Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/8/2020 στις 11:44 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Everything is F*cked.

- Mark Manson

Το μοναδικό μου βιβλιούλι που παντού πηγαίνω μαζί του σαν να είναι survival-guide γιατί σκοπεύω να το μάθω όλο απ' έξω.

Λόγω ελλείψεις χρόνου το ακούω στα αγγλικά από ήχο βιβλίο. Ενδιαφέρον είναι. Αν και επειδή δεν έχω συνηθίσει τα ήχο βιβλία και τα λέει και γρήγορα στα Αγγλικά, θα ήθελα μετά να το διαβάσω. Από κριτικές διάβασα ότι η Ελληνική μετάφραση δεν είναι και η καλύτερη....., οποτε με βλέπω να το διαβάζω στα Αγγλικά και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Keep it original. Ποιος ο λόγος να μην το κάνεις αν ξέρεις τα Αγγλικά;

 

Πήρα στα Ελληνικά το The Subtle Art of not Giving a F*ck για δώρο, και με το που χάζεψα τρεις φράσεις, ξενέρωσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Λόγω ελλείψεις χρόνου το ακούω στα αγγλικά από ήχο βιβλίο. Ενδιαφέρον είναι. Αν και επειδή δεν έχω συνηθίσει τα ήχο βιβλία και τα λέει και γρήγορα στα Αγγλικά, θα ήθελα μετά να το διαβάσω. Από κριτικές διάβασα ότι η Ελληνική μετάφραση δεν είναι και η καλύτερη....., οποτε με βλέπω να το διαβάζω στα Αγγλικά και αυτό 

Από που τα ακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Αν καμία θρησκεία δεν σε κρατάει - χρειάζεσαι το ανάγνωσμα του.

Δεν ξέρω από που να πιάσω το θέμα για να το εξηγήσω καλύτερα. Εάν αρχίσω να προσθέτω θα σας το χαλάσω. Στρεσσάρει vital ζητήματα, of the first world problems. Η αδυναμία μου είναι η έκφραση του, και η τόσο out of the box οπτική του. Σε πάει αρκετά ταξίδια επίσης, δεν είναι όλο μοναχά φιλοσοφία. Εν κατακλείδι, δεν μπάζει από πουθενά ο τύπος. Αρχή, μέση, τέλος στις σκέψεις του με αναλυτικότατες πηγές. Bold AF. Εκκεντρικός. Επικαιρότατος. Καυστικός. Συναισθηματικά ιδιοφυής.

Μετά από αυτό, σίγουρα θα κάνετε sub στο MFM (MotherFkinMonday) του (mail κάθε Δευτέρα), ή κάνετε sub στο MFM για να σας πείσει να αγοράσετε και αυτό. Το πρώτο του βιβλίο δεν είναι τόσο extreme κατ΄ εμε. Το πρώτο βιβλίο είναι ότι πρέπει για τον ψάρακα άνθρωπο που έχει κυρίως απογοητευτεί από τους γύρω του. Αυτό έχει να κάνει περί απογοήτευσης σε σχέση με τα πάντα. 

Taste for free.

Πάντως, εμένα μου κίνησες την περιέργεια. Το έβαλα ήδη στο wishlist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι που το κατάφερα.

 

Και για σένα και για τον Μαρκούλη.

 

Υ.Γ: Quote κάτι δικό μου και εντυπώσεις περκαλώ~

Επεξ/σία από JiovanniGeorgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Night Watch του Terry Pratchett. Πρώτη μου επαφή με το σύμπαν του discworld και σίγουρα όχι η τελευταία. Τη μία στιγμή γελάς δυνατά και την επόμενη σου έρχεται να κλάψεις. Το fantasy στοιχείο τουλάχιστον στο συγκεκριμένο δεν ήταν τόσο κυρίαρχο, οπότε και κάποιος που δεν είναι ιδιαίτερα φαν του είδους μπορεί να το διαβάσει άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 ώρες πριν, stevenfins είπε

Διάβασα το Night Watch του Terry Pratchett. Πρώτη μου επαφή με το σύμπαν του discworld και σίγουρα όχι η τελευταία. Τη μία στιγμή γελάς δυνατά και την επόμενη σου έρχεται να κλάψεις. Το fantasy στοιχείο τουλάχιστον στο συγκεκριμένο δεν ήταν τόσο κυρίαρχο, οπότε και κάποιος που δεν είναι ιδιαίτερα φαν του είδους μπορεί να το διαβάσει άνετα.

