κόσμο εμφανίζεται μια πανδημία τυφλότητος, που αντί όμως να τα βλέπουν όλα μαύρα, τα βλέπουν όλα λευκά. Αρκετά σκληρό βιβλίο, που προσωπικά λόγω και της πανδημίας που βιώνουμε το ένιωσα ακόμα περισσότερο (φυσικά στο βιβλίο είναι πολύ πιο ακραία η πανδημία).

Το συστήνω σε όλους, απλώς ένα θέμα είναι ο τρόπος γραφής. Τεράστιες παράγραφοι, χωρίς να γίνεται εύκολα διακριτό τουλάχιστον αρχικά ποιος χαρακτήρας μιλάει, αφού πολλές φορές δεν υπάρχουν καν τελείες. Αυτό βέβαια μπορώ να πω πως με έκανε να νιώσω και εγώ σαν τυφλός, οπότε μπορούμε να πούμε ότι λειτουργεί θετικά με το θέμα του βιβλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 7:04 ΜΜ, VagVene είπε

Καλησπερα! 

Θα ηθελα μια προταση για καποια σειρα βιβλιων ειτε αστυνομικου μυστηριου ειτε επιστημονικης φαντασιας κατι για το καλοκαιρι 

Εχω διαβασει τις σειρες του Dan Brown και του Nesbo (harry hole) 

Ευχαριστώ

Sci fi πολύ ωραία ιστορία, που έχει και στοιχεία θρησκείας και ψυχανάλυσης είναι ο "Λαβύρινθος θανάτου" του Philip K. Dick. 

Πολύ μικρό και αλληγορικό "Η χώρα των τυφλών" του Wells, επισης sci fi.

Πολύ πρωτότυπη ιστορία (δεν έχω διαβάσει τον τελευταίο τόμο) είναι η σειρά "Νεκροσκόπος" του Brian Lumpley. Έχει μέσα Σοβιετική και Αγγλική κατασκοπεία, επικοινωνία με νεκρούς, βαμπιρ, μαθηματικά, χωροχρόνο, είναι πολύ καλό παρότι φαίνεται κουλή η περιγραφή.  

Παλιό, κλασικό πλέον, και ο δυστοπικός "Γενναίος νέος Κόσμος" του Huxley. (κατατάσεται στη κλασική "τριλογία" μαζί με  -1984- και -Fahrenheit 451- αλλά αυτά φαντάζομαι τα ξέρεις)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 4:29 ΜΜ, stevenfins είπε

Διάβασα το Blindness (περί τυφλότητος) του Jose Saramago. Ξαφνικά στον κόσμο εμφανίζεται μια πανδημία τυφλότητος, που αντί όμως να τα βλέπουν όλα μαύρα, τα βλέπουν όλα λευκά. Αρκετά σκληρό βιβλίο, που προσωπικά λόγω και της πανδημίας που βιώνουμε το ένιωσα ακόμα περισσότερο (φυσικά στο βιβλίο είναι πολύ πιο ακραία η πανδημία).

Το συστήνω σε όλους, απλώς ένα θέμα είναι ο τρόπος γραφής. Τεράστιες παράγραφοι, χωρίς να γίνεται εύκολα διακριτό τουλάχιστον αρχικά ποιος χαρακτήρας μιλάει, αφού πολλές φορές δεν υπάρχουν καν τελείες. Αυτό βέβαια μπορώ να πω πως με έκανε να νιώσω και εγώ σαν τυφλός, οπότε μπορούμε να πούμε ότι λειτουργεί θετικά με το θέμα του βιβλίου.

Το πρόβλημα της γραφής λύνεται εν μέρει αν αντί να το διαβάσεις το ακούσεις σε audio book.

Εξαιρετικό  βιβλίο. Μπορείς να διαβάσεις και το περί φωτισεως, που είναι το επόμενο της τριλογίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, christos4 είπε

Το πρόβλημα της γραφής λύνεται εν μέρει αν αντί να το διαβάσεις το ακούσεις σε audio book.

Εξαιρετικό  βιβλίο. Μπορείς να διαβάσεις και το περί φωτισεως, που είναι το επόμενο της τριλογίας. 

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω τολμήσει ακόμα με κάποιο audio book γιατί φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να συγκεντρωθώ. Το περί φωτισεως το έχω βάλει στη λίστα για μελλοντικά, αλλά δεν έχω δει να έχει και άλλο στη συνέχεια. Είναι σίγουρα τριλογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 9:55 ΠΜ, wizzy είπε

Προς το παρόν, συνεχίζω με το "For the sake of heaviness: The history of Metal Blade records".

