Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 ώρες πριν, Snoob είπε

O μέγιστος Τέρι Πράτσετ...

Εξαιρετικά τα βιβλία στον κόσμο του Discworld. Έχω γράψει την πρώτη διπλωματική μου πάνω σε ένα από αυτά, το θαυμάσιο Small Gods. Με ένα Θάνατο έξοχο, λακωνικό και δηκτικό.

Είχα την τύχη να τον γνωρίσω στο Μπέρμινχαμ, το '96. Λαμπρό πνεύμα, και τραγική ειρωνία το ότι έπεσε θύμα μιας αρρώστιας που μας στέρησε πολύ νωρίς την έξοχη πένα του. 

Από το σχετικό άρθρο της Wikipedia, ένα σχεδιάγραμμα για το πώς συνδέονται τα βιβλία μεταξύ τους, ανά θεματική ενότητα, και πρόταση για τη σειρά με την οποία διαβάζονται (δεν είναι απόλυτο, κατά την άποψή μου). Τα βιβλία με τη Φρουρά, αγαπημένα.

1024px-Discworld_Reading_Order_Guide_3.0

To πιστευεις πως ενω εχω διαβασει τα περισσοτερα, πρωτη φορα βλεπω πως η Tiffany Aching συνδεεται με αυτον τον τροπο?

Για μενα η Granny Weatherwax ειναι στο top3 των ηρωων του μαζι με τον DEATH και τη Susan :lol:

Παρεμπιπτοντως να ξερεις σε ζηλευω που τον γνωρισες, ο τυπος ηταν συγγραφικη ιδιοφυια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το Seveneves του Neal Stephenson. Ωραία επιστημονικά δομημένο αλλά η αφήγηση και το κτίσιμο των χαρακτήρων δεν μου άρεσε.

https://www.goodreads.com/book/show/22816087-seveneves

Επεξ/σία από firewalker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναζητώ απεγνωσμένα το παρακάτω βιβλίο ! ! !

 

"ΚΟΥΖΙΝΑ - Εμπιστευτικό" - Αντονι Μπουρνταιν

 

 

 

Κάντε κανένα θαύμα! Μα κάντε! Δε το βρίσκω πουθενά!

Επεξ/σία από JiovanniGeorgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Αναζητώ απεγνωσμένα το παρακάτω βιβλίο ! ! !

"ΚΟΥΖΙΝΑ - Εμπιστευτικό" - Αντονι Μπουρνταιν

Κάντε κανένα θαύμα! Μα κάντε! Δε το βρίσκω πουθενά!

Απ'ότι βλέπω υπάρχει στο metabook μεταχειρισμένος ο πρώτος τόμος (είναι από ενθετο από το ΒΗΜΑ βέβαια)

https://metabook.gr/books/kuzina-empisteftiko-tomos-a-antoni-mpurnten-35012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο site του public που χάζευα χθες, είδα κάτι τιμές "χώμα" σε αρκετά γνωστά βιβλία. Πήρα 3 βιβλία με 14€, ανάμεσα τους το κατά Ιησούν Ευαγγέλιο που έκανε 1,78€...

Επεξ/σία από afragorn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Έχει διαβάσει κάποιος το "House of Leaves" του Mark Z. Danielewkski; Θα ήθελα τη γνώμη του/της.

Τι θες να μάθεις; Το βρήκα πολύ καλό, αλλά ίσως κυρίως λόγω του gimmick. Ώρες ώρες με κούραζε το μπρος-πίσω με τα footnotes και endnotes κλπ, αλλά είχε κάποια έξυπνα σημεία που εκμεταλλεύτηκε αυτή την ιδιαιτερότητα της δομής του βιβλίου για να παίξει με την ιστορία. (Αν δηλαδή έγραφες την ιστορία με συνηθισμένο τρόπο δε θα ήταν και κάτι φοβερό από μόνη της)