Ωραιότατο αν και προσωπικά προτιμώ τις μάγισσες του και τον θανατο, ριξε μια ματια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ωραιότατο αν και προσωπικά προτιμώ τις μάγισσες του και τον θανατο, ριξε μια ματια :D

Δεν είχα ιδέα ότι είχε τόσα πολλά βιβλία. 29 αν θυμάμαι καλά. Ειδικά για τη σειρά μάγισσες είδα πράγματι λένε όλοι τα καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Δεν είχα ιδέα ότι είχε τόσα πολλά βιβλία. 29 αν θυμάμαι καλά. Ειδικά για τη σειρά μάγισσες είδα πράγματι λένε όλοι τα καλύτερα

Ναι ναι ειναι παρα πολλα! Ειναι ομως ολα του πολυ καλα και δεν θα σε απογοητευσουν. Εχουν τρομερο κυνισμο οι μαγισσες και κορυφαιο χιουμορ, ο δε συγγραφεας ειναι τελειος στο να σου δημιουργει εικονες με φοβερα πρωτοτυπο τροπο. Ενταξει και μετα διαβαζεις για την εγγονη του DEATH, την Susan πχ και τρελαινεσαι :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O μέγιστος Τέρι Πράτσετ...

Εξαιρετικά τα βιβλία στον κόσμο του Discworld. Έχω γράψει την πρώτη διπλωματική μου πάνω σε ένα από αυτά, το θαυμάσιο Small Gods. Με ένα Θάνατο έξοχο, λακωνικό και δηκτικό.

Είχα την τύχη να τον γνωρίσω στο Μπέρμινχαμ, το '96. Λαμπρό πνεύμα, και τραγική ειρωνία το ότι έπεσε θύμα μιας αρρώστιας που μας στέρησε πολύ νωρίς την έξοχη πένα του. 

Από το σχετικό άρθρο της Wikipedia, ένα σχεδιάγραμμα για το πώς συνδέονται τα βιβλία μεταξύ τους, ανά θεματική ενότητα, και πρόταση για τη σειρά με την οποία διαβάζονται (δεν είναι απόλυτο, κατά την άποψή μου). Τα βιβλία με τη Φρουρά, αγαπημένα.

1024px-Discworld_Reading_Order_Guide_3.0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Snoob είπε

O μέγιστος Τέρι Πράτσετ...

Εξαιρετικά τα βιβλία στον κόσμο του Discworld. Έχω γράψει την πρώτη διπλωματική μου πάνω σε ένα από αυτά, το θαυμάσιο Small Gods. Με ένα Θάνατο έξοχο, λακωνικό και δηκτικό.

Είχα την τύχη να τον γνωρίσω στο Μπέρμινχαμ, το '96. Λαμπρό πνεύμα, και τραγική ειρωνία το ότι έπεσε θύμα μιας αρρώστιας που μας στέρησε πολύ νωρίς την έξοχη πένα του. 

Από το σχετικό άρθρο της Wikipedia, ένα σχεδιάγραμμα για το πώς συνδέονται τα βιβλία μεταξύ τους, ανά θεματική ενότητα, και πρόταση για τη σειρά με την οποία διαβάζονται (δεν είναι απόλυτο, κατά την άποψή μου). Τα βιβλία με τη Φρουρά, αγαπημένα.

1024px-Discworld_Reading_Order_Guide_3.0

Αμάν τι μπέρδεμα είναι αυτό. Εγώ σκεφτόμουν να τα πήγαινα ανά θεματική ενότητα. Αφού δηλαδή ξεκίνησα με το night watch να συνεχίσω με τα υπόλοιπα της Φρουράς, μετά ίσως με τις Μάγισσες και ούτω καθεξής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, stevenfins είπε

Αμάν τι μπέρδεμα είναι αυτό. Εγώ σκεφτόμουν να τα πήγαινα ανά θεματική ενότητα. Αφού δηλαδή ξεκίνησα με το night watch να συνεχίσω με τα υπόλοιπα της Φρουράς, μετά ίσως με τις Μάγισσες και ούτω καθεξής. 

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι θέσφατη η σειρά που προτείνει το σχεδιάγραμμα.

Γενικά, ακόμη και στα βιβλία που αποτελλούν "συνέχεια" άλλων, μια χαρά μπορείς να τα χαρείς, χωρίς να έχεις διαβάσει ό,τι προηγείται. Προφανώς, κάποιες αναφορές θα τις χάσεις, αλλά δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις τα πάντα.

Η Φρουρά έχει τρελό γέλιο. Ο Πράτσετ ήταν ικανός να σε κάνει να γελάς ακόμη και με -κατά βάση- τραγικές καταστάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...