Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Φιλοσοφία. 

Έτσι, μια λέξη; 

Στυλ "Να, πάρε αυτό το τυχαίο βιβλίο φιλοσοφίας (π.χ. αυτό) και ξεστραβώσου για να μην είσαι πλέμπα που διαβάζεις φάνταζι στα κομμωτήρια";

|

Εκτός και εάν τρολάρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Φιλοσοφία. 

Μάλιστα... Και τώρα που επιβεβαιώθηκε ότι πρόκειται για troll, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Μόλις τελείωσα το The Garden of Forking Paths του Jorge Luis Borges, μια πολύ μικρή συλλογή με κάποιες ιστορίες του. Αρκετά ενδιαφέρον δείγμα, χωρίς να ξεχώρισα κάποια ιστορία πάρα πολύ (ίσως δεν είναι και από τις πιο γνωστές του?). Αυτό το μικρό δείγμα όμως αρκεί από μόνο του για να καταλάβει κανείς πόσο μεγάλη επιρροή έχει το έργο του σε μεταγενέστερους συγγραφείς (o Chiang είναι σχεδόν σίγουρα ένας από αυτούς). Επίσης, μου θύμισε και κάτι από Lovecraft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Koromaru είπε

Μάλιστα... Και τώρα που επιβεβαιώθηκε ότι πρόκειται για troll, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Μόλις τελείωσα το The Garden of Forking Paths του Jorge Luis Borges, μια πολύ μικρή συλλογή με κάποιες ιστορίες του. Αρκετά ενδιαφέρον δείγμα, χωρίς να ξεχώρισα κάποια ιστορία πάρα πολύ (ίσως δεν είναι και από τις πιο γνωστές του?). Αυτό το μικρό δείγμα όμως αρκεί από μόνο του για να καταλάβει κανείς πόσο μεγάλη επιρροή έχει το έργο του σε μεταγενέστερους συγγραφείς (o Chiang είναι σχεδόν σίγουρα ένας από αυτούς). Επίσης, μου θύμισε και κάτι από Lovecraft.

Δεν είμαι τρολλ φίλε μου, αλλά μπορώ να σου προτείνω να διαβάσεις χαρι ποτερ. Ακόμα δεν διαβάζω βιβλία τα οποία δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι πνευματικά. Και φιλοσοφία δεν εννοώ ταρω και μαλ@κιες που έβαλε λινκ. Αρχαίους Έλληνες διαβάζω μόνο. Αλλά με παραμύθια και μάχες δεν αποκτάς υπόβαθρο για κάτι τέτοιο. Φιλικά. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τί διάβάζει ο καθένας είναι δική του απόφαση και δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν θα έχει να αποδείξει κανείς τίποτα και σε κανέναν, αλλά αν εγώ διαβάζω Ρομάντσο, Άρλεκιν (με τα τρομερό και αξεπέραστο προβλήμα της καθηνερινής αλλαξοκωλίασης), Αστρολογία και μόνο αυτά,...ε, δεν με κατατάσεις και στους ανθρώπους με ανεβασμένο πνευματικό ή μορφωτικό επίπεδο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snips είπε

Σαφώς και δεν θα έχει να αποδείξει κανείς τίποτα και σε κανέναν, αλλά αν εγώ διαβάζω Ρομάντσο, Άρλεκιν (με τα τρομερό και αξεπέραστο προβλήμα της καθηνερινής αλλαξοκωλίασης), Αστρολογία και μόνο αυτά,...ε, δεν με κατατάσεις και στους ανθρώπους με ανεβασμένο πνευματικό ή μορφωτικό επίπεδο. 

Αυτό, μετά συγχωρήσεως, ψιλομυρίζει ως δηθενιά (ή gatekeeping που λένε και στο εξωτικό Καλοχώρι). 

Μια τρομερή σύμπτωση είναι ότι μια από τις πιο μορφωμένες και έξυπνες τύπισσες που ξέρω (μιλάμε PhD ιατρικής + post doc) όταν διαβάζει για γούστα, διαβάζει μόνο τέτοια βιβλία. 
Είναι ο τρόπος που ξεκουράζει το μυαλό της σε διακοπές-ΣΚ. Φαντάζομαι και αυτή στο γκουβά ως κατωτάτου & ποταπή "κομμώτρια" επειδή δεν γουστάρει τις νουβέλες-φιλοσοφικά;

Όπως έγραψα πριν, γούστα. Ναι, συνήθως τα μορφωμένα άτομα διαβάζουν περισσότερο ή/και "ποιοτικότερα"(ότι και εάν σημαίνει αυτό), βέβαια υπάρχει και ένα τεράστιο αλλά.
Το τι διαβάζει κανείς για διασκέδαση-πλάκα του δεν σημαίνει και πολλά εάν δεν κοιτάξεις και αρκετά άλλα. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συγγνώμη τι συζητάμε τωρα?

