Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, neo80 είπε

Καλημέρα παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο που λέει ποιες είναι οι υποχρεώσεις αλλά και τα δικαιώματα ενός κληρωτού στο στρατό.

πχ αυτό το βιβλίο κάνει;

Στρατιωτικό ποινικό δίκαιο, Θεωρητική θεμελίωση και συστηματική ερμηνεία του στρατιωτικού ποινικού κώδικα

Ο λόγος που το θες; Ετοιμάζεσαι για τη θητεία σου; Αν, ναι, δε χρειάζεσαι κανένα βιβλίο - ειδικά αυτό που έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, djcat είπε

Ο λόγος που το θες; Ετοιμάζεσαι για τη θητεία σου; Αν, ναι, δε χρειάζεσαι κανένα βιβλίο - ειδικά αυτό που έβαλες.

απλά θέλω να ξέρω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου αλλά και ποια τα δικαιώματα μου. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Πολλοί θα σου που για τις υποχρεώσεις κανένας όμως δεν θα έρθει να σου πει τα δικαιώματα σου.

Επειδή θα έχω ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα μετα του τερπνού του ωφελίμου.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο βιβλίο νομικού περιεχομένου για τα δικαιώματα ενός κληρωτού αλλά και ΔΕΑ ας μου πει θα το εκτιμούσα όχι μόνον εγώ αλλά και πολλοί άλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 4:45 ΜΜ, di maria kun είπε

Καλησπέρα 

Αρχικά να πω πως είμαι λάτρης της ηρωικης φαντασίας και έχω διαβάσει τα περισσότερα mainstream που έχουν μεταφραστεί.( λινχ, τον αμπεεκομπι, ροφθους, μαρτιν, τολκιν, σκαζνι, καρντ και πάει λέγοντας. Το απωθημένο μου ανέκαθεν ήταν το way of kings από σαντερσον που πάντα φιγουράρει στην κορυφή του goodreads. Εδώ και καιρό  παράτησα κάπως να ψάχνομαι και διαβάζω από το μπακλογκ μου, μόλις ανακάλυψα ότι επιτέλους μεταφράστηκε. 😉😉😉. Τώρα αν κατάλαβα σωστά θα είναι σειρά με 10 βιβλία τα πρώτα 4 έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά και το πρώτο επιτέλους μεταφράστηκε σε είναι σε δύο τόμους ο δρόμος των βασιλέων Α κ Β. Σωστά? Άρα αυτά τα δύο μαζί είναι το πρώτο? 

Σωστά, τα πρώτα 4 έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά, αλλά μία διευκρίνηση για την ελληνική μετάφραση: το πρώτο βιβλίο θα χωριστεί σε 4 τόμους, όχι 2. Οι 2 πρώτοι έχουν ήδη κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 10:58 ΜΜ, plotolp είπε

Ο Sanderson είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς και κατά την γνώμη μου από τους καλύτερους σύγχρονους του φανταστικού. Ναι ο Δρόμος των Βασιλέων είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς Stormlight Archive που απλά το έχουν σπάσει σε 2 part.

Η σειρά αξίζει άπειρα να την ξεκινήσεις αλλά υπάρχει η δυνατότητα να το διαβάσεις στα αγγλικά? Στο λέω για πολλούς λόγους. Καταρχήν οι μεταφράσεις ειδικά στο fantasy νομίζω χάνουν πολύ σε σχέση με το πρωτότυπο. Το κόστος στα Αγγλικά επίσης θα σου βγει χαμηλότερο. Και τέλος ειδικά σε τέτοιες μεγάλες σειρές (πόσο μάλλον που σπάνε και το ένα βιβλίο σε parts) είναι πολύ πιθανόν να τις παρατήσουν στην μέση και να μην μεταφραστούν ποτέ ολόκληρες.. έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν..

Αν είσαι οκ με αυτά ξεκίνα την ασυζητητί γιατί σαν βιβλία είναι απίστευτα, απλά η δική μου πρόταση είναι τα τα πιάσεις στα Αγγλικά!

Θα διαφωνήσω στο "από τους καλύτερους σύγχρονους". 
Από την άλλη, με τέτοιο ωκεανό μετριότητας και αταλαντοσύνης στο χώρο, ακόμη και αυτός μοιάζει με τοπ. 

Προσωπικά τον βρήκα πολύ μέτριο, με πολύ παπιέ μασέ χαρακτήρες-ήρωες (οι ανήλικες mary sue που λατρεύει ως πρωταγωνίστριες εδώ με κάθονται) και σούπα πλοκή που περιορίζεται τρομερά από το μορμονικό του υπόβαθρο (πολύ sanitized που λεν). 
Έχει όμως το πίου-πίου που πουλάει και μάλλον θα τον έβαζα ως sword & sorcery+, δηλαδή φλατ χαρακτήρες με μάχες σε έναν πρωτότυπο (δικό του) κόσμο. 