Είναι κυριολεκτικά και μεταφορικά λαβύρινθος το βιβλίο, εμένα αυτό μου άρεσε, σε άλλους ίσως όχι. Δεν είναι πάντως σίγουρα βιβλίο που θα πάρεις έτσι στο χαλαρό και θα το ευχαριστηθείς, θέλει "δουλειά". Εγώ το προτείνω πάντως, είναι ιδιαίτερη εμπειρία η ανάγνωσή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cappuccino είπε

Τι θες να μάθεις; Το βρήκα πολύ καλό, αλλά ίσως κυρίως λόγω του gimmick. Ώρες ώρες με κούραζε το μπρος-πίσω με τα footnotes και endnotes κλπ, αλλά είχε κάποια έξυπνα σημεία που εκμεταλλεύτηκε αυτή την ιδιαιτερότητα της δομής του βιβλίου για να παίξει με την ιστορία. (Αν δηλαδή έγραφες την ιστορία με συνηθισμένο τρόπο δε θα ήταν και κάτι φοβερό από μόνη της)

Είναι κυριολεκτικά και μεταφορικά λαβύρινθος το βιβλίο, εμένα αυτό μου άρεσε, σε άλλους ίσως όχι. Δεν είναι πάντως σίγουρα βιβλίο που θα πάρεις έτσι στο χαλαρό και θα το ευχαριστηθείς, θέλει "δουλειά". Εγώ το προτείνω πάντως, είναι ιδιαίτερη εμπειρία η ανάγνωσή του. 

Ήσουν κατατοπιστικότατος. Το έχω στα χέρια μου, δανεικό από έναν φίλο, το μετροφύλλισα λίγο και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η τεχνοτροπία συγγραφής. Όταν τον ρώτησα πότε το θέλει πίσω, μου απάντησε "Όταν ξεπεράσεις τα ψυχικά τραύματα που θα σου προκαλέσει".😄 Οπότε είπα, πριν να το ξεκινήσω, να ρωτήσω μήπως το διάβασε κάποιος άλλος, να δω εάν κατέληξε με ζουρλομανδύα κτλ! 

Θα το κατέτασσες στο είδος της λογοτεχνίας τρόμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, σωστός ο φίλος! Αυτό εννοούσα λίγο πολύ με το ότι δεν είναι χαλαρή ανάγνωση, ώσπου να το τελειώσω (είναι και μεγάλο οπότε θέλει κάποιο χρόνο ούτως ή άλλως) είχα λίγο "μπει" στην ιστορία, τη σκεφτόμουν σε άσχετες στιγμές κλπ. Τραύματα ίσως δεν τα έλεγα, αλλά σίγουρα εμπειρία. Δεν το έχω διαβάσει δεύτερη φορά ακόμα για να δω πώς θα είναι χωρίς την έκπληξη του πρωτόγνωρου. (Θα με ενδιέφερε να διαβάσω και την ελληνική μετάφραση από περιέργεια, αλλά αφενός είναι εξαντλημένο και δεν ξέρω αν θα το πετύχαινα ίσως σε καμία βιβλιοθήκη, αφετέρου είμαι σίγουρος ότι θα χάνει σε σχέση με το πρωτότυπο...) 

Όσον αφορά την κατηγορία, δεν έχω διαβάσει γενικά πολλά τρόμου για να ξέρω αν ανήκει σε αυτά ή να πω ότι μοιάζει με κάποιο άλλο, αλλά θα έλεγα ότι έχει στοιχεία ψυχολογικού θρίλερ.

Έχω διαβάσει κι ένα άλλο δικό του, το The Fifty Year Sword, που θυμάμαι ότι μου άρεσε αλλά δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα αν με ρωτήσεις τώρα. Πάντως γενικά κρατάει στα βιβλία του αυτό το ιδιαίτερο στυλ με τη στοιχειοθέτηση κλπ (νομίζω λέγεται ergodic literature το είδος) που είναι λίγο άθλος να τα τελειώσεις. Αα, και υπάρχει και το Whalestoe Letters που περιέχει κάποια γράμματα από το House of Leaves με κάποιο έξτρα υλικό, δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσεις αλλά σου δίνει λίγη έξτρα εικόνα για ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα του βιβλίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cappuccino είπε