Το τελείωσα. Εξαιρετικά ενδιαφέρον, για όσους ασχολούνται με την metal μουσική. Μου άρεσε το γεγονός ότι ακριβώς επειδή, η Metal Blade, ξεκίνησε ως "one man business", η ιστορία της εταιρίας ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με προσωπικά βιώματα του ιδρυτή της, Brian Slagel. Η αφήγηση είναι σε πρώτο πρόσωπο και παρεμβάλλονται συνεντεύξεις από μουσικούς που είχαν σημαίνοντα ρόλο, κυρίως τη δεκαετία του 1980, στη μουσικό στερέωμα του metal στις Η.Π.Α.. Το γνωστό θέμα με το left indent formatting εμφανίστηκε κι εδώ - όπως και στη βιογραφία των Paradise Lost. Oh well...

Ξεκίνησα και τελείωσα το "Το μήνυμα" της Yrsa Sigurdardóttir. Αστυνομική λογοτεχνία, με γνώριμους - για μένα - χαρακτήρες. Η συγγραφέας ακολουθεί ένα συγκεκριμένο μοτίβο στα βιβλία της: Δίνει στον αναγνώστη "bits & pieces" της υπόθεσης, διάσπαρτες στα κεφάλαια του βιβλίου, περίπου μέχρι τη μέση του. Από την μέση και μετά, τα στοιχεία που γίνονται γνωστά αυξάνονται και καταλήγουμε στα 4-5 τελευταία κεφάλαια, όπου οι εξελίξεις είναι καταιγιστικές όπως και τα twists στην υπόθεση - τα οποία, στο συγκεκριμένο βιβλίο, φτάνουν μέχρι και την τελευταία σελίδα του. Δεν θα το χαρακτήριζα "page turner" κι ένας άπειρος - με την αστυνομική λογοτεχνία - αναγνώστης μπορεί να βαριόταν μη βλέποντας την υπόθεση να εξελίσσεται με ταχύτητα. Όμως, προσωπικά κι εφόσον είμαι εξοικειωμένος με τον τρόπο γραφής της συγγραφέως, μου άρεσε και θα το πρότεινα σε fans αυτού του είδους λογοτεχνίας.

Συνεχίζω με το "Ο Πυροσβέστης" του Joe Hill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καμιά πρόταση για κανένα βιβλίο επιφανειακά επιστημονικό, όπως τα homo sapiens/deus του Harari ή την "ιστορία των πάντων" του Bill Bryson;
Κάτι που να διαβάζεται εύκολα (καλοκαίρι γαρ) αλλά να μην είναι απόλυτη μυθοπλασία.

Επεξ/σία από e-tic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, e-tic είπε

Υπάρχει καμιά πρόταση για κανένα βιβλίο επιφανειακά επιστημονικό, όπως τα homo sapiens/deus του Harari ή την "ιστορία των πάντων" του Bill Bryson;
Κάτι που να διαβάζεται εύκολα (καλοκαίρι γαρ) αλλά να μην είναι απόλυτη μυθοπλασία.

To θεώρημα του παπαγάλου, αν σου αρέσουν τα μαθηματικά.

https://www.politeianet.gr/books/9789600440522-guedj-denis-kedros-to-theorima-tou-papagalou-199464

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, e-tic είπε

Υπάρχει καμιά πρόταση για κανένα βιβλίο επιφανειακά επιστημονικό, όπως τα homo sapiens/deus του Harari ή την "ιστορία των πάντων" του Bill Bryson;
Κάτι που να διαβάζεται εύκολα (καλοκαίρι γαρ) αλλά να μην είναι απόλυτη μυθοπλασία.

Επιστημονικό, αλλά εύκολο.

Δεν ξέρω πάρα πολλά, αλλά δες τα προηγούμενα ποστ μου σε αυτό το νήμα που έχω πολλά για ιστορία και ανθρωπολογία. 

Επίσης, δεν χάνεις εάν δεις τα παρακάτω: 