Στις 24/7/2021 στις 2:22 ΜΜ, neo80 είπε

απλά θέλω να ξέρω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου αλλά και ποια τα δικαιώματα μου. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Πολλοί θα σου που για τις υποχρεώσεις κανένας όμως δεν θα έρθει να σου πει τα δικαιώματα σου.

Επειδή θα έχω ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα μετα του τερπνού του ωφελίμου.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο βιβλίο νομικού περιεχομένου για τα δικαιώματα ενός κληρωτού αλλά και ΔΕΑ ας μου πει θα το εκτιμούσα όχι μόνον εγώ αλλά και πολλοί άλλοι. 

Φιλική συμβουλή.
Τα νομικά σου δικαιώματα δεν είναι ιδιαίτερα σχετικά, εφόσον δεν περνάς στρατοδικείο. 
Εάν το παίξεις ιστορία μπορούν νομιμότατα να σε κάνουν την ζωή δύσκολη, όχι μόνον οι μονιμάδες, αλλά και οι άλλοι φαντάροι. 
Εάν δεν μπορείς τέτοιες καταστάσεις, κοίτα για Ι5 αντί να πας εκεί έτοιμος "καβγά". 
Όχι μόνο για εσένα, αλλά και για τους άλλους στην μονάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Koromaru είπε

Σωστά, τα πρώτα 4 έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά, αλλά μία διευκρίνηση για την ελληνική μετάφραση: το πρώτο βιβλίο θα χωριστεί σε 4 τόμους, όχι 2. Οι 2 πρώτοι έχουν ήδη κυκλοφορήσει.

Άρα ουσιαστικά αυτά τα δύο βιβλία που βγήκαν είναι το μισό από το πρώτο? Wtf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 10:36 ΜΜ, costacurta είπε

Άρα ουσιαστικά αυτά τα δύο βιβλία που βγήκαν είναι το μισό από το πρώτο? Wtf 

ναι. δυστυχώς είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο στις ελληνικές μεταφράσεις -ειδικά στο fantasy-, αλλά με το συγκεκριμένο το παραξήλωσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 3:22 ΜΜ, neo80 είπε

απλά θέλω να ξέρω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου αλλά και ποια τα δικαιώματα μου. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Πολλοί θα σου που για τις υποχρεώσεις κανένας όμως δεν θα έρθει να σου πει τα δικαιώματα σου.

Επειδή θα έχω ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα μετα του τερπνού του ωφελίμου.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο βιβλίο νομικού περιεχομένου για τα δικαιώματα ενός κληρωτού αλλά και ΔΕΑ ας μου πει θα το εκτιμούσα όχι μόνον εγώ αλλά και πολλοί άλλοι. 

Συμφωνώ να διαβάζεις βιβλία στο στρατό, έχω διαβάσει ήδη 4 και πάω για το 5ο σύντομα. Αλλά όχι για το λόγο που λες και σίγουρα όχι τα βιβλία που σκέφτεσαι. Διάβασε κάτι είτε που θα σε ξεκουράσει είτε που δεν είχες χρόνο να διαβάσεις έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα ενδιαφέρον βιβλίο αστυνομικό, ψυχολογικό θρίλερ ή κάτι σχετικό; 

The Silent Patient

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Πόσες σελίδες; 

416 αλλά φεύγουν νερό

https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/i-siopili-asthenis/prod9680490pp/

μπορείς να τσεκάρεις και αυτή τη λίστα που φαίνονται ωραίες επιλογές

https://bestlisted.gr/best-seller-αστυνομικά-βιβλία-2021/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekboy είπε

416 αλλά φεύγουν νερό

https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/i-siopili-asthenis/prod9680490pp/

μπορείς να τσεκάρεις και αυτή τη λίστα που φαίνονται ωραίες επιλογές

https://bestlisted.gr/best-seller-αστυνομικά-βιβλία-2021/

Ευχαριστώ πολύ! 

Θέλω κάτι που να είναι ενδιαφέρον, αλλά να μην τελειώνει γρήγορα, όμως αν είναι ενδιαφέρον το τελειώνω σε 1-2 μέρες 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σ' άρεσε κάτι τέτοιο;

https://www.politeianet.gr/books/9789604355532-norddahl-eirikur-orn-polis-illska-to-kako-272185

Πιο κοντά ίσως σ' αυτό που ζητάς 

https://www.politeianet.gr/books/9789600342659-schatzing-frank-kastaniotis-to-sminos-182564

Και τα 2 παλιά βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...