Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω δώρο 1-2 βίβλία φαντασίας σε 2 μικρά κορίτσια 9 ετών το ένα και 10 το άλλο, που να είναι επικής φαντασίας, αλλά χωρίς πολλά περίεργα για την ηλικία τους.
Σκέφτηκα το ένα να είναι το ''Ο δράκος του Πάγου'' του George RR martin που έχει και εικόνες, αλλά αν και λέει από 10 ετών, λένε στο goodreads (επιλέξτε να δείτε όσοι θέλετε, αυτές τις κριτικές που είναι στα Ελληνικά) ότι είναι λίγο γλυκόπικρο και ότι ίσως τρομάξει λίγο τα παιδιά και ότι από όσο λέει μια αναγνώστης, θα το πρότεινε από 12 ετών καλύτερα και άνω.

Έχετε καμιά πρόταση;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Θέλω να κάνω δώρο 1-2 βίβλία φαντασίας σε 2 μικρά κορίτσια 9 ετών το ένα και 10 το άλλο, που να είναι επικής φαντασίας, αλλά χωρίς πολλά περίεργα για την ηλικία τους.
Σκέφτηκα το ένα να είναι το ''Ο δράκος του Πάγου'' του George RR martin που έχει και εικόνες, αλλά αν και λέει από 10 ετών, λένε στο goodreads (επιλέξτε να δείτε όσοι θέλετε, αυτές τις κριτικές που είναι στα Ελληνικά) ότι είναι λίγο γλυκόπικρο και ότι ίσως τρομάξει λίγο τα παιδιά και ότι από όσο λέει μια αναγνώστης, θα το πρότεινε από 12 ετών καλύτερα και άνω.

Έχετε καμιά πρόταση;

γιατι οχι το Χομπιτ? ιδανικο για τετοια ηλικία, κ εγω τοτε το ειχα πρωτοδιαβασει κ λατρεψει :) 

επισης εφοσον λες ειναι κοριτσια, τα Χρονικα της Ναρνια ειναι διαχρονικη σειρα και πολυ αγαπητη στα παιδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 7:53 ΜΜ, e-tic είπε

Τώρα διαβάζω το "Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο" (The Art of Being Right) του ιδίου και παρότι γράφτηκε πριν 190 χρόνια είναι απίστευτα ενδιαφέρον, ιδιαίτερα για οσους στον εργασιακό τους χώρο έχουν επαφή με κόσμο.

Καλά, την εριστική διαλεκτική, εμείς οι Έλληνες δεν χρειάζεται να τη διαβάσουμε κάπου, τη διδασκόμαστε από παιδιά, μέσα από το ίδιο μας το σπίτι. Διαβάζοντάς το κανείς, αντιλαμβάνεται πως, μοιάζει να γνωρίζουμε τόσο καλά τις τεχνικές πειθούς και κυριαρχίας στο λόγο, όσο και την ίδια μας τη γλώσσα. Ένα πολύ δυνατό και διαφωτιστικό ανάγνωσμα είναι και το "Γλώσσα και Ιδεολογία" της Άννας Φραγκουδάκη, στο οποίο αναλύονται σε βάθος οι τεχνικές του λόγου αλλά και οι κοινωνικές διαστάσεις της ίδιας της γλώσσας.

Στις 30/10/2020 στις 7:38 ΠΜ, DrFreeman είπε

Ο Σοπενχάουερ είναι πάντα εγγύηση. Σαφής και με βαθύ (αλλά ποτέ δυσνόητο) λόγο.

Δεν ήταν όμως πάντα έτσι. Ευρέως κατανοητός και γνωστός έγινε σε μεγάλη ηλικία χάρις στο έργο του "Αφορισμοί για την πρακτική σοφία της ζωής" το οποίο ήταν αρκετά εκλαϊκευμένο σε σχέση με τα προηγούμενα φιλοσοφικά του έργα, σύνοψη του οποίου είναι και το "Το ασήμαντο αιώνια επαινούν". Το βασικό του έργο "Ο κόσμος ως Βούληση και ως Παράσταση" είχε τύχει μικρής αναγνώρισης και αποδοχής από τους συγχρόνους του. Σήμερα όμως, όντως, θεωρείται "εύκολος" και ιδανικός ώστε να σε εισάγει στον κόσμο της φιλοσοφίας.  Όπως όμως έλεγε και ο ίδιος: Κάθε αλήθεια περνάει από τρία στάδια: Πρώτα γελοιοποιείται. Μετά βρίσκει σφοδρή αντίθεση. Και στο τέλος θεωρείται αυτονόητη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