  • Ότι έχει βγάλει ο Jared Diamond, έτσι και αλλιώς ο Harari από εκείνον πήρε το ύφος και την δομή.
  • A More Perfect Heaven <-καλό
  • Skeletons: The Frame of Life <- πάρα πολύ καλό, τεχνικό
  •  the Cave Painters: Probing the Mysteries of the World's First Artists <-ωραίο αν και αρκετά μη-ακριβές πια
  • The Interstellar Age: The Story of the Men and Women Who Flew the Forty-Year Voyager Mission <-ωραίο
  • Written in Stone: Evolution, the Fossil Record, and Our Place in Nature <-πολύ καλό
  • Human Universe <- καλό; (πέρασε καιρός και δεν θυμάμαι, πάντως για να είναι στην συλλογή και να μην το έχω διαγράψει σημαίνει ότι με είχε αρέσει τόσο όσο να αξίζει να το έχω)
  • Human Biological Aging: From Macromolecules to Organ Systems <- εξαιρετικό για να δεις τι κακό κάνει π.χ. η κακή διατροφή και η έλλειψη ύπνου
  • When the Invasion of Land Failed <- πολύ καλό αλλά τεχνικό για σπέσιαλ γούστα
  • Grave Secrets of Dinosaurs-- Soft Tissues and Hard Science <- δες το πάνω, εξαιρετικό, αλλά μόνο για μερακλήδες
  • In Search of Schrodinger's Cat <- πολύ παλιό (βλέπε 80s), αλλά ίσως η καλύτερη εισαγωγή και βιβλίο για την κβαντομηχανική για μη-φυσικούς
  • The Rise and Fall of the Dinosaurs: A New History of a Lost World <-πολύ καλό βιβλίο και πολύ πρόσφατο (που σημαίνει οι τελευταίες πληροφορίες/θεωρίες)
  • Dinosaurs Without Bones: Dinosaur Lives Revealed by Their Trace Fossils <-άλλο ένα στην στοίβα με τα μοναδικής ποιότητας βιβλία, αλλά μόνο για μερακλήδες
  • The Bare Bones: An Unconventional Evolutionary History of the Skeleton<-πολύ καλό
  • The Science of Interstellar<- πολύ καλό από μόνο του και ακόμη καλύτερο εάν έχεις δει την ταινία
  • Trilobite: Eyewitness to Evolution <- παλιό αλλά αγαπημένο
  • Bonebeds: Genesis, Analysis, and Paleobiological Significance <- άλλη μια εισαγωγή για τα γερά γούστα, εξαιρετικό
  • Oxygen-- The Molecule That Made The World<- εξαιρετικό βιβλίο
  • Pathfinders: A Global History of Exploration <- άλλο ένα ωραίο
  • Animal Eyes(oxford biology series)<- πολύ, πολύ καλό βιβλίο, αλλά επίσης μόνο για μύστες
  • Tales of the Quantum: Understanding Physics' Most Fundamental Theory <- καλό βιβλίο, αλλά θα έπαιρνα το schrondinger's cat εάν είχα μόνο ένα να επιλέξω
  • Soviet Robots in the Solar System: Mission Technologies and Discoveries <- σπάνιο βιβλίο για σπάνιο θέμα, επίσης δες και το τζαμπέ βιβλίο της NASA για το σοβιετικό πρόγραμμα (λινκ στα προηγούμενα μου ποστ)
  • Lives of the Planets: A Natural History of the Solar System <- άλλο ένα που δεν θυμάμαι πόσο καλό ήταν, αλλά ίσως αξίζει να το δεις
  • Stargazers: Copernicus, Galileo, the Telescope and the Church <- ωραίο, αλλά πολλά ονόματα ρε παιδί μου και χάνεσαι
  • When Life Nearly Died: The Greatest Mass Extinction of All Time <-δες στο επόμενο
  • The Ends of the World: Volcanic Apocalypses, Lethal Oceans, and Our Quest to Understand Earth's Past Mass Extinctions <- αυτό και το πάνω είναι μια δυάδα χαρωπών βιβλίων που αναφέρονται σε μαζικές εξαφανίσεις ειδών, παρόμοιες με αυτή που συμβαίνει σήμερα. Βαριά βιβλία, αλλά εξαιρετικά
  • Carboniferous Giants and Mass Extinction <- άλλο ένα πολύ καλό, παρόμοιο θέμα με τα αποπάνω
  • Cro-Magnon: How the Ice Age Gave Birth to the First Modern Humans <-ωραίο, αν και αρκετά παλιές πληροφορίες και ξεπερασμένες αντιλήψεις σε πολλά θέματα
  • End of the Megafauna <- για τα "περίεργα" θηλαστικά που ζούσαν μόλις μερικές χιλιάδες χρόνια πριν. Καλό αλλά ξηρό βιβλίο
  • The Age of Wonder <- ωραίο και γενικά δες του Holmes, έχει γράψει αρκετά εάν δεν απατώμαι

Και η λίστα συνεχίζεται, αλλά ίσως την συμπληρώσω όταν δεν βαριέμαι τόσο. :P

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stevenfins είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω τολμήσει ακόμα με κάποιο audio book γιατί φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να συγκεντρωθώ. Το περί φωτισεως το έχω βάλει στη λίστα για μελλοντικά, αλλά δεν έχω δει να έχει και άλλο στη συνέχεια. Είναι σίγουρα τριλογία;

Είχα την αίσθηση ότι το "περί Θανάτου" είναι το τρίτο βιβλίο της σειράς, γιατι τα έχουν μαζί στα βιβλιοπωλεία, αλλά και λόγω τίτλου 

Αλλά αποτι φαίνεται δεν είναι (το έψαξα λίγο τώρα, δεν το έχω διαβάσει ακόμα) 

https://www.goodreads.com/book/show/3018539-death-with-interruptions

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...