Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, rakos00 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω να ξεκινήσω μια σειρά φαντασίας ή έστω stand alone. 20 χρόνων έχω διαβάσει βασικές σειρές εισαγωγής Χάρι ποτερ κτλ.. Και ψάχνω κάτι νέο. Σημαντική προϋπόθεση να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Παίζει καμία πρόταση; 

Το όνομα του Ανέμου - Patrick Rothfuss μεταφρασμένο από τις εκδόσεις Anubis.

Ίσως το δημοφιλέστερο modern fantasy μετά το Harry Potter και το Game of Thrones. Η ιστορία έχει να κάνει με έναν ξακουστό ήρωα/μάγο, ο οποίος μετά από μια τροπή των πραγμάτων, επιλέγει να "εξαφανιστεί" σε ένα μικρό πανδοχείο στην άκρη του κόσμου, περιμένοντας τον θάνατο. Όταν μια μέρα επισκέπτεται το πανδοχείο ένας "ιστορικός", τον αναγνωρίζει και ο πρωταγωνιστής ξεκινάει να αφηγείται την ιστορία της ζωής του (είναι μόλις γύρω στα 30, αλλά απ'ότι φαίνεται έχει ζουμί η υπόθεση). Η αφήγηση θα του πάρει 3 μέρες, 1 βιβλίο της σειράς για κάθε ημέρα.

Τα θετικά: μεγάλο μέρος του βιβλίου διαδραματίζεται στο Πανεπιστήμιο (η σχολή μαγείας του κόσμου αυτού), στην οποία ταξιδεύει ο πρωταγωνιστής για να μάθει την τέχνη αυτή, οπότε έχει κάποια vibes Harry Potter και θα σου φανεί αρκετά οικείο. Ωστόσο, δεν διαδραματίζεται στον δικό μας κόσμο (εμπλουτισμένο με μαγεία), όπως στο Harry Potter, αλλά σε ξεχωριστό, αποκύημα της φαντασίας του συγγραφέα (τύπου Lord of the Rings δηλαδή). Επίσης, το σύστημα μαγείας που έχει φτιάξει ο συγγραφέας είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει περιορισμούς, νόμους και έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να θυμίζει όντως κανονική φυσική επιστήμη. Άλλο ένα θετικό είναι ότι δεν γίνεται χαμός όσον αφορά πρόσωπα, τοποθεσίες, ιστορικά γεγονότα, οικογενειακά δέντρα κτλ, δεν θα χαθείς δηλαδή. Ακόμα και τον χάρτη του βιβλίου δεν θα χρειαστεί να τον συμβουλευτείς πολύ, πιο πολύ είναι εκεί για να έχεις μια ιδέα πώς μοιαζει ο κόσμος.

Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι ο συγγραφέας δεν έχει ολοκληρώσει το 3ο και τελευταίο βιβλίο ακόμα (το 2ο βγήκε το 2011...). Ένα άλλο αρνητικό (αλλά σύνηθες φαινόμενο) είναι ότι το 2ο βιβλίο που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά πάλι από τις εκδόσεις Anubis, έχει χωριστεί σε 2 τόμους, οπότε θα δώσεις γύρω στα 30€ αν το προμηθευτείς καινούριο.

Προσωπικά, έχω γνώμη για το 1ο μόνο βιβλίο της σειράς, το οποίο μου άρεσε πολύ, ενώ η γραφή είναι επίσης πολύ καλή και προσεγμένη ( στα αγγλικά τουλάχιστον που το διάβασα). Είναι ιδανικό για εισαγωγή στο είδος και όχι μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, rakos00 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω να ξεκινήσω μια σειρά φαντασίας ή έστω stand alone. 20 χρόνων έχω διαβάσει βασικές σειρές εισαγωγής Χάρι ποτερ κτλ.. Και ψάχνω κάτι νέο. Σημαντική προϋπόθεση να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Παίζει καμία πρόταση; 

Από ηρωϊκή/επική φαντασία, προτείνω το "Υφαντό της Φιοναβαρ" (3 τόμοι) από τις εκδόσεις Anubis και την σειρά "Ο Μάγος" (The Riftwar Saga) από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ.

Από επιστημονική φαντασία προτείνω το έπος "Dune" του Frank Herbert, από τις εκδόσεις Anubis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rakos00 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω να ξεκινήσω μια σειρά φαντασίας ή έστω stand alone. 20 χρόνων έχω διαβάσει βασικές σειρές εισαγωγής Χάρι ποτερ κτλ.. Και ψάχνω κάτι νέο. Σημαντική προϋπόθεση να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Παίζει καμία πρόταση; 

Θα πρότεινα και το "Shattered Sea" trilogy (Τα χρονικά της τσακισμένης θάλασσας, εκδόσεις Μεταίχμιο) του Joe Abercrombie.
Το είχα διαβάσει πολύ εύκολα και δεν ένιωσα να με κουράζει, αν και είχε κάποια σημεία που επιδέχονται κριτικής.

