Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, Random User είπε

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πόσο διαφορετικά βιβλία είναι το "Sapiens" του Harrari και το "Μικρή Ιστορία περί των Πάντων" του Bryson; Έχω διαβάσει το πρώτο και δε ξέρω τι παραπάνω μπορεί να γράφει το δεύτερο.

 

Εχω διαβάσει και το Sapiens kai to Ηomo Deus του ίδιου και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν, έχουν μεν ενδιαφέρον αλλά μου φαίνεται ότι ο συγγραφέας ανακυκλώνει συνεχώς τα ίδια και τα ίδια μέχρι το τέλος του κάθε βιβλίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους :) Μιας και μου αρέσουν τα βιβλία, σκέφτηκα να κάνω μια έρευνα και να σας ζητήσω να ψηφίσετε τα πέντε καλύτερα βιβλία που διαβάσατε για φέτος. Πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει φέτος όμως, όχι πχ το 2019. Στη φορμα που θα βρείτε σαν link μπορείτε να ψηφίσετε και τα αποτελεσματα θα τα ανακοινώσω εδώ την τελευταία μέρα του χρόνου ή 1η Ιανουαρίου (αναλογα). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfTiC6Xzx3CFI9PfUEOroNYpcAf6_CSYMr46oQ4H0B-7suXw/viewform?fbclid=IwAR1fMlSylW61sVr0Ve_bIaa0bIZXvF7i7LyK8ZdxqDZ28pTSDbkK5heHahU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimbalis είπε

Καλημέρα,

υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με τα βιβλία του άρχοντα των δαχτυλιδιών που έχω κάτι απορίες.?

Για πες, να δούμε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, georgev19892013 είπε

Καλησπέρα σε όλους :) Μιας και μου αρέσουν τα βιβλία, σκέφτηκα να κάνω μια έρευνα και να σας ζητήσω να ψηφίσετε τα πέντε καλύτερα βιβλία που διαβάσατε για φέτος. Πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει φέτος όμως, όχι πχ το 2019. Στη φορμα που θα βρείτε σαν link μπορείτε να ψηφίσετε και τα αποτελεσματα θα τα ανακοινώσω εδώ την τελευταία μέρα του χρόνου ή 1η Ιανουαρίου (αναλογα). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfTiC6Xzx3CFI9PfUEOroNYpcAf6_CSYMr46oQ4H0B-7suXw/viewform?fbclid=IwAR1fMlSylW61sVr0Ve_bIaa0bIZXvF7i7LyK8ZdxqDZ28pTSDbkK5heHahU

Τι ψηφίζουμε όμως; Κάθε είδος ή μόνο λογοτεχνία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, afragorn είπε

Για πες, να δούμε 😁

Τελειώνω όπου να ναι το Σιλμαρίλιον και μετά θα πάω σε χόμπιτ και Άρχοντα. Υπάρχουν τα βιβλία αλλα χωρίς τα εξώφυλλα με τους ηθοποιούς από τις ταινίες?

Και δεύτερον υπάρχει μεταφρασμένη η πτώση της Γκόντολιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimbalis είπε

Τελειώνω όπου να ναι το Σιλμαρίλιον και μετά θα πάω σε χόμπιτ και Άρχοντα. Υπάρχουν τα βιβλία αλλα χωρίς τα εξώφυλλα με τους ηθοποιούς από τις ταινίες?

Και δεύτερον υπάρχει μεταφρασμένη η πτώση της Γκόντολιν?

Για τις εκδόσεις χωρίς τα εξώφυλλα της ταινίας, μάλλον πρέπει να μιλήσεις με βιβλιοπωλείο μήπως έχουν κάποια παλαιότερη έκδοση, αλλά δύσκολο. Και εγώ δυστυχώς αυτές έχω...

 

Η πτώση της Γκοντόλιν, όχι δεν έχει μεταφραστεί ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, afragorn είπε

Για τις εκδόσεις χωρίς τα εξώφυλλα της ταινίας, μάλλον πρέπει να μιλήσεις με βιβλιοπωλείο μήπως έχουν κάποια παλαιότερη έκδοση, αλλά δύσκολο. Και εγώ δυστυχώς αυτές έχω...

Η πτώση της Γκοντόλιν, όχι δεν έχει μεταφραστεί ακόμη.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Τι ψηφίζουμε όμως; Κάθε είδος ή μόνο λογοτεχνία;

Καλησπέρα :) αρχικά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) Όσον αφορά την ερώτηση, μπορείς να ψηφίσεις κάθε είδος και όχι μόνο λογοτεχνία (είτε δηλαδή ειναι επιστημονική φαντασία, είτε είναι ποιηση κτλ). Απλά πρέπει να εχει κυκλοφορήσει φέτος και οχι τις προηγούμενες χρονιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimbalis είπε

Τελειώνω όπου να ναι το Σιλμαρίλιον και μετά θα πάω σε χόμπιτ και Άρχοντα. Υπάρχουν τα βιβλία αλλα χωρίς τα εξώφυλλα με τους ηθοποιούς από τις ταινίες?

Και δεύτερον υπάρχει μεταφρασμένη η πτώση της Γκόντολιν?

https://www.kedros.gr/product/7992/arxontas-daxtylidiwn-syntrofia-daxtylidioy.html

Και οι παλιές κέδρος ήταν .Σε παλαιοβιβλιοπωλεια ίσως πια.

 

έκδοση του 83

http://www.exlibris-oldbooks.gr/product/3875/81/o-arxontas-twn-daxtulidiwn-1i-suntrofia-tou-daxtulidiou.html

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimbalis είπε

Υπάρχουν τα βιβλία αλλα χωρίς τα εξώφυλλα με τους ηθοποιούς από τις ταινίες?

Τα έχω, αλλά τα αγόρασα πριν από 20 και πλέον χρόνια. Νομίζω ότι από τα έτη κυκλοφορίας των ταινιών, δεν υπήρξε επανέκδοση με εξώφυλλα χωρίς τους ηθοποιούς σε αυτά.

Οπότε, εάν τα βρεις, μόνο μεταχειρισμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω να ξεκινήσω μια σειρά φαντασίας ή έστω stand alone. 20 χρόνων έχω διαβάσει βασικές σειρές εισαγωγής Χάρι ποτερ κτλ.. Και ψάχνω κάτι νέο. Σημαντική προϋπόθεση να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Παίζει καμία πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...