Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/12/2020 στις 12:58 ΠΜ, Hamurabi είπε

Να παρω αυτο ή" το δωρο" του Ξενακη; 

Το δώρο (και το 1 και το 2) το έχω διαβάσει, είναι μικρές καθημερινές ιστορίες.Ωραίο,ευκολοδιάβαστο βιβλίο που τονίζει τη σημασία της ευγνωμοσύνης. Για το "Να ζεις,ν αγαπάς,να μαθαίνεις" έχω ακούσει τα καλύτερα, το έχω πάρει,θα το διαβάσω μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα. Πάρτα και τα δύο, είναι βιβλία που σίγουρα δεν χάνεις κάτι να τα διαβάσεις, ίσα ίσα κάτι θα σου μείνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας? Κατά προτίμηση εισαγωγικό, εφόσον δεν έχω βάσεις στο συγκεκριμένο θέμα, και όχι self-help. Έχω υπ'όψιν μου το "Thinking, Fast and Slow", αλλά θα ήθελα και άλλες προτάσεις, όχι απαραίτητα για το ίδιο θέμα. Όσον αφορά το πεδίο, μάλλον Γενική Ψυχολογία, Βιοψυχολογία ή Ψυχανάλυση, αλλά είμαι ανοιχτός. Θα προτιμούσα επίσης να μην είναι textbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Koromaru είπε

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας? Κατά προτίμηση εισαγωγικό, εφόσον δεν έχω βάσεις στο συγκεκριμένο θέμα, και όχι self-help. Έχω υπ'όψιν μου το "Thinking, Fast and Slow", αλλά θα ήθελα και άλλες προτάσεις, όχι απαραίτητα για το ίδιο θέμα. Όσον αφορά το πεδίο, μάλλον Γενική Ψυχολογία, Βιοψυχολογία ή Ψυχανάλυση, αλλά είμαι ανοιχτός. Θα προτιμούσα επίσης να μην είναι textbook.

Εύκολο για αρχή θα σου πρότεινα του Καραγιάννη "Η αδικία που πληγώνει",το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ.Επίσης θα μπορούσες να πάρεις μυθιστόρημα ψυχολογίας, το Ντιβάνι του Γιάλομ είναι πολύ καλό που εστιάζει στη διαδικασία της ψυχανάλυσης και τη σχέση θεραπευόμενου-θεραπευτή. Έχω ακούσει τα καλύτερα και για το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" του Γιάλομ αλλά ακόμα δεν το έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koromaru είπε

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας? Κατά προτίμηση εισαγωγικό, εφόσον δεν έχω βάσεις στο συγκεκριμένο θέμα, και όχι self-help. Έχω υπ'όψιν μου το "Thinking, Fast and Slow", αλλά θα ήθελα και άλλες προτάσεις, όχι απαραίτητα για το ίδιο θέμα. Όσον αφορά το πεδίο, μάλλον Γενική Ψυχολογία, Βιοψυχολογία ή Ψυχανάλυση, αλλά είμαι ανοιχτός. Θα προτιμούσα επίσης να μην είναι textbook.

Το κουτί της ψυχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Koromaru είπε

Έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας? Κατά προτίμηση εισαγωγικό, εφόσον δεν έχω βάσεις στο συγκεκριμένο θέμα, και όχι self-help. Έχω υπ'όψιν μου το "Thinking, Fast and Slow", αλλά θα ήθελα και άλλες προτάσεις, όχι απαραίτητα για το ίδιο θέμα. Όσον αφορά το πεδίο, μάλλον Γενική Ψυχολογία, Βιοψυχολογία ή Ψυχανάλυση, αλλά είμαι ανοιχτός. Θα προτιμούσα επίσης να μην είναι textbook.

Δες και το "Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας" της Alice Miller.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 5:46 ΜΜ, vasokir είπε

Εύκολο για αρχή θα σου πρότεινα του Καραγιάννη "Η αδικία που πληγώνει",το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ.Επίσης θα μπορούσες να πάρεις μυθιστόρημα ψυχολογίας, το Ντιβάνι του Γιάλομ είναι πολύ καλό που εστιάζει στη διαδικασία της ψυχανάλυσης και τη σχέση θεραπευόμενου-θεραπευτή. Έχω ακούσει τα καλύτερα και για το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" του Γιάλομ αλλά ακόμα δεν το έχω διαβάσει.

Αν και του Γιάλομ ακούγεται ενδιαφέρον, θα προτιμούσα όχι μυθιστόρημα. Θα τσεκάρω την "Αδικία που Πληγώνει", σ'ευχαριστώ.

Στις 28/12/2020 στις 5:55 ΜΜ, wizzy είπε

Το κουτί της ψυχής.

 

Στις 28/12/2020 στις 7:33 ΜΜ, Lilith19 είπε

Δες και το "Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας" της Alice Miller.

σας ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 5:46 ΜΜ, vasokir είπε

 Έχω ακούσει τα καλύτερα και για το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" του Γιάλομ αλλά ακόμα δεν το έχω διαβάσει.

 

είναι ΓΤΠ

ο γιαλόμμ εκμεταλλεύεται το όνομα του φιλοσόφου για να πουλήσει ένα βιβλίο

και όσοι δε διάβασαν Νίτσε νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά απ τα @@

 

διάβασε αυτό από Νιτσε και θα με θυμηθείς

 

https://www.politeianet.gr/books/9789609470018-nietzsche-friedrich-panoptikon-keimena-gia-tin-ellada-198608

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το ο Χριστός ξανασταυρώνεται κάνει για ηλικιωμένο συντηρητικό και πιστό άνθρωπο ή θα φρικαρει;

Δεν ξέρω καν τι λέει και τι πραγματεύεται αλλά έτυχε να το έχω και σκεφτόμουν να το δώσω στην μάνα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, funbreaker είπε

Παιδιά, το ο Χριστός ξανασταυρώνεται κάνει για ηλικιωμένο συντηρητικό και πιστό άνθρωπο ή θα φρικαρει;

Δεν ξέρω καν τι λέει και τι πραγματεύεται αλλά έτυχε να το έχω και σκεφτόμουν να το δώσω στην μάνα μου.

Κάνει. Κάνει για οποιονδήποτε ενήλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι βαρετό για ένα παιδί, δεν θα το εκτιμήσει δεν θυμάμαι και πως περιγράφει και κάποια βίαια γεγονότα της εποχής.

ΤΒΗ  όμως μαθητής λυκείου, το διαβάζει άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 7:38 ΜΜ, Fosf0ros είπε

 

είναι ΓΤΠ

ο γιαλόμμ εκμεταλλεύεται το όνομα του φιλοσόφου για να πουλήσει ένα βιβλίο

και όσοι δε διάβασαν Νίτσε νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά απ τα @@

 

διάβασε αυτό από Νιτσε και θα με θυμηθείς

 

https://www.politeianet.gr/books/9789609470018-nietzsche-friedrich-panoptikon-keimena-gia-tin-ellada-198608

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...