15 λεπτά πριν, wizzy είπε

Από επιστημονική φαντασία προτείνω το έπος "Dune" του Frank Herbert, από τις εκδόσεις Anubis.

Πολύ βαρύ το Dune για κάποιον που έρχεται απο το Harry Potter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για τις προτασεις! Κάποια από αυτά τα έχω διαβάσει ήδη όπως το όνομα του ανέμου και τον Μάγο! Οποιαδήποτε πρόσθετη πρόταση δεκτή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rakos00 είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις προτασεις! Κάποια από αυτά τα έχω διαβάσει ήδη όπως το όνομα του ανέμου και τον Μάγο! Οποιαδήποτε πρόσθετη πρόταση δεκτή! 

Διάβασες όλη τη σειρά του "Ο Μάγος"; Μιλάμε για 15 βιβλία, μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 5:49 ΜΜ, tcktcktck είπε

https://www.kedros.gr/product/7992/arxontas-daxtylidiwn-syntrofia-daxtylidioy.html

Και οι παλιές κέδρος ήταν .Σε παλαιοβιβλιοπωλεια ίσως πια.

έκδοση του 83

http://www.exlibris-oldbooks.gr/product/3875/81/o-arxontas-twn-daxtulidiwn-1i-suntrofia-tou-daxtulidiou.html

Στα αγγλικά έχουν ένα κάρο εκδόσεις ρε συ. Δυστυχώς στα ελληνικά υπάρχουν γύρω στα δέκα βιβλία που να ασχολούνται με τη μέση γη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, rakos00 είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις προτασεις! Κάποια από αυτά τα έχω διαβάσει ήδη όπως το όνομα του ανέμου και τον Μάγο! Οποιαδήποτε πρόσθετη πρόταση δεκτή! 

Εκτός από κάτι omnibus Κόναν/κλασσικά της Le Guin και ίσως τίποτα ξεχασμένα του Moorcock, δεν ξέρω εάν υπάρχουν καν πολλά άλλα στα Ελληνικά. 
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις την βελτίωση στα αγγλικά εάν θέλεις περισσότερες προτάσεις. 


Πάντως εξαιρετικά (ή αρκετά καλά που αξίζει να τα δεις) είναι και:
Malazan Book of the Fallen-The Kharkanas Trilogy
The black company
Malus Darkblade series
Gentleman bastard
Farsheer trilogy (και οι επόμενες τριλογίες της)
Tamir triad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LongTom είπε

Εκτός από κάτι omnibus Κόναν/κλασσικά της Le Guin και ίσως τίποτα ξεχασμένα του Moorcock, δεν ξέρω εάν υπάρχουν καν πολλά άλλα στα Ελληνικά. 
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις την βελτίωση στα αγγλικά εάν θέλεις περισσότερες προτάσεις. 


Πάντως εξαιρετικά (ή αρκετά καλά που αξίζει να τα δεις) είναι και:
Malazan Book of the Fallen-The Kharkanas Trilogy
The black company
Malus Darkblade series
Gentleman bastard
Farsheer trilogy (και οι επόμενες τριλογίες της)
Tamir triad

Τα 2 πρώτα του Gentlemen Bastard που αναφέρει ο LongTom έχουν μεταφραστεί από Anubis ("Τα ψέματα του Λοκ Λαμόρα", "Κόκκινες Θάλασσες, Κόκκινοι Ουρανοί").

23 ώρες πριν, rakos00 είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις προτασεις! Κάποια από αυτά τα έχω διαβάσει ήδη όπως το όνομα του ανέμου και τον Μάγο! Οποιαδήποτε πρόσθετη πρόταση δεκτή! 

Ποια άλλα έχεις διαβάσει? Άλλες πολύ γνωστές σειρές που έχουν μεταφραστεί είναι "Οι ομιχλογέννητοι" του Sanderson και "Ο Τροχός του Χρόνου" του Jordan. Για το πρώτο δεν έχω άποψη και για το δεύτερο έχω διαβάσει μόνο το 1ο βιβλίο και δεν ήμουν τόσο φαν, αλλά μπορείς να τις δοκιμάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koromaru είπε

Τα 2 πρώτα του Gentlemen Bastard που αναφέρει ο LongTom έχουν μεταφραστεί από Anubis ("Τα ψέματα του Λοκ Λαμόρα", "Κόκκινες Θάλασσες, Κόκκινοι Ουρανοί").