γιατι οχι το Χομπιτ? ιδανικο για τετοια ηλικία, κ εγω τοτε το ειχα πρωτοδιαβασει κ λατρεψει :) 

επισης εφοσον λες ειναι κοριτσια, τα Χρονικα της Ναρνια ειναι διαχρονικη σειρα και πολυ αγαπητη στα παιδια. 

Λες το Ναρνια, να είναι οκ;; Νομίζω το δίνουν για μεγαλύτερη ηλικία όπως και το χομπιτ το ίδιο.

Σκεφτόμουν κάτι πιο μικρό σε μέγεθος, μην τις πάρει από κάτω και το σκεφτούν ως αγγαρεία. Δε ξέρω, ίσως κάνω και λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Λες το Ναρνια, να είναι οκ;; Νομίζω το δίνουν για μεγαλύτερη ηλικία όπως και το χομπιτ το ίδιο.

Σκεφτόμουν κάτι πιο μικρό σε μέγεθος, μην τις πάρει από κάτω και το σκεφτούν ως αγγαρεία. Δε ξέρω, ίσως κάνω και λάθος..

μια χαρα ειναι η σειρα της ναρνια για μικρα παιδια. με εξαιρεση το τελευταιο βιβλιο που εχει στεναχωρο τελος, ολα τα υπολοιπα ειναι ανετα για μικρα. κ γενικα ειναι κ πολυ μικρα βιβλια.

το χομπιτ απο την αλλη, εγω το διαβασα σε μια μερα οταν μου το εδωσαν, απο το πρωι μεχρι το βραδυ το διαβαζα σαν τρελος :P

αλλη κλασσικη επιλογη για μικρα παιδια ειναι η Γεφυρα για την Τεραμπίθια. 

 

απο εκει κ περα, πας σε πιο απλά πραγματα κ οχι epic fantasy. δλδ πας σε κανα Harry Potter τυπου. Μπορεις επισης να τους δωσεις το Παραμυθι χωρις Ονομα της Πηνελοπης Δελτα. Αλλα πάνω απο όλα, θα μπορούσες να τους δώσεις οποιοδηποτε βιβλίο απο τον Ευγενιο Τριβιζα, νομιζω δεν εχουμε δει κατι καλυτερο σε συγχρονη ελληνικη παιδικη λογοτεχνία, αριστουργηματικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

μια χαρα ειναι η σειρα της ναρνια για μικρα παιδια. με εξαιρεση το τελευταιο βιβλιο που εχει στεναχωρο τελος, ολα τα υπολοιπα ειναι ανετα για μικρα. κ γενικα ειναι κ πολυ μικρα βιβλια.

το χομπιτ απο την αλλη, εγω το διαβασα σε μια μερα οταν μου το εδωσαν, απο το πρωι μεχρι το βραδυ το διαβαζα σαν τρελος :P

αλλη κλασσικη επιλογη για μικρα παιδια ειναι η Γεφυρα για την Τεραμπίθια. 

απο εκει κ περα, πας σε πιο απλά πραγματα κ οχι epic fantasy. δλδ πας σε κανα Harry Potter τυπου. Μπορεις επισης να τους δωσεις το Παραμυθι χωρις Ονομα της Πηνελοπης Δελτα. Αλλα πάνω απο όλα, θα μπορούσες να τους δώσεις οποιοδηποτε βιβλίο απο τον Ευγενιο Τριβιζα, νομιζω δεν εχουμε δει κατι καλυτερο σε συγχρονη ελληνικη παιδικη λογοτεχνία, αριστουργηματικος.