Αν μου αρέσει κάτι θα το διαβάσω, ειτε ειναι φιλοσοφικά δοκιμια, ειτε ειναι βιβλιαρακι με ανεκδοτα του Παρα Πεντε, αυτο ελλειπε να βασιστει η ετυμηγορία για την μόρφωση μου, ή την έλλειψη αυτης σε κατι τετοιο.

Θελω να πω, οκ, καλος ο ελιτισμος αλλα να εχει και λιγη περισσότερη βαση απο το  "Αγορασα και ξεφυλλιζω την Τεχνη του να εχεις παντα δικιο του Σοπεγχαουερ, σε φτυνω πλεμπα που διαβάζεις Νταν Μπράουν" ξερωγω. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom και σια: Αν διαβάζετε προσεκτικότερα θα διαπιστώνατε την φραση "...και μονο  αυτα" που διατύπωσα. Προφανώς η φίλη σου διαβάζει και άλλα βιβλία. Και γω μεταξύ άλλων διαβάζω ακόμα Conan και Αστερίξ. Και βεβαίως άπειρα βιβλία φαντασίας.

Τέλος πάντων. Ας πούμε οτι ήταν ελλειπής η κατανόηση των γραφωμένων.

Για μένα  διασκεδαστικό βιβλίο δεν σημαίνει και ποιοτικό. Και εξηγούμαι: Ποιοτικό μπορει να ειναι ως προς την υφή, τον τρόπο γραφής, την υπόθεση κλπ. Διασκεδαστικό πχ είναι το Game Of Thrones που το διάβασα χωρίς ανάσα που λένε και το ευχαριστήθηκα. Το λάτρεψα σε υπερβολικό βαθμό. Δεν με έκανε όμως να σταματήσω για ένα λεπτό και να σκεφτώ κάτι παραπάνω, δεν μου έθεσε "ερωτήματα" ζωής. 

Οταν διάβασα για πρώτη φορά την Οδύσσεια μετά από καποιες δεκαετίες (απο το Γυμνάσιο), υπηρχαν αμέτρητες φορές που σκεφτόμουν περι ανθρώπινης φύσης, συναισθημάτων, θρησκείας κλπ.  

Συμφωνώ επίσης οτι τα ποιοτικά, ως προς τα διδάγματα τους, βιβλία είναι στην πλειοψηφία τους, "βαριά". Αυτό είναι άλλο θέμα όμως και έχει να κάνει με τον τρόπο διδασκαλίας της γλώσσας στα σχολεία. 

Εν κατακλείδι, είτε εισαι επιστήμονας είτε κομμώτρια, ο Όμηρος και ο Φρόιντ, κάτι θα σου αφήσουν, κάπως θα σε "ξύσουν". Η συμπατριώτισσά μου η Δημουλίδου, απλά θα σε διασκεδάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, snips είπε

@LongTom και σια: Αν διαβάζετε προσεκτικότερα θα διαπιστώνατε την φραση "...και μονο  αυτα" που διατύπωσα. Προφανώς η φίλη σου διαβάζει και άλλα βιβλία. Και γω μεταξύ άλλων διαβάζω ακόμα Conan και Αστερίξ. Και βεβαίως άπειρα βιβλία φαντασίας.

Τέλος πάντων. Ας πούμε οτι ήταν ελλειπής η κατανόηση των γραφωμένων.

Για μένα  διασκεδαστικό βιβλίο δεν σημαίνει και ποιοτικό. Και εξηγούμαι: Ποιοτικό μπορει να ειναι ως προς την υφή, τον τρόπο γραφής, την υπόθεση κλπ. Διασκεδαστικό πχ είναι το Game Of Thrones που το διάβασα χωρίς ανάσα που λένε και το ευχαριστήθηκα. Το λάτρεψα σε υπερβολικό βαθμό. Δεν με έκανε όμως να σταματήσω για ένα λεπτό και να σκεφτώ κάτι παραπάνω, δεν μου έθεσε "ερωτήματα" ζωής. 

Οταν διάβασα για πρώτη φορά την Οδύσσεια μετά από καποιες δεκαετίες (απο το Γυμνάσιο), υπηρχαν αμέτρητες φορές που σκεφτόμουν περι ανθρώπινης φύσης, συναισθημάτων, θρησκείας κλπ.  