Ποια άλλα έχεις διαβάσει? Άλλες πολύ γνωστές σειρές που έχουν μεταφραστεί είναι "Οι ομιχλογέννητοι" του Sanderson και "Ο Τροχός του Χρόνου" του Jordan. Για το πρώτο δεν έχω άποψη και για το δεύτερο έχω διαβάσει μόνο το 1ο βιβλίο και δεν ήμουν τόσο φαν, αλλά μπορείς να τις δοκιμάσεις.

Είχα διαβάσει το mistborn μέχρι το τέλος του δεύτερου βιβλίου. 
Είναι κακό έως μέτριο βιπερ-φάνταζι/πίου πίου με ανήλικη πρωταγωνίστρια, όπως όλα του.
Κλασσικός τρίχας Sanderson. Μερικά καλά σημεία και πολλά κακά. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ΔΕΛΤΑ της Αφροδίτης Αναίς Νιν
‎Στο ‎‎Δέλτα της Αφροδίτης, κάθε ‎‎προσέγγιση σε κάθε ιστορία έχει μια έξυπνη λογοτεχνική ευαισθησία, με αποτέλεσμα μια πραγματικά μοναδική εμπειρία ανάγνωσης.. Κάθε μία από αυτές τις 15 ιστορίες βρίσκεται σε έναν καταπράσινο, ευφάνταστο κόσμο, όπου οι χαρακτήρες εξερευνούν τη σεξουαλικότητά τους με απροσδόκητους τρόπους.‎.

Το συνιστώ! 

Ανεπιφύλακτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 2:10 ΠΜ, rakos00 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω να ξεκινήσω μια σειρά φαντασίας ή έστω stand alone. 20 χρόνων έχω διαβάσει βασικές σειρές εισαγωγής Χάρι ποτερ κτλ.. Και ψάχνω κάτι νέο. Σημαντική προϋπόθεση να έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Παίζει καμία πρόταση; 

Θα προτείνω τα κλασσικα:

Άρχοντας των Δαχτυλιδιών (καλό είναι να ξεκινήσεις με το Χόμπιτ που είναι πιο βατό και αποτελεί και το πρόλογο)

Game of Thrones

Dune

Foundation (διάβασα τη τριλογία αυτές τις μέρες και είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ. Τώρα διαβάζω το 4ο.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afragorn είπε

Θα προτείνω τα κλασσικα:

Άρχοντας των Δαχτυλιδιών (καλό είναι να ξεκινήσεις με το Χόμπιτ που είναι πιο βατό και αποτελεί και το πρόλογο)

Game of Thrones

Dune

Foundation (διάβασα τη τριλογία αυτές τις μέρες και είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ. Τώρα διαβάζω το 4ο.)

 

To foundation είναι όντως πολύ καλή σειρά, όπως και τα πρώτα του Dune, αλλά δεν είναι fantasy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rakos00"Πιάνομαι" από την αναφορά του @LongTomστον Moorcock κι αν υπάρχουν βιβλία του στα Ελληνικά.

Καταρχάς, αφού αυτομαστιγώθηκα λίγο 😁, επειδή ξέχασα να στον προτείνω, έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα ότι υπάρχει η πενταλογία του Έλρικ του Μελνιμπονέ και δύο βιβλία που συνδέονται με αυτήν (την πενταλογία), το "Η κόρη της ονειροκλέφτρας" και το "Η εκδίκηση του ρόδου". Αυτά τα έχω, τα έχω διαβάσει και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Επίσης, εδώ, φαίνεται ότι υπάρχουν αρκετά και με τους υπόλοιπους ήρωες του Μούρκοκ (Κόρουμ, Χόκμουν, Ερεκόζι). Αυτά δεν τα έχω διαβάσει, κρίνοντας όμως από αυτά που διάβασα, θεωρώ ότι δεν θα σε απογοητεύσουν. Εάν τα έχει διαβάσει κάποιος, ας πει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, LongTom είπε

To foundation είναι όντως πολύ καλή σειρά, όπως και τα πρώτα του Dune, αλλά δεν είναι fantasy. 

Καλά, μην είμαστε και ψείρες. Δε ξεχωρίζω στο μυαλό μου τα είδη της "φαντασίας". Δε γίνεται να μη του προτείνω αυτές τις βιβλιάρες επειδή είναι επιστημονικής φαντασίας και όχι σκέτο φαντασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...