Να σαι καλά φίλε Skywalker333, ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, MastroGiannis said:

Δεν ήταν όμως πάντα έτσι. Ευρέως κατανοητός και γνωστός έγινε σε μεγάλη ηλικία χάρις στο έργο του "Αφορισμοί για την πρακτική σοφία της ζωής" το οποίο ήταν αρκετά εκλαϊκευμένο σε σχέση με τα προηγούμενα φιλοσοφικά του έργα, σύνοψη του οποίου είναι και το "Το ασήμαντο αιώνια επαινούν". Το βασικό του έργο "Ο κόσμος ως Βούληση και ως Παράσταση" είχε τύχει μικρής αναγνώρισης και αποδοχής από τους συγχρόνους του. Σήμερα όμως, όντως, θεωρείται "εύκολος" και ιδανικός ώστε να σε εισάγει στον κόσμο της φιλοσοφίας.  Όπως όμως έλεγε και ο ίδιος: Κάθε αλήθεια περνάει από τρία στάδια: Πρώτα γελοιοποιείται. Μετά βρίσκει σφοδρή αντίθεση. Και στο τέλος θεωρείται αυτονόητη.

Ισχύει -  βέβαια το "Ο κόσμος ως Βούληση και ως Παράσταση" ήταν το Magnum Opus του, λίγο πολύ. Προσωπικά όμως θεωρώ τα λοιπά βιβλία του πιο κατάλληλα για την εμβάθυνση στη φιλοσοφία του - επί της ουσίας το φιλοσοφικό του σύστημα δεν ήταν άσκοπα σύνθετο, ούτε πομπώδες. Δεν έκρυψε ποτέ την επιδραση που είχαν πάνω του οι ανατολίτικες φιλοσοφικές δομές (ιδιαιτέρως εξ Ινδίας). 

Είναι ίσως ο φιλόσοφος που περισσότερο από κάθε άλλο με έκανε μελετώντας τον να πω "ε ναι, έτσι ακριβώς είναι!". To the point. Άλλωστε και ο Νίτσε τον είχε σε τεράστια εκτίμηση (πριν συγκρουστεί φιλοσοφικά μαζί του σε κάποια καίρια σημεία) και τον θεωρούσε Δάσκαλο κατά το ξεκίνημα της διαμόρφωσης της σκέψης του.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε κανένα βιβλίο κατά νου που να πιάνει διαφορά topics γενικού περιεχομένου (πχ κοινωνικά, πολιτικά, ψυχολογίας, διαλείμματα κτλ) και να τα αναλύει ας πούμε σε μια δυο σελίδες; (να εκφράζει ας πούμε απόψεις βασισμένες στη λογική) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Εχετε κανένα βιβλίο κατά νου που να πιάνει διαφορά topics γενικού περιεχομένου (πχ κοινωνικά, πολιτικά, ψυχολογίας, διαλείμματα κτλ) και να τα αναλύει ας πούμε σε μια δυο σελίδες; (να εκφράζει ας πούμε απόψεις βασισμένες στη λογική) 

51Uv99xOnIL._SX344_BO1,204,203,200_.jpg

Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words

|
Κάτι σαν αυτό πιστεύω εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΤΡΕΛΟ-ΓΙΑΝΝΗΣ (ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΜΟΣ)
Ο ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΣΑΛΟΣ
ΜΑΚΡΗΣ Α. ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

dc5366c2-2f99-4396-8081-f3868e1dc251.jpg

Μου το χαρίσανε, εκπληκτικό βιβλίο, με συγκλονιστικό τέλος.

Υπάρχει και δεύτερος τόμος, δεν τον έχω διαβάσει. Αν είναι καλό, θα απογειώσει την ιστορία, αν όμως γράφτηκε για να γραφτεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω βιβλία τύπου ψυχολογικά, αναζήτηση του εαυτού μου, ανάλυση συμπεριφορών. Κάτι παρόμοιο που διάβασα ήταν το Να βλέπεις στον έρωτα του χόρχε μπουκάι. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Rational Male. 

51O2itsdPqL._SY346_.jpg

 

 

Το διάβασα, ανοίξανε τα ματάκια μου. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Ή θα γίνετε redpillers ή δεν υπάρχει σωτηρία.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...