Συμφωνώ επίσης οτι τα ποιοτικά, ως προς τα διδάγματα τους, βιβλία είναι στην πλειοψηφία τους, "βαριά". Αυτό είναι άλλο θέμα όμως και έχει να κάνει με τον τρόπο διδασκαλίας της γλώσσας στα σχολεία. 

Εν κατακλείδι, είτε εισαι επιστήμονας είτε κομμώτρια, ο Όμηρος και ο Φρόιντ, κάτι θα σου αφήσουν, κάπως θα σε "ξύσουν". Η συμπατριώτισσά μου η Δημουλίδου, απλά θα σε διασκεδάσει.

Μα διαβάζει μόνο αυτά. 

Εδώ δεν μιλάμε για βιβλία-συγγράμματα-papers-εκδόσεις για την δουλειά, αυτό είναι νήμα για τα γούστα που βγάζουμε από τα βιβλία που διαβάζουμε στον ελεύθερο χρόνο μας. 

Δεν θα κάνω πόστ με το παρακάτω:

51YZ72QyWbL._SX329_BO1,204,203,200_.jpg

Να, πάρε αυτό να μάθεις για το πως λειτουργούν τα τρουπάνια  όταν πας παραλία ή πέφτεις για ρούχλα μετά το φαί την Κυριακή το απόγευμα.

|

Όπως έγραψα και πιο πριν, ωραίο και σωστό να διαβάζεις τον ελεύθερο χρόνο σου βιβλία που σε κάμουν να σκέφτεσαι, αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος δεν το κάνει είναι ηλίθιος και ρηχός.

Κάποιοι πολύ απλά δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες ή κυριολεκτικά δεν μπορούν να συγκεντρωθούν μετά από μια πολύ κουραστική (πνευματική ή σωματική) μέρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The silent Patient Alex michaelides https://www.goodreads.com/book/show/40097951-the-silent-patient?from_search=true&from_srp=true&qid=tOTEirPmED&rank=1 

Ίσως το καλύτερο θρίλερ που διάβασα αυτό το καλοκαίρι. και γραμμένο από ένα Κύπριο συγγραφέα που ναι η πρώτη του δουλειά. Εχει επισησ και  δουλέψει σε Ταινίες σαν σεναριογράφος νομίζω 

ένας ψυχολόγος αναλαβανει να θεραπεύσει μια ζωγράφο εγκλωβισμένη σε μια ψυχιατρική κλινική η  οποία σκότωσε τον άντρα της αλλά παρέμενε σιωπηλή μέχρι και τώρα .συντομα  ομωσ θα δει ότι  Το περίεργο είναι   πως με τον άντρα της δεν είχαν προβλήματα και ήταν αγαπημένο αντρόγυνο 

αν και το στόρι δεν θα λεγα πως είναι προτωτυπο ,μιας και το χουμε ξαναδεί αυτό αν κσι όχι ακριβώς το ίδιο, στη σειρά sinner ,το βιβλίο έχει αρκετή αγωνία ,οι σελίδες φεύγουν εύκολα και ανυπομονείς να δεις τι θα γίνει παρακάτω .και έχουμε και μια δυνατή ανατροπή 

οι αναφορές μάλιστα στο ελληνικό στοιχείο δε λείπουν 

πιστευω είναι ένα βιβλίο που κάλλιστα  θα το βλέπαμε  σε ταινία, όπως το girl on the train η το gone girl 

για όσους είναι φαν αυτού του είδους τα βιβλία ο Αλέξης το πέτυχε πολύ καλά σαν πρώτο του έργο 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star12 είπε

The silent Patient Alex michaelides https://www.goodreads.com/book/show/40097951-the-silent-patient?from_search=true&from_srp=true&qid=tOTEirPmED&rank=1 

Ίσως το καλύτερο θρίλερ που διάβασα αυτό το καλοκαίρι. και γραμμένο από ένα Κύπριο συγγραφέα που ναι η πρώτη του δουλειά. Εχει επισησ και  δουλέψει σε Ταινίες σαν σεναριογράφος νομίζω 

ένας ψυχολόγος αναλαβανει να θεραπεύσει μια ζωγράφο εγκλωβισμένη σε μια ψυχιατρική κλινική η  οποία σκότωσε τον άντρα της αλλά παρέμενε σιωπηλή μέχρι και τώρα .συντομα  ομωσ θα δει ότι  Το περίεργο είναι   πως με τον άντρα της δεν είχαν προβλήματα και ήταν αγαπημένο αντρόγυνο 

αν και το στόρι δεν θα λεγα πως είναι προτωτυπο ,μιας και το χουμε ξαναδεί αυτό αν κσι όχι ακριβώς το ίδιο, στη σειρά sinner ,το βιβλίο έχει αρκετή αγωνία ,οι σελίδες φεύγουν εύκολα και ανυπομονείς να δεις τι θα γίνει παρακάτω .και έχουμε και μια δυνατή ανατροπή 

