Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Black Flags: The Rise of ISIS

https://www.goodreads.com/book/show/25955294-black-flags

Για μένα είναι must-read για όσους ενδιαφέρονται πιο βαθιά για την Ισλαμική Τρομοκρατία. Είναι πλήρες, λεπτομερές και πάρα πολύ ενδιαφέρον χωρίς να κάνει πουθενά κοιλιά ενώ είναι επικριτικό τόσο για την κυβέρνηση Μπους όσο και για την κυβέρνηση Ομπάμα.

Σε αντίθεση με το βιβλίο του Soufan περί Al-Qaeda, αυτό δε μπαινει τόσο πολύ στα χωράφια των καθημερινών ερευνών αλλά ασχολείται σε βάθος με το κοινωνικό υπόβαθρο του ISIS, ποια γεγονότα έβαλαν τη σπίθα, γιατί βρήκε υποστήριξη κ.ο.κ. Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Black Flags: The Rise of ISIS

https://www.goodreads.com/book/show/25955294-black-flags

Για μένα είναι must-read για όσους ενδιαφέρονται πιο βαθιά για την Ισλαμική Τρομοκρατία. Είναι πλήρες, λεπτομερές και πάρα πολύ ενδιαφέρον χωρίς να κάνει πουθενά κοιλιά ενώ είναι επικριτικό τόσο για την κυβέρνηση Μπους όσο και για την κυβέρνηση Ομπάμα.

Σε αντίθεση με το βιβλίο του Soufan περί Al-Qaeda, αυτό δε μπαινει τόσο πολύ στα χωράφια των καθημερινών ερευνών αλλά ασχολείται σε βάθος με το κοινωνικό υπόβαθρο του ISIS, ποια γεγονότα έβαλαν τη σπίθα, γιατί βρήκε υποστήριξη κ.ο.κ. Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

Υπάρχει στα ελληνικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, doubtful said:

Kαλησπερα. Ψαχνω βιβλιο τρομου, μυστηριου, παραφυσικου περιεχομενου. Ειτε αγγλικα ειτε ελληνικα.
Βρηκα καποιες ενδιαφερον αλλα δεν τις βρισκω στην Ελλαδα..

-THE BONEYARD CHRONICLES by Cyprian Wyrmwood
-CRAWL SPACE by Dona Fox
-LOW by Mike Duke
-THE OVERLEDEN by Terence Simmons
-THREE DAYS IN ASHFORD by TY Tracey

Στα ελληνικά, σε λογοτεχνία τρόμου κτλ, έχουν μεγάλη ποικιλία οι Εκδόσεις ΟΞΥ.

Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο; Έχεις διαβάσει κάτι που σου άρεσε; Έχεις προτίμηση σε κάποιους συγγραφείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Edel said:

Υπάρχει στα ελληνικά; 

Νομίζω πως όχι, πάντως δεν είναι δύσκολα γραμμένο και στα αγγλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, wizzy said:

Στα ελληνικά, σε λογοτεχνία τρόμου κτλ, έχουν μεγάλη ποικιλία οι Εκδόσεις ΟΞΥ.

Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο; Έχεις διαβάσει κάτι που σου άρεσε; Έχεις προτίμηση σε κάποιους συγγραφείς;

Οχι δεν εχω διαβασει κατι ακομα οποτε ψαχνω καποιο καλο. Και αυτα που ανεφερα τα ειδα ως προτεινομενα σε ξενο καναλι.
Οποτε προτεινετε ελευθερα ακομα και αν δεν ειναι απο αυτους τους συγγραφεις:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, doubtful είπε

Οχι δεν εχω διαβασει κατι ακομα οποτε ψαχνω καποιο καλο. Και αυτα που ανεφερα τα ειδα ως προτεινομενα σε ξενο καναλι.
Οποτε προτεινετε ελευθερα ακομα και αν δεν ειναι απο αυτους τους συγγραφεις:)