Χαχα, σωστός ο φίλος! Αυτό εννοούσα λίγο πολύ με το ότι δεν είναι χαλαρή ανάγνωση, ώσπου να το τελειώσω (είναι και μεγάλο οπότε θέλει κάποιο χρόνο ούτως ή άλλως) είχα λίγο "μπει" στην ιστορία, τη σκεφτόμουν σε άσχετες στιγμές κλπ. Τραύματα ίσως δεν τα έλεγα, αλλά σίγουρα εμπειρία. Δεν το έχω διαβάσει δεύτερη φορά ακόμα για να δω πώς θα είναι χωρίς την έκπληξη του πρωτόγνωρου. (Θα με ενδιέφερε να διαβάσω και την ελληνική μετάφραση από περιέργεια, αλλά αφενός είναι εξαντλημένο και δεν ξέρω αν θα το πετύχαινα ίσως σε καμία βιβλιοθήκη, αφετέρου είμαι σίγουρος ότι θα χάνει σε σχέση με το πρωτότυπο...) 

Όσον αφορά την κατηγορία, δεν έχω διαβάσει γενικά πολλά τρόμου για να ξέρω αν ανήκει σε αυτά ή να πω ότι μοιάζει με κάποιο άλλο, αλλά θα έλεγα ότι έχει στοιχεία ψυχολογικού θρίλερ.

Έχω διαβάσει κι ένα άλλο δικό του, το The Fifty Year Sword, που θυμάμαι ότι μου άρεσε αλλά δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα αν με ρωτήσεις τώρα. Πάντως γενικά κρατάει στα βιβλία του αυτό το ιδιαίτερο στυλ με τη στοιχειοθέτηση κλπ (νομίζω λέγεται ergodic literature το είδος) που είναι λίγο άθλος να τα τελειώσεις. Αα, και υπάρχει και το Whalestoe Letters που περιέχει κάποια γράμματα από το House of Leaves με κάποιο έξτρα υλικό, δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσεις αλλά σου δίνει λίγη έξτρα εικόνα για ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα του βιβλίου. 

Thanks man! Τελικά, διαπιστώνω ότι είναι βιβλίο-πρόκληση! Όταν το διαβάσω, θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τσάκισα" το Measurement του Paul Lockhart. Σε όποιον αρέσουν τα μαθηματικά θα το λατρέψει. Οι υπόλοιποι θα το βρουν πολύ ενδιαφέρον.

https://www.goodreads.com/book/show/15701297-measurement

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

 

 

https://www.politeianet.gr/books/sotirchos-m-panagiotis-armos-i-giagia-mou-i-alosi-146892

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

Πρέσφιλντ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, chrisxkar είπε

καμια προταση σε ιστορικα μυθιστορηματα?

dan brown τα εχω ,και εχω τελειωσει,συνωμοσια του βατικανου,στυλοβατες της γης,ο κανονας των τεσσαρων και το ονομα του ροδου.

βιβλιακια τυπου οι ιπποτες της μαλτας(μονο για παραλια) δεκτα

Εξαιρετικα ιστορικα μυθιστορηματα γραφει ο αγαπημενος μου συγγραφεας, ο Ζιλμπερ Σινουε. Ξεκινα με το Ζαφειρι του Θεου, πηγαινε στην Αιγυπτια, συνεχισε με το sequel Η Κορη του Νειλου, μετα πας στο Αβικενας ή Ο Δρομος του Ισπαχαρ και κατεληξε στο Αγορι της Φλανδρας. Αν στη βιβλιογραφια του δεις καποιο αλλο που να σου κινησει το ενδιαφερον, αγορασε το με κλειστα τα ματια. Ο τυπος ειναι μαιτρ του ειδους.

Επειτα θα σου προτεινα Μαχφουζ, το Επος των Χαραφις, αλλα ειναι λιγο ιδιαιτερο, ο Σινουε ειναι πιο safe πιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...