οι αναφορές μάλιστα στο ελληνικό στοιχείο δε λείπουν 

πιστευω είναι ένα βιβλίο που κάλλιστα  θα το βλέπαμε  σε ταινία, όπως το girl on the train η το gone girl 

για όσους είναι φαν αυτού του είδους τα βιβλία ο Αλέξης το πέτυχε πολύ καλά σαν πρώτο του έργο 

''Η σιωπηλή ασθενής'' για όποιον θέλει να το διαβάσει στα Ελληνικά. https://www.skroutz.gr/books/18115924.Η-σιωπηλή-ασθενής.html

Μπορείτε να πάρετε ένα δείγμα των πρώτων 22 σελίδων του βιβλίου, στο site του public, πατώντας το κουμπί που λέει ''ξεφύλλισε το''https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/i-siopili-asthenis/prod9680490pp/#

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά που τελείωσα Σεπτέμβρη αλλά βαρέθηκα να ποστάρω μέχρι τώρα 😛 

24952878.jpg

Savages, Parker
Φάνταζι Βυζάντιο vs Νομάδες και Βάρβαρους. 
Ο ίδιος συγγραφέας που έγραψε το κάτω-του-μετρίου Sixteen Ways to Defend a Walled City.
Φόκους στα στρατιωτικά, αν και πάλι δεν είναι και ο καλύτερος σε τέτοια, ήρωες αδιάφοροι με ευτυχώς πολύ λιγότερα εξυπνακίστικα αστεία. 
Πάλι υπάρχουν στιγμές που η πλοκή ήταν "as planned" από το πουθενά, πράγμα που σιχαίνομαι ιδιαίτερα γιατί ουσιαστικά σημαίνει ότι ο συγγραφέας δεν ήξερε πως να προχωρήσει την πλοκή και έχωσε ένα deus ex για να σμπρώξει τα πράγματα.
Η οποία πλοκή απλά μέτρια, τίποτα σημαντικό. 
Ένα ιδιαίτερα κακό σημείο είναι ένας χαρακτήρας που κυριολεκτικά είναι καλός σε ότι κάνει αμέσως.
Μαθαίνει τα μυστικά του σιδηρουργού σε 2 μέρες, master ναυπηγός σε 48 ώρες κ.ο.κ. Τραγικά πράγματα ακόμη και σε σύγκριση με το αγόρι-λάστιχο του Name of the Wind. 
Τελειώνει με ψιλοcliff hanger δίχως άλλο βιβλίο να συνεχίζει.
Γενικά μέτριο φάνταζι, μέρος μιας μεγάλης σειράς άλλων μέτριων ή κακών βιβλίων του ίδιου συγγραφέα. Καλό μόνο για βιπερ.

|

|

39846963._SX318_.jpg

Fatemarked, D. Estes
Ετούτο το άφησα στα 70%. Μεγάλη προσπάθεια από ένα σημείο και έπειτα να συνεχίσω, αλλά τελικά δεν την πάλεψα. 
Δυστυχώς δεν είδα από πριν ότι είναι Ψιλοyoung adult, τα οποία απεχθάνομαι αρκετά επειδή όλα σχεδόν είναι κάτω του μετρίου. Με έφηβους/νέους ενήλικες ήρωες και τις ιστορίες τους το θέμα του βιβλίου σε έναν high fantasy κόσμο. 
Πολύ κλισέ δράμα, αρκετά deus ex, μερική από αλλαντίν, ολίγη από Τόλκιν ελφ και Βίκινγκς και μια κοσμοπλασία που έγινε στο πόδι. Ο "κόσμος" είναι μια μουντζούρα-ήπειρος χωρισμένη στα τέσσερα. Κυριολεκτικά σαν ένα ταψί μουσακάς χωρισμένος στα 4....
Οι χαρακτήρες είναι από κλισεδιάρικοι μέτριοι έως απλά κακοί. 
Δεν ξέρω τι γίνεται στο τέλος γιατί δεν έφτασα μέχρι εκεί. 
Ακόμη ένα overhyped βιβλίο δίχως πραγματικά να αξίζει. 
|

|

61179.jpg

Ringworld, L.Niven
Από τα κλασσικά του scifi. 
Μέτριοι χαρακτήρες και απλά καλή πλοκή, αλλά φυσικά τεράστιας σημασίας η "εφεύρεση" του ringworld. 
Δεν έχω να γράψω πολλά, απλά συστήνεται σε όλους τους φίλους scifi που δεν το έχουν διαβάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...