OK, οπότε, στα Ελληνικά, ξεκίνα από βιβλία των εκδόσεων ΟΞΥ των συγγραφέων Graham Masterton και Clive Barker.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, η κορούλα μου πάει νήπιο, ψιλοδιαβάζει και φέτος κάνουν αγγλικά και μου ζητάει να μαθαίνουμε και στο σπίτι. Θέλω να πάρω κανένα βιβλίο με εικόνες και λέξεις, όχι στυλ  μαθήματος αλλά εκεί που καθόμαστε να της δείχνω  π.χ το δέντρο και να της λέω tree, μερικές εκφράσεις κλπ. Καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 12:44 ΜΜ, teotopgun είπε

Carl Jung, Nietzsche, Robert Anton Wilson & Machiavelli

Οποίος θέλει να κάνει βόλτες  γύρω από οποιονδήποτε που έχει elite μόρφωση, να πάει κάτω από αυτές τις κουνελοτρυπες

Θα πάρεις σβάρνα τα αποπάνω και θα γίνεις ελίτ της φρυγανιάς;

Εγώ λέω να διαβάζουμε γιατί γουστάρουμε (και την αυτοβελτίωση), όχι για την μόστρα.
Η οποία γίνεται και αμέσως ορατή από τους περισσότερους όταν το πάρεις παπαγαλία μια ντουζίνα "βαριά" βιβλία για να εντυπωσιάσεις...

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι δεν έχουμε περάσει πάντως ένα στάδιο όπου θέλαμε να διαβάσουμε όλα τα "σοβαρά" βιβλία λογοτεχνίας ή τους διάφορους στοχαστές και εγκαταλείψαμε όταν τελικά ο Οδυσσέας του Τζόυς μας έπεσε βαρύς ή όταν καταλάβαμε ότι δεν...καταλαβαίναμε τι ήθελε να πει ο Νίτσε; Και μπορεί κάποια στιγμή να ήρθε η ώρα, μπορεί και όχι. 

Δεν είναι κακό να βάζουμε στόχους ή και να παλεύουμε βιβλία, αλλά σίγουρα το διάβασμα πρέπει να είναι πρώτα απ' όλα απόλαυση είτε viper είναι είτε Χέγκελς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teotopgun είπε

Δειξε μου τα βιβλία σου, να σου πω ποιος είσαι..

Στη βιβλιοθήκη μου θα βρεις βιβλία λογοτεχνίας τρόμου, λογοτεχνία φαντασίας, αρχαίες τραγωδίες, αστυνομικής λογοτεχνίας, βιογραφίες, φιλοσοφία, κλασσικά έργα, επιστημονικά/ερευνητικά συγγράμματα και λευκώματα.

Ποιος είμαι;

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, wizzy είπε

Στη βιβλιοθήκη μου θα βρεις βιβλία λογοτεχνίας τρόμου, λογοτεχνία φαντασίας, αρχαίες τραγωδίες, αστυνομικής λογοτεχνίας, βιογραφίες, φιλοσοφία, κλασσικά έργα, επιστημονικά/ερευνητικά συγγράμματα και λευκώματα.

Ποιος είμαι;

Αν έχεις την καλοσύνη δώσε μας και το ...Α.Φ.Μ. σου να κάνουμε ολοκληρωμένη έρευνα.🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackhill66 είπε

Εξαιρετικο !!!!!!! Συστηνεται ανεπιφυλακτα...

9789604967810_1.jpg

Είναι το πρώτο μέρος τριλογίας. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα και τα άλλα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, wizzy είπε

Είναι το πρώτο μέρος τριλογίας. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα και τα άλλα δύο.

Στην πραγματικότητα είναι 5 όλα μαζί...ο θαφον καταφέρνει να περάσει πολύ παραστατικά το κλίμα της εποχής και της πόλης στα 5 βιβλία αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...